Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Хвороби

Гине цибуля і часник: стеблові нематоди знищують урожай (дітіленхоз)

Cтеблові нематоди
Поділитися записом:

Найбільш численні і поширені багатоклітинні організми, що мешкають в грунті, – черви-нематоди (1га землі заселяє більше 7,5 мільйона цих організмів). В результаті багатовікової еволюції частина цих тварин пристосувалася до паразитування на рослинах. Вони отримали назву «фітопаразитичні» нематоди.

Нематоди-фітопаразіти настільки малі, що неозброєним оком майже неможливо розрізнити. Завдяки мікроскопічним розмірам ці організми заселяють різні органи рослин – коріння, стебла, листя, цибулини, бульби та навіть квіти, викликаючи при цьому захворювання – нематодоз. Ураження рослин нематодами негативно позначається на якості і кількості вирощеної сільськогосподарської продукції. У світовому масштабі щорічні втрати продукції від нематодозів становлять 11-14%.

В недалекому минулому для захисту рослин від фітопаразитичних нематод фермери Європи використовували близько 10 тис. т (за діючою речовиною) нематицидів в рік. Але вчені прийшли до висновку, що така практика істотно посилює проблему охорони навколишнього середовища – нематиціди дуже токсичні, довго не розкладаються в грунті, до того ж термін їх дії обмежений, а внесення можливо тільки при наявності спеціальної техніки.

Нерегламентоване застосування цих дорогих препаратів може привести до локальної екологічної катастрофи. Тому сьогодні в багатьох країнах світу використання більшості відомих нематицидів заборонено. Але, як показує досвід, нематодні хвороби різко знижують продуктивність посівів сільгоспкультур. Постає питання: «Що робити?»

Стеблева нематода (ditylenchus dipsaci) віднесена до особливо небезпечних фітопаразитичних нематод, численні раси якої (більше 25) здатні паразитувати на польових, кормових, овочевих, технічних, ягідних і квітково-декоративних культурах – в цілому, майже на 500 видах рослин.

Біологічні раси розрізняють по спектру сприйнятливих до них рослин (так званих рослин-господарів) і за ступенем їх шкідливості.

До числа найбільш відомих рас стеблової нематоди відносять:

 • ворсянкову;
 • картопляну;
 • тютюнову;
 • суничну;
 • красноклеверну, білоклеверну, люцернову;
 • житню, вівсяну;
 • бурякову;
 • флоксову, гіацинтову, нарцисову, тюльпанову;
 • цибульну-часникову (Ditylenchus dipsaci).

Одна з найбільш вузькоспеціалізованих і шкідливих рас – цибульно-часникова. Вона широко поширена на території України та інших країн. Нематода викликає первинні втрати цибулі і часнику в польових умовах (40-60% врожаю) і вторинні – під час зберігання.

Ознаки дітіленхоза цибулі

Стеблові нематоди цибульно-часникової раси – це мікроскопічні черв’яки завдовжки 1-1,6 мм, які харчуються, проходять повний цикл розвитку і розмножуються виключно в тканинах рослини-господаря (цибуля, часник). Тому основне джерело інфекції в природі – посадковий матеріал.

Крім того, резерваторами шкідника (місцем тимчасового перебування нематод) можуть бути такі культурні рослини, як петрушка, пастернак, томати, горох, а також деякі дикорослі види і бур’яни.

Стеблові нематоди можуть перебувати і в грунті, на залишках хворих рослин – цибулинних лусочках, стеблах і т. д., зберігаючи при цьому життєздатність кілька років.

Життєдіяльність нематод (поведінка, темпи розвитку, інтенсивність заселення рослин) багато в чому визначають фактори навколишнього середовища. Температурний оптимум для цибульно-часникової раси стеблових нематод + 13-22 ° С (нижній поріг температур, при якому можливий розвиток шкідника, + 3-5 ° С), вологість понад 75%.

Ознаки дітіленхоза цибуліЗараження цибулі та часнику стебловою нематодою може відбуватися в різні фази розвитку рослин, починаючи з проростання. При сильному інфікуванні у сходів спостерігається карликовість, здуття і викривлення першого аркуша. Надалі більшість таких сіянців гине. Саме тому найбільш сприйнятливий до поразки цибулю першого року вирощування. Рослини другого року, як правило, мають більш тривалий безсимптомний період і не гинуть.

При зараженні в більш пізні терміни вегетації спосіб заселення рослин стебловою нематодою в значній мірі залежить від погодних умов. Так, при достатній вологості личинки нематод піднімаються по стеблах вгору і заражають надземні органи рослин. У посушливі дні вони заселяють безпосередньо цибулини, при цьому місця проникнення набувають яскраво-білого забарвлення і шкідників можна побачити неозброєним оком.

Після проникнення в рослини личинки проходять кілька стадій розвитку, перетворюючись у дорослих самців і самок. Під час розвитку нематоди харчуються соком рослинних клітин за допомогою спеціального ігловидного органу в ротовому апараті – стилета.

В результаті руйнування цілісності рослинної тканини її клітини поступово збільшуються і згодом розсуваються, що призводить до потовщення і пухкості лусочок.

Після запліднення самка відкладає яйця, з яких відразу, минаючи стадію спокою, розвивається наступне покоління нематод.

Залежно від умов навколишнього середовища тривалість одного життєвого циклу (розвиток від яйця до яйця) становить 45-73 дня. Оскільки самка стеблової нематоди відкладає в середньому 210-410 яєць, кількість особин шкідника в уражених рослинах може примножуватися тисячократно, створюючи реальну загрозу майбутньому врожаю.

Зі збільшенням чисельності нематод хвороба, яка отримала назву дітіленхоз, стрімко прогресує. У той час як відмерлі клітини рослин заселяються іншими мікроорганізмами і загнивають, личинки нематод переповзають на здорові ділянки тієї ж рослини або мігрують в грунт, інфікуючи все нові і нові рослини.

У рослин цибулі, уражених дітіленхозом, під час вегетації викривлені стебла, листя передчасно жовтіють і в’януть, засихають корінці. Цибулини стають пухкими, а їх донця – трухляві.

Якщо розрізати пошкоджену цибулину впоперек, можна легко помітити нерівномірно потовщені луски, які з часом стають бурими через заселення їх різними гнильними мікроорганізмами.

Надмірне потовщення внутрішніх лусок викликає розрив зовнішніх, в результаті чого утворюються такі характерні для дітіленхоза кругові або півмісяцеві тріщини донця цибулини. Часом потовщені зовнішні і внутрішні луски цибулі поступово сповзають вниз, утворюючи «кошлатість» в області донця.Дітеленхоз часнику

Дітеленхоз часнику

Дітіленхозний часник можна легко визначити по потовщенню, з тріщинами стеблу, деформованим листям і цибулині. Дуже часто укорочений побіг виглядає як пучок пір’я. Заражені рослини помітно відстають у рості. При сильному ураженні зубки часнику стають пухкими, слабо пов’язаними між собою.

Ще одна характерна ознака дітіленхоза – утворення так званого нематодної «повсті» на поверхні заражених цибулин під час зберігання.

«Повсть» сіруватого кольору, дуже схожа на цвіль. Насправді це не що інше як десятки тисяч особин нематод, які виповзли на поверхню висохлої цибулини і знаходяться в стадії спокою, в очікуванні більш сприятливих умов для подальшого зростання і розвитку.

Ідентифікувати нематодне захворювання допомагає і міцний специфічний запах уражених дітіленхозом цибулин, який особливо відчувається в сховищах.

Така кількість характерних ознак дітіленхоза (що є скоріше винятком, ніж правилом по відношенню до більшості нематодозів) дозволяє своєчасно виявляти захворювання.

При достатньому досвіді вдається без додаткового мікроскопічного аналізу розрізняти рослини не тільки сильного, а й середнього ступеня зараження. Певні труднощі можуть виникати лише в разі діагностування слабкого зараження, коли зовнішні луски цибулин мають цілком здоровий вигляд, в той час як внутрішні – руйнуються, подекуди навіть повністю. Такі «порожні» цибулини характерні в першу чергу для зараженого лука-сівка, який зберігається при відносно високих температурах.

Заходи боротьби з дітіленхозом

Один з ефективних способів попередження поширення захворювання – своєчасна вибракування хворих рослин протягом всього циклу: перевірка посівного матеріалу перед посадкою, виявлення вогнищ дітіленхоза безпосередньо в полі, перебирання зібраного врожаю перед закладкою його в сховище і періодичне видалення уражених цибулин під час зберігання.

До профілактичних заходів слід віднести також видалення з заражених площ бур’янів і післяжнивних залишків, найкращому розкладанню яких сприяє глибока рання зяблева оранка.

Важливо приділяти належну увагу чистоті сільськогосподарського обладнання, інвентарю, тари і сховищ. Їх можна дезінфікувати 4% -ним розчином формаліну.

Необхідно дотримуватися сівозміни, при якому цибулю і часник повертати на попереднє місце не раніше ніж через 2-3 роки (в елітно-насінницьких господарствах – через 4-5 років).

Як попередників цибулі та часнику не рекомендується вирощувати петрушку, пастернак, томати, горох, цукровий буряк, гречку, гарбуз, кабачки, перець, які сприйнятливі до стеблових нематод.

Після збирання врожаю цибулини перед закладкою в сховище потрібно ретельно перебрати і добре просушити (бажано укладати денцем до сонця). Насіннєвий матеріал слід зберігати в окремих засіках, розклавши між цибулинами метабісульфат калію (50 таблеток (25 г) на 10 кг продукції).

У сховищах потрібно підтримувати температуру + 1-3 ° С і вологість повітря 70-75%.

Не слід закладати (особливо поряд з незараженими партіями) на тривале зберігання урожай, зібраний з інфікованих площ. Його потрібно використовувати лише для товарних цілей.

У елітно-насінницьких господарствах при виявленні поодиноких заражених цибулин, як правило, бракують всю партію. У разі необхідності використання насіннєвого матеріалу з такої партії (особливо цінний сорт) цибуля-сівок прогрівають у гарячій воді (45-50 ° С) протягом 15-20 хв.

Ефективність цього прийому підвищується, якщо цибулини попередньо намочити у воді на 2 год. При такій термічній обробці стеблові нематоди гинуть, а здорові цибулини не втрачають схожості.

На ступінь розвитку хвороби безпосередньо впливає і стан рослин. Їх імунні властивості можна підвищити за допомогою підгодівлі. Доведено, що при внесенні азотних добрив в рослинах підвищується вміст аміаку, токсичного для стеблової нематоди.

Як бачите, пропоновані противонематодні заходи досить прості, хоча й трудомісткі. Але оскільки нематодостійкі сорти цибулі і часнику поки не створені, а пошуки ефективних нематіцідов, на жаль, – справа майбутнього, то, скориставшись нашими порадами, ви вже сьогодні зможете надійно захистити урожай, якщо раптом виявите дітіленхоз на своєму полі.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *