Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Баклажани

Пересадка розсади баклажанів у відкритий грунт і теплицю: терміни, правила, схеми

Пересадка розсади баклажанів у відкритий грунт і теплицю
Поділитися записом:

Вирощування розсади баклажанів можна розділити на кілька ключових етапів: підготовка насіння, посів, догляд за сіянцями, пікіровка і заключна частина – висадка рослин у відкритий грунт. Останній пункт дуже важливий, адже баклажани ростуть на грядці весь сезон, і від вибору місця, від правильності пересадки розсади у відкритий грунт або теплицю багато в чому залежить благополуччя рослин і хороша врожайність!

Коли пересаджувати розсаду баклажанів у відкритий грунт і теплицю?

Щоб розсада баклажанів змогла успішно прижитися на новому місці, швидко і легко адаптуватися і вкоренитися, і пуститися в подальше зростання, важливо своєчасно пересадити її на постійне місце. Вибирати терміни висадки рослин необхідно, орієнтуючись на погодні умови на вулиці і стан самої розсади.

По-перше, важливо оцінити температурні і погодні умови. Температура грунту повинна стабільно бути 15 градусів тепла і вище (але не нижче), а температура повітря – вище 15 градусів. При цьому в нічний час не спостерігається зниження t повітря нижче + 8 ° C. Для пересадки у відкритий грунт особливо актуально, щоб пройшла загроза поворотних нічних заморозків, тому важливо стежити за прогнозом погоди!

По-друге, важливо зовнішній стан рослин. Розсада баклажанів повинна бути добре розвинена, бути сильною, міцною, оптимальна висота, готових до висадки рослин, близько 20-30 см.

Пересадка розсади баклажанів у відкритий грунт

Порада! Найкраще виконувати пересадку в похмуру, хмарну погоду, коли сонце приховано за хмарами, або ж рано вранці / ввечері. Яскраве освітлення може викликати стрес у рослин.

Орієнтовний час висадки на вулиці: кінець травня, початок червня. Але на різній території вона може різнитися. Наприклад, терміни пересадки розсади у відкритий грунт в різних регіонах:

 • На Сході і Центрі – остання декада травня, самий початок червня;
 • На Заході і Півночі – перша половина червня;
 • На Півдні – кінець квітня.

Висаджувати розсаду в теплицю можна раніше, адже там температура повітря і грунту вище. Приблизний час висаджування рослин в теплицю доводиться на першу половину травня. Але важливо враховувати особливості вашого клімату. Час пересадки баклажанів в теплицю:

 • На Сході і Центрі – в першій половині травня;
 • На Заході і Півночі – в середині травня;
 • У Південних регіонах – в першій половині квітня.

У опалювальну теплицю можна пересаджувати рослини на 2-3 тижні раніше зазначених термінів! А в плівкову теплицю – на 1,5-2 тижні пізніше, ніж в полікарбонатну.

Терміни пересадки за місячним календарем 2021 року

До речі, для вибору конкретних строків висаджування баклажанів можна орієнтуватися на Місячний календар 2021 року:

Сприятливі дні:

 • в квітні: 15, 17 число;
 • в травні: 13-17;
 • в червні: 11-15.
Пересадка розсади баклажанів у відкритий грунт

Несприятливі дні:

 • в квітні: 11, 26;
 • в травні: 11, 26;
 • в червні: 10, 24.

Як підготувати розсаду баклажанів до пересадки: загартовування і підгодівля

Пересадка розсади з домашніх умов на нове місця завжди викликає у рослин стрес в тій чи іншій мірі. Найважливіше завдання садівника – мінімізувати цей стрес, щоб сіянці швидше адаптувалися в нових умовах у відкритому грунті або теплиці, для цього необхідно провести певну підготовку. Якщо рослини зазнають сильного стресу, то вони витратять більше часу на відновлення, що відстрочить плодоношення, а в гіршому випадку – рослини можуть дати убогий врожай або зовсім загинути.

Підготовка розсади баклажанів до висадки на постійне місце полягає в двох заходах: загартовування і підгодівля.

Загартовування

Загартовування підготує рослини до нових умов (інша температура повітря і грунту, вологість повітря, освітлення), посилить імунітет. Починати загартовування оптимально за 2 тижні до процедури. Важливо починати гартувати поступово:

 1. Перші 2-3 дні можна просто відкривати вікно на провітрювання для доступу свіжого повітря.
 2. Потім корисно ставити ємності з рослинами на вулицю (можна прямо в городі, а можна на балконі). Але робити це можна за умови, якщо температура не опускається нижче 10 градусів. Дуже важливо почати з невеликого часового проміжку: перші 2 дні виставляти на відкритий простір на 30 хвилин, а потім кожен день поступово збільшувати час. До кінця загартовування рослини повинні знаходитися на вулиці весь день. Напередодні пересадки можна поставити розсаду в теплицю на цілу добу.
 3. Також важливо поступово привчати свої рослини до яскравого сонячного освітлення: перші дні загартовування вони повинні перебувати в тіні, виводити їх під пряме сонце потрібно поступово.
Пересадка розсади баклажанів у відкритий грунт

Підживлення

За 1-2 тижні до висадки корисно підгодувати молоді баклажани комплексним добривом для розсади (воно повинно містити мікроелементи та макроелементи). Підживлення заповнить баланс поживних речовин, що зробить розсаду сильнішою, міцною, стійкою до несприятливих факторів зовнішнього середовища. Рідкий розчин вноситься під корінь (тобто проводиться кореневе підживлення).

Важливо! Перед внесенням будь-яких добрив важливо за пару годин полити рослини звичайною водою!

Також дуже корисно провести позакореневе підживлення (тобто обприскування рідким розчином по листю і стеблу) стимуляторами росту. Наприклад, можна використовувати Епін або Циркон.

Використовувати будь-яке добриво або стимулятор росту необхідно за інструкцією, яка вказана на упаковці!

Найкраще виконувати будь-яку підгодівлю вранці або ввечері, але не полуденний час!

Де посадити баклажани: вибір місця на городі?

При виборі місця, куди пересаджувати розсаду, важливо знати переваги культури. Баклажани добре ростуть на пухких, поживних, водо-і повітропроникних, нейтральних по кислотності суглинних або супіщаних грунтах.

Грядка у відкритому грунті або теплиці повинна добре висвітлюватися сонячним світлом, можна садити культуру в тіні або півтіні! Місце також має бути захищене від сильних вітрів і холодних протягів (адже рослина південна!), На грядці не повинно бути застою води і перезволоження!

Пересадка розсади баклажанів у відкритий грунт

Дуже корисно знати, після яких культур можна і не можна висаджувати баклажани (тобто знати принципи сівозміни):

 • Хороші попередники на грядці для баклажанів: огірки, цибуля різних видів, бобові, баштанні (гарбуз, диня і ін.), морква, капуста.
 • Важливо знати поганих попередників. Не варто садити розсаду баклажанів на грядку, на якій раніше росли представники пасльонових культур (сам баклажан, картопля, помідори, перець). Справа в тому, що у них однакові хвороби і шкідники, і висаджуючи рослини на такій ділянці, ви піддаєте їх ризику. Як мінімум має пройти три-п’ять років. Якщо немає можливості дотримуватися сівозміни, то необхідно знезаразити грунт фунгіцидами або замінити верхній шар грунту на новий.

Як підготувати грядку до висадки розсади?

Якщо обрана ділянка у відкритому грунті або теплиці не відрізняється ідеальним станом, то рекомендується підготувати грядку до висадки розсади баклажанів (при цьому бажано зробити це заздалегідь, тижні за 2-4):

 • Якщо грунт важкий, глинистий, водо- і повітронепроникний, то корисно під перекопування додати пісок (1 відро на 1 квадратний метр), а також по можливості некислий торф (таку ж кількість).
 • Якщо земля кисла, то важливо її розкислювати. Для цього проводиться вапнування, наприклад, вапном, доломітовим борошном, деревною золою.
 • Якщо грунт бідний і виснажений, давно не удобрювався, корисно додати під перекопування органічні добрива, наприклад, компост або перегній (4-5 кг. на 1 кв.м.), а також комплексне мінеральне добриво, наприклад, нітроамофоску (по інструкції).
 • Що стосується теплиці, то вона повинна бути чистою (стіни, дах). Займатися підготовкою теплиці слід заздалегідь, ранньою весною. Також корисно заздалегідь провести знезараження грунту, наприклад, можна пролити грунт розчином біологічного фунгіциду (Фітоспорін, Бактофіт). А ось якщо раніше в теплиці були виявлені грибкові захворювання, то ранньою весною слід застосувати більш «важкі засоби», наприклад, мідний купорос (і знову ж після його застосування корисно пролити землю біофунгіцидом для відновлення корисної грунтової мікрофлори).
 • Бажано восени перед новим сезоном посіяти сидерати.
Пересадка розсади баклажанів у відкритий грунт

Покрокова схема висадки розсади баклажанів у відкритий грунт і теплицю

Якщо ви будете знати точну послідовність дій при пересадці сіянців пасльонових культур у відкритий грунт або теплицю, то зможете з легкістю впоратися з цим завданням. Всі дії можна позначити наступною покроковою інструкцією висадки розсади баклажанів:

 • Перед самою посадкою відсортуйте рослини: самі кволі, слабкі, тонкі краще відбракувати, навряд чи від них можна дочекатися гарного врожаю.
 • Заздалегідь полийте рослини (години за 2-3 до процедури) звичайною водою.
 • Викопайте посадочні лунки на обраній грядці. За розміром вони повинні бути трохи більше земляного кому розсади. Відстань між лунками – 40-45 см, проміжок між рядками – 60 см.
 • Якщо раніше ви не вносили добрива на грядку, то на дно лунки корисно додати жменю перегною або компосту, деревної золи, а також трохи комплексного мінерального добрива. Обов’язково покладіть на добрива тонкий шар звичайної садової землі!
 • Рясно пролийте лунки теплою водою.
 • Тепер слід акуратно вилучити розсаду з ємностей. Руйнувати земляну кому не можна, адже пересадка проводиться методом перевалки.

Зверніть увагу! У розсади баклажанів ніжна коренева система, яка негативно реагує на будь-які пошкодження, тому поводитись з рослинами потрібно акуратно. Тому якщо правильно пересадити методом перевалки, то можна зберегти корінці цілими, уникнути будь-яких пошкоджень.

 • Рослина разом з грудкою землі переноситься в посадкову лунку у вертикальному положенні. Глибина посадки така ж, при якій раніше росла рослина (тобто не можна піднімати або заглиблювати розсаду).
 • Засипте порожнечу в лунках землею, ущільнітьте грунт руками.
 • Проведіть полив і замульчуйте місце посадки, наприклад, торфом, перепрілою тирсою, перегноєм (шар 5-6 см).

Перший час після висаджування необхідно особливо трепетно ​​стежити за вологістю грунту, щоб своєчасно проводити поливи. Грунт повинен бути завжди помірно вологим, але при цьому не бути залитим. Як правило, достатньо 1-2 поливів в тиждень, але орієнтуватися треба насамперед на погодні умови. Також важливо видаляти бур’яни і розпушувати грунт у міжрядді після поливу (якщо немає мульчуючого шару).

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *