Останні Записи:
  • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
  • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
  • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
  • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
  • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Сад

Оформлення пристовбурних кіл дерев: як зробити правильно?

Оформлення пристовбурних кіл дерев: як зробити правильно?
Поділитися записом:

Як оформити пристовбурні кола дерев – питання, що не дає спокою багатьом садівникам. Рекомендацій то багато, але вони часом взаємовиключні – що вибрати, як не помилитися?
Якби справа була тільки в естетичних уподобаннях, можна б і не морочитися: врешті-решт, смаки у всіх різні, а тому для свого саду кожен вільний вибирати те, що він сам вважає красивим. Але це питання має і практичну сторону, адже плодові дерева (а мова зазвичай саме про них) мають потребу в систематичному догляді, і ось тут обраний спосіб оформлення пристовбурного кола може зіграти свою роль.

Давайте розглянемо різні рішення цієї задачі з обох точок зору – і естетичної, і практичної. Відзначимо плюси і мінуси кожного варіанту, а там вже кожен сам вирішить, що для нього краще.

Чорний пар для оформлення пристовбурних кіл

Якщо по-простому – пухкий перекопаний грунт, очищений від бур’янів та іншої рослинності. Зазвичай такий варіант рекомендується для молодих посадок, і тут є своя логіка: поки деревце молоде, для нього будь-яка рослина – конкурент, яка забирає харчування і вологу.

Оформлення пристовбурних кіл дерев: як зробити правильно?

З іншого боку, тримати в порядку такі пристовбурні кола – справа дуже непроста: бур’яни не дрімають, проростати на пухкому родючому грунті будуть регулярно, а значить, доведеться все літо займатися прополками не тільки на грядках і в квітниках, а ще й в саду.

Таку технологію часто застосовують в промислових садах, тому агрономи впевнено рекомендують цей спосіб як перевірений і комфортний для дерев. Але в аматорських садах він особливо не приживається, оскільки вимагає трудомісткого підходу.

Мульчування пристовбурних кіл дерев

А ось це рішення припало до смаку багатьом дачникам. З одного боку, тут всі переваги чорного пару: пристовбурні кола вільні від рослин-конкурентів, грунт під мульчею пухкий. З іншого – клопоту значно менше: мульча може і вологу в грунті затримати, і бур’яни придушити.

Чим мульчувати? Тут, як то кажуть, хто на що здатний. Найпростіший варіант – скошена трава: дешево і сердито. Трава перепріє – дереву додаткове харчування буде. Але наполегливі бур’яни через таку мульчу цілком здатні пробитися, це треба враховувати. Крім того, багато садівників скаржаться, що в органічній мульчі люблять селитися мурахи, а взимку вона може стати укриттям для комах-шкідників і мишей.

Оформлення пристовбурних кіл дерев: як зробити правильно?

Любителі естетики використовують декоративні матеріали – наприклад, тріску або кору. Виглядає красиво і акуратно, проте треба розуміти, що за таким пристовбурним колом доведеться ретельно доглядати: прибирати впавше листя (а її з декоративним відсипанням так просто згребти не вийде), підсипати мульчу, прополювати. Нерідко вся краса зберігається від сили рік-два – потім з принесених вітром насіння починає проростати бур’яни, і все потрібно переробляти.

Трохи спрощує догляд геотекстиль, покладений під мульчу. Він на якийсь час захистить від пирію та інших багаторічних кореневищних бур’янів. Але від однорічних і цей засіб не допоможе – вони спокійно вкорінюються прямо на нетканОМУ матеріалі. Словом, мульча – це може бути красиво, але не завжди практично.

Залуження пристовбурних кіл

Дуже практичний варіант: весь простір під деревами в саду покрито травою, яка регулярно скошується. Причому зовсім не обов’язково висівати спеціальні газонні злаки – звичайні дикорослі дадуть ефект нітрохи не гірше: при систематичному скошуванні рослинність вирівнюється, виходить дуже акуратний і невибагливий «дикий» газончик. Якщо хочеться більше краси – використовуйте грунтопокривні рослини.

У дорослому саду складності при такому підході можуть бути хіба що з підгодівлею: закрити добрива в грунт не вийде. На такий випадок рекомендують або робити канавку по всьому колу пристовбурного кола, або використовувати вертикальні «міні-свердловини», щоб доставляти добрива і вологу до коренів дерева.

Оформлення пристовбурних кіл дерев: як зробити правильно?

З молодими посадками складніше. По-перше, є ризик пошкодити кору при скошуванні трави, і щоб його виключити, доведеться безпосередньо біля деревця прибирати бур’яни вручну. По-друге, не всі саджанці добре себе почувають на залуженних ділянках – часом садівники відзначають, що такі рослини погано розвиваються, відстають у рості. Тут питання треба вирішувати індивідуально – залежно від місцевих умов і особливостей самих саджанців.

Декоративні посадки

Квіти під деревами – приваблива ідея, яку охоче використовують багато дачників. Агрономи, в принципі, не особливо заперечують, якщо дотримуватись основних правил таких посадок:

  • рослини повинні бути невисокими, з компактною, неглибокою кореневою системою;
  • не слід нічого садити впритул до стовбура дерева;
  • не рекомендується використовувати культури, вимогливі до харчування і вологи, щоб не створювати конкуренцію.

Додаткові бонуси: використання квітучих рослин привертає в сад бджіл, а деякі культури ще і грунт оздоровлюють, і з шкідниками боротися допомагають. Якщо замість квітів висаджувати під деревами тіньовитривалі овочі або зелень, можна і місце заощадити (на маленьких ділянках це дуже актуально).

Оформлення пристовбурних кіл дерев: як зробити правильно?

З іншого боку, і тут не все гладко. Наприклад, потрібно навесні обрізку провести – а під деревом клумба: ні до стовбура не підійдеш, ні драбину до ладу не поставиш. При збиранні врожаю теж доведеться під ноги частіше дивитися, щоб не наступити на квіти ненароком.

Особисто мені такий варіант не дуже сподобався саме з практичної точки зору. Звичайно, виглядає красиво, але от зручність – під питанням. Однак це виключно суб’єктивний погляд – знаю, що багатьом клумби під деревами припали до душі.

Обрамлення пристовбурних кіл

Нарешті, ще одне питання, яке не можна обійти стороною: чим обрамляти пристовбурні кола (і чи треба взагалі це робити).

Обрамлення необхідно, якщо використовується декоративна мульча. Це полегшує скошування трави навколо пристовбурного кола і перешкоджає «розповзанню» мульчируючого шару. Ну і взагалі, огородження допомагає зберігати чіткі межі, тому його варто застосовувати, якщо для вас важлива строгість ліній в дизайні саду. В іншому – справа смаку і особистих переваг.

Оформлення пристовбурних кіл дерев: як зробити правильно?

Чим обрамляти? На мій погляд, самий практичний варіант – бордюрна стрічка (тільки вибирати потрібно щільну, стійку до атмосферних впливів і механічних пошкоджень – наприклад, від волосіння триммера).

Нерідко садівники використовують камені або цеглу, застосовують спеціальні бордюри (з бетону або простіше – пластикові). Вибираючи свій варіант (і взагалі, приймаючи рішення про необхідність такого обрамлення), обов’язково задумайтеся про зручність. А що стосується естетичної сторони – так адже у кожного свій смак, чи не так? ..

Розкажіть, як оформлені пристовбурні кола у вашому саду! Який варіант ви для себе вирішили найправильнішим і чому?

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *