Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Помідори

Чому скручується листя у томатів і що треба робити?

Чому скручується листя у томатів і що треба робити?
Поділитися записом:

Часто не можна дати певну відповідь, чому у томатів скручується листя, тому що це може відбуватися з багатьох причин. Садівникам варто знати, що це дуже тривожний дзвінок, який сигналізує, що необхідно терміново вжити заходів щодо порятунку рослин та врожаю. У цій статті ми розглянемо всі причини, з яких скручується листя помідорів.

Відхилення від теплового режиму

Найочевидніша причина скручування листя у томатів – сильна спека. Рослина таким чином зменшує площу випаровування вологи. Після настання вечірньої прохолоди листя розправляється. Це стосується томатів, що ростуть у теплиці. У відкритому грунті помідори можуть так поводитися через занадто холодні ночі. Під час стрибка температури у листі накопичується велика кількість вуглеводів, яку рослина не встигає переробити. І тут помідори розправляються опівдні.

Якщо листя не реагує на зміну температури і залишається скрученим, їх краще видалити, так як фотосинтез в них не проходить повноцінно і вони більше тягнуть з рослини сили, ніж приносять користь. Обрізати листя потрібно поступово: не більше двох за тиждень з куща.

З високою температурою у теплиці борються за допомогою провітрювання, притінення або встановлення вентиляторів.

Від холодів томати у відкритому грунті накривають на ніч плівкою або брезентом, натягнутим на дуги вздовж грядок. Вдень укриття обов’язково знімають, щоб рослини не перегрілися.

Чому скручується листя у томатів і що треба робити?

Гострий дефіцит вологи

Томати чутливі як до надлишку, так і до нестачі вологи. В останньому випадку рослина намагається захиститися та знизити площу випаровування дорогоцінної рідини, скручуючи листя.

На регулярність поливу впливають характеристики грунту та температура повітря. Тяжкий глинистий грунт рекомендують поливати рідше, ніж легкий і піщаний.

При температурі повітря до 20 градусів вдень поливати томати потрібно 1 раз на 7-10 днів. Якщо градусник показує від 30 градусів тепла, то полив здійснюється щодня в невеликих кількостях.

Нестача елементів грунтового живлення

Нестача певних елементів харчування теж викликає ситуацію, коли листя рослин поводиться дивно. Розберемо, чим підгодувати помідори, якщо скручується листя через цю проблему.

 1. Недолік фосфору викликає скручування листя вгору, нижня сторона при цьому набуває фіолетового забарвлення. Показано внесення суперфосфату кореневим методом (500 мл. 12% розчину на один кущ). Також можна просто посипати грядки золою та полити, але ефект виявиться не відразу.
 2. Дефіцит міді не часто зустрічається у томатів. Зазвичай він виникає на тлі обробки кущів бордоською рідиною від грибкових захворювань. При нестачі міді листя покривається блідо-жовтими плямами, потім чорніє і відпадає. Підживлення томатів при скручуванні листя від нестачі міді проводиться обприскуванням рослини бордоською рідиною.
 3. Дефіцит калію проявляється у скручуванні листя помідорів вгору, а також у появі по краю облямівки коричневого кольору. Для лікування 1 ст. л. калійної селітри розчиняють 10 л. і поливають по 0,5 л. під корінь.
 4. Дефіцит азоту зустрічається на бідних грунтах, а також там, де було порушено підготовчу агротехніку. При нестачі цієї речовини рослина скручує листя, блідне, жовтіє та погано розвивається. У цьому випадку допоможе мінеральне добриво та підживлення будь-яким трав’яним настоєм.
 5. Нестача кальцію характерна появою вершинної гнилі на плодах. Підживлення помідорів, коли скручується листя з цієї причини має бути комплексним. Досвідчені садівники рекомендують наступний рецепт: 21 г. кальцієвої селітри; 380 г. золи; 11 г. сечовини;

Інгредієнти розводять у відрі води та підгодовують рослини. На обробку 1 кв. потрібно 2,5 л. води.

Чому скручується листя у томатів і що треба робити?

Надлишковий вміст поживних речовин

Чому після підгодівлі у помідорів згорнулося листя? Іноді дуже старанні дачники перегодовують помідори, і ті починають скручувати листя вже від надлишку поживних речовин. Розглянемо, як підгодувати томати у разі.

 1. При надлишку азоту верхнє листя у томатів скручується вниз, а решта виглядає нормально. В цьому випадку азотні підживлення припиняють. Грунт нейтралізують сульфатом калію або зольною витяжкою.
 2. Якщо після підживлення у помідорів скрутилося листя вгору, а стебло придбало фіолетове забарвлення, це говорить про надлишок цинку. Лікування проводять внесенням органіки у грунт.
 3. Велика кількість марганцю в грунті викликає скручування та гофрування листя. Їхній колір змінюється на яскраво-зелений. Для вирішення проблеми повністю припиняють внесення підживлення в землю.

Механічні травми коріння

Кореневу систему томатів можна легко пошкодити під час розпушування або пересадки рослини. У випадку з розсадою залишається тільки чекати, коли рослина укоріниться і прийде в норму (у середньому це триває тиждень). Якщо цього немає, використовують стимулювання розвитку кореневої системи препарати Корневін чи Гетероауксин.

При порушенні технології розпушування допоможуть стимулятори коренеутворення або препарати для імунітету (наприклад, Корнерост або Циркон).

Чому скручується листя у томатів і що треба робити?

Порушення технології пасинкування

Масове видалення відрослих пасинків призводить рослину до стану шоку. У цілих частинах, що залишилися, накопичується занадто багато поживних речовин, тому листя закручується вгору. Рослина сама прийде у норму.

Вплив шкідників

Комахи-шкідники можуть спровокувати закручування листя помідорів вгору. Перелічимо основні види любителів солодких томатів:

 1. Метелик-білокрилка та її личинки ласують соком плодів та сприяють поширенню сажистого грибка. В результаті згубного впливу листя томатів скручується вгору, а плоди чорніють. Якщо шкідник охопив всі посадки, проводять обробку Фітовермом. У разі масового зараження тричі обробляють томати Актором.
 2. Попелиця вражає томати, що ростуть у відкритому грунті. Листя скручується, оскільки комаха активно смокче сік з рослин. Проти попелиці рекомендують використовувати такі препарати, як Іскра, Протеус, Актара.
 3. Павутинний кліщ, як і попелиця, висмоктує соки з рослини. В результаті листя скручується і поступово засихає. Від цього шкідника можна використовувати фунгіциди: Борнео або Флумайта.

Хвороби культури

При деяких хворобах спостерігається скручування листя у томатів.

 • При хворобі стовбур листя деформується і скручується на верхівках кущів. Їхнє забарвлення змінюється на фіолетовий або рожевий. Від цієї хвороби допоможе обробка рослини Фітоплазміном.
 • При раку томатів, крім скручування, спостерігаються коричневі плями молодих пагонів. Обробку проводять мідним купоросом або бордоською рідиною.

Сортові відмінності

Трапляється і таке, що рослина добре розвивається, почувається нормально, а листя у неї все одно скручується. Це відбувається через біологічні особливості томатів деяких сортів. Однак, перш ніж вважати це нормальним, слід виключити інші більш тривожні причини.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *