Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Цибуля

Чим підгодувати цибулю для гарного врожаю?

Чим підгодувати цибулю для гарного врожаю?
Поділитися записом:

Цибуля – одна з найвибагливіших, невибагливих культур. Її вирощування доступне навіть початківцям городникам, але щоб урожай був великим і багатим, слід трохи заглибитися в тему догляду за грядками, вирощування та підживлення розсади.

Цибуля добре росте на родючих грунтах, витягуючи з них усі корисні елементи. Земля, де росте цибуля, майже 100 % позбавляється азоту. Трохи менше культура споживає калій та фосфор. Крім цього, щоб виростити великі і красиві головки цибулі, потрібно насичувати грунт мікроелементами. Щоб не зашкодити культурі, варто пам’ятати:

 • у грядки з цибулею не допускається внесення свіжого гною, лише як водного розчину;
 • якщо перестаратися з органікою, зелені буде багато, але цибулини зменшаться у розмірах;
 • поливають рослину під корінь, не попадаючи на зелень;
 • перед тим, як вносити комплексне добриво для цибулі при посадці, та після обробки необхідно добре зволожити грунт;
 • не варто поливати грядки та удобрювати, якщо до збирання врожаю залишилося менше 3 тижнів.

Як правильно підгодовувати цибулю?

Щоб зібрати в належний час великі головки, підгодівлю для цибулі у відкритому грунті застосовують за сезон неодноразово. Головними з усіх майбутніх заходів стають три:

 1. Для інтенсивного нарощування зеленої маси через 2-3 тижні з моменту посадки сівка вносять мінеральні азотні добрива для цибулі.
 2. Через місяць використовують комплексне підживлення, у яких доза азоту не настільки велика.
 3. Коли цибулина досягне габаритів середньої сливи, настав час згадати про калійні добрива.

Грамотний підхід має на увазі підготовку грядок з осені. Використовують перегній або компост з розрахунку 10 кг. органіки на 1 кв. м. Якщо на вибраній ділянці до цього вже вирощувався цибуля та інші культури, що виснажують запаси корисних елементів, варто скористатися мінеральними підживленнями.

Чим підгодувати цибулю для гарного врожаю?

Починається підживлення цибулі навесні, продовжується влітку – всього налічується 3 етапи. Схема приблизна, оскільки в кожному випадку потрібно орієнтуватися на вигляд рослин:

 • при хорошій зелені можна зробити висновок про досить родючий грунт. Пір’я не обривають, а в 2-3 період вегетації обробляють грядки калійними та фосфорними добавками, щоб отримати великі цибулини;
 • при слабкій зелені або в її відсутності потрібно вносити азот;
 • жовте пір’я говорить про дефіцит калію;
 • висохлі кінчики у зелені сигналізують про нестачу фосфору.

Як правило, підживлення цибулі навесні полягає в прикореневій поливі, за винятком дощового періоду, коли можна закопати гранули підживлення в грунт на 5-10 см.

Мінеральні добрива для цибулі

На думку досвідчених аграріїв, найкраще перше підживлення для цибулі навесні — внесення азотних добрив. Один з екологічно безпечних та зручних варіантів – використовувати сечовину. Приблизно 20-25 г. речовини розчиняють у 10 л. води та поливають грядку, попередньо добре зволоживши грунт. Якщо використовується аміачна селітра, потрібно близько 10-15 г. препарату. Якщо грунт збіднений, до азотних підживлень варто додати 10-12 г. хлориду калію та 25-30 гю суперфосфату на 10 л. води. Щоб не заплутатися в дозах, зручніше користуватися комплексними препаратами – нітрофоскою, азофоскою та ін.

Для другої обробки допускається використовувати засоби, спеціально створені для часнику та цибулі. Враховуючи їх відносно високу вартість, багато хто воліє обробляти грунт нітрофоскою з розрахунку 25-30 г. на 10 л. води.

Третє підживлення проводять за допомогою 30 г. суперфосфату і такої ж кількості сульфату калію, розведених у відрі води. Розчин витрачається близько 3 л. на 1 кв. м. Перевищувати обсяг не варто, особливо у роботі з азотними добривами.

Чим підгодувати цибулю для гарного врожаю?

Збираючись приготувати розчин, важливо пам’ятати: селітра та сечовина швидко розчиняються, для солей калію знадобиться трохи більше часу, а суперфосфат може завдати проблем. Щоб полегшити вирішення завдання, його окремо розводять у гарячій воді з розрахунку 100 г. на 1 л., а потім отриманий концентрат доводять до консистенції потрібної перед застосуванням.

Інший момент, на який варто звернути увагу, виробники почали випускати суперфосфат, збагачений азотом. Використовувати такий склад як фінальне підживлення не рекомендується.

Органічні добрива для цибулі

Вибираючи, які добрива вносити під час посадки цибулі навесні, багато аграрів схиляються до органіки. Це не найкращий вибір для вирощування саме цієї культури, але якщо є важливе неприйняття мінеральних сумішей, підійдуть коров’як і пташиний послід. Добрива годяться тільки для стартового підживлення, іноді — для другого. Якщо використовувати послід і коров’як як фінальне підживлення, урожай не зберігатиметься довго.

Розчини для обробки грядок цибулі готують заздалегідь. Пташиний послід розбавляють у воді у співвідношенні 1:20, настоювати близько 2 тижнів. Отриманий концентрат змішують з водою в пропорції 1:20 і використовують для кореневого підживлення.

З гноєм працювати легше, оскільки він менш концентрований. Щоб краще росла озима цибуля, підгодівля готується з 10 л. води та 1 ст. коров’яку. Через тиждень готовим розчином поливають рослину біля коріння, не додаючи води. До другої підгодівлі готують трав’яний настій. Складають у ємність 1 кг. скошеної трави, доливають 10 л. води, залишають на тиждень. Отриманий концентрат додають воду у співвідношенні 1:2. Враховуючи, що в отриманій рідині багато азоту, але мало фосфору та калію, рекомендується додати золу. Для фінальної обробки грунту не варто використовувати такий настій через надмірний вміст у його складі азоту.

Народні засоби

Вибираючи найкраще добриво перед посадкою цибулі та для подальшого догляду, завжди можна скористатися народними рецептами. У хід йде все: зіпсований хліб, шкірка від картоплі, пекарські дріжджі тощо. Перший є не лише концентрованою азотною речовиною, але й бореться з цибульною мухою та іншими шкідниками. Докладніше про використання нашатиря, дріжджів та деревної золи можна дізнатися з інших статей.

Чим підгодувати цибулю для гарного врожаю?

Комплексні добрива для цибулі

Комбіновані добрива для цибулі містять у собі суміш мінералів з органікою і мікроелементами. Гарний вплив на врожайність робить розчин, приготований з 1 склянки гною та 1 ст. л. карбаміду, розчинених у відрі води. Інший варіант – змішати 10 г. калійної солі та 20 г. суперфосфату.

Підживлення озимої та ярої цибулі

Відмінності між двома видами цибулі – у часі посадки. Якщо цибуля висаджується навесні, то перше підживлення проводять через 2 тижні, друге повторюють через 14 днів, а третє – через 3 тижні. Підзимову цибулю садять до заморозків. Добриво в цьому випадку вносять за 2 тижні до закладки посадкового матеріалу, використовуючи калійно-фосфорну підгодівлю для цибулі. Наступну обробку ґрунту намічають на період, коли розтане сніг. Застосовують рідку органіку – пташиний послід, коров’як або трав’яні відвари. Підвищити ефективність обробки можна додаванням аміачної селітри. Через 2-3 тижні грядки удобрюють розчином, приготованим за рецептом: 1 ст. л. сульфату калію та аміачної селітри, 2 ст. л. суперфосфат на відро води. Якщо немає бажання готувати розчин для підживлення цибулі, можна використати нітрофоску (1 ст. л. на 10 л води). Ще через 3 тижні цибулю удобрюють, розчинивши у 10 л води 2 ст. л. суперфосфату та 1 ст. л. калійної солі.

Підживлення цибулі на перо

Комбіновані добрива для цибулі містять у собі суміш мінералів з органікою і мікроелементами. Гарний вплив на врожайність робить розчин, приготований з 1 склянки гною та 1 ст. л. карбаміду, розчинених у відрі води. Інший варіант – змішати 10 г калійної солі та 20 г суперфосфату. Для зручності та точного дозування використовують готові склади, такі як «Чистий лист», «Агрікол-2», «Рефлекс», «Ефектон», «Цитовіт» та інші.

Підживлення озимої та ярої цибулі

Відмінності між двома видами цибулі – у часі посадки. Якщо цибуля висаджується навесні, то перше підживлення проводять через 2 тижні, друге повторюють через 14 днів, а третє – через 3 тижні. Озиму цибулю садять до заморозків. Добриво в цьому випадку вносять за 2 тижні до закладки посадкового матеріалу, використовуючи калійно-фосфорну підгодівлю для цибулі. Наступну обробку грунту намічають на період, коли розтане сніг. Застосовують рідку органіку – пташиний послід, коров’як або трав’яні відвари.

Чим підгодувати цибулю для гарного врожаю?

Підвищити ефективність обробки можна додаванням аміачної селітри. Через 2-3 тижні грядки удобрюють розчином, приготованим за рецептом: 1 ст. л. сульфату калію та аміачної селітри, 2 ст. л. суперфосфат на відро води.

Якщо немає бажання готувати розчин для підживлення цибулі, можна використати нітрофоску (1 ст. л. на 10 л. води). Ще через 3 тижні цибулю удобрюють, розчинивши у 10 л. води 2 ст. л. суперфосфату та 1 ст. л. калійної солі.

Підживлення цибулі на перо

У цьому випадку підживлення цибулі проводять 3 рази за сезон. Кожна процедура має свої нюанси:

 • На першому етапі активізується зростання пера. Підживлення проводиться через 14-18 днів з моменту посадки цибулі навесні. Якщо планується виростити і цибулини, додають селітру та інші азотовмісні препарати, наприклад – карбамід, змішаний і перебродиний з пташиним послідом. Якщо потрібна тільки зелень, замість селітри та карбаміду вносять нітроамофоску прикореневим способом.
 • Друга процедура проводиться через 1 місяць з посадки цибулі. У цей час формується головка. На даному етапі застосовуються спільно фосфор та калій.
 • Остання підгодівля стимулює наливання цибулин і проводиться через місяць після попереднього заходу.

Додатково грядки удобрюють навесні і восени. Щоб нормалізувати кислотність грунту, застосовують суміш з доломітового борошна, крейди, золи, вапна. Для знезараження грунту використовують розчин мідного купоросу (15 г. на відро води).

Корисні поради

Недосвідчені городники нерідко гублять рослини та розчаровуються, надалі відмовляючись від спроб вирощувати цибулю. Щоб уникнути поширених помилок, варто прислухатися до перевірених часом рекомендацій щодо підживлення цибулі від досвідчених аграріїв. Ось деякі з таких порад:

 • не вносити органічне підживлення цибулі у свіжому вигляді, важливо дати перебродити та розбавити водою перед використанням;
 • не перевищувати норми внесення, інакше зелень піде на зріст на шкоду цибулі;
 • застосовувати підвищене дозування мінеральних добрив для цибулі можна лише на глинистому і піщаному грунті;
 • при одночасному використанні мінеральних та органічних підживлень їх співвідношення має бути 2:3;
 • сухі препарати слід вносити у вологий грунт (після дощу або рясного поливу), щоб вони краще і швидше засвоїлися;
 • щоб добрива добре засвоювалися, грунт повинен мати нейтральний ph.

Щоб головки були великими і рівними, а овоч корисним, важливо дотримуватися зазначених правил, враховувати потреби конкретного сорту, кліматичні умови та характеристики грунту. Більше інформації про нюанси застосування вищезазначених добрив можна дізнатися з інших статей на сайті.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *