Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Яблуня

Карликова яблуня, посадка і догляд

Карликова яблуня, посадка і догляд
Поділитися записом:

Останнім часом все більше садівників-любителів віддають перевагу вирощуванню карликових яблунь, тому що вони не займають на ділянці багато місця і з одного дерева можна зібрати пристойний урожай. Незважаючи на високу врожайність, яблуні цього виду досить вимогливі у догляді, є нюанси по вирощуванню фруктових дерев, про які потрібно знати ще до того, як посадити деревце.

Карликові яблуні: опис

Кожен садівник-любитель знає, що сильноросле дерево яблуні можна отримати тільки одним шляхом – якщо зробити щеплення до підщепи, вирощеному з насіння сортового живця. Але з низькорослою яблунею все інакше – держак прищеплюється до підщепи карликової або якщо такого немає, до напівкарликової, щоб отримати властивості від материнського дерева. Яблуні на карликовій підщепі в висоту виростають максимально до 2-2.5 метрів (є сорти карликових яблунь, що досягають у висоту до 4 м), а це тривалий процес вирощування. Тому все частіше садівники не бажають витрачати час на це і відправляються на ринок або в спеціалізовані магазини, відвідують ярмарки, де можна купити саджанці карликових яблунь.

На що необхідно звернути увагу при виборі карликових саджанців яблунь:

 1. Саджанець мініатюрного плодового дерева відрізняється невеликими розмірами.
 2. На кінцях гілок повинні бути великі нирки.
 3. У такої рослини мичкувата коренева система, з дрібними корінцями.
 4. Чи є стик між штамбом і кореневою шийкою (виступ – місце щеплення держака до підщепи).
 5. Крім усього перерахованого – відрізнити звичайне дерево від карликового легко, так як ціна на карликові сорти яблунь буде вище, в порівнянні зі звичайними яблунями. Це обумовлено тим, що при вирощуванні саджанців необхідно докласти більше зусиль.
 6. Карликову яблуню легко переплутати з колоновидною, але є одна відмінність – це тип розгалуження. У карликової колоновидної яблуні буде тільки стовбур, без розгалуження, хоча зовні, за розміром, саджанці дуже схожі.Плюси і мінуси карликових яблунь

Плюси і мінуси карликових яблунь

Розглянемо основні переваги низькорослих плодових дерев:

 1. Розмір – навіть на невеликій ділянці можна розмістити фруктові дерева, щоб зібрати урожай смачних, соковитих і солодких яблук. Дотримання правил посадки: допускається висадка дерев в лунки на відстані мінімум 1.5 метрів один від одного. Цього достатньо для росту і плодоношення.
 2. З невисоких дерев завжди легше збирати урожай, ніж з високих фруктових дерев. Простіше стежити за дозріванням кожного плоду з метою збереження товарного вигляду.
 3. Полегшений догляд за яблунею, не потрібно ставити драбину, щоб обрізати гілки.
 4. Раннє плодоносіння: на 3-5 рік після посадки саджанців.
 5. Висока врожайність за принципом наростання.
 6. Плоди отримують максимум поживних речовин, так як дереву не потрібно витрачати ресурси на харчування кореневої системи і деревини.
 7. Карликові яблуні не бояться високих грунтових вод, які можуть підмивати кореневу систему у звичайних яблунь. Вся коренева система низькорослих яблунь знаходиться практично зверху і тому карликові яблуні не бояться загнивання коренів.
 8. Плодове дерево не боїться заморозків, так як зростання влітку закінчується рано.

Поговоримо про недоліки, це:

 1. Через раннє плодоношення, карликові яблуні швидко старіють. Середня тривалість зростання дерева від 15 до 20 років, в той час як звичайної яблуні – 40.
 2. Коренева система розташовується на поверхні грунту, потрібно вкривати коріння до настання перших осінніх заморозків.
 3. Висока вимогливість до родючих грунтів. Через високу врожайність практично всіх сортів карликових яблунь, необхідно вносити в грунт добрива.
 4. Під вантажем плодів, маленькому дереву потрібно опора (не тільки гілкам, але і стовбура так само).Карликові яблуні: посадка і догляд

Карликові яблуні: посадка і догляд

Оптимальний час року для посадки яблуневого дерева – весна, після того як зійде сніг. Не виключена і посадка восени, з дотриманням всіх правил.

Вимоги до вибору місця посадки:

 • грунт родючий, удобрений;
 • рівень грунтових вод – на глибині як мінімум 1.5 м від поверхні;
 • вибирайте піднесене місце, добре захищене від вітру;
  яблуні можуть рости в затіненому місці, але будуть краще себе почувати на невеликих підвищених ділянках, добре освітлених сонцем.

Посадка карликових яблунь:

 1. Посадка плодового дерева ранньою весною – коли зійшов сніг і на деревах з’явилися бруньки, але вони ще не розкрилися.
 2. Грунт бажано підготувати завчасно, ще з осені, збагативши добривами. Якраз за зимовий період вона трохи утрамбується, а внесені добрива вберуться. Підготуйте 10 г. калійного добрива або деревну золу в кількості 10 склянок. Перемішайте добриво з відром чорнозему, заповніть яму. Можна взяти тільки 20 г. суперфосфату, змішати з відром чорнозему.
 3. З настанням сприятливого періоду для посадки, необхідно викопати яму таких розмірів: 60 на 60 см, глибиною 50 см.
 4. Саджанці потрібно посадити відразу після придбання, поки будете готувати місце, коріння до посадки бажано дбайливо загорнути у вологу тканину, щоб вони не пересихали. Так дерево швидше приживеться на новому місці.
 5. Перед посадкою потрібно зробити обрізку, прибравши нижній штамб крони. Таким чином можна уникнути дрібних плодів в майбутньому.
 6. Якщо необхідно посадити кілька саджанців, підготуйте ями з кроком 3 м. один від одного.
 7. Розправте коріння перед посадкою саджанця в грунт так, щоб земля була між корінням.
 8. В яму потрібно висипати перемішаний із землею перегній (взяти верхній шар грунту), вилити воду, перемішати. Пропорції: відро перегною, відро землі, відро води.
 9. У цей вологий грунт потрібно помістити саджанець яблуні і відразу засипати яму землею. Бажано працювати удвох, щоб саджанець знаходився посередині ями.
 10. Навколо саджанця грунт потрібно ущільнити і зробити валик в 50 см. від стовбура, висотою не більше 10 см, щоб потім було зручніше поливати дерево.
 11. Мульчируйте грунт перегноєм, уклавши шар в 3 см.

Посадка яблуні восени відрізняється, так як дерево вже перебуває в стані спокою, підготувавшись до зимівлі.

Вимоги до грунту і правила посадки:

 • підготуйте яму, розміром 60 на 60 см, глибиною не більше 70 см;
 • грунт повинен бути вологим і пухким. Це можуть бути середні або легкі суглинки;
 • при підготовці ями потрібно відкинути за межі ями шар грунту, товщиною 20 см, щоб окремо змішати його з перегноєм і торфом (по відру). У цю суміш потрібно додати деревної золи (700 г.) і суперфосфату (600 г.);
 • приступаємо до посадки саджанця: посередині ями потрібно вставити кіл і навколо насипати збагачену грунтосуміш, зверху притрусити шаром звичайної землі (не більше 3 см);
 • помістіть яблуневий саджанець, розправивши коріння. Кіл можна віднести;
 • потім потрібно заповнити грунтом яму, тільки заповнювати потрібно грунтом, взятим з верхнього шару (при підготовці ями);
 • заглиблюючи саджанець, важливо не допустити того, щоб коріння стосувалися грунтосуміші з добавками, так як вони можуть отримати опік;
 • після посадки саджанця, грунт навколо стовбура треба добре утрамбувати і сформувати пагорб висотою 15 см;
 • потім можна полити водою землю, використавши близько 30 л. води;
  після вбирання грунтом вологи, потрібно мульчувати грунт навколо стовбура торфом або перегноєм на товщину 3 см;
 • саджанець бажано прив’язати, встромивши в землю кілочок;
 • стежте за тим, щоб шар мульчі не стикався зі стовбуром яблуні, щоб уникнути отримання опіку.

У різні пори року необхідно по-різному доглядати за плодовими карликовими деревами. Ознайомимося із заходами по догляду за яблунями в різні періоди року.Догляд за карликовими яблунями навесні

Догляд за карликовими яблунями навесні

Настала рання весна, необхідно вкоротити у дорослих дерев гілки, а також:

 1. До того, як почнеться сокорух, необхідно обробити дерева від шкідників. Досить закріпити пояса на стовбурі, щоб уникнути атаки комах-шкідників.
 2. Неприпустимо пересихання кореневої системи, необхідно вчасно зволожувати грунт і розпушувати грунт навколо стовбура.
 3. Побілити вапном штамби і основи скелетних гілок на початку-середини квітня. Приготування розчину для побілки: 1: 1 вапна і води, залийте вапно водою, почекайте коли пройде реакція (протягом години). Після перемішування розчин для побілки дерев готовий.
 4. Підживлення в цей час року: внесення комплексних або азотних добрив. Наприклад, 150 г. сечовини на 10 л. води або взяти 1.5 відра перегною, розвести 15 л. води. Для підгодівлі молодих саджанців через рік-два після посадки береться відро перегною на 10 л. води.
 5. До того, як набухнуть бруньки, дерева необхідно обробити від шкідників бордоською рідиною або нитрафеном. Допускається обробка розчином сечовини (фортеця 7%), щоб не допустити атаки комах і заодно внести азотну підгодівлю. Ці заходи потрібно провести до початку сокоруху, в іншому випадку можна отримати сильний опік нирок, які з початком сокоруху розкриються.

Догляд за карликовими яблунями влітку

Влітку догляд зводиться до мінімуму, але навіть мінімум зусиль докладати необхідно, щоб не погубити молоді, ще не зміцнілі дерева.

Що важливо:

 1. Не допускати пересихання грунту, особливо в пристовбурних колі.
 2. Боротьба з комахами-шкідниками – обробка бордоською рідиною або мідним / залізним купоросом.
 3. Підживлення: пташиний послід або коров’як. Приготування концентрованого розчину: на 10 л. води потрібно взяти відро коров’яку або пташиного посліду. Наполягати – 10 днів. З отриманого розчину береться 0.5 л. курячого посліду або 1 л. коров’яку, розбавляється в відрі води. Витрата під одну яблуню: 1, максимум 2 відра, не допускаючи попадання на пристволову частину. Після внесення рідкої підгодівлі, грунт потрібно розпушити.
 4. Коли плоди наливаються, гілкам важко, тому необхідно зробити опору.

Догляд за карликовими яблунями восени

У період дозрівання плодів важливо правильно доглядати за яблунями:

 1. Падалицю і сухе сміття бажано прибирати постійно. Такі прості заходи дозволять в подальшому легко зібрати великий урожай.
 2. Після збору плодів, необхідно підгодувати яблуню міндобривами (але без азоту), виконати санітарну обрізку. На квадратний метр грунту потрібно внести 1 ст.л. калію, 2 ст.л. суперфосфату подвійного, розчинити в 10 л. води.
 3. Також потрібно очистити від сміття і сухого листя грунт навколо стовбура, розпушити його.
 4. В середині жовтня бажана повторна обробка плодових дерев від шкідників і хвороб (залізний / мідний купорос, бордоська рідина).

Догляд за карликовими яблунями взимку

Взимку рослини потребують спокою. Необхідно подбати про те, щоб в холодну пору року плодові дерева не загинули. Необхідно укрити пристволову частину яблунь перегноєм або компостом товстим шаром, зверху накидати лапник. Взимку, коли буде багато снігу, лапник можна відкинути в сторону, а на пристволову частину дерева накидати побільше снігу, щоб яблуні успішно перенесли сильні морози.

Обрізка карликових яблунь

Для того щоб дерево отримувало поживні речовини, необхідно регулярно виконувати обрізку. Така необхідність також дозволить сформувати розміщення яблук рівномірно по всіх гілках. В ході обрізки прибираються дрібні, слабкі гілки, які тягнуть на себе частину поживних речовин, а також загущені ділянки. Після обрізки у саджанців першого року добре розвивається коренева система і в результаті за літній період дерево добре розростається в обхваті.

Обрізка карликових яблуньПравила обрізки:

 1. Спочатку потрібно уважно оглянути нирки і порахувати, скільки їх розпуститься навесні. Для чого це потрібно: перші прокидаються верхівкові нирки, які беруть на себе багато поживних речовин. Їх потрібно видалити, а середні пагони, які будуть рости по прямим кутом, залишити. Вони дадуть міцні пагони.
 2. Поки нирки ще сплять і не прокинулися, необхідно урізати довжину провідника приблизно на 20%.
 3. Кожен наступний рік – обрізати прирости-однорічники та таку ж довжину. Так можна домогтися рівномірного розвитку фруктового дерева.
 4. Оголених ділянок на дереві не повинно бути. Необхідно виконати обрізку рівномірно, щоб пагони-однорічники розміщувалися по всій кроні.
 5. Важливо видаляти своєчасно великі гілки, що уповільнюють плодоношення, сухі і пошкоджені, а також жирові.
 6. Якщо зріз вийшов товще 7 см, оголене місце обробіть садовим варом.
 7. Важливо дотримуватися температурного режиму і не обрізати дерева в морози, коли стовпчик термометра опуститься нижче -5 градусів.
 8. У перший рік (навесні) після посадки, необхідно обрізати дерево до півметра, зробити зріз на нирку, що знаходиться на протилежному боці від щеплення.

Сорти карликових яблунь

Є сорти-лідери, які користуються великою популярністю у садівників-любителів, так як ставляться до високоврожайних. Це сорт яблуні «Мелба». Через 3 роки після посадки на ділянці, можна розраховувати на збір першого врожаю. Терміни дозрівання плодів ранні, це кінець липня. Плоди середнього розміру, дуже солодкі, немов карамельні, м’якоть соковита.Сорти карликових яблунь

Розглянемо інші популярні сорти яблунь:

 • яблуко «Цукеркове» – також один з кращих сортів, виведених селекціонером І. Мічуріним. Сорт скоростиглий, але плодоношення не таке раннэ, як у вищеописаного сорту. Перший урожай можна зібрати через 4 роки після посадки карликової яблуні. Плоди середнього розміру, дуже соковиті і щільні, забарвлення яблук – темно-зелені;
 • яблуня карликова «Дивна» – пізньорічний сорт, плодоношення також через 4 роки після посадки. Цей сорт цінується через високу врожайність. З одного дерева можна зібрати до 75 кг. великих яблук, вагою до 140 г. Яблука дуже соковиті, солодкі, забарвлення плодів – жовте, з характерним червоним рум’янцем;
 • яблука сорту «Осінні смугасті» також заслуговують на увагу, тому що маленька яблуня щедро обдаровує великими плодами з характерною кислинкою. Яблука відрізняються тривалим терміном зберігання, не втрачають товарний вигляд навіть при температурі +6 градусів;
 • «Приземлений» – високоврожайний сорт, плодоношення починається на 3-й рік після прищеплення. Терміни дозрівання і плодоношення будуть залежати від погодних умов. В середньому варто розраховувати на середину першого осіннього місяця або на кінець вересня. З одного дерева можна зібрати до 130 кг. врожаю! Яблука дуже великі, вагою до 145 г., зелені з червоною цяткою, кисло-солодкі. Сорт не боїться захворювань і низьких температур, особливо стійкий до парші;
 • яблуко «Соколівське» дозріває пізньою осінню, буквально перед першими заморозками. Плодоношення карликових яблунь варто очікувати через 4 роки після посадки. З одного дерева легко зібрати до 85 кг. яблук. Плоди великі, близько 190-200 г. зі зрілого дерева. Яблука соковиті, солодкі, але з кислинкою, зеленувато-жовтого забарвлення з невеликим червоною плямою-рум’янцем;
 • яблука «Московське намисто» дуже велике і соковите, але не солодке, а з кислинкою. У плодів ніжно-рожевого відтінку м’якоть, а забарвлення шкірки – червоне, яскраве. Терміни дозрівання: середина осені. Яблука можуть зберігатися протягом півроку;
 • зимовий сорт карликового плодового дерева «Пролісок» – урожай з одної яблуні становить близько 90 кг, плоди невеликі, до 170 г світло-жовті, кисло-солодкі;Хвороби і шкідники карликових яблунь

Хвороби і шкідники карликових яблунь

Карликові яблуні в саду схильні до захворювань і атаці шкідників точно так же, як і високорослі яблуні. Найчастіше дерева піддаються таким захворюваням, як іржа, мозаїка, борошниста роса, гниль плодів, цитоспороз.

Як боротися:

 • обробляти фунгіцидами: мідним / залізним купоросом, бордоською рідиною, фундазолом, сірою колоїдною;
 • якщо це вірусне або мікоплазмове захворювання, ліки не допоможуть, тому необхідно вирізати уражені місця і обробити дерева мідним купоросом. Якщо дерево не вдалося врятувати, його доведеться викопати і знищити.

Заходи профілактики: правильний догляд, дотримання строків внесення підгодівлі, необхідно стежити за чистотою пристовбурного кола, видаляти сухі та хворі гілки, рихлити грунт.

Шкідники: найбільшу небезпеку для плодів і фруктових дерев являє тля, плодожерка, моль фруктова і горобина, плодова, мідяниця грушева, шовкопряди, яблуневий кліщ, пильщик, трубковерт, квіткоїд. Кращі заходи боротьби – це своєчасна профілактика. Але якщо на яблуню напала тля, обробити дерево потрібно 1% розчином Карбофоса (допоможе і в боротьбі з кліщами). Обробка до сокоруху, коли нирка ще спить з метою профілактики 3% розчином Карбофоса, а якщо нирка розпустилася – 2%.

Врятуватися від яблуневої молі можна тільки обробкою в весняний період розчином «Нітрафен» 3% на сплячу бруньку, а після розпускання – «Хлорофос» 7%.

 

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *