Останні Записи:
 • Навіщо і коли потрібно… Мабуть, це одне з найспірніших питань, яке стосується вирощування капусти. Деякі жителі приватних будинків взагалі видаляють нижнє листя, щоб згодовувати його кроликам і птиці. Давайте…
 • Як власноруч зробити літній… Літній душ на ділянці дає дачникам чудову можливість освіжитися в спекотний день і зайнятися водними процедурами на дачі без повноцінної лазні. Готову дачну душову можна…
 • Полив томатів у відкритому… Для помідорів, що вирощуються у відкритому грунті, існують певні правила поливу, які трохи відрізняються від законів зволоження тепличних рослин. Їх необхідно враховувати при догляді за…
 • Як зробити затишний гамак… Сучасні дачники окрім облаштування грядок, клумб з квітучими рослинами та теплиць на своїх ділянках обладнують зону відпочинку. Невід'ємним атрибутом простору для релаксації на свіжому повітрі…
 • Обліпиха – посадка навесні… Незважаючи на велику декоративність і цілющі властивості (це не просто рослина, а буквально криниця вітамінів), обліпиха на ділянках дачників зустрічається досить рідко. Причина такого парадоксального…
Помідори

Кращі сорти помідорів для вирощування у відкритому грунті

Кращі сорти помідорів для вирощування у відкритому грунті
Поділитися записом:

Агрономи та селекціонери вивели неймовірну кількість сортів томатів для відкритого грунту і з кожним роком їхня різноманітність продовжує зростати.

Як з величезної кількості насіння вибрати те, що підходить саме вам, розповімо в новій статті. Поїхали!

Зміст статті:

ТОП-10 найкращих сортів томатів для відкритого грунту

Відразу до діла! До найпопулярніших сортів помідорів для вирощування у відкритому грунті по праву відносять:

 1. Томат медовий спас. Середньостиглий, індетермінантний. Плоди вагою до 300 грам, оранжево-червоні, мають солодкуватий смак.
 2. Рожевий слон. Індетермінантний, середньостиглий. Томати рожеві, м’ясисті, вагою 200-1000 г.
 3. Камея. Ультрашвидкостиглий, детермінантний, стійкий до захворювань кущ. Плоди визрівають рожеві, м’ясисті, вагою 100-120 г.
 4. Амурський штамб. Штамбовий, ранньостиглий сорт. Плоди вагою 60-120 г. мають щільну м’якоть і добре зберігаються.
 5. Айсберг. Низькорослий, ультраранній. Плід кисло-солодкий, м’ясистий, рожевого кольору може зрости до 200 г.
 6. Вашингтон. Штамбовий кущ, що дає приблизно 20-30 помідорів за сезон. Ранньостиглий, плоди круглої форми вагою до 700 г.
 7. Рома. Детермінантний, середньостиглий. Томати сливовидної форми виростають до 90 г.
 8. Вундеркінд. Детермінантний, ранньостиглий. Плоди кубоподібної форми, яскраво-червоні, масою 70-75 г.
 9. Човник. Швидкостиглий сорт, штамбового типу. Плоди овальні, з носиком, вагою 30-60 г. призначені для засолювання.
 10. Апетитний. Індетермінантний, середньоранній. Плоди великі, м’ясисті масою 350-450 г.
Кращі сорти помідорів для вирощування у відкритому грунті

Популярні сорти та гібриди томатів

Улюбленці садівників та дачників, сорти та гібриди з виразними особливостями:

 • Томат Шериф F1. Середньоранній, низькорослий гібрид, стійкий до альтернаріозу. У гроні 5-6 круглих помідорів масою 200-250 г.
 • Бетта. Ультраранній, штамбовий. Плоди кулясто-плескаті, масою 50-70г. Врожайність з одного куща складає 1,5-2 кг.
 • Катя F1. Ультраранній, детермінантний. Маса плоду 130 г., врожайність – 10 кг./м².
 • Півфаст F1. Ультраранній голландський гібрид. Плоди щільні, добре зберігаються. Кущ стійкий до хвороб та заморозків.
 • Рожева стелла. Середньоранній, низькорослий сорт, який не боїться заморозків. У кисті визріває 5-7 великих перцеподібних томатів масою 120-200 г.
 • Буян. Швидкостиглий, детермінантний. Плоди циліндричної форми, гладкі, масою 70-90 г. Врожайність до 5 кг./м2.
 • Втішний. Середньоранній, штамбовий. Томати круглі, солодкі, добре переносять транспортування. Кущ не потребує пасинкування.
 • Кріпач F1. Детермінантний, середньоранній гібрид, у якому виростають круглі плоди вагою 160 г.

Найкращі гібриди помідорів

Найкласніші гібриди томатів на сьогодні, мабуть, такі:

 • Скарб інків F1. Індетермінантний, стійкий до шкідників та хвороб. Великі м’ясисті плоди досягають маси 300-600 г., ростуть у кистях по 4-6.
 • Бобкат F1. Детермінантний, потужний кущ, що вимагає пасинкування та формування стебла. Добре стійкий до хвороб, спеки та агресивного сонця. Плоди масою 150-300 г. мають м’яку шкірку і запашну, ніжну м’якоть.
 • Чорне гроно F1. Індетермінантний кущ висотою до 1,8 м., якому необхідна підв’язка та пасинкування. Плоди чері масою 40-70 г. чорного кольору звисають грони по 10-15 штук з однієї гілки.
 • Смарагдовий мандарин. Індетермінантна рослина висотою до 1,5 метрів, яка потребує пасинкування. Плоди масою 30-40 г. мають білий колір та медово-цитрусовий смак.
 • Блакитний гігант F1. Індетермінантний, висотою до 1 метра кущ потребує підв’язки та формування головного стебла. Плоди яскраво-червоного кольору з темними прожилками досягають маси 300 г., в кистях по 4-6 великих ягід.
Кращі сорти помідорів для вирощування у відкритому грунті

Високоврожайні томати

Такі сорти томатів часто використовують для товарного виробництва. Урожайність розраховують у кілограмах томатів на квадратний метр (кг./м.кв). Ультраврожайними сортами для відкритого грунту вважаються:

 1. Стерлядь F1. Врожайність складає до 25 кг./м2. Плоди рожеві, солодкі, м’ясисті вагою до 120 г. Ранньостиглий, детермінантний.
 2. Алей. Врожайність до 28 кг./м2. Плоди червоно-малинового кольору масою до 115 г. Середньостиглий, детермінантний.

Сорти помідорів за термінами дозрівання для відкритого грунту

Швидкість дозрівання помідорів розраховується від часу появи сходів до першого врожаю. Вирізняють такі види:

 • ультраскоростиглі. Період плодоношення у таких помідорів настає на 75-85 день.
 • ранньостиглі сорти зазвичай бувають штамбовими або детермінантними. Такі помідори чудово підходять для холодного клімату з невеликим світловим днем.
 • середньоранні. Знімати врожай можна через 100-105 днів. Такі помідори рекомендується висаджувати на сонячне місце.
 • середньостиглі. Плоди дозрівають за 100-115 днів.
 • пізньостиглі. Такі томати не рекомендується вирощувати у холодному кліматі, оскільки ранні заморозки можуть знищити врожай. Овочі можна збирати за 120-130 днів від появи сходів.

Ультрашвидкостиглі і ранньостиглі

Ультраскоростиглі сорти повинні бути стійкими до заморозків. За рідкісними винятками, більшість ранньостиглих та ультрашвидкостилих томатів є низькорослими чагарниковими рослинами штамбового або детермінантного типу.

 1. Томат Загадка. З моменту посіву до збирання врожаю минає 90 днів. Урожайність томатів становить 20 кг./м2.
 2. Снігурок. За 95 днів від моменту сходу відбувається дозрівання плоду масою до 150 г. Рослина низькоросла, висотою до 40 см.
 3. Котюша. Термін дозрівання з появи сходів становить 85 днів. Один кущ дає 5 кг. томатів.

Важливо! У період формування плодів рослина через свою скоростиглість відчуває нестачу в сонячному світлі, тому, як правило, такі томати мають невеликий, щільний та несолодкий плід.

Середньоранні

 1. Томат Блосем F1. Від сходів до першого врожаю минає 90-100 днів. Томати чері масою 20-25 г. дозрівають по 20 плодів на 1 кисті.
 2. Півфаст F1. Нідерландський гібрид з терміном дозрівання 86-105 днів. Урожайність сорту складає 6,2 кг./м. кв.
 3. Зимарівський велетень. Від появи паростків до врожаю минає 95-105 днів. Сорт сягає висоти до 2 метрів, врожайність становить 10 кг./м кв.
Кращі сорти помідорів для вирощування у відкритому грунті

Середньостиглі

 1. Томат Буденівка. Дозріває на 110-й день від появи сходів. Рослина стійка до високої вологості та прохолодної погоди. Плоди дозрівають вагою до 300 г.
 2. Кенігсберг. Для плодоношення сорту потрібно 110-115 днів. Рослина не боїться заморозків та хвороб. Плоди великі, масою до 200 г., мають червоний або золотий колір, яскравий аромат.
 3. Кострома F1. До початку збору першого врожаю має пройти щонайменше 105 діб. Рослина висотою до 2 метрів віддає перевагу теплому клімату. За таких умов урожайність може становити 20 кг./м. кв.

Пізньостиглі

 1. Томат Ріо-Гранде. Урожай можна збирати лише за 120 днів. Кущ компактний, висотою до 70 см., м’якуш у плодів соковитий і солодкий.
 2. Титан. Плоди можна вживати в їжу через 135 днів від сходу. Круглі помідори вагою 100 грам добре переносять транспортування та зберігання. Не переносить заморозків.
 3. Фініш. До початку збирання врожаю має пройти 130 днів від сходів. Помідори вагою 90 г. володіють щільною шкіркою і соковитою м’якоттю. Рослина низькоросла, у висоту не більше 70 см.

Сорти томатів по висоті куща

Помідори прийнято класифікувати за висотою:

 • індетермінантні. Зростання досягає 2 або більше метрів, для таких рослин обов’язково встановлювати додаткові опори та проводити пасинкування. У холодному кліматі підходять лише для теплиць.
 • супердетермінантні. Низькорослі рослини висотою 30-60 см. Зростання таких помідорів припиняється після формування 3 кисті. Супердетермінантні сорти найчастіше є ранньостиглими.
 • детермінантні. Після того, як 4-5 кисть сформувалася, зростання рослини припиняється, зазвичай це відбувається на позначці 0,6-1 метр. Таким помідорам потрібне пасинкування та підв’язка стебел.
 • напівдетермінантні. Пізньостиглі сорти, зростання яких досягає 1,5-2 метрів, рекомендується вирощувати в теплицях.
 • штамбові. Інакше такі сорти називають «помідорами для лінивих». Рослини формують компактний кущ заввишки 40-60 см., який не вимагає підв’язування та пасинкування.

Високорослі

До високорослих відносяться індетермінантні та напівдетермінантні сорти помідорів висотою від 1,5 метрів, найбільш високі помідори цього типу можуть досягати висоти до 4 метрів.

 1. Томат Де Барао. Середньопізній сорт, що вимагає підв’язування та пасинкування. Плоди вагою 50-80 г. при дозріванні пофарбовані в різні кольори в залежності від сорту: червоний, жовтий або чорний. Це швидше не один сорт, а сортосерія, різновиди якої відрізняються кольором плодів та деякими характеристиками. Підходить для вирощування у відкритому грунті лише у теплому кліматі.
 2. Червоні свічки. Сорт вимагає безперервного пасинкування, плоди зав’язуються овальної форми з носиком. На одній гроні може бути до 10 ягід масою 120 г. кожна. Плоди мають яскраво виражений смак, м’ясисту м’якоть та тонку скоринку.
Кращі сорти помідорів для вирощування у відкритому грунті

Увага! Чим більша висота рослини, тим більше сонця вона має воно отримувати. Саме тому високі сорти найчастіше вирощують на півдні, а низько- та середньорослі рослини в холодному кліматі.

Середньорослі

Середньорослі сорти для відкритого грунту добре почуваються в помірних широтах. До середньорослих відносяться рослини заввишки 0,8-1,5 метра. Найбільш популярним є:

 1. Томат Атласний. Детермінантний, висота куща до 1 метра, врожайність 11 кг./м кв. Великі плоди вагою до 300 г. визрівають за 100-105 днів.
 2. Крона. Напівдетермінантний, ультраранній, висота куща до 1,5 метра. Вага одного томату – 100-150 г. Врожайність сорту 12 кг./м. кв.
 3. Київський 139. Детермінантний, середньоранній, максимальна висота куща сягає 0,6-1 метра. Маса одного овочу 150 грам, врожайність 10 кг./м. кв.

Низькорослі

До низькорослих відносять рослини заввишки до 0,8 метра. Такі томати, найчастіше, не потребують пасинкування та підв’язки. Серед найвідоміших виділяють сорти:

 1. Томат Сибірський скоростиглий. Детермінантний, ранньостиглий, червоний плід з товстою шкіркою вагою до 100 г. Висота куща – 60 см.
 2. Монгольський карлик. Ультрашвидкостиглий, висота куща до 50 см., томати червоні, м’ясисті, вагою до 200 грам.

Карликові

 1. Томат Амурський штамб. Висота стовбура не перевищує 50 см., плоди маленькі, ребристі, з товстою шкіркою та гарними смаковими якостями. Рослина стійка до заморозків та вертициллезу.
 2. Снігур. Детермінантний, ультрашвидкий, максимальна висота куща досягає 40 см., врожайність до 10 кг./м. кв.

Сорти для вирощування в горщиках

 • Томат Мікрон НК. Максимальне зростання куща не перевищує 20 см., томати виростають вагою менше 15 г. З одного куща можна зібрати до 1 кг. помідорів.
 • Балконне диво. Невибагливий чері-сорт, який можна вирощувати на балконі за умов нестачі сонячного світла.
 • Піноккіо. Належить до плетистих сортів. Довжина батогів досягає 30 см., вага одного помідора 20 грам, з куща можна зібрати до 1,5 кг. урожаю.
Кращі сорти помідорів для вирощування у відкритому грунті

Сорти помідорів за кольором плодів

За кольором плодів помідори бувають:

 1. Червоний. Завдяки пігменту лікопіну томат набуває класичного червоного кольору. Вважається, що лікопін дуже корисний при серцево-судинних захворюваннях.
 2. Жовті та помаранчеві. Жовті помідори – чемпіони серед томатів за рівнем вмісту альфа- та бета-каротину. Вважається, що жовті помідори знижують ризик розвитку хвороб шлунка.
 3. Рожеві. Рожеві помідори вважаються м’ясистими, соковитими та солодкими.
 4. Фіолетові. У плодах міститься багато антоціану. Ця речовина благотворно впливає на серце та покращує кровообіг.
 5. Зелені помідори відмінно підходять для тих, хто має алергію на антоціан і лікопін. За смаком зелені помідори такі самі, як червоні, жовті чи рожеві; єдина різниця полягає у відсутності фарбуючих пігментів.
 6. Чорний. У плодах багато антоціану.
 7. Білі. На вигляд білі томати виглядають, як червоні, що недозріли. У таких помідорах багато антоксантину, який корисний при проблемах з тиском та низьким імунітетом.

Кращі червоноплідні томати

 1. Прекосис F1. Яскраво-червоні томати овальної форми визрівають близько 100-105 діб. Детермінантна рослина, урожайність 6-7 кг./м. кв.
 2. Жіночі пальчики. Червоні томати витягнутої форми зростають до 140 г. Детермінантний сорт, врожайність перевищує 10 кг./м. кв.

Рожеві сорти

 1. Томатний рожевий фламінго. Витягнуті формою рожеві плоди мають солодкуватий смак, тонку шкірку і соковиту м’якоть. Рослина індетермінантна, середньостигла, врожайність становить до 12 кг./м. кв.
 2. Торбей F1. Рожеві помідори масою до 150 г. Урожайність при правильному догляді може досягати 20 кг./м. кв. Детермінантний, середньоранній.

Сорти з жовтими плодами

 • Король Сибіру. М’ясисті жовто-жовтогарячі помідори вагою до 400г. З 1 куща можна зібрати до 5 кг. урожаю. Рослина індетермінантна, середньорання.
 • Бурштиновий F1. Жовті помідори масою до 70 г. на вигляд схожі на перці, шкірка щільна, серцевина соковита. Підходять для зберігання. З 1 куща можна зібрати 2,5-3 кг. томатів. Гібрид штамбовий середньоранній.

Чорні томати

Негритенок. Залежно від освітленості плід може вирости як темно-червоного, так і чорного кольору. Томати округлої форми, масою до 150 г. Індетермінантний, середньостиглий сорт.
Чорний російський. Солодкі, великі, чорні томати масою до 250 г. Індетермінантний, середньостиглий, стійкий до похолодання.

Найстійкіші томати

У відкритому грунті томати особливо сильно піддаються впливу агресивних кліматичних умов, хвороб та шкідників. Тільки кращі з кращих можуть виживати та активно плодоносити в таких умовах.

Холодостійкі сорти

 1. Томат Сибірський скоростиглий. Термін дозрівання становить 85-90 днів, детермінантний кущ до 70 см., врожайність сягає 10 кг./м. кв.
 2. Крайня Північ. Дозріває за 95-100 днів, штамбовий кущ заввишки до 50 см.

Довідка. Холодостійкі сорти відмінно пристосовані до умов короткого літа, тому є штамбовими або детермінантними; ультраранніми, ранніми або середньоранніми.

Стійкі сорти помідорів до спеки та посухи

 1. Томат Рожевий гігант. Соковиті, м’ясисті плоди вагою до 400 г. Рослина середньостигла, кущ індетермінантний, висотою до 2 метрів.
 2. Ельф F1. Чері томати вагою до 25 грамів зібрані в гроні по 15-20 штук. Рослина індетермінантна, з урожайністю на середньому рівні.
 3. Маестро F1. Великоплідні томати вагою до 500 г. визрівають одночасно. Кущ індетермінантний, пізньостиглий.
 4. Ласунка. Ультрашвидкостиглий, стійкий як до посух, так і до заморозків.

Стійкі сорти томатів до фітофтори

У холодне та дощове літо фітофтороз стає частою причиною загибелі врожаю. При цьому захворюванне листя та плоди покривається плямами і починає гнити. Стійкі до фітофтори сорти зазвичай володіють міцним і низькорослим стеблом, який не потребує пасинкування.

Наприклад: Бліц F1 (штамбовий, ультраранній кущ заввишки до 70 см.), Алпатьева 905а (штамбовий, середньостиглий сорт заввишки до 45 см.), Цар Петро (детермінантний, середньостиглий кущ заввишки до 1 метра).

Стійкі сорти до альтернаріозу, ВТМ та вершинної гнилі

Альтернаріоз у томатів проявляється у вигляді чорних, схожих на виразки плям на листі та плодах. Виникає через спеку і посуху.

Стійких повністю до хвороби сортів немає, є тільки ті, які меншою мірою до неї схильні, наприклад: сорт «Жар-птиця F1» (універсальний, ранньостиглий гібрид детермінантного типу з щільними, великими плодами).

ВТМ або вірусна мозаїка проявляється у вигляді бугрів та білих плям на листі. Хвороба виникає через надмірне поливання і нестачу аерації. Стійкими сортами вважаються: Фараон F1 (середньостиглий, індетермінантний), Ординка F1 (середньопізній, напівдетермінантний гібрид).

Вершинна гниль проявляється у вигляді чорних пліснявих плям на овочах. Виникає через нестачу вологи, перегріву грунту, спеки, нестачу поживних речовин у грунті. Стійкими до хвороби сортами вважаються ті, які призначені для вирощування у сухому, спекотному кліматі.

Найбільш невибагливі сорти

До невибагливих сортів відносять ті, що:

 • не вимагають підв’язки. До таких сортів відносять карликові та низькорослі рослини, які формують щільне стебло. Наприклад: Акварель (штамбовий сорт заввишки до 50 см.);
 • не вимагають пасинкування. До цих сортів зазвичай відносять детермінантні та штамбові вуличні томати. Наприклад: Краков’як (ультраскоростиглий, штамбовий кущ до 50 см.), Помаранчева качка (ранньостиглий розлогий кущ заввишки до 50 см.);
 • тіньовитривалі. Тіневитривалість дуже актуальний показник для регіонів з коротким літом та нестачею сонячного світла. Такі сорти також можна вирощувати на балконах у зимову пору року.

Самозапильні сорти

Найбільша запилюваність сорту – це запорука стабільності врожаю навіть у дощове та холодне літо. Так як останнім часом помітно зниження кількості комах-запилювачів, селекціонери намагаються виводити більше самозапильних сортів. У таких рослин суцвіття зазвичай зібрані у великі кисті.

Кистові томати

Кистові томати зазвичай відносяться до детермінантних та високоврожайних. Наприклад: Бананові ноги (в кисті дозріває 5-7 плодів, за літо з куща можна зняти до 6 кг. жовтих помідорів), Червона стріла (високоурожайний сорт, який у рік може давати близько 16 кг./1 м. кв.), Французький гродневий (на гронах дозріває 8-14 овочів).

Кращі сорти помідорів за смаковими якостями

Класифікація томатів з застосування та смакових характеристик:

 • для свіжого споживання. Плоди таких рослин зазвичай м’ясисті, соковиті, солодкі, з тонкою шкіркою. Такі помідори довго не зберігаються, вони призначені для салатів. Через велику кількість соку і м’якоті їх нерідко пускають на кетчупи, томатні пасти та соуси.
 • для переробки. Помідори для переробки мають бути м’ясистими, з мінімальною кількістю насіння. З таких овочів готують соуси, лечо та кетчупи.
 • для консервування. Найкраще для засолювання підходять невеликі помідори, що мають рівну, круглу або злегка подовжену форму та щільну шкірку.
 • універсальні. Такі помідори мають гарні смакові якості як у свіжому вигляді, так і засолюванні.

За формою плодів

Якщо подивитися на зворотній бік пакета з насінням, то майже на кожному можна помітити вказівку форми плода, яка притаманна цьому сорту. За формою виділяють:

 • круглі;
 • з носиком;
 • плоскокруглі;
 • овальні;
 • грушоподібні;
 • серцеподібні;
 • перцеподібні;
 • біф-томати;
 • чері.

Крупноплідні томати для відкритого грунту

Особливість вирощування таких сортів полягає в тому, що садити рослини потрібно рідко, не більше 2-3 кв. м. Великоплідні сорти пасинкують, на кистях залишають не більше 3-4 зав’язей. Такі сорти потребують частого поливу та підживлення.

Найбільш популярними сортами з великими плодами є:

 1. Олексія F1 (яскраво-червоний плід вагою до 210 г.)
 2. Біг Біф F1 (червоний помідор з тонкою шкіркою вагою до 250 г.)
 3. Бичаче серце (розовоплодний гігант масою помідорів до 1 кг.)
 4. Волове серце (серцеподібні рожеві овочі масою до 400 г.)
 5. Мамонт (солодкий, рожевий овоч масою 300-500 г.).

Сорти помідорів Черрі для відкритого грунту

Томати черрі нагадують виноградні кисті: на одній гроні може бути до 30-40 маленьких помідорів вагою 12-25 г. кожен. Такі помідори вживають у свіжому вигляді чи домашніх соліннях. Помідори черрі зазвичай мають більш насичений смак, ніж звичайні.

Найбільш популярні сорти чері:

 • Біла смородина (жовтоплідний чері сорт);
 • Вишня червона (червоноплідний сорт, врожайність до 2,5 кг./м. кв.);
 • Золоті пальчики (овальні формою помідори, по 10 плодів на кисті)
 • Чері Ліза F1 (помідори вагою 10-12 г., врожайність з одного куща 4-5 кг.).

Який сорт томатів для відкритого грунту краще вибрати?

Не можна однозначно відповісти на питання, який сорт томату кращий. Сорт вибирають, виходячи з кліматичних особливостей регіону, смакових переваг дачника, стійкості рослини до хвороб та невибагливості.

Для зручності садівників та дачників на упаковках насіння вказують параметри сорту. Наприклад, в якій кліматичній зоні рослина почуватиметься найкраще, до яких хвороб вона стійка, як її краще розсаджувати, коли починати посів томатів на розсаду і так далі.

Томати також класифікують за висотою, за врожайністю, за строками дозрівання, за типом цвітіння. На упаковці насіння можна побачити барвисті описи смакових характеристик помідора, його ваги та кольору.

Які характеристики повинні мати вуличні сорти?

Рослини для відкритого грунту схильні до впливу агресивних метеоумов: посухи, палючого сонця, заморозків, граду, вітру. Саме тому при виборі томатів для вирощування у відкритому грунті потрібно приділяти особливу увагу:

 • здатності сорту переносити стресові умови негоди;
 • наявності міцного, великого стебла;
 • стійкості рослини до хвороб та шкідників.

Правила вибору сорту

Насамперед при виборі насіння слід звертати увагу на те, для якого клімату вони розроблені. Від цього залежить термін дозрівання врожаю: чим коротше і холодніше літо, тим раніше сорти варто обирати.

Насамперед при виборі насіння слід звертати увагу на те, для якого клімату вони розроблені. Від цього залежить термін дозрівання врожаю: чим коротше і холодніше літо, тим ранні сорти варто обирати. Від клімату також залежить висота рослин: для півночі кращі низько- і середньорослі екземпляри.

Наступними параметрами вибору є врожайність та вага томату. Також слід звернути увагу на стійкість рослини до хвороб. Простота догляду за культурою теж відіграє велику роль, наприклад, існують сорти, які не потрібно підв’язувати та пасинкувати.

Як вибирати насіння?

Існують чисті сорти та гібриди. Насіння чистих сортів має низьку вартість, згодом його можна буде заготовляти самостійно. Істотний недолік чистих сортів – це менша врожайність, порівняно з гібридними.

Назви гібридних видів насіння позначають маркуванням F1. Гібридні мають більш високу врожайність та стійкість до захворювань. Мінусом є те, що від таких помідорів не можна взяти насіння на наступний рік.

На упаковках насіння іноді вказують чи піддавали насіння обробці для підвищення схожості чи ні. При виборі упаковки варто звертати увагу на виробника і термін придатності насіння.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *