Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Перець

Чим підгодувати розсаду перцю: коли вносити добрива і які використовувати?

Чим підгодувати розсаду перцю?
Поділитися записом:

Отримати міцну розсаду солодкого перцю з відмінною врожайністю – мета кожного садівника, що поважає цю культуру пасльонових. І не в останню чергу успішність всього заходу залежить від дотримання простих рекомендацій про те, коли і чим підживити розсаду перцю.

Коли необхідна підгодівля?

Підживлення розсади перцю в домашніх умовах здійснюється 2 – 3 рази в період між появами сходів і пересадкою матеріалу на постійне місце.

Детальна схема внесення добрив виглядає так:

Перша підгодівля. Виконується до пікіровки

Цей етап залежить від використовуваного субстрату. Можливі два варіанти:

 • при застосуванні спеціального грунту для вирощування пасльонових культур, який містить всі необхідні мікроелементи, потреба в ранній підгодівлі відпадає.
 • при посадці насіння в простий садовий грунт першу підгодівлю проводять, коли у розсади перців позначиться пара справжніх листочків. Це відбувається приблизно через 14 днів після появи сходів. У цей інтервал буде потрібно зміцнити саджанці азотом і фосфорвмісними засобами, щоб підготувати паростки до пікіровки, звести до мінімуму стрес від неї.

Зверніть увагу!
Якщо наближається час першого підживлення, але ви від дня на день збираєтеся пікірувати розсаду, то внесення добрив скасовується. Вірніше, відкладається приблизно на 2 тижні.

Чим підгодувати розсаду перцю?

Друга підгодівля. Виконується через 12-14 днів після пікіровки

У цей період рослини повністю відновлюються після пікіровки і частково витрачають корисні речовини, спочатку наявні у грунті. Тому, для прискореного і повноцінного росту, їм потрібна нова порція харчування.

Третя підгодівля. Виконується за 2-3 дня до планованої висадки розсади в грунт.

Ця підгодівля допоможе молодим рослинам краще адаптуватися до нових «вуличних» умов і знизити стрес від пересадки.

Слід пам’ятати, що порушення строків внесення препаратів, неправильне їх дозування або складу здатні викликати пригнічення розсади перців.

Які засоби використовувати для підгодівлі перцю?

Розглянемо, чим підживити розсаду перцю в кожен з періодів для правильного росту при вирощуванні в домашніх умовах.

Перша підгодівля (до пікірування) перцю

Проросткам потрібні азотно-фосфорні добавки, які стимулюють ріст нових листків, нормалізують обмінні процеси, беруть участь в розвитку коренів.

Зверніть увагу!
Азот (N) – елемент, необхідний для росту зеленої маси розсади. Фосфор (P) – стимулює розвиток кореневої системи. Тому на першому етапі зростання розсади ці два елементи є найнеобхіднішими.

Прикладами добрив служать розчини:

 • сечовина (7 г.) + суперфосфат (30 г.) на відро води (10 л.);
 • аміачна селітра (15 г.) + суперфосфат (30 г.) на 10 л. води;
 • фоскамід (15г.) + суперфосфат (30 г.) розведені у відрі води;
 • перебродивший коров’як (1:20) + суперфосфат (30 г.), додані у воду (10 л.);
Чим підгодувати розсаду перцю?

Підійдуть комплексні препарати Кемира-Люкс (1,5 ст. л.) або Кристалоном (20 г.), розчинені в 10 л. водного розчину. З народних засобів використовується кісткове борошно, що містить фосфор; перегній, компост для заповнення азоту. До речі, азот добре засвоюється при додаванні кальцієвої селітри.

Друга підгодівля (після пікірування) перцю

Розсаді потрібні сили для відновлення після пікірування, для нарощування кореневої системи. Підійдуть засоби зі збільшеним вмістом фосфору і калію, кількість введеного азоту при цьому скорочують. Ці заходи дозволять зупинити витягування рослин. При надмірному подовженні стебла проводять позакореневу обробку Епін, Екстра, Цирконій.

У другій період краще використовувати органіку, підійдуть засоби і з першого підживлення, але потрібно скорегувати дозування. Наприклад, садівники практикують розчин, приготовлений з суміші азотних, калієвих, фосфорних основ (пропорція NPK 2: 3: 3), розчинених у воді (10 л.).

Ось декілька відповідних рецептів:

 • аміачна селітра (6 г.) + суперфосфат (40 г.) + сульфат калію (20 г.) + 10 л води;
 • сечовина (5 г.) + суперфосфат (40 г.) + калійна сіль (15 г.) + 10 л. води.

Третя підгодівля (до пересадки в грунт) перцю

Зміцнюють саджанці мінеральними (сірчанокислий калій з розрахунку 8 г. / л), або органічними добривами з підвищеним вмістом калію, який забезпечує подальше зростання, дозрівання плодів.

Чим підгодувати розсаду перцю?

Любителям народних засобів для зміцнення і зростання розсади слід спробувати:

 • Зольний розчин (калійне добриво). Готують його з деревної золи (1 л. банку), попередньо просіяного, і відро теплої води. Компоненти перемішують, через 12 годин фільтрують, полив здійснюють з розрахунку 100 мл. під одну рослину.
 • Банановий настій (калійне добриво). Шкурки бананів заливають теплою водою (3 л.), настоюють 4 дні. Перед використанням розбавляють водою 1: 1.
 • Яєчну шкаралупу (загальнозміцнюючий засіб, що містить кальцій, а також магній, калій і безліч інших корисних речовин). Перед застосуванням шкаралупу подрібнюють до стану крихти (шкаралупа від 10 яєць), заливають гарячою водою, настоюють 5 діб, періодично помішуючи розчин, проціджують. Отриману рідину використовують для поливу.

Підживлення для кращого росту перцю

Ідеальна розсада – кремезна, з потужними пагонами. Але не всі городники знають, чим можна підгодувати розсаду перцю, щоб у неї були саме такі товстенькі стебла. Нагадуємо:

 • дріжджі + вода (10 г: 10л), розчин прискорює розвиток всіх систем рослини, підвищує стійкість до грибків, посух;
 • йод + вода (1 крапля на 3 літри води), засіб має антисептичні властивості, підвищує стійкість перцю до грибкових захворювань, стимулює зростання, збільшує кількість зав’язей;
 • настій яєчної шкаралупи. Стимулює зростання, оздоровлює розсаду.
 • настій цибулиння (жменю лушпиння на 1 л. окропу). Лушпиння заливають окропом, настоюють добу і обприскують по листу. Або ж заливають водою, доводять до кипіння, охолоджують і використовують відразу. Ця підгодівля посилює ріст розсади, робить стебла більш товстими, а також захищає рослини від грибкових хвороб і деяких шкідників (павутинного кліща, трипса, попелиці).

Що робити, якщо розсада перцю зростає погано?

Якщо, незважаючи на внесені добрива, розсада перцю зростає погано, потрібно негайно вирішувати, що робити, чим ще підгодувати рослини. Швидше за все, слід ввести додаткові елементи, які не було отримано в потрібній кількості. А чого конкретно не вистачає, покажуть самі рослини:

 • бліді, дрібні листя – недолік азоту;
 • листя набувають синюватого, а потім фіолетового відтінку – недолік фосфору;
 • жовтіє листова пластина, прожилки залишаються зеленими, дефект починає проявлятися на молодому листі – недолік заліза (залізний хлороз);
 • жовтіє листова пластина, жилки залишаються зеленими, дефект починається зі старого листя – недолік магнію;
 • сповільнюється зростання, засихають точки зростання – недолік кальцію;
 • затримка появи бутонів або їх відсутність – нестача калію.
Чим підгодувати розсаду перцю?

Після діагностики проблеми, її необхідно вирішувати. Наприклад, недолік азоту лікується внесенням сечовини, аміачної селітри, азотовмісної органіки. Недолік кальцію – поливом настоєм яєчної шкаралупи.

Способи внесення добрива: поливати або обприскувати перець?

Останнє на що варто звернути увагу і що може бути цікаво початківцям городникам, це те, як вносити добрива.

Добрива вводять кількома способами, які залежать від стадії розвитку рослини:

 • кореневий метод. Суть полягає в тому, що мінеральні речовини обережно вливають під підставу стебла, уникаючи попадання розчину на листові пластини. Кореневу підгодівлю проводять по попередньо зволоженому грунту, тобто за 1-2 години до процедури здійснюють полив розсади відстояною водою;
 • позакореневий метод. Полягає в обприскуванні розсади готовим розчином з пульверизатора. Підходить для саджанців, які наростили листову масу (третя підгодівля), здатні увібрати, засвоїти розпорошені мікроелементи.

Ось і всі премудрості! Пам’ятайте, що повноцінне харчування перцю на найперших етапах його розвитку – запорука отримання міцних рослин і багатого врожаю.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *