Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Дім

Крапельний полив своїми руками

Крапельний полив своїми руками
Поділитися записом:

Ідея встановити на своїй ділянці систему крапельного поливу своїми руками або за допомогою професіоналів спадає на думку багатьом садівникам. І це не дивно, хочеться мати щодня більше часу і сил на приємніші справи, ніж рутинний полив.

Грамотно організований автоматичний полив здатний якісно покращити не тільки життя щасливого власника дачної ділянки та свого городу, а й безпосередньо вплинути на якість та кількість врожаю.

На ринку представлено безліч різноманітних систем крапельного поливу. У цій статті ми розберемо, якими вони бувають, у чому їхня відмінність і як зробити крапельний полив своїми руками.

Що таке крапельний полив?

Автоматичний крапельний полив забезпечує доступ води безпосередньо від водопроводу до коріння рослини. Система дозволяє поливати культури не витрачаючи час і сили навіть у важкодоступних місцях ділянки.

Як працює крапельний полив?

Крапельний полив називають тому, що його пристрій нагадує шланги з безліччю маленьких дірочок, які поступово випускають воду в гґрунт. При цьому він проходить на рівні землі, забезпечуючи доступ води безпосередньо до кореневої системи та не розмиваючи землю. У цьому основна відмінність та перевага крапельного поливу перед іншими системами доставки води.

Чим крапельний полив краще за звичайний?

 1. Крапельний полив замінює працю людини та звільняє час.
 2. Економить воду, тому що вона надходить дозовано, а не з запасом.
 3. Зволожує рослини дбайливіше. Волога не потрапляє на листя та стебла, тому знижується ризик загнивання рослин. Найчастіше саме з цієї причини встановлюють крапельний полив для теплиці.
 4. У деяких установках автоматичного зрошення для городу є можливість додавання добрив. Це позбавляє садівників ще й від необхідності підгодовувати рослини самостійно.

Крапельний полив за допомогою готових комплектуючих

Насамперед потрібно визначитися з місцем водозабору. Відкрита водойма для краплинного поливу не підходить через сильну забрудненість. Найпростіше монтаж крапельного поливу здійснюється за наявності водопроводу.

Якщо брати воду зі свердловини або колодязя, то додатково потрібно придбати насос і накопичувальну ємність, обсяг якої дорівнює одному повноцінному поливу городу. Від накопичувальної ємності вода йде шлангами до грядок і надходить до них крапельними стрічками або краплями.

Краплинну стрічку варто вибирати, якщо планується регулярно поливати грядки чи газони. Вони бувають:

 • Щілинні. Усередині них вбудований лабіринт, що розподіляє тиск води. Вимагає додаткового фільтра, оскільки схильний до засмічення.
 • Еммітерні. Більш надійні та дорогі, ніж щілинні. Забезпечують стабільну подачу води, не схильні до засмічення.

До плюсів крапельних стрічок відноситься невисока вартість та можливість роботи без насоса.

До недоліків варто віднести необхідність придбання якісних фільтрів для води, невеликий термін служби та можливість протікання при занадто великому тиску води.

Крапельний полив своїми руками

Зовнішні крапельниці застосовують для зрошення нерегулярних посадок: дерев і чагарників, клумб тощо. Підключаються пристрої через тонкі шланги безпосередньо до системи подачі води.

Види крапельниць:

 1. Компенсовані.
 2. Некомпенсовані.

До плюсів крапельниць можна віднести можливість самостійно вибрати відстань при розміщенні, а також можливість регулювати обсяг води, що витікає.

До мінусів крапельниць відноситься більш висока вартість та великі тимчасові трудовитрати на індивідуальне обслуговування.

Окрім крапельниць та крапельних стрічок для системи автоматичного зрошення на дачі потрібно придбати додаткові комплектуючі. Їхня кількість змінюється в залежності від схеми монтажу та площі ділянки:

 1. Шланги чи труби діаметром 13-19 мм.
 2. Редуктор тиску для регулювання водовипуску.
 3. Фільтри для крапельного поливу.
 4. Фітинги для різних з’єднань.
 5. Заглушки для герметизації системи.
 6. Різна автоматика для керування поливом.

Не слід економити на останньому пункті, оскільки саме від якості автоматики, за допомогою якої встановлюється та налаштовується регулярність та обсяг поливів, залежить робота системи та підсумковий результат.

Крапельний полив з пластикових пляшок

Як зібрати крапельний полив, якщо немає можливості купувати обладнання? Використовуйте підручні матеріали – пластикові пляшки та тонкі трубочки.

 • Відріжте у пляшки дно не до кінця, а щоб було зручно наливати туди воду.
 • Виконайте внизу дірку для трубочки і вставте її.
 • Прикопайте пляшку пробкою вниз поряд з рослиною.
 • Направте трубочку у бік кореня, за необхідності примотайте її до кілочка.
 • Налийте у пляшку воду. Рідина крапля за краплею перетікатиме до кореня рослини.

У цього способу є тільки один мінус – необхідність великої кількості пляшок, а постійна увага до рівня води, що залишилася.

Крапельний полив своїми руками

Крапельний полив з медичних крапельниць

Зібрати конструкцію також можна і з медичних крапельниць. Щоб виготовити пристрій своїми руками, дотримуйтесь інструкцій нижче.

 • Наріжте пластикові пляшки на відрізки, рівні довжині грядок. Через кожні півметра проробіть у них дірочки.
 • Вставте пластикові наконечники крапельниць щільно в трубочки, переконайтеся, що конструкція не протікає.
 • Далі розведіть систему по грядках та надійно закріпіть всі деталі.

Система крапельного зрошення з медичних крапельниць не тільки доступна кожному, але й дуже зручна, тому що коліщатка дозаторів дозволяє регулювати тиск води і налаштовувати полив під свої потреби.

До недоліків відноситься необхідність прибирати обладнання з настанням холодів, так як пластик на морозі тріскається і стає непридатним.

Догляд за системою крапельного поливу

Успішна робота будь-яких пристроїв крапельного поливу залежить від уваги та контролю за працездатністю кожної її ланки. Найчастіша причина поломки – засмічення однієї з частин ланцюга. Також слід стежити за якістю та обсягом води, що подається. Переливати рослини небезпечно, тому що вони можуть загнити, а грунт зазнає розмиття.

На перевірку та налагодження крапельного зрошення потрібно закласти певну кількість часу. Потрібно розрахувати, з яким тиском слід подавати воду, щоб не пошкоджувати рослини і не перевантажувати систему.

Регулярно варто проганяти воду у зворотній бік, щоб позбутися більшої частини забруднень. Також періодично потрібно розбирати її, щоб прочистити від водоростей та інших джерел засорів.

Жорстку воду з великою кількістю солей і домішок обов’язково потрібно розкисляти розчином азотної кислоти, інакше система крапельного поливу дуже швидко прийде в непридатність.

Налагодити систему автоматичного крапельного поливу саду не так вже й складно. А величезна кількість часу, що звільнився, швидко окупить всі тимчасові і грошові витрати.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *