Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Квіти і рослини

Монстера: догляд та розмноження в домашніх умовах

Монстера: догляд та розмноження в домашніх умовах
Поділитися записом:

Монстера – декоративна рослина з величезним різьбленим листям. Як вирощувати у приміщенні цю тропічну рослину? Квітникари розкрили секрети догляду та розмноження чудової монстери.

Опис та умови вирощування кімнатної монстери

Серед кімнатних рослин монстера користується популярністю завдяки невибагливості у догляді та швидкому зростанню.

Опис кімнатної монстери

Монстера (лат. «monstrosus» – ‘дивовижна, химерна’) представляє рід сімейства ароїдні. У природних умовах гігантська ліана росте, прикріплюючись повітряним корінням до дерев і чагарників. У приміщенні монстера ставить рекорди швидкості розростання. За кілька років її пагони та величезне листя витягуються до 5 м.

Головна особливість монстери — велике шкірясте листя з гарними різьбленими краями. Перфорованість листя утворюється не відразу. У молодої рослини виростають цілісні листові пластини серцеподібної форми. Поступово листова пластина трансформується на перисто-розсічену, з розрізами різної конфігурації по краях або посередині. Листя виростає діаметром 0,5 м і більше, має насичений темно-зелений колір і блискучу поверхню.

Стовбур ліановидної рослини тягнеться в будь-який бік, спираючись на міцне повітряне коріння. У дикій природі вони вростають у землю та живлять рослину. У приміщенні харчування монстера отримує через основне коріння в горщику. Сік монстери отруйний і може викликати подразнення шкіри та слизової оболонки.

Як цвіте монстера? Монстера цвіте суцвіттям, схожим на кукурудзяний качан, обгорнутий покривалом. Початок складається з дрібних білих квіток. Плід монстери – ягода довжиною близько 20 см. з бананово-ананасним смаком. У домашніх умовах тропічна рослина цвіте дуже рідко. Її вирощують заради гарної зелені.

Рід монстери поєднує близько 50 видів. У кімнатному квітникарстві культивують такі:

 1. Монстера приваблива — велика ліана до 2 м., з численними бічними пагонами, красивим повітряним корінням, темно-зеленим або строкатим різьбленим листям.
 2. Монстера Адансона – компактний кущ з тонкими пагонами і подовженим, овально-ланцетним листям до 40 см. у довжину, покритими яйцеподібними отворами.
 3. Монстера коса – рідкісний вид з ланцетно-овальним, асиметричним листям до 20 см. у довжину з отворами овальної форми.
Монстера: догляд та розмноження в домашніх умовах

Умови вирощування кімнатної монстери

Які умови любить монстера? Тропічна монстера любить світло, помірне тепло та підвищену вологість повітря. Кімнатна рослина успішно розростається за таких умов:

 • Освітлення. Яскраве світло без прямих сонячних променів або півтінь. Чим більше світла, тим більше виростає листя з гарною перфорацією.
 • Температура. У літню пору оптимальна температура +20–21 °С, у зимовий період для рослини достатньо +17–18 °С.
 • Розташування. Монстери віддають перевагу постійному просторому місці без протягів. Вони добре розростаються в приміщенні далеко від системи опалення та вікон. Пропонують розмістити монстеру у найвіддаленішій точці кімнати, вікна якої виходять на південну сторону.
 • Полив та вологість повітря. Швидкозростаюча ліана любить регулярний полив та підвищену вологість. Тому листя рослини влітку обприскують водою, а взимку протирають вологою губкою.
 • Підживлення. У весняно-літній період монстера потребує частих підживлень (2 рази на місяць) рідкими мінеральними добривами. Взимку рослину не підгодовують.
 • Пересадження. Молоду рослину для швидкого вкорінення та росту пересаджують щороку. Потім пересадку роблять 1 раз на 2 роки. Старі екземпляри не чіпають, а лише змінюють верхній шар землі у горщику. Рекомендується займатися пересадкою з березня по вересень у період активного зростання та розвитку рослини.

Оскільки монстера росте дуже швидко, горщик для неї вибирають на виріст. Дно ємності покривають товстим дренажним шаром, щоб коріння не гнило при надлишку вологи. Грунт для вирощування вибирають пухкий, родючий з додаванням сфагнуму, деревної кори та вугілля.

Монстера: догляд та розмноження в домашніх умовах

Догляд та розмноження кімнатної монстери

Монстера часто зустрічається в офісах на великих площах. Вона вимагає багато місця, але абсолютно невибаглива до догляду. Любителі кімнатних рослин легко розмножують монстеру, вирощуючи діток різними способами.

Як розмножується монстера?

Монстеру розмножують вегетативним способом – живцями, відведеннями, листям. Можна зрізати верхівку старої монстери та вкоренити її у воді. Найкращий час для живцювання — весна (березень–квітень). Посаджені в цей час живці за літній період встигають укоренитися та утворити кілька пагонів.

Розмноження живцями проводьте покроково:

 • Наріжте стеблові живці з двома нирками.
 • Покладіть живці горизонтально нирками на легкий вологий грунт.
 • Накрийте плівкою для створення ефекту теплиці.
 • Поливайте і обприскуйте землю в ємності, провітрюйте живці щодня.
 • Пересадіть живці, що укорінилися, з маленьким листям на постійне місце.

Для розмноження монстери відводками дотримуйтесь правил:

 1. Виберіть пагін, від якого росте найміцніше повітряне коріння.
 2. Прив’яжіть у місці відростання коріння мох, зволожте його та обв’яжіть нещільно харчовою плівкою.
 3. Спостерігайте за зростанням коріння на відведенні. Коли вони стануть досить сильними і з’явиться лист, зробіть надріз на стеблі і відокремте відведення для висадки в горщик.

Укореняйте лист монстери послідовно:

 • Поставте лист монстери у велику ємність з водою.
 • Підливайте воду у міру випаровування.
 • Дочекайтеся, поки на аркуші з’явиться велика кількість коренів. Тільки після цього акуратно пересадіть рослину в підготовлений грунт.

При розмноженні монстери квіткарі стикаються з проблемою тривалого вкорінення та тонкого стовбура у нижній частині нової рослини. Тому не поспішайте з пересадкою черешка на постійне місце проживання і забезпечте молодій рослині надійну опору, щоб ліана не зламалася.

Монстера: догляд та розмноження в домашніх умовах

Як доглядати монстеру?

Утримуйте листя в чистоті. Своєчасно протирайте їх вологою тканиною, обприскуйте, виконуйте своєчасні кореневе та позакореневе підживлення. Забезпечте правильний режим поливу та освітлення, що відповідає температурі навколишнього середовища.

Як поливати монстеру? Поливайте монстеру в спекотний літній період, коли земля в горщику просохне на 1/3. Взимку поливи скорочуйте, не допускаючи висихання верхнього шару землі у горщику. Поливайте так, щоб вода не застоювалася в піддоні та коренева система не постраждала від надлишку вологи. Взимку повністю замініть полив обприскуванням листя, якщо температура в приміщенні не піднімається вище за +12 °С.

Щоб монстера відрощувала гарне перфороване листя і формувала густу крону, підгодовуйте рослину в літній період 1 раз на 2 тижні. Для підживлення застосовуйте комплексні мінеральні добрива для кімнатних рослин, поєднуючи з поливом. Восени і взимку рослина не потребує додаткового підживлення. Для підживлення старих рослин використовуйте обприскування рідкими добривами по листу, а також навесні замініть верхній шар землі в горщику на свіжу землю з гноєм, що перепрів.

Пожовтіння та усохше листя монстери може спричинити появу шкідників або неправильним доглядом. На монстері часто поселяються такі шкідники, як трипси, щитівки, павутинний кліщ, борошнисті хробаки. Заходи боротьби:

 • Промийте листя господарським милом чи зробіть для рослини гарячий душ.
 • Обприскайте уражені ділянки фунгіцидними або акарицидними препаратами.

Якщо шкідники не виявлені, шукайте причини пожовтіння листя у порушенні режиму освітлення, надлишку вологи, підвищенні температури повітря та низькому рівні вологості в зимовий період.

Монстера стане справжньою окрасою в кімнаті, якщо знайти для неї відповідне місце і правильно доглядати рослину. Догляд за екзотичною квіткою не займе багато часу, прикрасить інтер’єр та забезпечить якісне очищення повітря в кімнаті.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *