Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Помідори

Чорна ніжка у розсади помідорів: симптоми, профілактика, лікування

Чорна ніжка у розсади помідорів
Поділитися записом:

Вирощування розсади процес в цілому не найскладніший. Однак в деяких випадках садівники стикаються з певними проблемами, які завдають дискомфорт в тій чи іншій мірі. Наприклад, проблеми можуть викликати як уповільнення зростання, ослаблення сіянців, так і загибель розсади. Однією з найсерйозніших проблем, яка може виникнути при вирощуванні розсади помідорів, – це чорна ніжка. Щоб вчасно запобігти або вилікувати недугу, потрібно знати ворога в обличчя.

Що таке чорна ніжка розсади: ознаки, симптоми

Чорна ніжка – це грибкове захворювання, яке вражає розсаду і призводить до її загибелі. Причиною небезпечного захворювання є різні патогенні мікроорганізми (бактерії, грибки), що живуть у грунті: Pectobacterium carotovorum subsp. atrosepticum, Phytophthora infestans de Bary A., Pythium debaryanum, Pythium ultimum Trow. та ін.

Мікроорганізми живуть у верхньому шарі грунту і харчуються мертвими рослинними тканинами. При несприятливих умовах (висока вологість) грибки починають харчуватися тканинами живих рослин (вживаючи тільки їх, або поєднуючи з мертвими залишками), тому вони в деяких випадках не проти поласувати кореневою шийкою сіянців.

Головні ознаки чорної ніжки розсади: коренева шийка темніє, у рослин біля основи з’являється чорна перетяжка. Через кілька днів (приблизно через чотири-п’ять) коренева шийка з чорною перетяжкою загниває, розм’якшується, розсада надламується. Таким чином розсада гине.

До речі! Виходить, що небезпечне грибкове захворювання отримало практично буквальну назву, адже при чорній ніжці у розсади чорніє підстава.

На цій фотографії представлений приклад поразки чорною ніжкою інший розсади:

Чорна ніжка у розсади помідорів

Найбільш часто чорна ніжка вражає розсаду на етапі від проростання сходів (після проростання насіння) до появи перших 2-3 справжніх листочків.

Важливо! Головна небезпека чорної ніжки полягає в тому, що не можна вилікувати вже хвору рослину, можна тільки спробувати врятувати решту поки здорові рослини. Тому так важливо своєчасно займатися профілактикою недуги.

Важливо вчасно виявити захворювання у розсади томатів, тому що якщо буде вражений один екземпляр, то хвороба може швидко передатися і на інші здорові рослини.

Причини чорної ніжки у розсади томатів

Головною причиною розвитку чорної ніжки у розсади томатів є, звичайно ж, наявність збудника в грунті. Патогенні мікроорганізми (грибки і бактерії) можуть спочатку перебувати в грунтовій суміші, а можуть потрапити туди через розсадну ємність, через заражене насіння.

Однак наявність збудників не завжди призводить до захворювання, воно вражає розсаду при певних несприятливих умовах!

Основні причини появи чорної ніжки у розсади помідорів:

 1. Наявність збудників у грунті;
 2. Надлишок вологи у грунті і у повітрі;
 3. Густий посів;
 4. Застій повітря, дефіцит свіжого повітря;
 5. Знижена температура повітря і грунту;
 6. Різкі перепади температури (понад 5 градусів).

Головні причини розвитку чорної ніжки: низькі температури і підвищена вологість!

Профілактика чорної ніжки на розсаді помідорів

Чорна ніжка – це захворювання розсади, яке не можна вилікувати. Тому дуже важливо відразу приділити увагу профілактиці. Адже простіше запобігти недузі, ніж боротися з наслідками і намагатися врятувати інші здорові сіянці.

Зверніть увагу! В ідеалі максимально знизити ризик розвитку недуги допоможе комплексне виконання всіх описаних нижче способів.

Якщо у вас немає бажання або можливості виконувати всі маніпуляції, то як мінімум потрібно забезпечити розсаду помідорів нормальними умовами і відходом.

Вибір якісного насіння, передпосівна обробка

Спочатку рекомендується вибирати якісне насіння томатів. Бажано вибирати продукцію надійного, перевіреного виробника. На упаковці з насінням повинна бути вказана вся інформація про продукцію: сорт, його опис, коротка інформація про агротехніку вирощування, дата виробництва, упаковки, термін придатності, контактні дані та адресу виробника. Не варто купувати насіння, у якого закінчився або закінчується термін придатності, в пошкодженій, брудній упаковці.

Дуже часто обробку насіння томатів перед посівом виконують для поліпшення схожості. Однак передпосівна обробка важлива і для знезараження, тобто для усунення можливих збудників захворювань з поверхні насіння. Найбільш ефективні способи знезараження насіння шляхом замочування:

 • в Фітоспорін-М. готувати розчин і замочувати потрібно за інструкцією до препарату.
 • в хлоргексидині 0,05%. Насіння занурюються в аптечний засіб без розведення водою на 30 хвилин.
 • в Зеленці (Діамантовий зелений). 1 мілілітр кзасобу розводиться у 100 мл. чистої води, замочувати 30 хвилин.

Після будь-яких маніпуляцій потрібно промити насіння чистою водою і відразу ж посіяти на розсаду!

А ось інші маніпуляції, наприклад, замочування у стимуляторі зростання (Епін, Циркон) підвищує імунітет майбутніх сіянців, що робить рослини більш стійкими до збудників захворювання.

Чорна ніжка у розсади помідорів

Знезараження грунту

Знезараження грунту – це один з найефективніших способів профілактики захворювання, адже за допомогою такої маніпуляції можна позбутися від патогенних мікроорганізмів-збудників чорної ніжки в грунті. Рекомендується при цьому дезінфікувати і куплений грунт в магазині, і Грунтову суміш, яку ви зробили своїми руками в домашніх умовах.

Порада! Дезінфікувати землю бажано за 1-2 місяці до посіву насіння, або хоча б за кілька тижнів.

Найефективніші способи знезараження грунту:

 1. Пропарювання. Сенс методу полягає в буквальній обробці землі паром: необхідно постелити на друшляк тканину, насипати туди землі і поставити над парою. Пропарювати землю потрібно 1,5 години, важливо регулярно помішувати грунт, щоб знезаразити його рівномірно.
 2. Прожарювання в духовці. Більш ризиковий метод, при неправильному виконанні можна зробити грунт непридатним. Необхідно розкласти злегка вологий грунт тонким шаром на деку (шар близько 1,5 см), а потім поставити в розігріту духовку на 90 градусів і при такій же температурі тримати рівно 30 хвилин.

На жаль, знезараження може знищити в грунті як патогенну, так і корисну мікрофлору. Тому обов’язковий пункт дезінфекції – відновлення корисної мікрофлори до землі. Зробити це можна простим способом: пролийте грунт розчином біологічного фунгіциду, наприклад, Фітоспорін, Алірін. Важливо зробити це заздалегідь, за кілька тижнів до використання!

Вибір відповідного грунту

Дуже важливо сіяти томати на розсаду в схожий грунт.

По-перше, він повинен бути нейтральним по кислотності (кислий грунт є найбільш комфортним для розмноження патогенних грибків). До речі, для зниження кислотності грунту можна додати в неї деревну золу або доломітове борошно.

По-друге, він повинен бути пухким, легким, повітро-і вологопроникним. Якщо земля не буде мати такі риси, то вода буде застоюватися, а земля буде закисати.

Чорна ніжка у розсади помідорів

Якісна дренажна система

Щоб уникнути перезволоження грунту і застою вологи в ній після поливу, важливо завчасно подбати про дренажну систему. Така система буде виводити всі надлишки вологи.

До речі! Важливо не тільки зробити отвори, але і знезаразити ємність. Однак знезаражувати потрібно тільки в тому випадку, якщо раніше ви вже використовували цю тару! Наприклад, можна пролити тару темним розчином марганцівки, протерти хлоргексидином.

По-перше, на дні ємності для розсади повинні бути дренажні отвори. Якщо їх немає в тарі, то слід зробити своїми руками (шилом, ножицями, цвяхом).

По-друге, на дно тари потрібно покласти дренажний шар, наприклад, перліт, дрібний керамзит, биту цеглу. Товщина шару прийнятна близько 1,5-2 см.

Посів по правильній схемі

Загущені посіви розсади помідорів частіше піддаються захворюванням. Тому сіяти насіння потрібно за правильною схемою: відстань між насінням в рядку – 2 сантиметри, проміжок між рядами – 3 см.

Чорна ніжка у розсади помідорів

Якщо ж ви вже густо посіяли культуру, то необхідно прорідити сіянці, залишивши найсильніші і міцні сіянці на оптимальній відстані (або пікірувати по окремих ємностях, якщо шкода видаляти деякі рослини).

Правильний догляд і умови вирощування розсади

Як вже раніше зазначалося, збудники чорної ніжки можуть перебувати в грунті, проте при дотриманні агротехніки вирощування і при належному догляді вам напевно вдасться вберегти розсаду томатів від хвороби!

Так що ж потрібно робити?

 • На етапі після посіву і до появи сходів насіння знаходяться в міні-парничку (накриті плівкою, кришкою). Парник створює підвищену вологість для проростання насіння. Однак такі умови оптимальні і для розвитку грибків. Тому важливо щодня провітрювати ємності, знімаючи кришку на 30 хвилин; обов’язково витирайте краплі конденсату.
 • Дуже важливо правильно поливати розсаду томатів. Надлишок вологи дуже небезпечний виникненням чорної ніжки, тому важливо поливати помірно і не дуже часто. Полив проводиться тільки після підсихання верхнього шару грунту. Вода повинна мати кімнатну температуру, не можна використовувати холодну воду. Дуже важливо при цьому, щоб була хороша дренажна система!
 • Після поливу на поверхні може утворюватися земляна кірка, що перешкоджає проникненню кисню, що сприяє застою води і активізації грибків, бактерій. Тому рекомендується періодично рихлити поверхню грунту через кілька годин після поливу (на глибину не більше 1,5 см!).
 • Важливо забезпечити правильні температурні умови.
 • Необхідно забезпечити рослину нормальною циркуляцією повітря, важливо не допускати застою. Однак при провітрюванні також важливо захистити свої посадки від холодних протягів!
 • Розсада помідорів повинна отримувати повноцінне освітлення (12-14 годин на добу). При дефіциті природного світла доцільно використовувати фітолампи. Брак світла призведе до витягування сіянців, до їх ослаблення, а значить, вони будуть більше схильні до чорної ніжки.
 • У період вирощування розсади можна присипати поверхню землі тонким шаром річкового піску (2 міліметри). Завдяки шару піску прикоренева зона буде сухою, без перезволоження, адже пісок просихає набагато швидше звичайної землі.
 • Якщо підвіконня, на якому ви вирощуєте розсаду, занадто холодне, то можна під ємність підкласти утеплюючий матеріал, наприклад, пінопласт, фольгований пінополістирол.
Чорна ніжка у розсади помідорів

До речі! Раніше вже було сказано, що найважливіше значення в профілактиці чорної ніжки має повноцінний догляд за розсадою томатів, в цьому матеріалі детально розказано про всі нюанси!

Профілактичне використання фунгіцидів

Використання фунгіцидів можна назвати одним з найефективніших способів профілактики чорної ніжки. Метод особливо актуальний в разі, якщо ви заздалегідь не знезаразити грунт для розсади.

Наприклад, після посіву томатів можна пролити грунт наступними фунгіцидними препаратами: Фітоспорін, Алірін, Гамаір, Здорова земля, Превікур. Можна також заглибити в грунт таблетку Гліокладіна.

Таким чином, фунгіциди забезпечать більш надійний захист від небезпечного грибкового захворювання. Однак використовувати препарати потрібно дуже обережно, суворо за інструкцією!

До речі! Крім покупних препаратів можна використовувати народні засоби. Наприклад, для профілактики чорної ніжки ефективно опудрювання поверхні землі деревною золою.

Чорна ніжка у розсади помідорів

Що робити, якщо чорна ніжка з’явилася на розсаді томатів: лікування та боротьба

На жаль, вилікувати чорну ніжку не можливо, можна тільки врятувати інші здорові сіянці. Тому таке велике значення має профілактика недуги.

Однак не завжди вдається вберегти рослини в домашніх умовах від грибкового захворювання. Що робити, якщо ви виявили на розсаді томатів чорну ніжку? Боротися із захворюванням необхідно за наступною схемою:

 1. Негайно видаліть уражену рослину з ємності. Відразу викидайте сіянець (бажано спалити або викинути).
 2. Уважно огляньте інші рослини. Якщо виявите інші рослини з чорною ніжкою, то обов’язково їх видаліть.
 3. Пролийте всю розсаду розчином біологічного фунгіциду, наприклад, Фітоспорін, Алірін, Гліокладін і ін.
 4. Якщо чорна ніжка виникла на стадії появи двох справжніх листочків, то можна крім поливу ефективно обприскати рослини розчином Фітоспорін.
 5. Насипте на поверхню землі шар піску (2-3 міліметра).
 6. Після всіх перерахованих маніпуляцій бажано провести пікіровку (пересадку) в нові ємності з продезинфікованим грунтом. А якщо ж на момент зараження рослини вже мають 1-2 справжніх листочка, то найефективніше розпікірувати розсаду відразу!
 7. Також потрібно відразу переглянути умови вирощування і догляд. Якщо є якісь відхилення від рекомендованих правил, необхідно скоригувати їх. Особливо важливо знизити вологість грунту і повітря.
 8. Хорошим народним способом боротьби з чорною ніжкою є опудрювання поверхні землі деревною золою. Особливо корисно насипати деревну золу в те місце, з якого ви видалили уражену розсаду.
 9. Якщо хвороба вразила велика кількість рослин, але у вас немає можливості пересадити рослини в новий грунт, то ефективно застосувати хімічні фунгіциди. Наприклад, суміш мідного купоросу (1 ч.л. на 1 кв.м. посадок) і деревної золи (1 склянка на 1 кв.м.).

Зверніть увагу! Від рослинних залишків хворих рослин і старого грунту (після пікіровки) необхідно відразу ж позбутися. Не можна використовувати грунтову суміш повторно!

Сподіваюся тепер, коли ви знаєте як виглядає чорна ніжка, чому вона виникає, і які існують заходи профілактики, ви можете уберегти свою дорогоцінну розсаду від цієї небезпечної недуги!

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *