Останні Записи:
 • Як використовувати яєчну шкаралупу… Яєчну шкаралупу вважають природним джерелом кальцію. Вона незамінна у вирощуванні різноманітних городніх та садових культур, сприяє цвітінню декоративних квітів. Яєчна шкаралупа як добриво активно використовується…
 • Доларове дерево: догляд та… Доларове дерево – рослина, яку вважають символом фінансового благополуччя. При неправильному догляді воно втрачає привабливий вигляд і не цвіте. Секрети вирощування доларового дерева Як називається…
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
Сад

Нюанси осіннього підживлення плодових дерев і чагарників

Нюанси осіннього підживлення плодових дерев і чагарників
Поділитися записом:

Пишне весняне цвітіння чагарників і дерев і подальший рясний врожай безпосередньо залежать від того, які заходи будуть проведені в саду восени. Головне завдання садівника в цей період – допомогти насадженням перенести зимівлю і підготуватися до весняного відродження.

Під час вегетації, коли в саду зріє врожай, насадження активно поглинають з грунту значні обсяги поживних елементів. В основному це NPK, а також кальцій, магній та інші важливі мікроелементи. Своєчасна підгодівля дерев восени поліпшить склад і структуру грунту і створить умови для благополучного розвитку мікрофлори.

Шанувальники природного землеробства вибирають органіку, а мандрівники нових технологій активно використовують мінеральне підживлення. Досвідчені аграрії рекомендують наступні види добрив плодових дерев восени:

 • фосфорні, що відповідають за зміцнення коренів, накопичення цукру і білків;
 • калійні, що підвищують морозостійкість за рахунок позбавлення тканин від рідини;
 • органічні, що поліпшують повітря-і вологопроникність грунту, що попереджають мінералізацію земель;
 • натуральні, наприклад зола, що структурує грунт і збагачуює його мікроелементами.

У числі осіннього підживлення плодових дерев і чагарників не повинно бути азотовмісних складів. Азот стимулює нарощування зелені і зростання рослин. Коли дерева готуються до періоду спокою, їх стимулювати не слід.

Відповідні мінеральні добрива

Серед фосфорних добрив найбільшою популярністю користуються простий і подвійний суперфосфат. Його відмінність – висока концентрація фосфору. Добрива випускаються у вигляді порошку і в гранулах, які однаково добре справляються із завданням на великих ділянках і на дачі.

Фосфор відноситься до важкорозчинних елементів, тому розкидати його поверх грунту не слід. Краще глибоке закладення на глибині залягання відростків кореня. Для ягідних кущів це 10 см., а для дерев – 15 см. Поблизу стовбура роботи не проводяться, тільки по колу в пристовбурних колах. Зручніше зробити кілька лунок по проекції крони на глибину 20 см. У кожну лунку насипають 1 жменю суперфосфату, заливають водою і прикопують грунтом. Дозування вказується на упаковці препарату.

Нюанси осіннього підживлення плодових дерев і чагарників

Як калійне підживлення плодових дерев восени використовується сірчанокислий калій. Причина його популярності – у відсутності в складі хлору. Речовина закладається в грунт до перекопування з розрахунку 5-10 г. на 1 м2. Бажано одночасно застосовувати фосфорні та калійні підгодівлі. Дешевше обходиться хлористий калій, але для знешкодження хлору роботи проводять раніше, щоб полив і дощі встигли вимити речовину з грунту до настання зими. Інший варіант – калимагнезія, яка містить, крім калію, ще і магній. Використовується у вигляді розчину для поливу.

Корисні органічні добрива

Один з найвідоміших видів органічного підживлення – гній. У свіжому вигляді він не рекомендований до використання через високу концентрацію аміаку, шкідливого для коренів. Інші варіанти органічного підживлення саду восени:

 • визрівший компост;
 • перегній;
 • торф;
 • біогумус;
 • сухий пташиний послід.

Під кожен стовбур або кущ вносять 10-50 л. добрив, враховуючи вік рослини.

Як вносити в саду комплексне підживлення?

Досвідчені садівники віддають перевагу комплексним сумішам для осінньої підгодівлі плодових дерев, комбінуючи мінерали і органіку. Завдяки такому поєднанню корисні елементи доповнюють один одного і перетворюються в форми, легко засвоювані рослинами.

Однак важливо ще до початку заходів, пов’язаних з осінньої підгодівлею дерев і чагарників, вивчити потреби різних культур і особливості догляду за ними. Так, наприклад, глибина закладення добрив варіюється в залежності від виду рослин. Для слив та вишні корисні склади необхідно закрити в грунт на глибину 15 см., а якщо мова про груші і яблуні, то на 20 см.

Щоб всі зусилля виправдалися, необхідно уникати типових помилок:

 • підживлення азотом в серпні – вересні не використовують, оскільки це провокує бурхливий ріст зелені, загрожує вимерзанням пагонів взимку і знесиленням дерева до весни;
 • внесення підгодівлі в підморожений грунт не дає ефекту, оскільки він ущільнюється від холоду, і поживні речовини просто не доберуться до коренів.
Нюанси осіннього підживлення плодових дерев і чагарників

Рекомендовані терміни підживлення

Планові роботи по підготовці культур до зимівлі рекомендується завершити до 20 вересня. Після закладення добрив в грунт пристовбурні кола утеплюють шаром компосту в 5-6 см. Такий догляд захищає коріння від промерзання і збагачує землю корисними елементами. Шар компосту не потрібно прибирати по весні – досить буде перекопати його з землею після танення снігу і прогрівання грунту.

Активний розвиток коренів багаторічних ягідників і плодових дерев припадає на кінець вересня. За умови регулярного поливу і внесення достатнього обсягу поживних елементів в грунт посадки наберуться сил, щоб успішно пережити зимову сплячку.

Особливості та норми внесення садових добрив

На етапі підготовки до зимівлі важливо забезпечити дерева і чагарники усіма необхідними поживними елементами. Дозування добрив підбирається в залежності від виду і віку культур:

 1. Яблуневі і грушеві дерева. Якщо саду менше 8 років, в кожні пристовбурні кола вносять 10 кг. компосту або перегною. Деревам у віці 8-10 років знадобиться близько 30 кг. добрив, а переступившим десятирічний рубіж – 50 кг. Крім органіки сад потрібно удобрювати мінеральними туками. Суміш готують з 200 г. сульфату калію і 300 г. суперфосфату. Препарати розкидають в пристовбурних колах, трохи присипають грунтом і добре поливають.
 2. Абрикосові, вишневі і сливові дерева. В процесі добрива дерев восени сухі коров’ячі коржі або пташиний послід розподіляють рівним шаром по землі і злегка закладають в грунт. Через кілька днів поливають посадки живильним розчином, приготованим з 40 л. води, 8 ст. л. сульфату калію і 10 ст. л. суперфосфату. Витрата на кожен стовбур – 2 відра.
 3. Малина, смородина і агрус. Для підживлення знадобиться 15 кг. компосту або перегною на кожен кущ. Додатково вносять 40 г. калійної солі і 60 г. суперфосфату.
 4. В якості підгодівлі плодових чагарників восени використовують перегній, змішуючи його з мінеральними добривами:
  для агрусу відміряють 8-15 кг. перегною, змішують його з 160 г. суперфосфату або 40 г. сульфату калію. Добриво частково заглиблюють в грунт, а залишок застосовують в якості мульчі;
  для малини і смородини знадобиться суміш з 10 кг. перегною, 40 г. калійної солі і 60 г. суперфосфату. Для добрива кущів восени по колу викопують борозни, куди насипають склад, потім закладаючи його в грунт і поливаючи.

Якщо всі заходи проводити за планом і з урахуванням рекомендацій досвідчених садівників, проблем з вирощуванням дерев і чагарників не буде.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *