Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Яблуня

Підгодівля яблуні навесні і влітку: добрива, схеми, правила, способи

Підживлення яблуні навесні і влітку
Поділитися записом:

Яблуню можна сміливо назвати однією із найпопулярніших плодових культур в наших садах. Мало у яких городників не росте ця садова культура на дачі. Хороший і щедрий врожай влітку або восени – справжня нагорода для дбайливого і працьовитого садівника. Як допомогти культурі краще і більше плодоносити? Універсальний спосіб регулярно отримувати хороший яблуневий врожай – регулярно і своєчасно піклуватися про нього. Ключовим моментом догляду за яблунею у відкритому грунті є підживлення, про нього ми і поговоримо!

Навіщо яблуні потрібна весняна підгодівля: її користь і переваги

Яблуня протягом усього вегетаційного періоду споживає велику кількість поживних речовин з грунту, адже їй потрібно багато енергії на ріст пагонів, цвітіння, формування і налив плодів, підготовку до зими. І це при тому, що плодове дерево росте на одному місці в саду довгі роки (десятки років), відповідно, воно постійно бере харчування з грунту. Згодом грунт виснажується, стає бідним на важливі поживні речовини (мікро- та макроелементи).

На бідному, виснаженому грунті культура не зможе щедро і смачно плодоносити. Недолік харчування призводить не тільки до зниження якості і кількості врожаю, але і знижує імунітет дерева, робить його більш уразливим перед шкідниками та хворобами.

Для повноцінного вегетаційного періоду і плодоношення плодове дерево потребує комплексного харчування: макроелементи (азот, калій і фосфор, кальцій) і мікроелементи (бор, магній, мідь, цинк, залізо, сірка, марганець).

 • Азот необхідний для росту пагонів, зростання і розвитку листя. Його надлишок небажаний, тому що він може спровокувати зростання зеленої маси на шкоду врожайності, вносити його слід навесні.
 • Фосфор потрібен для здорової і міцної кореневої системи, для нормального і рясного цвітіння, зав’язування плодів, а також для нормальних термінів початку вегетації.
 • Калій регулює процеси наливу і дозрівання плодів, підвищує імунітет, поліпшує визрівання пагонів. Також варто сказати, що калій і фосфор підвищують стійкість до негативних факторів середовища (посуха, негативні температури).
 • Фосфор і калій корисний на всіх етапах: на початку вегетації ранньою весною, до і під час цвітіння, після плодоношення (восени).

Макроелементи також важливі для добробуту дерева, адже вони покращують засвоєння і роботу макроелементів.

Навіщо яблуні потрібна весняна підгодівля

Таким чином, можна зробити висновок, що своєчасна і якісна підгодівля допоможе виростити хороший і солодкий яблуневий врожай. Якщо говорити більш конкретно, то вона впливає на кількість і якість плодів (їх розміри, смак, солодкість). А також процедура по догляду в цілому робить імунітет більш міцним і сильним, завдяки чому садова культура може ефективніше протистояти хворобам і шкідникам. А при осінній процедурі дерево зможе закласти більше плодових бруньок, що позитивно позначиться на майбутньому врожаї.

Коли підгодовувати яблуню навесні і влітку: оптимальні терміни

Користь від підгодівлі яблунь буде тільки в тому випадку, якщо ви правильно виконаєте захід. Значення має не тільки те, чим удобрити, а й коли! Час проведення заходу визначаються фазою розвитку дерева. Ефективну процедуру можна розбити на кілька ключових етапів навесні і влітку, кожен з яких виконується в такі строки:

 • Перша підгодівля (ранньою весною, до розпускання бруньок). Навесні, коли почнеться стабільна плюсова температура на вулиці, дерева почнуть відходити від зимової сплячки, прокидатися, почнеться набухання бруньок. Якщо ви проводите обрізку, то удобрювати потрібно після обрізки. Слід підживлювати азотними добривами, а краще комплексними, що містять крім азоту, калій і фосфор.
 • Друга (незадовго до цвітіння). Проводиться фосфорно-калійне підживлення, яке позитивно вплине на майбутній урожай.
 • Третя (в період цвітіння). На початку цвітіння дуже корисно провести позакореневу борну підгодівлю.
 • Четверта (після цвітіння на початку утворення зав’язей). У цей момент оптимально позакореневе азотне обприскування.
 • П’ята підгодівля (після плодоношення в кінці літа або на початку осені). Після плодоношення і збору врожаю, тобто в кінці літа, в серпні або ж у вересні восени. Проводиться для підготовки до зимівлі: для зміцнення кореневої системи, підвищення загальної зимостійкості, підвищення імунітету. Особливо вона дуже корисна для молодих яблунь, які можуть бути так чи інакше уразливі перед заморозками і несприятливими погодними умовами. Також осіння процедура важлива для того, щоб дерево заклало більше квіткових бруньок для наступного сезону.

Як правильно удобрити яблуню навесні і влітку: способи і правила

Дуже важливо виконати підгодівлю правильно. Адже незважаючи на вагому і істотну користь, вона може сильно нашкодити дереву! Важливо підібрати правильні добрива, вибрати спосіб і схему процедури, дотримуватися основних правил.

Коли підгодовувати яблуню навесні і влітку

Способи внесення добрив

Добрива під будь-які рослини (в тому числі і під яблуні) можна вносити двома способами: кореневе і позакореневе підживлення.

Кореневе підживлення

Живильні речовини вносяться під корінь, тобто в грунтовий шар в прикореневій зоні в сухому або жидом вигляді. Тому спосіб називається «кореневе підживлення».

Необхідно вносити добрива по периметру крони в пристовбурних колах, відступивши від стовбура дерева близько 0,6-0,8 м (приклад схеми на зображенні нижче). Захід може виконуватися в двох видах: рідкий (полив розчином), сухий (внесення сухих речовин, які поступово розчиняться через полив або дощ). Рідкий більш ефективний та швидкий.

Порада! Для більшої ефективності і вашої ж зручності, зручніше за все робити кореневу підгодівлю в борозенку, зроблену в пристовбурних колах по периметру крони. Для цього потрібно по колу зробити борозенку глибиною близько 5 сантиметрів, після поливу рідким добривом слід назад прикопати борозну землею.

Сухі гранули оптимально закладати в грунт мотикою, граблями.

Позакореневе підживлення

Обприскування надземної частини називається позакореневим підживленням. В рамках цієї процедури живильний розчин в рідкому вигляді розпорошується шляхом обприскування на стебло, листя. Переважно такий спосіб використовується для внесення мікроелементів (особливо популярне борне підживлення). Однак також допускається обприскування швидкозасвоюємим комплексним добривом, що містить макро- і мікроелементи.

Зверніть увагу! Найефективнішим способом є кореневе підживлення (особливо рідке). Тому його застосовують найчастіше.

Одне тільки позакореневе обприскування не зможе принести якісної користі.

Основні правила

Виконуючи будь-яку підгодівлю яблуні (незалежно від терміну та виду процедури по догляду), необхідно дотримуватися певних правил. Якщо знехтувати рекомендаціями, можна в кращому разі не отримати ніякого ефекту, а ще можна завдати шкоди рослині! Отже, ось що потрібно знати:

 • При використанні будь-якого добрива в першу чергу слід уважно вивчити інструкцію по застосуванню! Там описані правила використання і рекомендоване дозування!
 • Перед внесенням будь-яких речовин (рідких або сухих) і при будь-якому способі (кореневому, позакореневому) важливо полити дерево звичайною чистої водою (за 2-3 години)! При безпосередньому внесенні підживлення без попереднього поливу коренева система дерева може отримати опік.
 • Не можна вносити рідке або сухе добриво прямо під стовбур! Необхідно в обов’язковому порядку відступити від стовбура близько 0,6-0,8 метрів і вже на такій відстані в пристовбурних колах вносити поживні речовини. Справа в тому, що саме на цій відстані від стовбура залягають коріння.
 • Значення мають не тільки загальні терміни заходу, а й конкретного часу цього дня! Краще всього удобрити рано вранці або ввечері (при / або після заходу сонця). Якщо ви запланували процедуру днем, то робити це можна тільки в похмуру погоду, коли сонячна активність не очікується в цей день!
 • При кореневій підгодівлі можна допускати попадання рідкого розчину на стовбур, листя, стебла, квітки, плоду! Якщо ж рідина все ж потрапить на якусь надземну частину, важливо буде відразу ж промити це місце чистою водою!
 • Якщо ви робите розчин мінеральних добрив, то слід дочекатися повного розчинення гранул. Найкраще гранули розчиняються в гарячій або хоча б теплій воді. Обов’язково дочекайтеся, коли рідина охолоне.
 • Сухі гранульовані речовини ефективніше закладати в грунт по периметру крони за допомогою сапи, граблів або іншого інструменту.
 • Молоду яблуню, яку ви садили в минулому році підгодовувати у весняний і літній період не потрібно! Однак це правило актуально тільки в тому випадку, якщо ви вносили в посадкову яму добрива. Перша підгодівля в такому випадку проводиться тільки через 2-3 роки після посадки. Якщо ж молодий саджанець був посаджений просто так (без заправки ями), то бажано удобрити молоде деревце.
Особливості підживлення молодої і дорослої (старої) яблуні

Особливості підживлення молодої і дорослої (старої) яблуні

Плодові дерева на різних етапах свого життя: молоді (до плодоношення), дорослі і старі (під час плодоношення) потребують підгодівлі з різною концентрацією поживних речовин (більш великому і дорослому дереву необхідно більше харчування).

Молоді яблуні (в перші 5-8 років життя у відкритому грунті) мають потребу в харчуванні не так активно. Тим більше перші 3 роки, якщо при посадці були закладені добрива в посадкову яму. При підживленні молодих дерев (до початку плодоношення) доза повинна бути знижена в два рази, в порівнянні з дорослими екземплярами (більш точна інформація щодо дозування повинна бути вказана на упаковці з конкретним препаратом!).

Чим навесні і влітку підгодувати яблуні для гарного врожаю: ефективні добрива

Дуже важливо підібрати відповідні добрива для весняної та літньої підгодівлі, адже їх вибір безпосередньо впливає на результат, він допоможе отримати смачний і хороший врожай яблук.

Перша підгодівля (ранньою весною, до розпускання бруньок)

Ранньою весною (тобто до розпускання бруньок) слід підгодувати яблуні азотом (він необхідний для нарощування зеленої маси).

Вони підходять тільки для весни, їх не можна застосовувати влітку (після початку червня) і вже тим більше восени! Адже азот провокує зростання зелені, що може привезти до маленького врожаю.

Наприклад, можна використовувати наступні варіанти:

Мінеральні азотні добрива (більш простий і зручний варіант):

 • Сечовина (інша назва – Карбамід). Для приготування розчину необхідно розвести 20-30 грам на 10 літрів води, використовувати на 1 квадратний метр площі пристовбурного кола.
 • Аміачна селітра. 30-40 г. на 10 л. води (дозування на 1 кв.м.).

Органічні азотні (також прийнятний варіант, особливо підходить адептам натурального землеробства):

 • Настій курячого посліду (розводиться з водою в пропорції 1:20).
 • Настій коров’яку (в співвідношенні з водою 1:40).

Порада! Варто відзначити, що в цю фазу оптимально внести саме комплексне добриво (в складі якого крім азоту, фосфору і калію). Наприклад, Нітроамофоска (30-40 г речовини на 10 л води, розчин на 1 кв.м.); Діамофоска (20-30 г на 10 л. води, на кв.м. площі).

Також дуже корисно внести мікроелементи. З цієї причини корисно поєднати таку підгодівлю разом з гуматами, які також покращують засвоєння деревом мінеральних добрив! Наприклад, можна використовувати Гумат калію, Гумат +7 Йод.

Поєднання мінеральних препаратів і гуматів особливо актуально для першого і другого разу!

Чим навесні і влітку підгодувати яблуні

Друга підгодівля (до цвітіння)

Як вже було сказано, другий раз підгодовують яблуні до цвітіння, через деякий час після першого разу. У цей момент найкраще використовувати комплексне добриво. Наприклад, можна використовувати один з нижче запропонованих варіантів:

 1. Прекрасно підійде мінеральне комплексне добриво (воно містить азот, калій, фосфор): Нітроамофоска (30-40 г на 10 л води на 1 кв.м.); або Діамофоска (20-30 г на 10 л води, на кв.м. площі).
 2. А ще краще, якщо внести калійно-фосфорне добриво Монофосфат калію (10-15 г на 10 л води).
 3. Також допустимий варіант: одночасно внести Суперфосфат (30-40 г на 10 л води, на 1 кв.м) і Сульфат калію (30 г на 10 л, на 1 кв.м., при цьому замість нього можна використовувати калімагнезію).

До речі! Якщо вас цікавить натуральне землеробство, то крім азотних органічних добрив (курячий послід, коров’як) можна використовувати і органічні калійні (деревна зола, 200 г на 10 л води) і фосфорні (кісткове борошно, 200 г на 1 кв.м.).

Третя підгодівля (в період цвітіння)

Терміни третьої процедури по догляду припадають на період цвітіння. На самому початку, коли яблуня зацвіте, оптимально виконати позакореневе обприскування по листку і квіткам мікроелементом бором. Борна підгодівля сприятливо впливає і покращує зав’язування плодів. Особливо це корисно, якщо під час цвітіння погода на вулиці несприятлива, прохолодна.

Для приготування розчину потрібно змішати порошок борної кислоти (5 грам) з водою (10 літрів).

Четверта підгодівля (після цвітіння на початку утворення зав’язей)

Якщо ви раніше не вносили азотні добрива, то оптимально зробити це зараз! І це буде останнє підживлення азотом в цьому сезоні (потім тільки наступної весни).

Наприклад, оптимально через 5-7 діб після закінчення цвітіння провести позакореневе азотне обприскування розчином Сечовини (тобто обприскування). Для приготування слід 20 грам карбаміду розвести в десяти літрах води. Допускається замість обприскування провести азотну кореневу підгодівлю рідким розчином.

Також замість сечовини оптимально для позакореневого обприскування використовувати комплексне добриво, яке містить макро- і мікроелементи, наприклад, Акварин, Плантафід.

Крім всіх описаних речовин і препаратів, можна купити спеціальні добрива, призначені для плодових і ягідних культур.

П’ята підгодівля (в кінці літа або на початку осені)

Так як фосфор і калій підвищують стійкість дерева до несприятливих факторів вирощування (зимові та ранньовесняні заморозки, посуха), то доцільно після плодоношення (в кінці літа, на початку осені) підгодувати фосфорно-калійними добривами.

Порада! Для гарного плодоносіння яблуня потребує комплексного весняного догляду (крім описаного заходу). Дуже важливо своєчасно і правильно виконати і інші процедури: обрізка, полив, обробка від шкідників і хвороб, розпушування грунту, видалення бур’янів, мульчування пристовбурного кола.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *