Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Айва

Айва звичайна: правила посадки у відкритому грунті навесні

Айва звичайна: правила посадки у відкритому грунті
Поділитися записом:

Слід відразу зазначити, що в саду часто вирощують такі різновиди культури: звичайна айва – вирощується в якості плодового дерева для отримання плодів; японська айва (хеномелес) – в якості декоративного чагарника. Саме в цьому матеріалі йтиметься про посадку айви звичайної. На жаль, ця південна рослина не у всіх регіонах нашої країни зможе рости і плодоносити. Хорошим індикатором того, що плодова культура зможе рости у вашому городі: якщо у вашому регіоні нормально ростуть теплолюбні абриси і персики, то, швидше за все, і айва зможе.

Коли садити айву навесні: оптимальні терміни

Щоб посадка була максимально успішною (щоб саджанець швидше укорінився і адаптувався без зайвого стресу), необхідно дотримуватись оптимальних термінів весняної процедури. Коли ж краще садити плодову культуру у відкритому грунті? Робити це потрібно до набрякання бруньок, а також після того, як вулична температура почне стабільно триматися вище + 4-5 ° C.

Назвати точний універсальний для кожного регіону час виконання процедури не можна. Адже погодно-кліматичні умови сильно різняться.

При виборі термінів посадки можна скористатися Місячним календарем 2021 року:

Сприятливі дні:

 • в березні: 5, 6, 10, 11, 20, 21, 24, 25, 29, 30 число;
 • в квітні: 9, 10, 15-17.

Несприятливі дні:

 • в березні: 12, 28;
 • в квітні: 11, 26.
Коли і як садити айву?

Покрокова інструкція посадки айви навесні: основні етапи

Посадка включає в себе кілька важливих етапів, які поділяються на підготовку і на сам безпосередній процес. Важливо кожен крок виконати правильно!

Вибір місця для вирощування айви

Місце на дачі або ділянці приватного будинку має бути відкритим, сонячним, в ідеалі південної спрямованості. При цьому локація повинна бути добре захищена від вітру (наприклад, заборами, будівлями, деревами)!

Плодове дерево не дуже вимогливе до грунтів для вирощування. Може рости на різному грунті. Однак найкраще плодоносить на добре аерованому, пухкому, важкому, вологому грунті. На легкому, піщаному (супіщаному) грунті врожайність скромніша, тривалість життя дерева менше.

Через кореневу систему, близько розташованої до поверхні землі (не глибше 1 метра), плодове дерево може рости на ділянці з високим заляганням грунтових вод. Також культура добре переносить короткочасні затоплення.

Покрокова інструкція посадки айви

Коренева система дорослої рослини розростається вшир (до п’яти метрів). Тому важливо садити садову культуру на відстані не менше 5 метрів від інших плодових дерев і чагарників, будівель.

Підготовка місця і посадкової ями

Розпочати підготовку ділянки бажано заздалегідь. В ідеалі ще за сезон (тобто при весняній посадці – восени). Корисно навколо місця, де буде розташована посадкова яма, перекопати грунт на штик лопати (на глибину 30-35 см). А під перекопування покладіть калійно-фосфорні добрива, наприклад, суперфосфат і сульфат калію (дозування по інструкції), а вже навесні в посадкову яму додають азотне добриво (наприклад, сечовина, аміачна селітра). Якщо земля збіднена, то корисно додати під перекопування компост або перегній (6-8 кілограм на 1 квадратний метр).

А можна підготувати ділянку безпосередньо навесні (бажано за 1 місяць, або хоча б за 1-2 тижні). З цією метою слід також перекопати ділянку з додаванням добрив (аналогічно, що і восени).

А можна піти по більш легкому шляху і додати добрива тільки в посадкову яму! Для цього навесні викопується посадкова яма (при цьому верхні 20-30 см родючого грунту потрібно скласти в окрему купку). Зробити це заздалегідь необхідно для того, щоб грунтова суміш в ямі встигла природним чином осісти.

Розміри ями визначаються обсягами земляного кома саджанця (яма повинна бути в 2 рази ширше і глибше грудки землі) або ж розмірів кореневої системи. В середньому ширина і глибина ями близько 60 см.

Покрокова інструкція посадки айви

Після цього посадкова яма заправляється родючим грунтом (заправкою). Наприклад, можна приготувати заправку за наступним рецептом:

 • верхній родючий шар, що залишився після викопування ями (3 частини);
 • перегній або компост (1 частина);
 • пісок (1 частина).

Яма заповнюється добре перемішаними інгредієнтами на одну третину (при цьому у вас повинна залишитися поживна земля для засипки ями!). І вже в ямі можна додати до заправки мінеральне добриво, для весняної посадки оптимально внести Нітроамофоску або діаммофоску (тому що добрива містять корисний азот, калій і фосфор). Зверху заправки покладіть тонкий шар звичайної садової землі (сантиметрів п’ять). Також можна в яму додати 100 грам деревної золи.

Схема посадки айви

Щоб успішно посадити дане плодове дерево, не потрібно знати якихось секретів і мати особливі навички, досвід. Висадка культури у відкритий грунт багато в чому схожа з процедурою, що виконується з іншими плодовими деревами і ягідними чагарниками.

Щоб вам було простіше орієнтуватися в процесі, можете керуватися наступною покроковою інструкцією посадки айви:

 1. Поставте поруч з центром ями (відступи від нього 0,3 м) невеликий дерев’яний кілок. Він знадобиться для підв’язки молодого саджанця.
 2. Тепер переходимо до безпосередньої процедури, яка залежить від типу вашого саджанця.
 3. Засипте посадкову яму родючою землею. Грунт повинен заповнити всі порожнечі між корінням! При цьому саджанець з відкритою кореневою системою рекомендується акуратно трясти за стовбур, щоб земля краще проникла між країнами.
 4. Потім гарненько утрамбуйте грунт в пристовбурних колах.
 5. Проведіть рясний полив. Під одне дерево слід влити 3-4 стандартних відра води (10-літрових). Дуже рекомендується вливати воду поступово: спочатку вливається одне відро, після повного всмоктування води – наступне. Завдяки поступовому вливанню вода ефективніше витіснить повітря, що залишилося в грунті, ущільнить грунт, поліпшить контакт між корінням і землею.

Догляд за айвою після весняної посадки у відкритий грунт

У перший час після весняної посадки саджанець айви особливо вразливий, тому він потребує якісного догляду. Надавши йому певну турботу, ви допоможете молодому дереву швидко і успішно вкоренитися і адаптуватися на новому місці у відкритому грунті.

Догляд за айвою після посадки у відкритий грунт

Доглядати за саджанцем навесні необхідно наступним чином:

 • Відразу після процедури необхідно обрізати саджанець. Після обрізки повинна залишитися висота 70 сантиметрів.
 • Потім потрібно прив’язати молоде деревце до опори за допомогою м’якої линви. При цьому линва не повинна сильно віджимати ствол! Опора буде підтримувати крихкий саджанець, оберігаючи його від негоди (дощів, сильного вітру), яка може його накренити. Опори повинні бути в перший рік життя після висадки у відкритий грунт.
 • Через деякий час (в той же день або на наступний) обов’язково огляньте місце посадки саджанця. Якщо грунт в пристовбурних олах осів, то відразу ж присипте її грунтом, щоб досягти колишнього рівня.
 • Після висадки корисно замульчувати грунт навколо плодового дерева. Мульча сприяє більш довгому збереженню вологи, яка так необхідна для успішного вкорінення. Наприклад, можна розкласти некислий торф, перегній, компост, перепрілу тирсу. Оптимальна товщина мульчі: 5-6 см. Перш ніж покласти мульчу, акуратно розпушіть грунт навколо (на глибину 3-4 см).
 • Якщо ж ви не стали укладати шар мульчі, то не забувайте періодично рихлити поверхню грунту навколо дерева. Розпушування необхідно для поліпшення аерації грунту, запобігання земляний кірці. Рихлити доцільно через кілька годин після поливу.
 • Айва – культура відносно посухостійка. Однак для гарного плодоносіння їй потрібен якісний і своєчасний полив, адже через неглибоку кореневу систему вона дуже вимоглива до поливу. Засуха негативно позначається на якості плодів. Не можна поливати часто і невеликою кількістю води, потрібно поливати зрідка, але великими порціями (за весь вегетаційний період буде потрібно близько 5 повноцінних поливів). Особливо важливий полив перший час після посадки.
 • Якщо раніше в посадкову яму ви поклали достатню кількість добрив, то підгодовувати деревце в перші два роки не потрібно!

Айва – прекрасна садова культура, що відрізняється смачними, терпкими і цікавими плодами, які можна вживати у свіжому вигляді, можна робити дуже смачними компоти, варення, желе. При цьому культура прекрасна не тільки своїми плодами, а й декоративними властивостями: у дерева красивий силует, прекрасне цвітіння.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *