Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Полуниця

Коли обрізати полуницю на зиму? Інструкція та корисні поради

Коли обрізати полуницю на зиму? Інструкція та корисні поради
Поділитися записом:

Вирощування садової полуниці традиційним методом передбачає повне видалення листя з рослини. Однак багато садівників не вважають цю процедуру потрібною та корисною. У цій статті ми поговоримо, як правильно обрізати полуницю і в які терміни необхідно виконувати цю процедуру.

Навіщо обрізати полуницю?

Обрізку полуниці проводять з наступних причин:

 1. Процедура омолоджує рослину.
 2. Старе і хворе листя перешкоджає розвитку куща.
 3. Грибкові та бактеріальні захворювання рідше вражають обрізану полуницю.

Загалом процедура піде на користь і збільшить якість та кількість урожаю при грамотному підході до неї у певний проміжок часу.

Коли обрізати полуницю?

Докладно поговоримо про те, коли обрізати полуницю, в залежності від сезону.

Обрізка полуниці навесні

Навесні рекомендується прибирати хворі, загнилі і пошкоджені комахами та гризунами листя. При обрізанні потрібно бути гранично уважними, тому що в цей період легко обрізати молоді зелені листочки, бруньки та квітконоси. Однак весняне обрізання полуниці вважається найменш травматичним.

Обрізка полуниці восени

Осіння обрізка найбільш небезпечна для полуниці. Зазвичай садівники проводять її, бажаючи очистити грядки від непотрібної рослинності та підготувати город до зими. Однак часто це приносить більше шкоди, ніж користі. У деяких випадках обрізка полуниці восени може призвести навіть до загибелі популяції.

Справа в тому, що позбавлені листя кущі набагато гірше переносять заморозки і можуть навіть загинути. Якщо ви вирішили все-таки обрізати полуницю під зиму, найкраще здійснити це задовго до настання перших нічних заморозків. При обрізанні залишайте серцевину куща цілою, не відрізаючи найпотужніші пагони. Після процедури замульчуйте грядки соломою, сіном або торфом, щоб захистити від холодів.

Обрізка полуниці після збирання врожаю

Найкраще обрізати полуницю після збирання всього врожаю. Орієнтовний термін обрізки наприкінці липня – на початку серпня. За залишок літа кущі встигають наростити зелену масу, сформувати нові квіткові бруньки та запастися поживними речовинами. Після цієї обрізки рослина набагато легше перенесе холод, повністю відновившись від стресу.

Які інструменти потрібні?

Для обрізки полуниці потрібні такі інструменти:

 • гострі ножиці чи секатор;
 • ємність для збирання листя;
 • розпушування;
 • мульча;
 • рукавички садові.

Перед процедурою необхідно провести стерилізацію всіх інструментів, щоб не заразити полуницю хвороботворними мікроорганізмами.

Технологія обрізки полуниці

У новачків у садівницькій справі часто постає питання: коли і як обрізати полуницю в саду. Перелічимо основні правила обрізання всіх частин рослини.

Листя

Перед обрізанням листя полуниці необхідно провести підготовчі процедури за наступною інструкцією:

 1. Очистити грядки від бур’янів і добре полити їх теплою водою.
 2. Обхопити кущ полуниці рукою, піднявши все листя.
 3. Обрізати старе доросле листя до висоти в 7-10 см. від землі, не чіпаючи маленькі зелені листочки, бруньки та квітконоси, щоб не втратити врожай наступного року.
 4. Прибрати зрізане листя в компостну купу.

При видаленні хворого і зараженого листя слід негайно спалювати, щоб не допустити поширення хвороб на городі.

Пам’ятайте, що листя на кущах першого року, після посадки, не обрізають.

Вуса

Обрізання вусів на полуниці проводять, якщо не потрібно розмножувати полуницю. Залишені вуса забирають сили в рослини та знижують урожайність. Обрізання проводять гострими садовими ножицями або сікатором. Важливо не виривати вуса руками, щоб не зашкодити рослині. Перед обрізанням вусів рекомендується полити рослини. Потім слід знайти місця відділення вуса від кущика садової полуниці та обрізати сікатором на відстані 6-7 см від стебла.

Важливо проводити процедуру в суху та теплу погоду, щоб уникнути загнивання зрізів.

Скошування під корінь

Обрізка листя у полуниці руками не займає багато часу на дачній ділянці. Однак на полях, засаджених садовою суницею, процедура триватиме не один день.

Полуницю, яку вирощують на продаж, рекомендують скошувати під корінь, щоб заощадити час і забезпечити максимально комфортні умови за умов щільної посадки рослин. Скошування полуниці можна проводити на 2-3-й рік життя. Молоді рослини не дуже добре реагують на цю процедуру.

Для того, щоб прорядити полуницю необхідно:

 1. Заточити та стерилізувати косу.
 2. За день до косовиці простерилізувати грядки.
 3. Скосити полуницю на 2-й день після збирання врожаю.

Рекомендується скошувати полуницю в похмурий і теплий день, щоб уникнути гниття та появи цвілі.

Якщо поля не були заражені комахами-шкідниками і на них не було хворих рослин, скошене листя можна залишити на грядках як мульчу і захист від холодів. В інших випадках скошене листя обов’язково потрібно зібрати повністю і спалити. У жодному разі не можна використовувати хворі залишки рослин для створення компосту.

Особливості обрізки ремонтантної полуниці

Ремонтантні сорти полуниці краще обрізати перед зимівлею. Проте вуса необхідно видаляти одразу після першого збору врожаю, щоб не зменшити кількість. Повне обрізання полуниці проводять не пізніше, ніж за 1,5 місяці до початку перших заморозків.

Ця процедура має такі переваги:

 • Висока морозостійкість рослини, порівняно з пізнім обрізанням.
 • Обрізка старого листя дає можливість росту для молодого листя та пагонів.
 • Проріджені посадки схильні до нападів шкідників і хвороб.
 • Догляд за грядками стає простіший, особливо розпушування та підживлення.
 • Врожайність та вага ягід підвищується.

Загалом обрізка ремонтантної полуниці не відрізняється від звичайної. Головне — провести її акуратно, не пошкоджуючи молодого листя та бруньків.

За відсутності можливості провести обрізку полуниці восени обов’язково проведіть її навесні, до початку активної фази зростання.

Догляд за рослиною після обрізки

Після обрізки полуниці слід особливо уважно поставитися до догляду за нею, оскільки це безпосередньо впливає на холодостійкість кущів та їхню плодючість.

 • Обрізане здорове листя використовують як мульчу. Хворе збирають та спалюють.
 • Всі бур’яни, що з’являються, регулярно видаляють.
 • Грунт обробляють фунгіцидами: бордоською сумішшю, марганцівкою або спеціалізованим магазинним засобом для полуниці.
 • Після обрізки підгодовують рослини органічними добривами (гноєм, послідом чи коров’яком) або мінеральними комплексами для ягідних чагарників.
 • Грядки необхідно мульчувати торфом, соломою чи голками. У мульчі з інших матеріалів можуть заводитися слимаки, розмножуватися комахи, грибок та хвороботворні бактерії.

Уважно стежте за якісним складом грунту та не допускайте надлишку поживних речовин. Наприклад, велика кількість азоту провокує активне нарощування зелені та зменшення врожайності.

У яких випадках не потрібно робити обрізання полуниці?

Обрізка не потрібна сильним здоровим рослинам, не ураженим хворобами чи шкідниками. Також не варто обрізати полуницю, посаджену цього сезону.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *