Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Часник

Чим підгодувати часник навесні, посаджений під зиму

Чим підгодувати часник навесні, посаджений під зиму
Поділитися записом:

Добрива для часнику навесні вносяться не лише для того, щоб підвищити врожайність культури, а й покращити смакові якості. Своєрідний аромат та смак – якості, за які рослину люблять по всьому світу. Городники відносять його до невибагливих рослин, яким достатньо прополювання, поливання та розпушування грунту. Навіть за такого догляду можна отримати хорошу врожайність. Але іноді стандартних заходів недостатньо. Якщо листя часнику стає блідим або віддає жовтизною, покривається крапками, значить, настав час задуматися про вибір весняного добрива з недостатнім мікроелементом.

Основні ознаки проблем:

 • кінчики пір’я засихають раніше часу, що сигналізує про нестачу азоту. Усунути проблему можна аміачною селітрою;
 • більшість листя пожовкла, що говорить про підвищену кислотність грунту. Переконатись у цьому можна за допомогою універсального індикатора. Нейтралізувати кислотність до рівня допоможе подрібнений вапняк чи доломітове борошно, присипане між рядками;
 • блідо-зелений колір листя вказує на нестачу калію. Деревна зола врятує становище;
 • якщо освітлення достатньо, але часник повільно зростає, можлива нестача поживних речовин. Варто підібрати органіку чи мінеральні речовини з азотом.

Які добрива краще використовувати для сезонного підживлення?

Мінеральні

Для вирощування часнику на бідному грунті необхідні мінеральні добавки з калієм, азотом, фосфором та іншими корисними компонентами. Вибір добрив для часнику навесні для збільшення врожаю та захисту від хвороб зводиться до наступних:

 • сечовина як джерело азоту у великому обсязі. Необхідна ранньою весною, коли рослина активно нарощує зелень. Розчин готують з 1 ст. л. карбаміду та 10 л. води. Розмішують до повного розчинення і поливають з розрахунку 3 л. на 1 м2;
 • аміачна селітра, що також містить багато азоту. Для першого підживлення зимового часнику використовують розчин з 10 л. води та 15 г. селітри. Витрата така ж, як у карбаміду. Бажано повторити обробку через 3 тижні;
 • суперфосфат збагатить рослину фосфором, необхідним для фотосинтезу. Головки часнику будуть соковитими та великими, витримають зимове зберігання. На 10 л. води беруть 2 ст. л. суперфосфату. Приготовленого обсягу достатньо для обробки грядки 2 м2;
 • нітроамофоска містить калій, сірку, азот та фосфор. Може використовуватися замість суперфосфату та повторного внесення азоту. У 10 л. води розчиняють 2 ст. л. нітроамофоски. Якщо планується позакореневе внесення, зменшують концентрацію вдвічі.
Чим підгодувати часник навесні, посаджений під зиму

Органічні

Ті, хто побоюється хімії, використовують натуральні засоби, щоб наситити часник: підживлення навесні органікою дає непогані результати. Гній як джерело азоту благотворно позначається на зростанні молодих пагонів. Досвідчені городники рекомендують не захоплюватися органікою, особливо пташиним послідом. Він може спричинити опік цибулин. Краще використовувати його восени при обробці ділянки, на якій навесні висаджуватиметься рослина. Менш агресивний коров’як. Його розбавляють у пропорції 1:7 та вносять виключно під корінь.

Компост підвищує родючість грунту. Особливо добре впливає на грунт компост з харчових відходів. Його розсипають по грядках до перекопування або додають уже в ряди для посадки.

Зола – джерело фосфору та калію, корисна на будь-якому етапі розвитку рослини. Можна використовувати до 4 разів за сезон. Варіантів обробки кілька – розсипати між рядами порошок або приготувати розчин для прикореневого поливу. Якщо припудрити рослини, підвищиться захист від поширених хвороб та шкідників.

Способи внесення корисних добавок

Якщо на грядках вирощується озимий часник, підгодівлю навесні проводять одразу, як зійде сніг. За сезон рослину потрібно обробити тричі:

 1. Стимуляція зростання зеленої частини, активізація рослин. Підійдуть гній та азотні добавки.
 2. Через 2 тижні потрібно повторно збагатити грунт мікроелементами. Крім азоту, використовують фосфор. Обидва елементи потрібні для фотосинтезу. Використовують розчин коров’яку або нітроамофоску.
 3. Внесення речовин, що дозволяють одержати красиві великі цибулини. Обробка припадає на кінець червня. Використовується суперфосфат та інші суміші з фосфором. До суперфосфату можна додати золу з розрахунку 200 г. на 10 л. розчину.

Під час весняного підживлення зимового часнику слід дотримуватися термінів та рекомендацій щодо поповнення дефіциту корисних речовин.

Особливості застосування розчинів та гранул

Незалежно від складу та концентрації речовин, якими обробляють грунт, є загальні рекомендації для збільшення врожаю, відповідно до яких підгодівля часнику навесні проводиться так:

 • рідкі засоби акуратно наливають під корінь часнику, не зачіпаючи листя і стебла, щоб уникнути опіків. Використовують лійку з вузьким носиком;
 • сухі речовини розподіляють по міжряддям, не зачіпаючи наземної частини рослин, а потім рясно поливають;
 • при використанні розчинів попередній полив не проводять, оскільки культура не любить перезволожений грунт;
 • розчин для поливу не повинен бути холодним або гарячим, інакше викликає шок у рослини. Оптимальний варіант – орієнтуватися на температуру повітря;
 • готові розчини використовують не довше доби з моменту приготування, тому що ультрафіолет і кисень провокують хімічні реакції;
 • не варто обмежуватись виключно мінеральними добавками або органікою, грамотне чергування дасть потрібний результат.

Обприскування – єдиний спосіб доставити корисні речовини у дощовий час, оскільки часник не любить перезволоженого грунту. Концентрація розчину для зрошення знижується в рази, щоб уникнути опіків зеленої частини. Процедуру проводять увечері або вранці, коли немає палючих променів сонця. Зрошення не замінює прикореневі добавки, але стає корисним доповненням при нестачі мікроелементів. Якщо додати до перерахованого своєчасне розпушування та прополювання, врожай часнику буде рясним та якісним.

Чим підгодувати часник навесні, посаджений під зиму

Базові правила підживлення часнику навесні

Підживлення органікою та мінералами проводять з урахуванням стадії вегетації, стану грунту та температури навколишнього середовища. З початку весни посадки часнику звільняють від укриття, а грунт акуратно розпушують. Далі організують полив, розчинивши 5 л. води 20 крапель йоду. Зволоження йодним розчином збагатить грунт, знизить ризик ураження часнику грибковими захворюваннями.

Початок вегетативного періоду супроводжується буйним зростанням стебел та листя. Формування цибулин відбувається пізніше, приблизно до появи 8-10 листків. Щоб запобігти пожовтенню стебел і стимулювати зростання зелені знадобиться азотне підживлення для часнику. Обробку проводять 2 рази, коли:

 • проклюнуться паростки;
 • зросте близько 6 листків.

Які добрива підходять для вирощування озимого часнику?

Вибираючи, чим підгодувати часник навесні, застосовують органічні склади або мінеральні добрива з наступного:

 • гноїва жижа, розведена водою у пропорції 1:10;
 • вода, змішана з нашатирним спиртом у дозуванні 10 л. та 1 ст. л.;
 • сечовина (1 ст. л. на відро води);
 • нітроамофоску (2 ст. л. на відро води).

Перше підживлення виконують карбамідом, друге — нітроамофоскою. Враховуючи, що коріння рослини не дуже глибоко залягає у грунті, корисним розчином краще пролити заздалегідь підготовлені борозенки. Зробити їх можна легко, якщо пройтися сапкою вздовж рядків з посадками. Після поливу робочим розчином борозенки прикопують. Перед використанням добрива слід добре полити грядки.

Чим підгодувати часник навесні, посаджений під зиму

Вибір добрива залежить від температурних умов. Якщо вдень не спекотніше +14, а вночі температура опускається до нуля, варто вибирати аміачну селітру. Сечовину вносять за теплої погоди, оскільки азот краще засвоюється при високих температурах.

Народні засоби

Використовуючи нашатирний спирт, слід пам’ятати про його швидке випаровування, тому добрива готують безпосередньо перед обробкою.

Для органічного підживлення при посадці можна використовувати компост або гній, що перепрів. Такі добрива розподіляють між рядками, щоб після поливу корисні елементи вбралися в грунт.

Огородники використовують також зольний розчин, приготований з 200 г. порошку та 10 л. води. Зола не містить азоту, зате в її складі є маса інших корисних мікроелементів – сірка, магній, калій, кремній, бор, залізо та ін.

Грамотне підживлення часнику влітку

Якщо у травні часнику потрібно нарощувати зелень і набирати ріст, то влітку настає час формування плодів (насіння, бульб). Щоб усі етапи вегетації відбулися вчасно, рослину потрібно підгодовувати калієм та фосфором. Якщо вчасно не переключитися на зазначені добрива, часник продовжить нарощувати пір’я, головки будуть пухкими та дрібними, і збережеться такий врожай недовго. Крім фосфорно-калійних добрив, бажано підгодувати часник мікроелементами. Вони підвищать імунітет та покращать розвиток рослини.

Як проводиться позакореневе підживлення?

За допомогою позакореневого підживлення рослина відразу отримує корисні речовини. Дія добрива недовготривала, але ефективна. Листя часнику можна полити з лійки через сито або обприскати стимулятором росту.

Позакореневі підживлення часнику актуальні під час похолодання, коли температура знижується до +10 градусів. Також обробка важлива під час посухи та спеки та за відсутності можливості провести стандартний кореневий полив. Обов’язково потрібно обприскувати часник від хвороб та шкідників.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *