Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Поради

Навіщо білять дерева і як робити це правильно?

Навіщо білять дерева і як робити це правильно?
Поділитися записом:

Кору плодових та декоративних дерев навесні обов’язково білять. Навіщо це робити та яку користь від цього отримує сад?

Навіщо білять дерева і коли це роблять?

До переліку обов’язкових заходів щодо догляду за садовими насадженнями входить побілка стволів. Таку процедуру проводять не просто для краси, а з певною метою. Навіщо білять дерева? Шар побілки захищає від негативних природних явищ та шкідників:

 1. Кора дерев зазнає перепадів температур, холодного вітру, сонячних опіків. Білий колір відображає сонячне проміння, що особливо важливо для молодих дерев з ніжною корою.
 2. Покриття захищає кору при механічних пошкодженнях, створює протигрибковий шар, зміцнює ствол, захищає від гризунів.
 3. Комахи, які зимують під корою, виповзають на побілку, де добре видно. Птахи швидко скльовують комах, рятуючи від них садок.

Коли білять дерева? Плодові та декоративні насадження в саду біллять восени та навесні. Осінню побілку проводять у жовтні-листопаді, коли листя опадає, сокорух припиняється і дерево готується до зимівлі. Побілкою дерев займаються в суху погоду, при температурі не нижче -5 ° С, щоб розчин добре приставав до кори дерева і встиг засохнути до обмерзання.

Чим білять дерева? Найпростішим і доступним засобом для побілки дерев вважається розчин гашеного вапна. Білий шар добре відображає сонячні промені і покриває всі тріщини та розколи в корі. Для молодих дерев вапняний розчин роблять вдвічі слабшим, щоб не обпалити ніжну кору.

Для захисту дерев від грибкових хвороб до вапняного розчину додають розчин мідного купоросу або бордоської суміші. Щоб побілка не змилася після першого дощу, до неї додають зелене або лужне господарське мило, клей ПВА, звичайний клей для паперу, молоко або глину.

Чи потрібно білити дерева навесні? Весною проводять повторну побілку. Весняна побілка дерев у саду необхідна з таких причин:

 • Сонце навесні активно нагріває темну кору, викликаючи прискорений рух соку, що призводить до появи морозобоїн.
 • Після зими на корі та під корою дерев розмножуються колонії шкідників та грибкових хвороб.
 • Осіння побілка практично зникає, оскільки її змиває сніг та дощ.

Побілені дерева в саду виглядають охайно і акуратно. Тому весняна побілка вносить естетичну нотку у ландшафтний дизайн садової ділянки.

Навіщо білять дерева і як робити це правильно?

Як правильно білити дерева?

Захід з побілки дерев у саду потрібно ретельно спланувати та організувати. Білити бажано всі штамби фруктових та декоративних дерев. З чагарників білять в основному бузок, форзицію та інші насадження з декількома стовбурами.

Підготовчий етап

Стовбури дерев підготуйте під побілку на висоту не менше 1,5 м:

 1. Уважно огляньте стовбур дерева для визначення необхідного обсягу роботи.
 2. Видаліть зі ствола старих дерев лишайники і мох, що наріс, за допомогою скребка, ножа або жорсткої мочалки.
 3. Очистіть щіточками щілини від личинок і комах.
 4. Замажте тріщини садовим варом або глиняною бовтанкою, не зачищаючи краю.
 5. Розкладіть під деревом плівку, щоб на неї обсипалися комахи та відмерлі шматочки кори. Зібрані залишки спаліть.

Застосовуйте для ручної побілки зручну щітку або пензлик. Можете механізувати процес за допомогою пульверизатора або фарбопульта. Тоді побілка потрапляє у всі щілини на стовбурі, розчин при цьому витрачається ощадливо. З метою безпеки захищайте руки гумовими рукавичками, очі спеціальними окулярами.

Навіщо білять дерева і як робити це правильно?

Покрокова інструкція

Виконуйте побілку дерев у такому порядку:

 1. Приготуйте розчин: розчиніть 2–3 кг. гашеного вапна, 100 г. казеїнового клею та 0,5 кг. мідного купоросу в 10 л. води. Усі інгредієнти розмішайте та настоюйте кілька годин.
 2. Нанесіть приготовлений склад на кору пензлем з мочалки або плоским флейцевим пензлем, на товстих стовбурах використовуйте малярський валик.
 3. Біліть кожне дерево на висоту штамба, захоплюючи додатково 1/5 частину основи нижніх скелетних гілок.
 4. Намазуйте розчин рівним шаром, не пропускаючи щілини та нерівності на корі.
 5. Проведіть повторну обробку після висихання розчину, нанесіть на стовбури побілку в 2-3 шари. Якщо дерев та чагарників у саду багато, використовуйте електричний фарбокопульт для економії часу. Побілку наносьте знизу нагору.

Можете також змішати 1 кг. гашеного вапна з гною, додавши 200 г. мідного купоросу на 10 л. води. Найбільш естетичним варіантом стане готова побілка, куплена в спеціалізованому магазині. У ній містяться поживні речовини і розчин довго не змивається дощем.

Не поспішайте проводити побілку деревцям, які посадили нещодавно. Їхня ніжна кора ще не готова до нанесення активного розчину. Молоді 2-3-річні саджанці біліть вапняним розчином, який наполовину розведений водою. Якщо на стовбурах старих дерев багато тріщин та оголених ділянок, постарайтеся їх спочатку залікувати, замазавши садовим варом чи глиняною бовтанкою. Тільки потім наносьте шар побілки.

Скористайтеся порадами фахівців, щоб правильно побілити дерева. Це принесе саду безперечну користь. Кора плодових дерев буде захищена від сонячних променів, негоди, хвороб та шкідників.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *