Останні Записи:
  • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
  • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
  • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
  • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
  • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Поради

Готуємо біогумус з харчових відходів в домашніх умовах

Як зробити біогумус своїми руками на дачі і в домашніх умовах?
Поділитися записом:

Хочете одночасно позбутися від сміттєвого відра з його не найприємнішим ароматом, отримати суперкорисне добриво, зробити свій позитивний внесок в екологію, а ще – заощадити непогану суму грошей? Скажете, такого не буває? Буває, якщо займетеся приготуванням свого біогумусу з харчових відходів.

Утилізація і переробка сміття – одна з важливих тем сучасного світу. І якщо роздільний збір і рециклінг (переробка з метою повторного використання) пластикових, паперових, металевих і інших технологічних побутових відходів худо-бідно в нашій країні налагоджується, то харчові як і раніше найчастіше потрапляють в сміттєвий контейнер у дворі, а звідти – на полігон , не приносячи нічого, крім шкоди: виробництва звалищного газу.

Тим часом харчові відходи можна без особливих витрат перетворити в добриво, яке за своїми властивостями цінніше гною і продається в садових магазинах від 50 гривень за кілограм.

Що таке біогумус?

Дуже часто, здавалося б, прості речі не мають чіткого і зрозумілого визначення. До них, на мій погляд, відносяться гумус і біогумус. З першим ще можна розібратися: гумус – це комплекс органічних речовин, що містяться в грунті і необхідних рослинам. А ось чим від нього відрізняється біогумус? Вікіпедія вважає, що біогумус – це органічні залишки, перероблені грунтовими мікроорганізмами, а головне – дощовими хробаками, тому синонімом до слова «біогумус» є вермикомпост. Можна подумати, що просто гумус отримують якимось іншим способом.

Як зробити біогумус своїми руками на дачі і в домашніх умовах?

Ще можна знайти таку відмінність. У продажу є готовий компост. За однією технологією його перед упаковкою підсушують і стерилізують, вбиваючи грунтову живність. Тобто всередині знаходиться саме гумус – продукт життєдіяльності грунтових мікроорганізмів, набір корисних речовин для рослин. А якщо виробник поклав у пакет все як є (ну, тільки вибравши дощових черв’яків) то виходить біогумус – органічне добриво, що містить не тільки набір поживних елементів, але і грунтові мікроорганізми. Вони, потрапивши до вас в грядку, продовжать свою діяльність по утворенню гумусу вже за новим місцем проживання.

Пропоную термінологію з приставкою «біо» залишити на совісті маркетологів і перейти до більш цікавого питання – як біогумус приготувати самостійно.

Як приготувати біогумус з харчових відходів?

У справжнього дачника обов’язково на ділянці є компостний ящик, куди протягом літа збираються різні органічні відходи – виполоті бур’яни, опале листя, зрізану гичку. Готовий компост – цінне добриво для всіх культур, і його ніколи не буває багато. З приходом холодів життя в купі завмирає до весни, як і у всій природі (адже процес виробництва корисних поживних речовин відбувається не тільки в красивому компостнику). Восени дачник їде додому, а потім півроку сидить собі в міській квартирі і виробляє цінні органічні відходи в чималій кількості (за оцінками фахівців, до 80% побутового сміття складається з органіки), які бездарно пропадуть на звалищі, додавши проблем екологам.

Звичайно, завести звичайну компостну купу в коморі міської квартири неможливо. По-перше, купа-то велика вийде (за підрахунками, кожна людина щомісяця виробляє близько 10 кг. органічних відходів – картопляного лушпиння, бананової шкірки, недогризків яблук та іншого). По-друге, приготування компосту – справа неспішна, навіть без урахування перерви «на холоди» переробка органіки займе не менше півроку. Ну а возити пакетик з органічним сміттям на дачу взимку не кожен має можливість. Однак способи отримати відмінний компост в міській квартирі є. Для прискорення процесу і, як наслідок, зменшення обсягу відходів потрібно, щоб те, що не доїли ви, доїдала велика кількість мікроорганізми.

Як зробити біогумус своїми руками на дачі і в домашніх умовах?

Розкладання органіки за допомогою бактерій

Бокаши – таким кумедним словом в японській мові називається процес компостування за участю бактерій-анаеробів. Він відрізняється від звичної нам технології, коли для отримання якісного компосту необхідна хороша аерація (тому рекомендують періодично ворушити купу або закладати в неї шари пухкого, повітропроникного матеріалу). Бокаши – свого роду ферментація органіки: всередині йдуть процеси, подібні до квашення капусти.

У продажу є спеціальні зручні відра для компостування в домашніх умовах з кранами для зливу рідини, а також біопрепарати, що містять комплекс мікроорганізмів, діяльність яких спрощує процес ферментування харчових відходів.

Вермикультура

Інший спосіб – згодовування кухонних відходів земляним черв’якам. Користь, яку приносять городникам земляні (або, як їх ще називають, дощові, гнойові, компостні) черви, була відома ще єгиптянам. Ці істоти шанувалися ними мало не священними, і за їх знищення випливало суворе покарання. Правда, згодом цінність дощових черв’яків забулася: деякі садівники вважали, що черв’яки підгризають коріння рослин. Але насправді це не так – вони харчуються тільки відмерлими або підгнилими частинами коренів і не шкодять рослинам.

Основоположник культурного розведення черв’яків американець Томас Джейсон Барретт присвятив своє життя популяризації вермікультури і користі біогумусу для сільського господарства. Мері Аппельхоф продовжила і розширила діяльність з просування ідеї розведення дощових черв’яків як самого правильного способу утилізації харчових відходів. Ще у 80-х роках минулого століття вона написала книгу «Черви їдять моє сміття». Першопроходцем в сфері вітчизняного вермикультивування став професор Анатолій Михайлович Ігонін, саме він вивів породу черв’яка «Старатель».

Як зробити біогумус своїми руками на дачі і в домашніх умовах?

Культивування земляних черв’яків дозволяє одночасно вирішити проблему органічного сміття і отримати цінне добриво. Його ефективність вище гною і звичайного компосту: крім азоту, фосфору, калію, кальцію та інших мікроелементів, що знаходяться в легко засвоюваній для рослин формі, копроліти черв’яків містять ферменти, природні антибіотики та інші корисності.

Завдяки діяльності черв’яків грунт стає не тільки родючим, але і структурованим, повітро-і вологопроникним. Внесення біогумусу під овочеві культури збільшує врожайність на третину, а при вирощуванні суниці – взагалі на 50%. Крім того, овочі і фрукти, вирощені на біогумусі, містять більше цукрів, крохмалю та ін.

Як допомагають процесу біопрепарати і дощові черв’яки?

Утримання земляних черв’яків – справа не дуже складна. Їх можна розводити навіть в умовах квартири: хробаки не шумлять, вони не тікають з вермікомпостера, неприємного запаху не поширюють. Вермікомпостери для домашнього використання можна купити або зробити самостійно. Будуть потрібні лотки – підходять пластикові ящики для фруктів або контейнери для зберігання речей. Краще вибрати непрозорі: черв’яки не люблять світло. Якщо отворів немає, у верхній частині по периметру потрібно насвердлити дірочки, необхідні для вступу повітря. Також роблять отвори в дні для проходу черв’яків.

Всього буде потрібно чотири ящики – три з отворами, четвертий (нижній) для збору рідини, вермічая. У верхній ящик закладають відходи. У другому знаходиться основна маса черв’яків. У третьому накопичується готовий гумус. У четвертий стікає вермічай – витяжка з компосту, приготованого хробаками, саме по собі корисний засіб для підживлення рослин.

Як зробити біогумус своїми руками на дачі і в домашніх умовах?

У найпростішому варіанті домашній вермікомпостер – це два ящика і кришка. У верхній – закладають органіку, там же живуть черв’яки. У нижній – стікає рідина. Можна і збільшити висоту піраміди з ящиків, якщо харчових відходів у вас багато.

Зараз можна купити не тільки вермікомпостери, але і самих черв’яків. Звичайно, краще використовувати спеціально виведені породи: вони більш продуктивні і плідні. Найбільш розкручена і популярна порода «Старатель» і червоний каліфорнійський черв’як, однак різновидів останнього дуже багато. Початківці верміфермери можуть наловити звичайних, диких – на власному городі, наприклад.

Для підтримки оптимальних умов життя у вермікомпостері необхідно:

  • своєчасно додавати їжу;
  • стежити, щоб органіка поїдалась хробаками повністю. Якщо їжі більше, ніж в даний момент вони можуть переробити, вона може почати закисати, що призведе до неприємного запаху, появи мушок і доставить незручності найбільш повзучим вихованцям;
  • підтримувати необхідну вологість субстрату – близько 80%. Для цього поверхню періодично проливають відстояною водою кімнатної температури. Щоб зберегти вологу, можна укласти зверху спеціальну плівку – мат з кокосового субстрату (продаються разом з компостерами) або просто тканину або газету;
  • стежити, щоб маса відходів надмірно не ущільнювалася. Для цього радять до харчових відходів додавати нарізаний або пом’ятий папір або картон. Папір черви теж з часом перероблять;
  • підтримувати найбільш комфортну температуру для черв’яків, +19 … + 20 ° C, тобто умови квартири їм цілком підходять.

Що можна давати черв’якам?

Черви всеїдні, вживають будь-яку органіку. Тому всі кухонні харчові відходи можна відправляти в свою домашню верміферму. Однак забороняють закладати в вермікомпостери м’ясо і рибу: ці продукти зіпсуються і почнуть видавати неприємний запах швидше, ніж переробляться хробаками. У деяких джерелах говориться про те, що черв’яки – вегетаріанці і не стануть їсти кістки. З цієї ж причини не варто закладати жири. Не рекомендується і молочні продукти: може змінитися кислотність, а черв’яки воліють нейтральне середовище.

Черви їдять навіть шкурки від апельсинів – але можуть вередувати через запах ефірної олії, якщо таких відходів занадто багато. Взагалі-то справа не тільки в складі їжі. Кількість їжі, розмір популяції хробаків і обсяг компостера взаємозалежні. Краще їх недогодувати, ніж перегодувати. Тому, заводячи верміферму, перш порахуйте, скільки відходів в середньому виробляє ваша сім’я.

Як зробити біогумус своїми руками на дачі і в домашніх умовах?

Черви можуть жити від 5 до 25 років (в залежності від виду) і активно самостійно розмножуються, тому з плином часу вони зможуть засвоювати більший обсяг їжі. У стандартному побутовому компостері поміститься до 5 кг. черв’яків. Ця кількість готова з’їдати до 2,5 кг. відходів щодня.

Ідеальний домашній сміттєпереробний заводик

Травну систему земляного черв’яка можна порівняти зі шлунком жуйних тварин: самостійно переварити важко розкладаєму целюлозу корова або коза не можуть. Для того щоб трава або сіно було перероблено, в складних багатокамерних шлунках травоїдних живуть величезні колонії бактерій. Система травлення хробака теж використовує бактерії. Тому для того, щоб черв’як міг з’їсти, наприклад, яблучко, воно повинно почати розкладатися бактеріями. Щоб зруйнувати стінки живих рослинних клітин і зробити відходи їстівними для черв’яків, крім попереднього компостування, їх можна заморозити або перемолоти в м’ясорубці.

Формула ідеального домашнього сміттєпереробного заводу – це ферментування відходів за допомогою біопрепаратів, містячих бактерії, плюс згодовування напіврозкладеної органічної маси черв’якам.

Як бачите, такий домашній компостер виконує дві важливі функції – вирішує проблему утилізації сміття і виробляє ефективні добрива, причому в досить великій кількості. Можливо, удобривши і поліпшивши грунт на своєму городі, ви зможете забезпечити і сусідів – а там і відкриєте власний бізнес з виробництва біогумусу. До речі, збільшення поголів’я черв’яків теж ліквідне: вони представляють цінну біомасу для годування птиці. Їх купують як наживку рибалки. І в кінці кінців, цих вихованців можна випустити на город для поліпшення грунту на місці. Однак не забудьте давати їм органіку в потрібній кількості.

А ви коли-небудь пробували робити компост і біогумус самостійно – в квартирі або на дачі?

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *