Останні Записи:
  • Як використовувати яєчну шкаралупу… Яєчну шкаралупу вважають природним джерелом кальцію. Вона незамінна у вирощуванні різноманітних городніх та садових культур, сприяє цвітінню декоративних квітів. Яєчна шкаралупа як добриво активно використовується…
  • Доларове дерево: догляд та… Доларове дерево – рослина, яку вважають символом фінансового благополуччя. При неправильному догляді воно втрачає привабливий вигляд і не цвіте. Секрети вирощування доларового дерева Як називається…
  • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
  • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
  • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
Капуста

Чим підгодовувати капусту, щоб виросли тугі і смачні качани?

Чим підгодовувати капусту?
Поділитися записом:

Білокачанна капуста займає почесне місце на наших грядках і по врожайності може дати фору більшості овочевих культур, тому й народний поголос величає її городньою панею. Однак щоб в кінці сезону отримати важкі і якісні качани, дачникові доводиться приділяти капусті підвищену увагу з весни до осені і в першу чергу вгамовувати її невгамовний апетит.

Ця любителька щільно поїсти потребує підгодівлі на всіх стадіях розвитку та при недостатньому харчуванні починає вередувати вже на етапі активного зростання розсади. В даній статті ми докладно зупинимося на особливостях підгодівлі капусти у відкритому грунті і з’ясуємо, як задобрити городню бариню і виманити у неї багатий Врожай.

Значні елементи живлення капусти

Капуста має слаборозвинену кореневу систему – вся її сила в листі. Чим та буде пишніше, тим більше шансів на успіх – отримання щільних головок. Важливо не тільки допомогти пані наростити численні великі листи, а й змусити їх на певному етапі згорнутися в клубок, тобто сформувати качан. Вплинути на це допомагає правильно підібраний раціон – своєчасні підгодівлі відповідними добривами. Щоб праця не була змарнована, потрібно чітко розуміти, які елементи живлення і на яких фазах розвитку необхідні цій овочевій культурі.

Чим підгодовувати капусту?

Азот

За активне формування листової пластини відповідає азот – саме на ньому потрібно зробити акцент при підгодівлі рослин в першій половині літа. Зростання листя не припиняється і після, на стадії наливу качанів, але на даному етапі потрібно збалансувати його дію іншими елементами живлення. У цей час важливо дотримуватися норм внесення азотних добрив і не перегодовувати ними капусту, інакше вона обдарує пухкими качанами і стане вразливою перед захворюваннями. З меню пізньостиглих сортів цей макроелемент в кінці сезону можна повністю ліквідувати, щоб врожай встиг визріти і добре зберігався.

Калій

Коли капуста переходить до зав’язування головок, її апетит зростає, і, крім азоту, вона починає просити ще й калій. Цей макроелемент допомагає капустяному листю згорнутися до щільного клубка, сприяє накопиченню в них цукрів (тобто покращує смакові якості), а на більш пізніх фазах розвитку рослин стає запорукою доброї лежкості врожаю. Саме тому в період наливу качанів калійним підживлення потрібно надати першорядне значення.

Фосфор

Потреба капусти в цьому елементі нижче, ніж в азоті і калії, але фосфорними підживленнями нехтувати не варто. Фосфор сприяє зміцненню кореневої системи рослин і формуванню більш щільних і якісних головок, тому про нього не варто забувати на ранніх стадіях розвитку рослин, а також в період дозрівання врожаю.

Чим підгодовувати капусту?

Кальцій

При нестачі кальцію врожайність капусти падає, її смакові якості залишають бажати кращого, а врожай погано зберігається. Заслугою цього елемента є і стійкість барині до грибних захворювань, тому власникам ділянок з кислим типом грунту (де якраз спостерігається дефіцит цього мінералу) важливо ще з осені подбати про вапнування грядки, призначеної для посадки цієї культури.

Магній

Капуста не потребує великої кількості магнію, але його недолік в грунті відразу дає про себе знати: листя жовтіє і перестає розвиватися. Магнієві підгодівлі показані на піщаному грунті, де найчастіше спостерігається дефіцит цього елемента, а також при внесенні до грунту підвищених доз калію.

Бор

Належна увага – бору: бариня його дуже любить. Цей мікроелемент доводиться особливо до речі в період наливу головок, оскільки підвищує їх щільність, а також знижує ризики формування порожнистих стебел і загнивання серцевини качанів в період зберігання.

Молібден

Погано реагує капуста і на недолік в своєму меню молібдену, чим часто грішать ділянки з кислим типом грунту. Цей мікроелемент відповідає за нормальне засвоєння капустою азоту, фосфору і кальцію, а значить, побічно впливає на розвиток як підземної, так і надземної частини рослини. Оскільки доступність молібдену для рослин збільшується в міру підвищення рН грунту, особливе значення потрібно надати підготовці грядки під посадку барині і її розкисленню при зниженому рівні рН.

На замітку: капуста дуже добре відгукується на натуральні органічні добрива, які, крім незамінних гумінових кислот, несуть в собі комплекс легкозасвоюваних макро- і мікроелементів. Саме тому досвідчені городники при підгодівлі цієї культури особливу увагу приділяють гною і курячому посліду, з яких готують перегній і рідкі поживні коктейлі. Не відмовиться наша бариня покуштувати компост. При відсутності подібних натурпродуктів капусту пригощають готовими комплексними препаратами.

Чим підгодовувати капусту?

Схема підгодівлі капусти на весь сезон

За період проживання ранньостиглої капусти у відкритому грунті проводять 2 підгодівлі, середньо- і пізньостиглих красунь пригощають смакотою 3-4 рази – і це при достатній заправці грядки добривами! Ще з осені заплановану під посадку ділянку при необхідності розкисляють і підгодовують 6-8 кг. перегною або компосту, 40-50 г. фосфорних і 30-40 г. калійних препаратів на кожен квадратний метр.

Перша підгодівля капусти

Розсаді капусти після висадки в грунт потрібно дати 2-3 тижні, щоб освоїтися на новому місці і рушити в зростання. Відразу після запропонуйте їй пдгодівлю, головною складовою якої повинен стати азот. Це зарядить молоді рослини енергією для активного розвитку листової розетки.

З цією метою можна приготувати розчин коров’яку (1:10) або скористатися розчином пташиного посліду (1:15). Витрата обох коктейлів однаковий – 0,5 л. під 1 корінь. Гній і пташиний послід частіше використовують в городництві сільські жителі, які тримають в господарстві свійську худобу та птицю. Для «міських» дачників, які не бажають витрачатися на придбання подібних відходів, можна порекомендувати альтернативний варіант – настій сброженної трави, який теж рясніє азотом.

Для цього бочку наповнюють свіжою травою на 3/4, заливають ємність водою доверху і прикривають кришкою, залишаючи невеликий отвір для газообміну. В якості сировини для майбутнього настою відмінно підходять кропива, мокриці, буркун, костриця, тонконіг і звіздчатка. А ось від використання пагонів кульбаби, кінського щавлю, пирію, жовтцю і лободи краще відмовитися: капуста погано реагує на деякі містячі в них сполуки.

Щоб прискорити процес бродіння, до вмісту має сенс додати жменю сечовини. Коли настій перебродить (через 10-15 днів в залежності від погоди), його проціджують, розбавляють водою в пропорції 1:10 і використовують для підгодівлі.

Чим підгодовувати капусту?

На замітку: можна скористатися народною хитрістю – додати до трав’яного коктейлю пресовані хлібопекарські дріжджі, які рясніють корисними мікроелементами. Такий засіб ідеально підійде для капустяних грядок на бідних грунтах. З цією метою спочатку в 1 л. теплої води розводять 100 г. дріжджів, а потім цей розчин змішують з трав’яним добривом, приготованим у співвідношенні 1: 9. Таким живильним зіллям капусту підгодовують з розрахунку 0,5 л. під 1 рослину.

Якщо немає бажання втомлювати себе приготуванням вищеописаних розчинів і настоїв, можна зробити простіше: скористатися готовим комплексним препаратом, що містить азот, фосфор і калій, а також комплекс мікроелементів. Серед асортименту подібних препаратів краще віддавати перевагу добривам, призначеним спеціально для капусти і містячих елементи живлення, збалансовані для потреб саме цієї культури.

Друга підгодівля капусти

Через пару тижнів капусті потрібно ще раз запропонувати розчин коров’яку, пташиного посліду або настій сброженної трави, але в даному випадку на кожні 10 л. використовуваного зілля необхідно додати по 1 ст. ложці будь-якого комплексного мінерального препарату (наприклад, нітрофоску). Ледачим дачникам прийде на допомогу органомінеральний препарат з магазину з гуматами і мінералами, а прихильники екоземледілля можуть замінити його деревною золою: розчинити в 10 л. розчину коров’яку 1 стакан просіяної деревної золи (витрата – 1 л. зілля на 1 рослину).

На замітку: в цей період власники ділянок з малородючим грунтом 1-2 рази з інтервалом 10-12 днів обприскують капусту по листу розчином борної кислоти, який змушує її зайнятися справою – почати активно складати листочки в качан. Для цього 10 г. порошку спочатку розчиняють в 1 л. гарячої води, доводять обсяг до 10 л., а потім зрошують рослини. Такий захід виправдано, якщо бор не запропонований капусті під час кореневого підживлення.

Чим підгодовувати капусту?

Третя підгодівля капусти

Через 1,5-2 тижні після другої підгодівлі середньо- та пізньостиглій капусті знову буде потрібно «висококалорійна» органіка, але на цьому етапі розвитку важливо не випустити з виду істотний момент – наситити прикореневій шар достатньою кількістю фосфору і калію. В даному випадку можна скористатися все тим же розчином коров’яку (1:10), додавши на кожні його 10 л. по 30-40 г. фосфорних і калійних добрив (витрата – 1 л. на 1 корінь). В якості альтернативи – готовий комплексний препарат для капусти.

На замітку: кореневі і позакореневе підживлення виявляться найбільш ефективними, якщо проводити їх рано вранці або під вечір або вдень, але в похмуру погоду. Розчин для кореневого підживлення застосовують по попередньо зволоженому грунті, інакше можна обпалити кореневу систему капусти. Для приготування робочої суміші потрібно брати тільки нагріту на сонці воду: крижана зі свердловини не тільки ускладнить розчинення добрив, а й підвищить ризики ураження грибними захворюваннями.

Четверта підгодівля капусти

Пізньостиглі сорти і гібриди капусти, вирощувані для тривалого зберігання, приблизно за 20 днів до передбачуваного прибирання варто пригостити калієм, який підвищить лежкість качанів і поліпшить їх смакові якості. Для цього готують розчин з 10 л. води і 40 г. калійних добрив, і вливають під кожну рослину по 1 л. поживної суміші.

Чим підгодовувати капусту?

На замітку: якщо грунт під капустою встелений мульчею, перед підгодівлею ту потрібно відсунути, підгорнути стебла вологим грунтом (це виключить завалювання на бік під вагою наливаючі головки), рівномірно влити під кожну рослину необхідну порцію частування, відступивши від стебла 10-15 см., а потім повернути мульчу на місце.

Пам’ятайте, що мізерне меню так само, як надмірно рясні підгодівлі, проведені врозріз з потребами культури, ні до чого доброго не приведуть. Дотримуйтесь вищеописаних рекомендацій, і в кінці сезону вас чекатиме відмінний врожай великих якісних качанів.

Шановні дачники, можливо, у вас є свої «фірмові» рецепти підгодівлі капусти, які допомагають вам отримувати щедрий врожай. Поділіться своїм досвідом в коментарях.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *