Останні Записи:
 • Навіщо і коли потрібно… Мабуть, це одне з найспірніших питань, яке стосується вирощування капусти. Деякі жителі приватних будинків взагалі видаляють нижнє листя, щоб згодовувати його кроликам і птиці. Давайте…
 • Як власноруч зробити літній… Літній душ на ділянці дає дачникам чудову можливість освіжитися в спекотний день і зайнятися водними процедурами на дачі без повноцінної лазні. Готову дачну душову можна…
 • Полив томатів у відкритому… Для помідорів, що вирощуються у відкритому грунті, існують певні правила поливу, які трохи відрізняються від законів зволоження тепличних рослин. Їх необхідно враховувати при догляді за…
 • Як зробити затишний гамак… Сучасні дачники окрім облаштування грядок, клумб з квітучими рослинами та теплиць на своїх ділянках обладнують зону відпочинку. Невід'ємним атрибутом простору для релаксації на свіжому повітрі…
 • Обліпиха – посадка навесні… Незважаючи на велику декоративність і цілющі властивості (це не просто рослина, а буквально криниця вітамінів), обліпиха на ділянках дачників зустрічається досить рідко. Причина такого парадоксального…
Квасоля

Квасоля: як виростити добрий урожай?

Квасоля: вирощування, посадка, догляд у відкритому грунті
Поділитися записом:

Квасолю вирощують далеко не всі дачники, а тим часом це дуже цінна культура. Але головне, що доглядати за нею зовсім нескладно. Тож давайте сіяти її більше! А ми розповімо, як її доглядати.

Квасоля – одна з найдавніших овочевих культур, її обробляють у Південній Азії, Південній та Центральній Америці не одне тисячоліття. На Європейському континенті культура молода, що швидко завоювала популярність і визнання. Свого роду рослинне м’ясо, завдяки якому виживає населення навіть найбідніших країн світу.

Квасоля ділиться на американську та азіатську, які у свою чергу діляться на лущильні, цукрові (спаржеві) та напівцукрові сорти. Азіатська квасоля зветься маш, теплолюбна культура і її рідко обробляють на городах в нашій країні.

Американська квасоля представлена ​​чотирма видами:

 • квасоля звичайна;
 • квасоля багатоквіткова;
 • квасоля гостролиста;
 • квасоля лімська.

У нашій країні вирощують переважно квасолю звичайну, яка має кущові, напівкучеряві і кучеряві форми. Різноманітність форм та сортів з різними термінами дозрівання дозволяє вирощувати цю теплолюбну культуру на більшій частині нашої країни.

До речі, в магазинах насіння звичайної квасолі часто продають під назвою «квасоля овочева».

Вирощування квасолі у відкритому грунті

Незважаючи на своє південне походження, квасоля досить проста у вирощуванні. Короткий термін від посіву до дозрівання зерна дозволяє отримувати врожаї як прямим посівом у грунт, так і розсадою.

Квасоля: вирощування, посадка, догляд у відкритому грунті

Для квасолі необхідно родючий добре дренований грунт нейтральної чи слабокислої реакції. Важкі грунти попередньо збагачують розпушуючими матеріалами (торф, тирса, пісок і т.д.). Грунти з кислотністю нижче 6 одиниць восени розкислюють.

За 2 тижні до посіву квасолі вносять органіку (компост чи перегній).

Місце для вирощування квасолі має бути теплим, добре освітленим сонцем та захищеним від вітрів. Важливо, щоб раніше на цьому місці не вирощували бобові щонайменше 3 роки.

Ще для цієї культури важливо, щоб на момент посіву грунт був прогрітий мінімум до 10 °С. А оптимальна температура для вирощування квасолі – 20 – 27 °С. Тому в прохолодніші періоди рослини захищають нетканими матеріалами.

Посадка квасолі на городі

Квасолю рекомендується попередньо проростити. Для цього відбирають насіння характерного для сорту розміру та фарбування, без пошкоджень. Поміщають у яскраво-рожевий розчин марганцівки на 20 хвилин, потім промивають чистою водою. Після цього насіння рівним шаром розкладають у неглибокі ємності та накривають вологою серветкою. Для зменшення випаровування вологи ємність затягують харчовою плівкою, зробивши в ній кілька проколів тонкою голкою. Пророщування проводять у теплому місці. При появі зачатка корінця квасолю висаджують у розсадні касети або стаканчики, присипавши 3 см. пухкого грунту.

При посадці в грунт, пророщену або суху квасолю кладуть боком так, щоб униз дивилося місце появи корінця. Посадку роблять у борозенки глибиною 5 – 6 см., попередньо рясно политі та ущільнені. Засипають пухким грунтом.

Сухе насіння проростає довго, до 2 тижнів. Прискорити проростання можна, замочивши насіння в гарячому (65 ° С) розчині яскраво-рожевого розчину марганцівки буквально на 20 хвилин, потім їх обсушують на серветці і висаджують у грунт.

Квасоля: вирощування, посадка, догляд у відкритому грунті

При посіві кущової квасолі відстань між насінням має бути 10 – 20 см. залежно від різновиду та сорту. Для кущових сортів відстань між рядами повинна бути не менше 13 см. Такої схеми необхідно дотримуватись і при висадженні розсади. І ще дуже важливо пересадження рослин на грядки не пошкодивши кореневу систему!

Догляд за квасолею у відкритому грунті

Догляд за квасолею нескладний. Він полягає в регулярних поливах, прополюванні та розпушуванні грунту, підживленнях, захисті від хвороб та шкідників.

 1. Полив. Квасоля не любить надлишку води, тому поливи проводять лише при висиханні грунту. Скоротити їх кількість, як і постійне розпушування грунту та прополювання, можна замульчувавши грунт підсушеною травою.
 2. Підживлення. Кількість підживлення квасолі залежить від рівня родючості грунту. Для розвитку рослини потрібна мінімальна кількість азоту, тому що великі дози призведуть до нарощування зеленої маси на шкоду формуванню бобів. На початку бутонізації в зону коренів вносять розчин калійного добрива, а при зав’язуванні перших бобів у кучерявих сортів роблять підживлення розчином монофосфату калію.
 3. Захист від хвороб та шкідників. Більшість захворювань квасолі тісно пов’язані з ураженням рослин попелицею. Тому необхідно уважно стежити за появою шкідника та своєчасно проводити обробку біоінсектицидами, наприклад, Фітовермом. Для профілактики захворювань застосовують полив та обприскування рослин.

Збирання врожаю квасолі

Збирання врожаю спаржевых сортів проводять у міру формування бобів, коли зерно в них ледве досягло розміру пшеничного зерна.

Урожай лущильних сортів кустових форм знімають у міру дозрівання бобів (обгортка втрачає соковитість, а зерно сформувалося і стало твердим), складають у сухому теплому місці, що провітрюється на добу-дві, як тільки стручки починають розсуватися, лущать і сушать зерно. У сонячну погоду це можна робити на свіжому повітрі.

Квасоля: вирощування, посадка, догляд у відкритому грунті

Урожай лущильних сортів у кущової квасолі знімають одночасно, а стручки дозарюють в сухому теплому місці, що добре провітрюється 1 – 2 дні, потім лущать зерно і сушать.

Якщо квасоля не дозріла і потрапила під холодні дощі, можна зрізати кущі на рівні землі і підвісити в сухому теплому місці. Через 3 – 10 днів з них обривають боби, лущать та сушать зерно.

Досвідчені городники вважають, що сигналом до збирання врожаю є засихання листя.

Правила зберігання квасолі

Спаржеві сорти квасолі в основному заморожують, попередньо витримавши в окропі 2 хвилини та порізавши на зручні шматочки.

Зерно лущильних сортів квасолі після якісного сушіння засипають у чисті та сухі банки та закривають кришками. У такому вигляді квасоля може зберігатись до 12 місяців. Важливо, щоб у банки не потрапляло вологе повітря. При підозрі на появу личинок жука-зернівки зерно 30 хвилин прогрівають у духовці при температурі 60 ° С, засипають у прогріті банки, зверху кладуть зубчик часнику, що розрізають або гілочку сухого розмарину і закривають кришкою.

Популярні запитання та відповіді

Чи потрібно вирощувати квасолю через розсаду?

У регіонах з холодним кліматом, пізніми заморозками рекомендується вирощувати квасолю розсадою, висаджуючи насіння в індивідуальні стаканчики або касети.

У регіонах з теплим травнем немає потреби вирощувати квасолю через розсаду. Однак розсадний спосіб дозволяє одержувати перший урожай квасолі вже у червні. Тому багато дачників використовують цей метод, висіваючи квасолю на розсаду вже у першій декаді квітня.

Чи можна виростити квасолю вдома на підвіконні?

Можна, можливо. Але краще вибирати спаржеві кущові сорти, які досягають у висоту 50 см., їм досить невеликого горщика об’ємом 2 – 2,5 л. Багато сортів такої квасолі скоростиглі, тому перший урожай соковитих стручків можна знімати вже через 2 місяці після сходів.

Складніше вирощувати квасолю, що в’ється, тому що вона вимагає великого об’єму грунту (30 – 35 л.) і дозріває набагато довше.

Чи можна збирати своє насіння з квасолі?

Безперечно, можна. Як тільки стручки жовтіють і починають сохнути стулки, їх зрізають, кладуть дозрівати в сухе місце, що добре провітрюється. Потім вибирають сухе насіння, пакують у полотняні мішечки або паперові пакети і зберігають у сухому прохолодному місці.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *