Останні Записи:
 • Як виростити перець чилі… Заморська пряність з характерним пекучим смаком, яку часто використовують для додання пікантного смаку м'ясних страв, - це яскравий і привабливий перець чилі. Якщо ви любитель…
 • Коли краще сіяти люцерну… Люди, що займаються тваринництвом, розуміють, наскільки важливо годувати худобу якісним живильним кормом. Щоб трохи заощадити, можна вирощувати на своїй ділянці люцерну, яку люблять не тільки…
 • Як прискорити дозрівання компосту:… Спеціальні добавки і правильна організація компостної купи допомагають прискорити процес дозрівання компосту. Як добавки використовують бактеріальні препарати, живих компостних черв'яків і прискорювачі компосту. Для активізації…
 • Як позбутися від чорної… Спори грибка, які ми називаємо цвіллю, вітер переносить по повітрю разом з пилом. Залетіти вони можуть куди завгодно, але розмножуються і починають активну життєдіяльність там,…
 • Як виростити мальовничу сакуру… Сакура активно використовується ландшафтними дизайнерами, якщо мова про східний стиль. Не менш розкішно дерево виглядає і в змішаних композиціях на дачі. Рівних сакурі за красою…
Поради

Кісткове борошно в якості добрива: способи застосування, властивості, поради фахівців

Кісткове борошно в якості добрива: способи застосування
Поділитися записом:

Кожен городник мріє знайти добриво, яке найкращим чином б сприяло зростанню і розвитку рослин. Кісткове борошно є широко поширеним добривом, яке відноситься до категорії органічних.

Його застосовують і в садівництві, і в городництві. Підживлення прекрасно впливає на грунт, живлячи його, роблячи більш насиченим корисними речовинами для зростання культур. Така підгодівля ефективна і одночасно, дуже доступна. В цьому і криється її основна перевага.

Саме тому кісткове борошно купується в промислових кількостях фермерами та садівниками, які обслуговують величезні плантації. Розглянемо, в чому основні переваги такої підгодівлі, і як краще використовувати її для власних рослин.

Види

У городництві застосовуються відразу кілька видів кісткового борошна, які відрізняються не тільки своїм складом, але і результатом впливу на культуру.

Також, види відрізняє між собою різний зміст рівні фосфору і способи отримання продукту.

Вид борошнаСпосіб отриманняЗміст фосфору
Звичайне кісткове борошноСтворюється з необроблених кісток тваринного походження.Відрізняється вмістом фосфору в кількості 15%.
Парене борошноПеремелюють з кісток, які були попередньо піддані одному або декільком етапам термічної обробки. Це робиться з метою позбавити отримане добриво від шкідливих речовин.Кількість фосфору до 25%.
Знежирене кісткове борошноМелеться з кісток, які піддавалися неодноразовій термічній обробці, а також процедурам, що очищають від домішок і жирів.

Відповідно, у багатьох виникає питання, який же вид борошна найбільш підходить для добрива? Насправді, все залежить не від характеристик, а від бюджету конкретного городника, а також від мети, яка повинна бути досягнута за фактом застосування добрива. Чим більше термічних обробок пройшло борошно, тим воно більш безпечне і дорожче.

Також, в знежиреному борошні міститься менше всього азоту. Тому, якщо ви зіткнулися з ділянкою, де грунт кислий, або є передумови вважати перенасичення азотом, то потрібно вибирати більш високий відсоток вмісту фосфору.

Властивості

Якими властивостями володіє кісткове борошно? Що змушує фермерів і городників купувати таке добриво?

Кісткове борошно має дуже широкий мінеральний склад, який можна назвати найбагатшим. Навряд чи якийсь комплекс, придбаний в магазині, може похвалитися таким же набором корисних речовин.

Кісткове борошно в якості добрива: способи застосування

В кістковому борошні міститься величезна кількість корисних мікроелементів, а також біологічних речовин в формі екстрактів.

Також, в складі кісткового борошна є добре засвоювані протеїни, цистин, лізин, які сприяють не тільки швидкому зростанню.

У складі добрива містяться такі речовини:

 1. Кобальт.
 2. Залізо.
 3. Фосфор.
 4. Мідь.
 5. Марганець.

Варто відзначити, що це далеко не всі речовини, які містяться в кістковому борошні. Однак, кісткове борошно цінується не тільки за вищевказаний перелік речовин. Основна перевага криється у високому вмісті азоту і фосфору. Це головні складові в добривах для будь-яких культур.

Азот і фосфор надають воістину унікальний вплив на рослини. Вони додають в зростанні, збільшується швидкість розвитку, поліпшуються смакові якості і стан плодів.

Переваги і недоліки

Кісткове борошно має масу переваг. В основному вони пов’язані зі складом і благотворним впливом на рослини. Однак, існують і недоліки, які стають справжнім відкриттям для багатьох городників. Розглянемо, з чим ви можете зіткнутися, використовуючи кісткову муку.

Переваги:

 • Перша перевага криється в природному походженні. Борошно повністю переробляється і виводиться з грунту всього лише за 8 місяців. Це означає, що даний продукт екологічно чистий, не забруднює землю.
 • Використовувати кісткову муку можна постійно протягом усього вегетаційного періоду. Також, кісткове борошно буде корисне для використання весь час, однак, його варто скасувати приблизно за два тижні до моменту збору врожаю.
 • Навіть одноразове застосування кісткового борошна дозволить досягти вражаючих результатів, так як фосфор добре всмоктується корінням.
 • Кісткове борошно може застосовуватися абсолютно для будь-яких рослин, навіть для квіткових культур.
 • Впливає на повноцінний, об’ємний і рясний врожай.
 • Порадує невисока вартість, а це значить, що городник не витратить нечувану суму за добриво.
 • Склад дуже концентрований, тому використовувати кісткову муку потрібно в невеликих кількостях, розводячи водою. Це означає, що її вистачить на найближчий час.
 • Використовується як в в сухому вигляді, так і розведений водою.

Існує і кілька мінусів, які тим чи іншим чином впливають на рослини:

 • Важливо розбиратися у видах кісткового борошна. Якщо рослини будуть мати гостру потребу у великому відсотку фосфору, проте ви придбаєте необроблену кісткову муку, де вміст фосфору становить усього лише 15%, рослини не відчують поліпшення.
 • Перенасичення фосфором і іншими поживними компонентами може зіграти злий жарт. Наприклад, рослини можуть почати гнити або в’янути від передозування поживних речовин.

В яких випадках застосовується?

Кісткове борошно застосовується для плодових дерев і чагарників. Така підгодівля допоможе їм зміцнити кореневу систему, а також плоди.

Коли застосовувати?

 1. Кісткове борошно застосовується для плодових дерев і чагарників. Така підгодівля допоможе їм зміцнити кореневу систему, а також плоди.
 2. Ягідні чагарники. Зміцнює кореневу систему.
 3. Цибулинні квіткові культури. Завдяки удобренню легше переносять процес зростання.
 4. Кімнатні рослини. Потребують подібної підгодівлі в період пересадки.

Пропорції для різних культур

 1. При обробці плодових дерев використовуються пропорції 200 г. на 1 квадратний метр.
 2. Ягідні чагарники. У весняний період перед початком цвітіння 70 г. на квадратний метр. При підготовці до зими, тобто восени, 110 г. на 1 квадратний метр.
 3. Для підживлення квіткових культур близько 15 г на квадратний метр.
 4. Для кімнатних рослин 10 грам на квадратний метр.

Особливості

Стандартне добриво з кісткового борошна виготовляється з кісток риби та великогабаритної домашньої худоби.

Однак, чим більше в складі риби, тим більше фосфору. Таке борошно принесе величезну користь рослинам. Обов’язково дізнавайтеся про склад кісткового борошна.
Дуже часто в складі перемелені не тільки кістки, але і висушені м’які тканини. Якщо мова йде про рибу, то це принесе тільки користь рослинам.

Якщо ж до складу втрутиться вапно, яєчна шкаралупа, а також перемелене сушене м’ясо від домашньої худоби, то, на жаль, така мука не принесе хороших результатів.

Як розрахувати кількість підгодівлі?

Приблизно на один квадратний метр наявного грунту потрібно від 100 м. до 250 м. кісткового борошна. Враховуйте, чим потужніша, вище рослина на цій грядці, тим потужніша у нього коренева система, тим більше грам борошна на квадратний метр вам знадобиться.

 • Так, приблизно 200 г. на квадратний метр добрива знадобиться в разі, якщо ви працюєте з деревами і великими чагарниками.
 • 150 г. буде потрібно в разі, якщо мова йде про обробку невеликих чагарників. Однак досвідчені садівники самі дерева і чагарники підгодовують за допомогою кісткового борошна досить рідко. Близько 1-3 разів на рік.
 • Якщо мова йде про маленькі чагарники або квіти, то тут потрібно близько 100 г на один квадратний метр.
 • В основному, кісткове борошно застосовується для підтримки і харчування цибулинних культур. Тут необхідно на кожну лунку витрачати приблизно близько 15 г наявного рибного порошку. Удобрювати можна як в момент посадки, так і просто в момент відходу за рослиною.
 • Якщо мова йде про домашні кімнатні рослини, то в такому випадку використовуються пропорції 1 до 100.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *