Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Боби

Коли краще сіяти люцерну восени або навесні?

Коли краще сіяти люцерну восени або навесні?
Поділитися записом:

Люди, що займаються тваринництвом, розуміють, наскільки важливо годувати худобу якісним живильним кормом. Щоб трохи заощадити, можна вирощувати на своїй ділянці люцерну, яку люблять не тільки корови і коні, але і птиця. До того ж вирощування люцерни дозволяє наситити грунт азотом, що в майбутньому позитивно позначиться на врожайності ділянки.

Початківці фермери задаються питанням, коли сіяти люцерну – навесні чи восени? Найчастіше рослину висівають в середині березня, відразу після того, як розтане сніг. Грунт в цей період рясно зволожений, що позитивно позначається на схожості насіння. Однак агрономи стверджують, що можна проводити посадку люцерни восени (у жовтні або вересні). В цьому випадку перших сходів варто очікувати вже на початку травня. Перезимувавше насіння пройдуть природну стратифікацію, завдяки чому рослина буде більш стійкою до захворювань і навалам шкідників.

Опис

Люцерна – представник сімейства Бобових. Коренева система культури міцна і товста. Стебла прямі, покриті дрібним, густо розташованим листям. Висота люцерни досягає 80-85 см. Зібрані пензликами суцвіття пофарбовані в блакитні і сині тони. Коли цвітіння завершується, на рослині формуються гачкуваті боби, які досягають зрілості в серпні.

Рослину найчастіше вирощують на корм худобі. Також не варто забувати про те, що люцерна є прекрасним сидератом, який насичує грунт поживними речовинами.

Коли краще сіяти люцерну восени або навесні?

Час посадки люцерни

Оптимальні умови для росту культури забезпечуються завдяки тривалого світлового дня і високої температури. Вище ми вже відповіли на питання, чи можна сіяти люцерну восени. Однак досвідчені агрономи переконані, що насіння можна сіяти не тільки восени і навесні, але і влітку (на початку червня). В цьому випадку насіннєвий матеріал закладається в попередньо добре зволожений грунт.

З якими культурами поєднується люцерна?

Люцерну можна висаджувати поблизу червоної конюшини і тимофіївки. Щоб сходи вийшли густими і зеленими, агрономи радять сіяти цю культуру спільно з вівсом. Розглядаючи варіант поєднання представника сімейства бобових з іншими культурами, варто брати до уваги вегетаційний період кожної рослини і вимоги до догляду за нею.

Підготовка насіння для посіву в домашніх умовах

Перед посівними роботами насіння готують, перетираючи його з піском, поміщаючи на 24 години у воду і ретельно просушуючи. Не варто нехтувати підготовчими роботами – завдяки їм паростки з’являться набагато швидше.

Коли краще сіяти люцерну восени або навесні?

Обробка грунту в городі для посадки восени

В разі висівання люцерни восени варто подбати про завчасну підготовку грунту. Кислу землю обов’язково вапнувати. Також грунт потрібно перекопати на глибину 30 см і внести добрива.

Коли посадити навесні: оптимальні терміни посіву

Замислюючись, коли садити люцерну навесні, варто визначитися з метою вирощування. Якщо культуру вирощують на сіно, можна проводити посів люцерни навесні. Рекомендовані терміни посіву люцерни в цей період – 10-20 березня. Рослина стійка до холоду і заморозків.

В інших випадках сіяти насіння краще на початку травня. Для підвищення схожості насіння важливо забезпечити рясний полив посадкового матеріалу.

Норми висіву

Для забезпечення гарної схожості, важливо розрахувати необхідну кількість насіння. Норма посіву люцерни на гектар може змінюватися в залежності від того, в якому регіоні здійснюється посадка.

Підготовка посівних площ

Грунт перед перед посівом люцерни потрібно звільнити від бур’яну, вирівняти і закоткувати. Закислений грунт обов’язково вапнують. За кілька днів до висівання насіння варто удобрити землю калійним і фосфорним підживленням.

Способи посадки люцерни

Існує 2 способи посадки культури. При виборі технології висівання, варто звертати увагу на розміри ділянки.

Коли краще сіяти люцерну восени або навесні?

Спосіб №1

 1. Готують борозенки, відстань між якими коливається в межах 15-18 см.
 2. Підготовлений насіннєвий матеріал поглиблюється в грунт на 3 см.
 3. Борозенки присипаються шаром грунту.

Якщо поле велике, варто скористатися спеціальними пристосуваннями, які полегшують ручну працю. Люцерну краще висадити спільно з вівсом або ячменем. В іншому випадку між рядами почнуть проростати бур’яни, які будуть заважати розвитку незміцнілих сходів.

Спосіб №2

 1. Насіннєвий матеріал змішують з невеликою кількістю грунту / річкового піску і сухою тирсою.
 2. Ділянку перекопують. Поверхню грунту розпушують.
 3. Віялоподібними рухами насіння розкидають по полю.
 4. Після того, як ділянка буде пройдена, варто змінити напрямок і висівати культуру вручну поперек поля.

Важливо! Оновлення старого посіву люцерни проводиться, щоб отримати більший обсяг зеленої маси за сезон.

Як доглядати за люцерною?

Незалежно від того, в яку пору року висівається насіння, важливо забезпечити культурі правильний догляд. Найголовніше – своєчасно прополювати ділянку від бур’янів і вносити підживлення, що прискорюють ріст зеленої маси. Також важливо подбати про регулярний полив.

Полив

Люцерна відноситься до категорії багатоукосної рослин. Для підвищення врожайності і збільшення обсягу зеленої маси, необхідно подбати про забезпечення правильного режиму зрошення. Полив можна починати з того моменту, коли висота паростків досягне 15 см. Друге зрошення проводиться в період появи перших бутонів, а наступне – після першого покосу.

Підживлення

Щоб культура нормально розвивалася, слід вносити в грунт підгодівлі, в складі яких присутні:

 • магній;
 • калій;
 • фосфор;
 • молібден.

Агрономи рекомендують використовувати мікродобрива по типу «Айдаміна». Внесення добрив в грунт створює сприятливі умови для зростання і розвитку культури і сприяє підвищенню врожайності.

Коли краще сіяти люцерну восени або навесні?

Прополка

У період, коли культура тільки починає проростати, важливо не допускати утворення кірки на поверхні грунту і заростання поля бур’яном. Крізь бур’яни люцерні пробитися складно. Прополку проводять кожні 3 тижні до першого укосу.

Прибирання

У степових і лісостепових зонах слід скошувати траву кілька разів за сезон. Збирання люцерни починають в період цвітіння і бутонізації. Останній укіс проводиться за 4 тижні до встановлення середньодобової нульової температури.

Приступаючи до скосу трави, рекомендується залишити невелику кількість люцерни на поле, щоб в подальшому можна було зібрати насіння.

Що посіяти до і після люцерни?

Щоб зелень була соковитою і зеленою, потрібно правильно доглядати за культурою і висаджувати насіння після:

 • зернобобових;
 • ярих;
 • цукрового буряка;
 • силосної кукурудзи.

Після завершення процесу збирання, можна висадити на поле кукурудзу, бобові, злаки.

Сіно з люцерни вважається найкращим кормом для домашніх тварин. Щоб заощадити на харчуванні худоби, досвідчені аграрії рекомендують самостійно вирощувати і заготовлювати культуру в домашніх умовах. Домогтися високої врожайності зеленої маси цілком можливо. Головне – дотримуватися агротехніки, забезпечувати рослині повноцінний догляд і своєчасно вносити підживлення в грунт. Можна проводити посів люцерни восени під зиму, а також ранньою весною і влітку.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *