Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Дім

Альтанка своїми руками для дачі: як побудувати?

Альтанка своїми руками для дачі: як побудувати?
Поділитися записом:

Улюблене місце сім’ї на дачі — альтанка. Своїми руками створити таку споруду цілком під силу. Вона стане складовою ландшафту, укриттям від сонця, затишним куточком для чаювання та вечірніх посиденьок. Архітектори пропонують оптимальні типи альтанок та підказують, які матеріали використовувати.

Які альтанки можна зробити своїми руками?

Такі малі садово-паркові будівлі, як альтанки, мають давню історію. Колись парки прикрашали вигадливі витончені ротонди (альтанки круглої форми) та бельведери (надбудови на височині).

Типи сучасних дачних альтанок

Класифікація сучасних типів альтанок:

 • відкриті споруди з навісом та без стін;
 • закриті, зі скляними стінами чи рамами;
 • з підлогою (дерев’яною або з тротуарною плиткою) та без підлоги;
 • перголи – навіси, обвиті рослинами;
 • трельяжі з гратчастих переносних рам та ін.

За формою ці будови різноманітні:

 • прямокутні або квадратні;
 • симетричні чи асиметричні;
 • круглі або багатокутні.

Для будівництва альтанки можна вибрати найпростіші конструкції, з якими впорається майстер-початківець:

 1. Шатер. Для нього встановлюються дугоподібні металеві опори, на які накидається та прив’язується щільна тканина.
 2. Зелена ротонда: куполоподібна ажурна споруда з вертикально і горизонтально розташованого армованого дроту. Конструкція обплітається кучерявими рослинами.
 3. Альтанка-грибок: на одній опорі споруджується скат з фанери або пластику, навколо стовпа під навісом встановлюється круглий столик, до нього приставляються стільці або лавки.
 4. Складна альтанка-ширма: кілька дерев’яних рам з’єднують петлями. Рами у гратах або драпіровані тканиною. Зверху – тканинний навіс від сонця.
 5. Дерев’яна альтанка відкритого типу.
Альтанка своїми руками для дачі: як побудувати?

Матеріали для стаціонарної альтанки

На дачі можна самостійно спорудити стаціонарну альтанку. Для неї знадобляться такі матеріали:

 • Легкий брус з деревини (сосна, ялина, модрина, дуб та ін.) або оциліндровані колоди.
 • Дошки для підлоги, поручнів, даху. Для обшивки стінок можна використовувати вагонку.
 • Дерев’яні рейки для грат або сітка, якщо задумано зробити легкі стіни альтанки.
 • Для даху підійдуть популярні матеріали: бітумна черепиця, руберойд, шифер, металочерепиця. Всі вони витримують спеку і холод, не плавляться і не жолобляться.

Кількість матеріалів розраховують, виходячи з намічених розмірів будівлі. Для цього треба продумати та підготувати якщо не проект, то хоча б ескіз альтанки. Зазвичай для маленької сім’ї досить альтанки 3×3 м.

У дерев’яної альтанки є важлива перевага: вона легка в порівнянні з іншими будівельними матеріалами. Для неї достатньо фундаменту з бетону або цегли. Спорудження з такого природного екологічно чистого матеріалу природно вписується в садово-паркове оточення.

Як зробити дерев’яну альтанку на дачі?

Перед початком будівельних робіт підготуйтеся: оберіть місце, вирівняйте і розрівняйте майданчик. Деревину, перш ніж розпочати роботу, можна обробити антисептиком.

Як вибрати місце для альтанки?

Якщо керуватися правилами ландшафтного дизайну, місце для альтанки має бути:

 • на перетині садових доріжок;
 • наприкінці лінії перспективи;
 • на височині, щоб відкривався вид на зелену зону;
 • біля водоймища, якщо таке є на дачі.

Якщо ділянка невелика, альтанку ставлять у самому тихому куточку, подалі від дороги та сторонніх очей, серед зелені.

З розміру ділянки вибирають і параметри альтанки. Вони повинні бути пропорційні з іншими будівлями на дачі. Альтанка — легка споруда, вона не повинна бути громiздкою.

Підготовка майданчика

Місце для майданчика очищають від верхнього шару грунту, вирівнюють. Потім роблять розмітку за наміченим планом. Важливо зробити все точно. За наміченим периметром викопують ямки глибиною до 30 см. під кожну кутову опору. Вони роблять фундамент під опори. Фундамент як міцна основа необхідний, якщо на ділянці висока вологість через грунтові води або в тому випадку, коли альтанка зводиться на схилі.

Порядок спорудження альтанки

При будівництві альтанки необхідні елементарні навички та вміння роботи з інструментами. Фахівці дають корисні рекомендації, як міцно закріпити стійки, на яких триматиметься вся споруда:

 • по кутах майбутньої альтанки на лаги кріпляться металеві пластини з вертикальним стрижнем;
 • на нижніх торцях стійок свердлять отвори діаметром стрижня, торець зміцнюється пластиною з таким же отвором, після чого стійка міцно надівається на стрижень.

Основні етапи зведення альтанки такі:

 1. На стовпчиках фундаменту під рівень укладають та скріплюють лаги з бруса. Це нижня обв’язка – основа для підлоги та стін.Альтанка своїми руками для дачі: як побудувати?
 2. Встановлюють кутові стійки з бруса, а також дві стійки на тій стороні, де буде вхід у альтанку. З цього боку стійки трохи вищі, ніж для задньої стінки, щоб односхилий дах зробити з ухилом. Якщо передбачається двосхилий дах, то стійки всі однакові.
 3. Зверху стійки з’єднують верхньою обв’язкою з бруса або дощок. Каркас майбутньої альтанки готовий. На потрібному рівні роблять перила по всьому периметру, крім входу в альтанку. На лаги настилають підлогу з дощок
  .Альтанка своїми руками для дачі: як побудувати?
 4. Нижню частину альтанки обшивають дошками, вагонкою чи іншим матеріалом. Найчастіше цю обшивку роблять суцільною.
 5. Зверху роблять решетування з дощок, виходячи з типу даху та розмірів вибраного для неї матеріалу. Потім кладуть покрівельний матеріал.
  Альтанка своїми руками для дачі: як побудувати?
 6. Просвіти альтанки іноді роблять як грати з дерев’яних рейок або сітки. Всі дерев’яні елементи споруди обробляють антисептиком, щоб не гнили і псувалися жучками. Потім роблять декоративне покриття лаком чи фарбою.

Усередині альтанки встановлюють садові меблі.

Незалежно від стилю і форми альтанки, їх зазвичай покривають кучерявими рослинами, висадженими навколо. Споруда стає справжньою окрасою ділянки. Так своїми руками створюється найзатишніший куточок для відпочинку на дачі.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *