Останні Записи:
  • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
  • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
  • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
  • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
  • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Город

Гірчиця біла як сидерат

Поділитися записом:

Всі ми знаємо, що сидератні культури здатні збагатити грунт органікою, зробити її більш пухкою і поживною, звичайно, за умови оранки або закапування рослини в грунт цілком. Давайте сьогодні поговоримо про гірчицю як сидеральну культуру, але відразу зробимо застереження: вона підходить не для всіх типів грунтів, краще її висаджувати на грунтах пухких, а не на щільних і глинистих, на останніх процес її розкладання буває сильно уповільнений.

Біла гірчиця як сидерат

Як сидератну культуру використовують саме гірчицю білу – однорічну культуру, що належить до сімейства хрестоцвітних. Росте вона з насіння, і використовують її як у нас, а й в самих різних країнах по всьому світу, хоча її родина – це середземноморський регіон.

Максимальна висота рослини близько сімдесяти сантиметрів, рослина обростає потужною листовою масою, з листям пір’ястого типу. Гірчиця біла вельми активно цвіте і дає стручки, в одному стручку може бути до півтора десятка насіння, кожне з яких не більше півтора міліметра в діаметрі. Цвітіння гірчиці білої доводиться на період з червня по серпень, тобто вона цвіте буквально все літо. За цей час двостатеві квітки прекрасно запилюються усіма видами літаючих комах і вітром.

Приблизно з липня по вересень дозріває насіння, на смак вони гоструваті, але слабо, а якщо ви не використовуєте гірчицю білу як сидерат, то сміливо можете покласти її насіння в маринади або соуси. Рівне, як і насіння, можна їсти листя білої гірчиці, особливо молоді та тільки початківці відростати. Вони йдуть в салати і прийнято їх не різати ножем, а рвати, кажуть, що так смачніше.

Але ми пішли в тему кулінарії, повертаємося на поле, де будемо вирощувати гірчицю білу саме як сидерат.

Користь від білої гірчиці в якості сидератної культури

Користь білої гірчиці величезна, особливо для бідних (але не надмірно виснажених) грунтів, вона їх буквально відроджує, формує достатню кількість органічних речовин, коли вже через місяць або трохи більше після посіву насіння ця сидеральна культура закладається (обов’язково до цвітіння) в грунт, збагачуючи грунт доступним фосфором і азотом.

Біла гірчиця, що вирощується в якості сидератної культури, може легко поглинути всі важкорозчинні мінеральні сполуки і перевести їх в форми, легко доступні рослинам.

Найприємніший плюс для дачників в тому, що біла гірчиця буквально гальмує зростання всіх бур’янів, причому як під час росту, так і після закладення зеленої маси в грунт.

У періоди затяжних дощів або на ділянках, де садівники намагаються добре промочити грунт, біла гірчиця загальмує, а можливо, і зупинить вимивання цінних поживних речовин в недоступні для культурних рослин шари грунту.

Користь від білої гірчиціКрім цього, гірчиця біла виділяє в грунт особливі речовини, які гальмують зростання цвілевих грибів, різного роду бактерій, ось чому багато хваляться тим, що після білої гірчиці їх помідори, картопля і подібні овочі практично не хворіли фітофторою, що не страждали паршею, а також не страждали від гнильної мікрофлори.

За допомогою гірчиці білої на невеликих ділянках можна буквально обдурити сівозміну, оновивши грунт і повернувши культуру на колишнє місце раніше необхідного терміну на сезон або пару сезонів.

За неофіційними даними, заснованим на відгуках городників, навіть одноразова посадка білої гірчиці в якості сидератної культури вже помітно знижує кількість дротяників і, що характерно, слимаків в грунті.

Якщо гірчицю білу ви посадили пізно і не скосили, то не біда, вона вам прекрасно затримає сніг на ділянці.

Тим, у кого є пасіка, варто раніше навесні висіяти білу гірчицю: як перший нектар бджоли візьмуть саме з неї, але тоді і з її видаленням доведеться повозитися, тут вже вирішувати вам, що дорожче – мед або город.

До всього іншого, біла гірчиця – хороший напарник для багатьох культур, наприклад, вона прискорює ріст і дозрівання гороху, бобів і, як це не дивно, навіть винограду, а садівники кажуть, що якщо в міжряддях саду висадити білу гірчицю, то можна назавжди забути про плодожерки і навіть попелиці!

Звичайно ж не варто забувати, що вирощування білої гірчиці не зажадає від Вас ніяких особливих додаткових витрат (хіба тільки поливу), а її насіння коштує сущі копійки і є в будь-якому насіннєвому магазині.

Немає в цьому світі нічого ідеального, в цьому я з роками переконуюся, навіть біла гірчиця при такій великій кількості плюсів має свої мінуси. Наприклад, вона хворіє і сильно – часто страждає від іржі, всім відомої плямистості листя, яку називають альтернаріоз і навіть від борошнистої роси і кили.

Коли сіяти білу гірчицю як сидеральне добриво?

Сіяти білу гірчицю можна в будь-який період, починаючи з березня (якщо грунт відтанув) і по вересень. У південних регіонах культура готова до посіву вже в кінці лютого, там грунти відтають мало не на місяць раніше.

Зазвичай, однак, для максимального ефекту від застосування білої гірчиці в якості сидератної культури її висівають приблизно за 30 днів до посіву головної культури на цій ділянці, тобто овочів, суниці, зелені та іншого. Ніколи не поспішайте висаджувати основну культуру, після закладення гірчиці в грунт повинна пройти мінімум половина місяця, інакше гниють в грунті рослинні залишки гірчиці можуть, навпаки, загальмувати розвиток основної культури.

Не сійте білу гірчицю і ріпу поруч – вони погано переносять один одного, а ось на ділянці, де будуть потім розбиті квітники і клумби, її посіяти цілком можна.

Після сходів, до речі, молода зелень нерідко витримує негативні температури до п’яти градусів морозу, а якщо осінь затяжна, то спокійно виростає (висаджена в жовтні!) на десять сантиметрів.

Бажано все ж не затягувати і посіяти восени білу гірчицю відразу, після того, як основний урожай зібрано, інакше почнеться активне зростання бур’янів.Використання гірчиці як сидерату

Один з варіантів використання гірчиці як сидерату

Щоб усім одразу стало зрозуміло, як використовувати білу гірчицю як сидератне добриво, давайте наведемо простий приклад. Припустимо у нас кінець серпня і ми прибираємо урожай томатів, що ростуть у відкритому грунті. Саме в цей період навколо томатних кущів можна сміливо посіяти білу гірчицю. Після того як весь врожай помідорів буде прибраний, що припадає на середину вересня, можна для різноманітності до гірчиці додати вікоовсяну суміш. Далі сидерати залишаємо рости, все це зимує під снігом, а навесні простим мотокультиватором все перекопуємо.

У тому випадку, якщо осіннє зростання гірчиці було дуже рясним, її навіть годі й заорювати, це буде щось типу мульчі, але в даному випадку краще скористатися фітоспорином, обробивши площа пару раз з інтервалом в тиждень, суворо дотримуючись інструкції, а потім знову на цій ділянці посадити розсаду помідорів.

Правила посіву гірчиці білої

Найкраще висівати гірчицю в грядки, які можна зробити заздалегідь. Що стосується вибору місця, то росте вона і на відкритій ділянці і в півтіні, але найбільш активне зростання відзначається в умовах саме довгого дня і на відкритому місці.

Грунт, якщо на ньому нічого не росло до цього, можна удобрити перегноєм (2-3 відра під перекопування на квадратний метр), якщо потрібно грунт розкислювати, то можна для цих цілей використовувати доломітове борошно (300 г. на квадратний метр). Далі грунт залишиться перекопати, вирівняти і зробити грядки.

Відстані в грядках виміряти не слід, посів проводиться зазвичай досить густо, просто берете насіння в жменю і посипаєте грунт. Зазвичай на квадратний метр витрачається близько п’яти грамів насіння білої гірчиці.

Якщо сходи будуть щільними, то це тільки краще – вони затримають вимивання поживних елементів з поливною або дощовою водою і повністю запобігають ерозії грунту.

Глибина посіву насіння при цьому важлива, вона становить близько сантиметра, можна трохи менше, але бажано не більше.

Догляд за білою гірчицею

На початку ми вже коротко писали, що гірчиця біла проявить свої позитивні властивості найкращим чином на грунтах легких і піщаних, середніх і суглинних, добре дренованих і чорноземних, нехай навіть чорнозем буде сильно ущільнений. На важких же грунтах вона буде вкрай погано рости, і толку від неї буде мало. Що до кислотності, то тут ніяких особливих переваг, вона може рости і на кислому грунті, і на нейтральному, і навіть на лужному, розкид відповідного рівня pH зашкалює – від 4,0 до 8,5, але, звичайно, ідеальним pH вважається 6 , 5.

Сходи гірчиці з’являються дуже швидко, вже через три або чотири дні, якщо температура близько десяти градусів тепла, можна побачити перші паростки на поверхні грунту, проте потім зростання сповільнюється. Щоб повністю зайняти відведений гірчиці ділянку, буде потрібно приблизно місяць, а іноді трохи більше. Бажаючим дочекатися бутонів доведеться потерпіти тижнів п’ять, а через тиждень бутони распахнуться, оголивши жовті квіти.

Для гарного росту і розвитку гірчицю бажано поливати, хоча б раз на тиждень, виливаючи на квадратний метр по відру води.Скошування гірчиці і закладення в грунт

Скошування гірчиці і закладення в грунт

Важливо скосити гірчицю білу до появи квіток, до цього часу вона може досягти висоти 15-20 сантиметрів. Якщо запізнитися і рослини зацвітуть, то стебла сильно огрубіють, черешки у листях стануть істотно більш жорсткими, і після скоса і закладення в грунт перероблятися така «застаріла» зелена маса буде істотно повільніше.

Крім того, в період цвітіння гірчиця споживає з грунту досить багато поживних речовин і витрачає їх уже на себе і, по суті, кілька втрачає свою основну функцію, тобто перестає бути сидератною культурою.

Якщо ж допустите самосів, то взагалі перетворите білу гірчицю з сидератної культури в досить небезпечний і складний бур’ян.

Природно, проводиться перекопування із закладенням зеленої маси гірчиці в грунт будь-яким з варіантів – мотоблоком або звичайною лопатою, у кого які можливості. У суху погоду, щоб зелена маса гірчиці максимально швидко розклалася в грунті, раз в тиждень необхідно проводити поливи, виливаючи на квадратний метр по пару відер води.

Для максимального прискорення процесу розкладання зеленої маси гірчиці можна використовувати вже добре знайомий усім нам препарат Байкал ЕМ-1.

Не варто думати, що гірчиця може зробити справжнє диво. На виснажених грунтах крім гірчиці доведеться вносити і перегній, причому якщо грунт просто вбитий, то все це поєднувати років п’ять поспіль.

Не варто сподіватися, що бідний за складом грунт без застосування будь-яких добрив всього лише за пару-трійку посівів, скошування і забивання гірчиці в грунт можна буквально воскресити, особливо це стосується грунтів піщаних і глинистих. Так шар гумусу буде збільшуватися, але занадто повільно, щоб на таких грунтах добре росли культури і давали повноцінні врожаї. Всього одного циклу вирощування будь-якої овочевої культури може вистачити, щоб звести нанівець всі ваші труди.

Врахуйте, що тільки лише посів і закладення білої гірчиці в грунт не вирішить всіх грунтових проблем відразу і не допоможе замінити всі необхідні заходи для поліпшення грунтової структури, які обов’язково повинні проводитися щорічно.

Відповідь на питання, яка точно може бути в коментарях: що робити, якщо гірчиця переросла, але ще не дала насіння? Та нічого, залиште її під зиму і не викошуйте, а навесні, краще мотоблоком з насадкою «культиватор» закладіть в грунт.

1 коментар

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *