Останні Записи:
 • Навіщо і коли потрібно… Мабуть, це одне з найспірніших питань, яке стосується вирощування капусти. Деякі жителі приватних будинків взагалі видаляють нижнє листя, щоб згодовувати його кроликам і птиці. Давайте…
 • Як власноруч зробити літній… Літній душ на ділянці дає дачникам чудову можливість освіжитися в спекотний день і зайнятися водними процедурами на дачі без повноцінної лазні. Готову дачну душову можна…
 • Полив томатів у відкритому… Для помідорів, що вирощуються у відкритому грунті, існують певні правила поливу, які трохи відрізняються від законів зволоження тепличних рослин. Їх необхідно враховувати при догляді за…
 • Як зробити затишний гамак… Сучасні дачники окрім облаштування грядок, клумб з квітучими рослинами та теплиць на своїх ділянках обладнують зону відпочинку. Невід'ємним атрибутом простору для релаксації на свіжому повітрі…
 • Обліпиха – посадка навесні… Незважаючи на велику декоративність і цілющі властивості (це не просто рослина, а буквально криниця вітамінів), обліпиха на ділянках дачників зустрічається досить рідко. Причина такого парадоксального…
Хвороби / Яблуня

Хвороби яблуні: опис з фото, методи боротьби

Хвороби яблуні: опис з фото, методи боротьби
Поділитися записом:

Ураження яблуні грибковими або вірусними захворюваннями може повністю позбавити садівника врожаю. Якщо своєчасно не визначити симптоми хвороби та не розпочати лікування, плодове дерево загине. Цінні рекомендації садівників допоможуть правильно провести профілактику та підібрати способи лікування яблуні.

Що потрібно знати про хвороби яблунь?

При порушенні кліматичних та агротехнічних умов вирощування яблуня часто страждає від різних грибків, бактерій та вірусів. Які хвороби яблунь? Найпоширеніші недуги, що вражають дерево, це борошниста роса, парша, іржа, цитоспороз, чорний рак. Усі вони мають грибкове походження. Вірусні та бактеріальні хвороби на яблунях зустрічаються досить рідко.

Як визначити симптоми хвороб яблуні?

Як визначити, на що хворіє яблуня? Проводьте профілактичний огляд яблунь у саду, звертаючи увагу на будь-які зміни та новоутворення на корі, пагонах, листі та плодах. Визначайте хвороби яблунь за такими зовнішніми ознаками:

 • Борошниста роса. Брудно-білий наліт на листі, який поступово буріє, листя скручується і всихає. Відбувається раннє обсипання листя, молоді пагони не ростуть, якість плодів погіршується. Хвороба швидко поширюється при підвищеній вологості та загущеності крони.
 • Парша. Коричневі плями на листі, квітках, плодоніжках і плодах, що псують смакові якості врожаю. Листя засихає і опадає, а плоди виростають плямистими і потворними. Сприятливими умовами для розвитку хвороби стане холодне дощове літо.
 • Цитоспороз (інфекційне усихання). Сірі, а потім коричнево-червоні виразки на корі дерева, що стають схожими на мочалку. Хвороба поширюється швидко. Якщо уражені ділянки кори дісталися розвилки скелетних гілок, яблуня усихає.
 • Іржа. Коричневі вкраплення на листі, що розростаються по всій листовій пластині, переходять на гілки та кору дерева. Грибки витягають з рослини вологу та погіршують якість плодів.
 • Чорний рак. Тріщини та чорні крапки на корі, бурі плями на листі та чорна гнилизна на плодах. Найнебезпечніше захворювання, яке призводить до загибелі дерева та може заразити весь сад.

Правильне визначення хвороби дає можливість підібрати способи лікування та врятувати дерево від загибелі.

Хвороби яблуні: опис з фото, методи боротьби

Правила профілактики яблуні від хвороб

Щоб яблуневий сад радував соковитими плодами, знадобляться сплановані агротехнічні заходи, завдяки яким попередьте поширення небезпечних хвороб:

 1. Підбирайте для посадки районовані та стійкі до хвороб сорти яблунь.
 2. Вибирайте місце для посадки та влаштовуйте дренажний шар у грунті.
 3. Дотримуйтесь схем посадки дерев, враховуючи розміри крони певного виду яблунь.
 4. Проводьте 2 рази на рік санітарну обрізку гілок, видаляйте засохлі, хворі та нежиттєздатні частини.
 5. Обробляйте зрізи садовим варом або натуральною оліфою, щоб уникнути попадання грибків та бактерій у рани.
 6. Формуйте крону дерева так, щоб вона провітрювалася та освітлювалася сонцем. Збирайте опале листя і падалицю під деревами, розпушуйте навколоствольні кола на глибину до 10 см.
 7. Проводьте побілку стовбурів дерев ранньою весною або восени для захисту від опіків і тріщин.
 8. Встановіть режим поливу яблунь, уникайте надлишку вологи в грунті.
 9. Обробляйте дерева ранньою весною до розпускання нирок препаратами, що містять мідь (бордоська суміш, мідний купорос та ін.).
 10. Використовуйте мінеральні добрива у водному розчині (аміачну селітру, калійну сіль, сульфат амонію) для обприскування яблунь.

Як лікувати хвороби яблунь? За перших ознак захворювання плодове дерево обробляйте препаратами. Стовбури та великі гілки обприскуйте фунгіцидами, залізним купоросом або розчином сечовини. Не робіть обробку хімічними препаратами в період цвітіння та за тиждень до збирання врожаю. Підживлюйте яблуні восени фосфоровмісними та калійними добривами для зміцнення імунітету.

Хвороби яблуні: опис з фото, методи боротьби

Основні хвороби яблуні та способи боротьби з ними

Хворіють яблуні не тільки в занедбаних садах. Перші ознаки захворювання з’являються навіть на однорічних саджанцях, якщо посадковий матеріал вирощений з порушенням агротехнології. При обробці саду врахуйте особливості кожної хвороби та застосовуйте дієві методи боротьби.

Борошниста роса

Поява борошнистої роси на яблуні помітна ще навесні, коли перші листочки і молоді пагони покриваються білим пухнастим нальотом. Поступово плями з грибковим нальотом буріють, листя на дереві скручується, сохне і обсипається. Борошниста роса вражає квіти, зав’язь та яблуня припиняє плодоношення.

Для боротьби з хворобою обприскуйте дерево навесні по голих гілках, до і після цвітіння, застосовуючи такі засоби:

 • розчин бордоської суміші (3%) або хлорокис міді (40 г. на 10 л. води);
 • розчин колоїдної сірки (20 г. на 10 л. води);
 • фунгіцидні препарати за інструкцією.

Парша

Це грибкове захворювання спочатку з’являється на листі яблуні у вигляді коричневих плям, а потім переходить на квіти та плодоніжки. Листя на дереві засихає і обсипається, а плоди виростають дрібними з шкіркою, покриті чорними плямами і тріщинами. Але парша не викликає гниль, тому хвороба не вважається небезпечною для плодів.

Хвороби яблуні: опис з фото, методи боротьби

Спори грибків парші розносить вітер та комахи. Хвороба швидко прогресує у вологому середовищі, при загущеній кроні, на кислих грунтах.

Методи боротьби з паршею:

 1. Обприскайте дерева до розпускання бруньок слабким розчином марганцівки або препаратами (бордоською сумішшю, мідним купоросом).
 2. Застосовуйте до та після цвітіння фунгіцидні препарати.
 3. Проведіть позакореневе підживлення водним розчином калійної солі (15%), аміачної селітри (10%), сульфату амонію (10%).

Цитоспороз

Захворювання на цитоспороз викликає грибок-паразит, який поселяється на корі яблуні. Сприятливе середовище для розмноження грибка – обмороження чи опік кори, порушення режиму поливу, важкий грунт, необроблені зрізи на гілках. Хвороба легко визначається по виразках, що утворилися на корі, схожим на гусячу шкіру. Виразки розширюються і поглиблюються, що призводить до засихання гілок та відшарування кори.

Обприскуйте яблуню за схемою:

 • за набряклими нирками і після цвітіння – фунгіцидом з міді хлорокис (40 г. на 10 л. води);
 • до цвітіння – розчином мідного купоросу (50 г. на 10 л. води).

Уражені ділянки кори зрізайте, а потім обробляйте розчином, що містить мідь, змащуйте сумішшю коров’яку і глини для швидкого загоєння.

Іржа

Якщо рядом з яблуневим садом ростуть хвойні дерева, з’являється велика ймовірність поширення грибкових спор іржи. Хвороба активізується в загущених кронах, при недостатньому живленні та нестачі освітлення.

Хвороби яблуні: опис з фото, методи боротьби

Як виглядає іржа на яблуні? Листя покривається дрібними рудими плямами, які поступово збільшуються. Грибкові колонії поступово з’являються на корі та гілках.

Заходи захисту від іржи:

 • розчин колоїдної сірки для обприскування дерева до та після цвітіння (40 г. на 5 л. води);
 • фунгіцидні препарати за інструкцією;
 • обробка дерева восени 5% розчин сечовини.

Чорний рак

Чорний рак (антоній вогонь) вважається найнебезпечнішим захворюванням яблуні. Чому гниє ствол яблуні? У тріщинах на стволі поселяються грибки чорного раку. Сприятливим середовищем їм стає кора старої яблуні, у якій багато тріщин і пробоїн. Кора чорніє, гниє і відшаровується, що призводить до загибелі яблуні.

Хвороби яблуні: опис з фото, методи боротьби

При виявленні хвороби вживайте таких заходів:

 • Зріжте уражену ділянку кори ножем.
 • Промийте розчином мідного купоросу (200 г. на 10 л. води).
 • Змастіть садовим варом або олійною фарбою.

Якщо чорний рак уразив дерево на розвилці скелетних гілок, яблуню спиляйте та спаліть. Місце, де росло дерево, полийте рясно розчином мідного купоросу.

Якщо хворобу на яблуні помітити вчасно та провести превентивні агротехнічні заходи, дерево буде врятовано та подарує уважному садівнику щедрий урожай соковитих плодів.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *