Останні Записи:
 • Навіщо і коли потрібно… Мабуть, це одне з найспірніших питань, яке стосується вирощування капусти. Деякі жителі приватних будинків взагалі видаляють нижнє листя, щоб згодовувати його кроликам і птиці. Давайте…
 • Як власноруч зробити літній… Літній душ на ділянці дає дачникам чудову можливість освіжитися в спекотний день і зайнятися водними процедурами на дачі без повноцінної лазні. Готову дачну душову можна…
 • Полив томатів у відкритому… Для помідорів, що вирощуються у відкритому грунті, існують певні правила поливу, які трохи відрізняються від законів зволоження тепличних рослин. Їх необхідно враховувати при догляді за…
 • Як зробити затишний гамак… Сучасні дачники окрім облаштування грядок, клумб з квітучими рослинами та теплиць на своїх ділянках обладнують зону відпочинку. Невід'ємним атрибутом простору для релаксації на свіжому повітрі…
 • Обліпиха – посадка навесні… Незважаючи на велику декоративність і цілющі властивості (це не просто рослина, а буквально криниця вітамінів), обліпиха на ділянках дачників зустрічається досить рідко. Причина такого парадоксального…
Смородина / Хвороби

Хвороби смородини – описи з фотографіями та способи лікування

Хвороби смородини – описи з фотографіями та способи лікування
Поділитися записом:

Смородина дає багатий урожай протягом 10-15 років, якщо не уражена небезпечними хворобами. Як визначити ознаки захворювання і що робити для успішної боротьби з ними?

Які є хвороби смородини?

Різні види смородини (чорна, червона, біла) вражають такі грибкові хвороби: антракноз, біла плямистість, борошниста роса, бокальчаста та стовпчаста іржа.

Біла плямистість або септоріоз

На листі смородини в літній період з’являються плями діаметром 2-3 мм. Спочатку вони мають коричневий відтінок, але поступово світлішають. Коричневим залишається тільки край навколо плями. Така хвороба називається біла плямистість чи септоріоз. Вона викликана появою грибків Septoria у загущених чагарниках чорної смородини. На червоній та білій смородині септоріоз може з’явитися при температурі повітря 15–20 °С та підвищеній вологості.

Якщо не вживати заходів, плями швидко розширюються та вражають усю листову пластину. Листя скручується і починає обсипатися, а стовбур чагарника темніє і засихає.

Як боротися з білою плямистістю (септоріозом) смородини? При виявленні перших симптомів захворювання видаліть листя та пагони, уражені грибком, спалить їх поза саду. Обприскайте рослину бордоською сумішшю (100 г. на 10 л. води) або розчином мідного купоросу (50 г. на 10 л. води). Першу обробку зробіть одразу після виявлення хвороби, а другу – через 10 днів після збирання врожаю. Проводьте профілактичні заходи:

 • витримуйте відстань між кущами при посадці смородини;
 • виконуйте санітарну та формувальну обрізку кущів смородини восени та навесні;
 • видаляйте бур’яни під кущами і розпушуйте грунт на глибину 10 см.;
 • облаштуйте в ягіднику дренажну систему, якщо грунтові води розташовані близько до поверхні;
 • обробіть ранньою весною до розпускання нирок кущі гарячою водою (70-80 ° С);
 • обприскайте сольовим розчином (1 склянка солі на 10 л. води) або часниковим настоєм (1,5 склянки на 10 л. теплої води наполягати 1 добу).

Також можете проткнути мідним дротом основне стебло куща біля основи для постачання рослин міддю.

Хвороби смородини – описи з фотографіями та способи лікування

Антракноз

На листі смородини можуть з’явитися міліметрові цятки червоного кольору з блискучими опуклими ділянками. Вони повільно розширюються та покривають лист повністю. До середини літа уражене листя всихає і опадає на землю. Таке грибкове захворювання називається антракнозом. Грибки вражають частіше молоде листя порічки, хоча зустрічаються і на інших видах.

Температура +21–25 °С вважається найсприятливішою для зростання грибниці. Якщо своєчасно не зупинити хворобу, чагарник скидає до 60% листя, різко знижує врожайність та втрачає імунітет до інших захворювань.

Що робити при антракнозі смородини? Для порятунку ягідника робіть обробку смородини бордоською рідиною. Ось правила проведення обприскування:

 1. Обприскайте кущі смородини бордоською сумішшю (250 мл. на 10 л. води) для профілактики у фазі «зеленого конуса», коли листя починає розкриватися.
 2. Обробляйте кущі після цвітіння і кожні 7 днів, використовуючи менш концентровану бордоську суміш (100 мл. на 10 л. води). Припиніть обробку за 28 днів до збирання врожаю.

З метою профілактики антракнозу вживайте таких заходів:

 • Видаліть опале листя і купи сміття в ягіднику, де зимують і розмножуються спори грибків.
 • Перекопайте ствольні круги і ліквідуйте зарості бур’янів.
 • Проведіть формуюче обрізання, облаштуйте дренажну систему в ягіднику.
 • Внесіть у грунт добрива підвищення імунітету рослин.

Більшість агротехнічних заходів будуть ефективними, якщо виконувати їх до поширення хвороби по всьому кущі. Якщо хвороба прогресує, знадобляться фунгіцидні препарати, що знищують грибниці у самому зародку.

Хвороби смородини – описи з фотографіями та способи лікування

Іржа на смородині

Грибкове захворювання, спричинене збудником Puccinia ribesicaricis Kleb, називається бокальчаста іржа. Грибки цього виду розселяються на всіх зелених частинах смородини (листках, квітках, зав’язі). Найчастіше вражають чорну смородину. Вже навесні на листових пластинах з’являються плями жовто-коричневого кольору, а з внутрішньої сторони наростають яскраво-жовтогарячі подушечки. Нарости призводять до скручування листя і поступового їх усихання. Вже в середині літа уражені частини смородини облітають з гілок, повністю оголюючи кущ.

На червоній та білій смородині також розвивається стовпчаста іржа. Вона має видові відмінності (дрібні жовті плями зверху, помаранчеві точки знизу листя), але шкоду кущам та врожаю завдає такої ж, як і бокальчаста. Після ураження листя грибки перебираються на квітки та зав’язь, які не встигають сформуватися. Більшість плодів обсипається, не встигаючи дозріти.

Як боротися з бокальчастою іржею смородини? Обприскуйте смородину бордоською сумішшю не менше 3 разів на сезон.

Якщо хвороба продовжує розвиватися, обприскуйте рослину фунгіцидними хімічними чи біологічними препаратами. Проводьте обприскування не частіше ніж 1 раз на 10-14 днів. Застосовуйте народні засоби: обприскуйте кущі відваром лушпиння цибулі, часниково-тютюновим настоєм (по 200 г. тютюнового пилу і часнику на 2 л. води), содовим розчином (2 ст. л. на 5 л. води).

Профілактичні заходи:

 1. Підгодовуйте кущі смородини до появи бруньок фосфорно-калійними добривами.
 2. Висаджуйте смородину далеко від хвойних насаджень, осоки, які є рознощиками грибків іржи.

Видаляйте хворе листя і пагони з кущів. Регулюйте поливи, організуйте ділянці дренажну систему.

Хвороби смородини – описи з фотографіями та способи лікування

Борошниста роса

Борошниста роса селиться на всіх видах смородини. Грибки, що вражають чорну смородину, відрізняються від грибків борошнистої роси на червоній та білій смородині. Але симптоми захворювання дуже схожі:

 • білий борошнистий наліт на верхній або нижній стороні листової пластини, пагонів, квіток та зав’язі;
 • поява крапель вологи, схожих на росу;
 • пожовтіння листя, їх скручування та опадання.

Поява борошнистої роси викликає підвищену вологість, загущеність посадок, перезволоження грунту, надлишок азотних добрив. Грибки борошнистої роси легко переносяться вітром та водою. Уражена борошнистою росою смородина втрачає до 75% врожаю, до осені рослина слабшає і рідко переносить зиму.

Хвороби смородини – описи з фотографіями та способи лікування

Чим обробити смородину при ураженні борошнистою росою? Як основні захисні заходи обробляйте кущі смородини настоєм золи, розчином кальцинованої соди, застосовуйте бордоську суміш, розчин мідного купоросу. Навесні до розпускання нирок облийте кущі гарячою водою (до 80 ° С).

Ось як використати народні засоби:

 • Розведіть 1 кг. деревної золи в 10 л. води і настоювати 3-4 дні. Натріть 1 шматок господарського мила та додайте в настій. Обприскайте кущі до початку цвітіння.
 • Обприскайте кущ розчином кальцинованої соди (25 г. соди на 5 л. води) після закінчення цвітіння.

У профілактичних цілях дотримуйтесь агротехнічних норм щодо посадки та догляду за смородиною:

 1. Вибирайте для посадки стійкі районовані сорти смородини.
 2. Висаджуйте смородину в ягіднику, дотримуючись оптимальної відстані в міжряддях 1,5-2 м., між кущами – 0,5-0,7 м.
 3. Проводьте своєчасно санітарну та формувальну обрізку кущів.
 4. Прибирайте опале листя під кущами, видаляйте бур’яни.
 5. Не допускайте надлишку азотистих речовин, що призводить до зростання зеленої маси.

Чим обробити смородину від хвороб? З профілактичною метою кущі білої, червоної та чорної смородини до появи бруньок обприскують бордоською сумішшю, а під час вегетації – мильним або йодним розчином, настоєм часнику, деревної золи. Якщо захворювання продовжує прогресувати, застосовуйте хімічні та біологічні препарати.

При правильному догляді за смородиною, виконання всіх агротехнічних норм та проведення профілактичних заходів грибкові захворювання на смородині зустрічаються рідко. Прислухайтеся до порад досвідчених садівників і тоді чисті та здорові кущі ранньої ягоди дадуть відмінний урожай і довгі роки збережуть здатність до плодоношення.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *