Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Картопля

Добриво для картоплі: чим, коли і як удобрювати?

Добриво для картоплі: чим, коли і як удобрювати?
Поділитися записом:

Культура не вимоглива, але багатство врожаю залежить від того, наскільки правильно вибиралося і застосовувалося комплексне добриво для картоплі. Сучасні добавки добре впливають на термін зберігання овочів, покращують їхній смак. Вибір залежить від сезону, технології вирощування та інших особливостей.

Для нормального розвитку культури потрібен комплекс поживних речовин, до якого входять калій, азот, магній та фосфор, марганець, мідь та цинк. У міру зростання бульби набирають елементів з грунту, збіднюючи його. Тому не рекомендується щороку вирощувати врожай на одній ділянці. Правильно застосовуючи мінеральні добрива для картоплі при посадці та в міру вирощування, можна зберегти поживні речовини в грунті, підвищити стійкість культури до хвороб та шкідників, покращити форму та смак бульб.

Важко позначити, яке добрива найкраще для картоплі — потреба у тих чи інших речовин залежить від сезону. Спочатку рослина потребує азоту, коли цвіте – калію, магнію і фосфору. З мінеральних складів, представлених у магазинах, варто вибирати комплексні з нітроамофоскою та азофоскою. Суперфосфат підійде для осінніх робіт, коли ділянка перекопується під посадку. Крохмалистість бульб підвищують внесенням у грунт сульфату магнію.

Організація діє ефективно, але повільно. Найшвидше діє пташиний послід, але через його концентрацію важливо суворо дотримуватися норм, щоб не нашкодити рослині. Компост зробить грунт пухким, дасть йому необхідне харчування.

Для чого взагалі потрібно підгодовувати на грядках картоплю?

Рослина характеризується слаборозвиненим корінням, а щоб отримати смачні і великі бульби, їй необхідне посилене харчування. Обсяг врожаю, отриманого без внесення добрива для картоплі під час посадки, істотно нижчий, ніж у разі його застосування. Так, використання гною дозволяє з 1 відра посадженої картоплі отримати 10 цебер якісного врожаю. Якщо ділянка не отримує додаткове підживлення, врожайність буде не більше 3 відер з тієї ж кількості посадкового матеріалу.

Правильна сівозміна зобов’язує виключити висадку картоплі на тій самій ділянці, де овоч вирощувався минулого року. Не можна висаджувати картоплю також після томатів, баклажанів та перців через те, що у цих культур загальні шкідники та хвороби. Якщо посівна площа на дачі обмежена, і немає можливості щороку змінювати розташування грядок під картоплю, можна поміняти місцями міжряддя і ряди і обов’язково використовувати добрива для картоплі при посадці.

На виснажених грунтах добрива потрібні. Правильно підібрані склади насичать землю речовинами, які потрібні для зростання та розвитку кущів, формування та дозрівання бульб. Додаткова дія агрохімікатів – підвищення стійкості до хвороб та шкідників.

Добриво для картоплі: чим, коли і як удобрювати?

Терміни та норми внесення різних добрив

З настанням весни до перекопування ділянки потрібно запланувати застосування органічних та мінеральних підживлень. Спільне їх використання дасть найкращий ефект. Норми з розрахунку на 1 м2:

 • 10 кг. перегною, 3 ст. л. нітрофоски, 1 ст. золи;
 • по 2 ст. л. сульфату калію та аміачної селітри;
 • 10 кг. перегною, по 2 ст. л. аміачної селітри та сульфату калію, 500 г. доломітового борошна та 4 ст. л. суперфосфат.

Якщо на ділянці вирощуються сидерати, то навесні разом з закладенням зелені у грунт варто додати на кожен 1 м2 по 2 ст. л. сульфату калію та аміачної селітри. Підгодовувати картоплю у відкритому грунті рекомендують до середини липня, а після цього терміну азотне добриво дасть надлишковий приріст зелені, коли потрібно стимулювати зростання бульб.

Перше кореневе підживлення картоплі намічають через 2 тижні з моменту появи сходів. Використовують туки з азотом, щоб прискорити ріст зелені. Якщо рослина відчуває брак азоту, листя буде мізерним і блідим. Банку перегною об’ємом 0,5 л. змішується з 15 г. аміачної селітри та 10 л. води. Спочатку грядки добре поливають, а потім на кожен кущ витрачають по 500 мл. підживлення.
Другу обробку роблять без застосування азоту. У період формування бутонів рослині потрібні калійні та фосфорні підживлення. У відрі води розчиняють 1 ст. золи, по 15 г. подвійного суперфосфату та сульфату калію. Спочатку землю добре зволожують і лише після цього вносять добрива для картоплі.

Третє за рахунком підживлення знадобиться на етапі цвітіння, але не пізніше ніж за 3 тижні до збирання врожаю. Застосовується змішана формула з органіки та мінералів. На відро води використовується 1 ст. гною та 2 ст. л. суперфосфат. Суміш настоюють 48 годин, а потім витрачається по 500 мл. на кожен кущ.

Етапи сезонного підживлення картоплі

Підсумовуючи вищесказане, можна виділити 3 основні етапи застосування добрив для картоплі, яким агрономи слідують для отримання якісного врожаю:

 1. На межі між весною і літом, коли бадилля активно йде в зріст, використовують суміші з азотом.
 2. Під час бутонізації необхідні добавки з калієм.
 3. У розпал цвітіння застосовуються композиції з фосфором.
 4. Спеціалсти вважають за краще використовувати системні мікси, грамотно змішуючи добрива для картоплі при посадці в лунку і надалі. Правильна комбінація корисних речовин дає чудові результати.

Як і чим правильно підгодовувати картоплю навесні?

Вибір добрива для картоплі при посадці є важливим, оскільки в цей період потрібно забезпечити рослині максимальне харчування. Добре діють суміші, які вносять у лунку. Перевірені засоби:

 • змішати відро перегною з 1 ст. деревної золи, 3 ст. л. нітрофоски. Поступово розподілити з розрахунку 1 відро на 1 м2 ділянки;
 • змішати 1 відро перегною з 1 ст. л. аміачної селітри, 2 ст. л. суперфосфату та 1 ст. л. сульфату калію, 1,5 ст. доломітового борошна. Суміш кладеться у лунки потроху;
 • у кожну лунку насипати 2 ст. л. нітроамофоски.

По осені можна використовувати гній під перекопування. Протягом зимового періоду він перепріє, підвищивши поживність грунту.

Добриво для картоплі: чим, коли і як удобрювати?

Способи внесення добавок

Кореневі

Усі добрива для картоплі, починаючи з посадки та до збирання врожаю діляться на позакореневі та кореневі. Навесні рослина потребує азоту, за рахунок якого відбувається посилене зростання. Багато азоту міститься в гною, але у свіжому вигляді його не можна застосовувати, тільки перегнивший. За 1 раз на кожен кущ необхідно 250 г. перегною. Якщо рослина уповільнила зростання, можна вдатися до мінерального добрива для картоплі після посадки – розчинити у 10 л. води 1 ст. л. сечовини, влити під кожен паросток по 0,5 л. розчину. Прикореневі добавки рекомендується вносити до підгортання. Спочатку трохи розпушують грунт, щоб корисні речовини швидше досягли коріння.

Позакореневі

Позакореневі добрива для картоплі навесні збільшення врожаю вносять після підгортання. Найкращий час для обприскування — вечір, коли промені сонця, що палять, не можуть випарувати корисну вологу і обпалити мокру зелень.

Кропивний настій підвищує стійкість культури до негативних факторів. Приготувати склад нескладно – кропиву дрібно нарізати та залити водою, залишити для бродіння. Після закінчення бродіння рідину проціджують, розводять водою у співвідношенні 1,5:10. Настоєм обприскують кущі для захисту від хвороб, шкідників.

Щоб прискорити формування суцвіть застосовують фосфорні склади. Розчин готується з 10 л. води та 5 ст. л. суперфосфат. Отриманого обсягу достатньо обробки 10 м2 ділянки.

Прискорити випуск бутонів можна за допомогою карбаміду. Суміш готують з 10 ст. л. сечовини, 150 г. монофосфату калію, 1 ч. л. борної кислоти та 5 л. води. Обприскування проводять через 2 тижні з моменту появи сходів. Через 15 днів процедуру повторюють.

Говорячи про те, які добрива вносять навесні під картоплю досвідчені агрономи, не варто забувати про гуматні добавки, здатні збільшити врожайність. На 10 л. води беруть 2 г. препарату (якщо інше не зазначено в інструкції), обприскують ділянку з розрахунку 3 л. розчину на 1 сотку.

Добриво для картоплі: чим, коли і як удобрювати?

Корисні поради городникам

Щоб отримати очікуваний результат, потрібно знати не тільки як вибрати мінеральні добрива для картоплі навесні перед посадкою, але і спосіб застосування і дозування. Усі мінеральні добавки, які планується застосовувати зі зростанням культури, застосовуються строго за інструкцією. Додатково враховують погодні умови.

Кореневі добавки вносять у ясну сонячну погоду, оскільки фотосинтезу потрібні сонячні промені. Коренева система рослини розташована неглибоко, тому органіку поміщають у лунки поруч з бульбами для посадки. Позакореневу обробку проводять у похмуру (не дощову!) погоду або ввечері, коли сонце зайшло.

Обробку рекомендується проводити за схемою:

 • поруч з посадковою бульбою в кожну лунку кладуть жменю золи;
 • щойно з’являться пагони, вносять карбамід з розрахунку 0,5 л. під кущ (60 г. сечовини на 30 л. води);
 • коли з’являться бутони, використовують для поливу розчин з 25 г. золи, 30 г. сульфату калію, 15 л. води. На кожен кущ – 1 л.;
 • щоб прискорити формування бульб, використовують коров’як та суперфосфат. Змішують 300 г. гною, 2 ст. л. суперфосфату та 10 л. води, залишають настоятися 2–3 години. Готовий розчин застосовують для поливу з розрахунку 0,5 л. на кущ.

Культура популярна у всьому світі за рахунок універсальності в кулінарії, поживності та доступності. Щоб отримати хороший смак та захистити бульби від захворювань, а також продовжити їх термін зберігання, застосовують різноманітні добавки з низки натуральних та мінеральних сумішей. Своєчасна обробка ділянка дозволить отримати рясний врожай, а дотримання дозування виключить скупчення шкідливих речовин у бульбах.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *