Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Фіалки

Чому не цвітуть фіалки в домашніх умовах і як змусити їх цвісти?

Чому не цвітуть фіалки в домашніх умовах і як змусити їх цвісти?
Поділитися записом:

Фіалки у вас стоять пишні, листя велике, росте добре, але зовсім не цвіте. Інша ситуація: ви купили квітучий кущик, незабаром він відцвів, але знову цвісти і тішити вас більше не збирається. Він наче застиг і не рухається. Так уже вийшло, що ці рослини дуже вибагливі до умов вирощування та утримання, тому для їх регулярного та пишного цвітіння, вам доведеться неабияк постаратися.

Далі ви дізнаєтеся, чому фіалка може не цвісти, які фактори можуть привести до цього, а також що потрібно зробити, щоб рослина знову стала випускати квітконоси.

Чому фіалки не цвітуть? Основні причини

Давайте коротко розберемо причини (порушення у правилах догляду), через які фіалки можуть не цвісти:

 1. Недостатнє освітлення (особливо пізньої осені, взимку та навесні).
 2. Посадили в надмірно широкий або глибокий горщик.
 3. Неправильний полив, швидше за все, перелив. Через надлишок вологи почалося загнивання коріння.
 4. Відсутність добрив.
 5. Видалення верхнього листя.
 6. Надто низька температура на підвіконні (оптимально – +20-25 градусів). Як відомо, при зниженні температури багато рослин впадають у сплячку.
 7. Занадто ранній вік.

Тепер поговоримо докладніше, а точніше з’ясуємо, що від вас потрібно зробити, щоб фіалки знову почали цвісти.

Хороше освітлення

Однією з найважливіших умов для цвітіння фіалок є достатній світловий день, який має тривати 12 годин на добу.

Як визначити, що квітам не вистачає світла?
Дуже легко, рослини вам це самі підкажуть. Якщо руки (листя) задерті вгору, потрібно збільшувати світловий день, якщо руки (листя) вниз — занадто світло.

Відповідно, якщо ви хочете, щоб фіалки цвіли взимку, коли світловий день короткий і часто похмурий, то вам обов’язково доведеться їх штучно досвічувати.

Підсвічування для фіалок має бути розміщене безпосередньо над рослинами (відстань від лампи до фіалки — 15 см.).

З приходом весни світловий день збільшується, але не варто ставити квіти під прямі сонячні промені, на яскравому сонці листя відразу отримають опіки (а спочатку поникнуть). Тому краще тримати горщики віддалік від вікна, щоб на фіалки потрапляло розсіяне сонячне світло.

Таким чином, якщо проблема в поганому освітленні, то вам потрібно перенести горщики в світліше місце, швидше за все, квітка відразу оживе.

Правильний розмір горщика

Для посадки фіалки не підходять великі горщики, розмір горщика не повинен бути більше 8-10 см. у діаметрі та 7-11 см. у висоту (коренева росте вглиб, вшир не росте).

Важливо! Діаметр горщика повинен бути приблизно в 2 рази меншим, ніж діаметр розетки листя. При цьому висота горщика повинна бути трохи меншою, дорівнює або більше його діаметра.

Якщо горщик буде занадто великим, то одного прекрасного дня ви просто заллєте рослину. Справа в тому, що здатність кореневої системи фіалки поглинати воду розвинена не сильно, а значить, рослина просто не встигатиме поглинати вологу і віддавати її рослині.

Чому не цвітуть фіалки в домашніх умовах і як змусити їх цвісти?

А ще деякі вважають, що для вирощування фіалок зовсім не підходять керамічні горщики, як і фарфорові. Хоча, якщо ви пильніше стежити за станом грунтом і частіше поливати (грунт висихає набагато швидше, ніж у пластикових горщиках), то і в кераміці фіалки цвітимуть.

Таким чином, якщо ви зрозуміли, що вибраний горщик для вашої фіалки занадто великий, то вам потрібно пересадити рослину в меншу ємність, але тільки не взимку.

Підходяща грунтосуміш

Звичайно ж, крім відповідного горщика, ви повинні заповнити його нормальним грунтом, інакше кажучи, він повинен бути легким і пухким (повітро- та вологопроникним). Найпростіше придбати готовий грунтозміш для фіалок.

Полив

Полив фіалок краще здійснювати в піддон (у тарілочку, контейнер), а не під корінь. Вода повинна бути теплою, навіть гарячою, тим більше, якщо взимку на вікні температура низька.

При перезволоженні загнивають коріння, а при пересушуванні усихають зачатки квітконосів у пазухах листя.

Підживлення

Для цвітіння можна і потрібно підгодовувати рослини добривами з високим вмістом калію та фосфору. І не перегодовувати азотом, у цьому випадку фіалка почне жирувати, зростатиме тільки листя.

Для підживлення можна використовувати комплексні добрива для квітучих, а також спеціальні для фіалок.

Видалення зайвого листя (пасинків)

Якщо фіалка починає сильно розрастатися – випускати багато листя, то, швидше за все, вона наростила пасинки, які утворюються в пазухах між черешком листочка і стволика. Їх слід позбуватися, причому робити це краще, коли вони (пасинки) ще маленькі, так як рослина витрачатиме на них сили (харчування).

Листя у фіалки ростуть у шаховому порядку. Відповідно, від зайвого листя можна і потрібно позбавлятися.

Чому не цвітуть фіалки в домашніх умовах і як змусити їх цвісти?

Чи можна обрізати зайве листя зверху перед цвітінням?

Квітконоси висуваються тільки з основи живців листя верхніх ярусів фіалки, що росте. Відповідно, якщо ви хочете, щоб ваші фіалки цвіли регулярно і тривало, ні в якому разі не варто прибирати верхнє листя перед початком цвітіння, інакше вже відцвівша фіалка витрачатиме сили і час на нарощування нового листя, щоб знову зацвісти.

Пересадка та оновлення

Якщо домогтися цвітіння вам так і не вдається, варто спробувати пересадити фіалку в нову землю, а можливо, і зовсім оновити ваші рослини.

До речі! Рясне цвітіння «шапками» буде можливим лише у випадку, якщо ви пересаджуватимете фіалки щороку, хоча деякі рекомендують це робити навіть 2 рази на рік.

Як досягти цвітіння фіалки шляхом «виховних заходів»?

Багато квітникарів радять провести виховну бесіду зі своїми фіалками, а також застосувати легку фізичну дію:

 • По-перше, вам потрібно лаяти і, можливо, навіть «обматерити».
 • По-друге, злегка поплескати по листочках і постукати по горщику або просто потрясти.

Цікаво! У цій процедурі, точніше, у другій частині реально є сенс і навіть наукове обгрунтування. Справа в тому, що коли ви струшуєте ваші рослини (листя гнуться, відбувається перегинання та натяг тканин), то це сприяє виробленню та активізації гібереліну, який, власне, і штовхає рослину на продовження роду – цвітіння.

Тепер ви знаєте, які негативні агротехнічні умови, що гальмують розвиток фіалки, вам потрібно усунути, щоб рослина знову зацвіла. До справи!

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *