Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Поради

Чому не сходить насіння: огляд причин і що з цим робити?

Чому не сходить насіння: огляд причин
Поділитися записом:

Купивши пакетик насіння, щасливий власник збирається висадити його у відкритий грунт, теплицю або горщик на балконі. Однак ні при висіванні в землю, ні при попередній підготовці розсади результату може і не бути. Земля залишається млявою через кілька днів. Минає тиждень, місяць, але на поверхні грунту так і не з’являються зелені паростки. Це означає, що насіння не зійшло. І незадоволений городник хоче розібратися, що ж пішло не так.

Поняття схожості насіння

Мозок відмовляється сприймати ситуацію з не зійшовш насінням адекватно. Згадайте квасолеві зернятка, які багато хто брав для досвіду пророщування на уроках біології. Будучи поміщенну на пару днів у вологу марлю, квасоля «прокльовується» – з неї з’являвся м’який білий кінчик, який потім розкривався в маленькі сім’ядолі.

Так чому ж не сходить насіння, спеціально куплене для вирощування вже дорослою людиною, яка до того ж не перший рік займається городництвом? Насправді всьому є цілком розумні причини, просто не кожен замислюється про них. А дарма.

Якщо розкласти по поличках можливі причини і послідовно поекспериментувати з рештою посівним матеріалом з тієї ж партії, можливо, вдасться отримати довгоочікувані сходи. Наприклад, причиною згаданого вище вдалого шкільного експерименту був високий термін зберігання насіння квасолі – до семи років, тобто навіть після формального закінчення терміну придатності цього продукту для вживання в їжу.

Чому не сходить насіння?

Можливі причини несхожості насіння

Нижче розглянуті основні причини, які найчастіше стоять на шляху великих врожаїв городніх сіячів. При цьому потрібно віддавати звіт, що навіть якщо виключити всі з них, а насіння все одно не дають паростків, значить, потрібно просто відволіктися і перемкнутися на інше – можливо, вам просто не пощастило.

Термін придатності

Незважаючи на те, що насіння багатьох рослин можуть зберігатися в засушеному вигляді тривалий час, термін придатності у них все ж є, і він має свою межу.

Минулий термін придатності не означає, що після того, як мине зазначена на пакетику дата, насіння однозначно не зійдуть. Просто чим довше вони зберігаються, тим менше стають шанси отримати молоду розсаду. Особливо це стосується самостійно заготовленого насіння. Їх кладуть в пакетик, потім забувають про них, а коли згадують, буває пізно. Те ж повною мірою відноситься до насіння, які вам дали друзі, знайомі або сусіди – ніхто не поручиться, скільки вони пролежали у них, в тому числі і самі дарувальники.

З насінням, що придбані у фірмовій упаковці в спеціалізованих магазинах з гарною репутацією, неприємна ситуація трапляється набагато рідше. А ось покупка на ярмарку зелених насаджень на кшталт лотереї. Можна отримати як свіжий посівний матеріал ексклюзивних сортів, так і придбати залежаний товар, який продавець хоче збути, користуючись метушнею і пускаючи пил в очі.

Неправильне зберігання насіння

Якщо ви простежили за термінами, і до їх закінчення залишається ще чимало часу, а насіння схожістю не порадували, можливо, були порушені правила, за якими вони повинні зберігатися. Оптимальні умови для зберігання насіння – в сухому, провітрюваному, захищеному від світла місці, в повному обсязі герметичній ємності, що допускає проникнення повітря і вологістю не більше 50 відсотків.

Неправильне зберігання насіння

Надзвичайно шкідливо для насіння:

 1. Зберігання у вологому середовищі – посівний матеріал банально починає гнити. При цьому при подальшому висиханні визначити це досить складно. Це в рівній мірі відноситься і до сирих приміщеннях, і до епізодичного залитою водою і утрудненого висихання.
 2. Переохолодження. Багато що залежить від сорту і виду рослини. Для деяких нешкідлива будь-яка температура, крім заморожування, а інші необоротно псуються вже при температурі нижче 10 градусів. Тому потрібно виключити вуличне зберігання і утримання в неопалюваних складах, які промерзають взимку.
 3. Перегрів. Висока температура настільки ж небажана, як і низька. У побутових умовах досить рідко можна помістити насіння в такі умови, хіба що покласти їх під прямі сонячні промені або поруч з радіатором опалення. На складі або виробництві області високої температури також можуть знайтися.
 4. Повна герметичність. Недарма пакети з насінням роблять з паперу. Зверніть увагу: всередині у упаковки з насінням немає тонкої поліетиленової підкладки, а через папір повітря потроху дифундує всередину упаковки, при цьому зерно не пересихає. Тому зберігати насіння в пакеті тривалий час не варто – краще використовувати конверт або саморобний паперовий кульок.

Уважно огляньте фірмовий пакет з зернятками при покупці. Правда, перевірити можна хіба що вплив вологи – папір упаковки може бути пухким після подальшого висихання. При самостійній заготівлі насіння зберігайте їх в паперовій упаковці. Найкраще місце – ящик письмового столу: там середня температура, сухо і темно.

Невідповідний грунт для насіння

У покупних грунтосумішей збалансований склад для вирощування насіння.
Грунтова суміш, куди поміщається насіння під час посадки, відіграє значну роль. Якщо приготувати її самостійно, можна просто неправильно підібрати компоненти. Наприклад, керуючись бажанням зробити грунт якомога більше родючим, недосвідчені садівники перенасичують його перегноєм.

Інші замість 15 г. деревної золи на кілограм грунту насипають в горщик або лунку цілу миску. Зрештою, в разі, якщо рослина чутлива до складу грунту, їй може просто не підійти кислотність.

Якщо грунт був просто взятий з грядки або поля, він може містити бактерії, віруси і грибки. Без обробки вони можуть знищити паросток ще на стадії прокльовування.

З покупною сумішшю ситуація інша. У продажу є готові рішення для конкретних видів рослин. Тут уже склад підібраний оптимально. Головне – не «пролетіти» з термінами придатності і умовами зберігання – як і з самими насінням.

Готуючи грунтосуміш, контролюйте її склад і ретельно знезаражуйте. Якщо серйозно займаєтеся рослинами, знайдіть методом проб і помилок магазин для садівників і городників, якому можна довіряти.

Не сходить насіння: що робити і чому це може відбуватися?

Неправильна підготовка посівного матеріалу

Досвідчені дачники знають: просто кинути насіннячко в землю недостатньо.
Потрібно зробити цілий ряд заходів, які готують зерна до того, щоб вони швидше викинули поросль і пішли в ріст.

Різні рослини вимагають свого підходу, а найчастіше застосовується:

 • Замочування. Проводиться з метою зволоження насіння, які завжди зберігаються у висушеному вигляді. Поміщене у вологу, насіннячко розбухає, насичується водою, в ньому запускаються механізми, що приводять до проростання, так як вологе середовище сприймається як сприятливі умови.
 • Обробка. Включає занурення насіннєвого фонду в розчини спеціальних речовин.

У даній операції два завдання:

 • Позбавлення від хвороботворних грибків і бактерій.
 • Для стимулювання зростання.

У магазинах для городників можна знайти широкий спектр препаратів вузькоспеціального і універсального застосування.

 • Прожарювання. Іноді для знезараження насіння поміщають в духовку з невеликою температурою. Однак потрібно розуміти, що таку операцію можна провести далеко не з кожним видом і сортом.
 • Підсушування. Після того, як насіння були замочені, їм потрібно просушка. Зазвичай її проводять протягом доби, розклавши насіння на сухій марлі або папері.
 • Загартовування. Дана процедура стимулює зростання, а також збільшує холодостійкість майбутніх рослин. Для цього насіння на добу поміщають в холодильник. Головне – не допустити заморожування.
 • Якщо будь-які етапи були упущені, насіння можуть не дати очікуваного результату.

Помилки у посадці насіння

Навіть такий фактор, як правильне приміщення насіння в грунт вимагає навичок і досвіду. Наприклад, надмірно заглиблене зернятко може не викинути паросток на достатню висоту, не розпізнає готовність до прокльовування. Якщо ж насіннячко розмістити надто близько, воно може висохнути і не дати сходів.

Оптимальне розташування насіння – на глибині, відповідний двом розмірам зернятка в довжину.

Неправильний догляд за насінням

Температура повинна бути близько 21 градуса. Сонця має бути достатньо, але його промені не повинні бути прямими і жаркими – в цьому випадку горщик або ящик для розсади краще притенити.

Неправильний догляд за насінням

Особливо важливий вологісний режим. У сухій землі паростку буде важко пробитися на поверхню. Перезволоження і застій води також можуть негативно позначитися на схожості.

Горщик або ящик для розсади повинен мати хороший дренаж. Прямому поливу струменем потрібно вміти підготувати обприскування. Якщо мова йде про грядки у відкритому грунті, потрібно передбачити дренажний шар, а також канавки для стоку зайвої води при поливі. Поливати рослини варто на ніч, щоб в саме прохолодний час зелень встигла увібрати в себе якомога більше вологи.

Надмірна старанність

Як це не дивно, але зайві старання по підвищенню схожості насіння можуть дати і зворотній результат. Справа в тому, що багато виробників, особливо якщо мова йде про елітні сорти, заздалегідь обробляють насіння промисловим способом.

Такому посівному матеріалу і справді не потрібно ніяких дій: кинув в землю і чекай результатів. Повний цикл підготовки, таким чином, не допомагає, а шкодить майбутній рослині, в результаті чого сходів можна і не дочекатися.

Висновок

Не отримавши сходів після засівання насіння, не варто засмучуватися. Причин дійсно велика кількість, а вплив міг мати один. Згадайте, що в живій природі сходи, а потім і доросла рослина дає дуже малий відсоток насіння. І хоча людина навчилася впливати на природу агротехнічними прийомами, вона періодично нагадує йому про ентропію і випадковість.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *