Останні Записи:
 • Як використовувати яєчну шкаралупу… Яєчну шкаралупу вважають природним джерелом кальцію. Вона незамінна у вирощуванні різноманітних городніх та садових культур, сприяє цвітінню декоративних квітів. Яєчна шкаралупа як добриво активно використовується…
 • Доларове дерево: догляд та… Доларове дерево – рослина, яку вважають символом фінансового благополуччя. При неправильному догляді воно втрачає привабливий вигляд і не цвіте. Секрети вирощування доларового дерева Як називається…
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
Груша

Підживлення груші: які добрива потрібно використовувати для високого врожаю?

Підживлення груші: які добрива потрібно використовувати для високого врожаю?
Поділитися записом:

Комплексне добриво плодових дерев дозволяє забезпечити їм повноцінне харчування і захист. Кожен елемент відповідає за конкретні процеси. Азот – за приріст зелені і розвиток, калій – за смак плодів, а фосфор – за здоров’я коренів, що особливо важливо для саджанців. Якщо дереву буде не вистачати заліза, воно захворіє хлорозом, а без магнію листя покриються плямами і висохнуть. Підживлення груші навесні мінеральними добривами – це лише початок догляду, а для багатого врожаю потрібно підійти до завдання комплексно.

Для чого необхідно підгодовувати грушу?

Важливо вчасно і правильно підживлювати грушу, інакше дефіцит поживних елементів в збідненому грунті призведе до наступних проблем:

 • зміна забарвлення листя;
 • тонкі пагони;
 • опадають квітки і передчасні зав’язі.

При нестачі азоту листя жовтіє і опадає. Нестача фосфору призводить до того, що сповільнюється зростання молодих гілок, з’являються жовто-коричневі плями на пластинах листя, обсипаються плодові зав’язі. Якщо в грунті мало калію, то листя скручуються човником, у них чорніють края.

Саме відсутність повноцінної підгодівлі груші призводить до затримки плодоношення і зниження врожайності: плоди дозрівають пізно і нерівномірно, виглядають блідими і хворими.

Види підживлення груші

Підживлення груші розрізняють 2 видів: мінеральні та органічні. Їх чергують або вносять комплексно позакореневим або прикореневим способом. Важливо пам’ятати, що шкідливий як недолік, так і надлишок харчування. У першому випадку знижується якість плодів, у другому – саджанці і зовсім можуть загинути.

Мінеральні

Різновиди мінерального підживлення для груші:

 1. Азотні. Сприяють фотосинтезу, нарощуванню зеленої маси. При внесенні в грунт строго дозуються. Якщо перегодувати грушу, то молоді саджанці стануть нестійкими до грибкових захворювань і нападу попелиці.
 2. Фосфорні (суперфосфат або подвійний суперфосфат). Беруть активну участь у дозріванні плодів.
 3. Калійні. Впливають на утворення зав’язей у великій кількості, якщо їх внести навесні і під час цвітіння.
 4. Магній підсилює зростання дерев. Зазвичай садівники для підгодівлі груші навесні мінеральними добривами купують готові суміші з вмістом магнію (сульфат магнію, вермикуліт).

Органічні

Органічна підгодівля груші наповнене поживними елементами в легко засвоюваній формі.

 1. Гній – повноцінне джерело азоту. Являє собою перепріли випорожнення домашніх тварин (кролики, свині, вівці, корови, кози, коні).
 2. Пташиний послід вважається агресивною підгодівлею груші, якщо використовувати її в свіжому вигляді, так як в цьому випадку він пошкоджує кореневу систему дерев. Перед використанням його збирають, висушують, розводять водою і відстоюють протягом 7-10 днів.
 3. Деревна зола – бюджетне і при цьому повноцінне підживлення навесні і влітку для груші. Містить магній, фосфор і калій, підвищує кислотність грунту. Зазвичай золу вносять в грунт для розкислення. При з’єднанні з водою вона дає лужну реакцію.
 4. Кісткове борошно містить фосфор, а також залізо, йод, кобальт, кальцій, цинк, магній.
 5. Сечовина є джерелом азоту. Живить, захищає саджанці плодового дерева від шкідників.
Підживлення груші навесні, влітку, восени до і після цвітіння

Народні засоби

У процесі росту і розвитку на грушеві дерева можуть нападати шкідники (плодожерка, квіткоїд), тому важливо застосовувати суміші, які зміцнюють їх імунітет.

Рослина встигне повноцінно дозріти і порадує щедрим врожаєм, якщо застосувати народний спосіб: зробити настій на хлібопекарських дріжджах і обприскувати їм саджанці. У такій підгодівлі міститься цілий комплекс корисних речовин, в тому числі азот і бурштинова кислота.

Сезонні підгодівлі груші

Підживлення груші навесні

Як тільки зійде сніг, настав час приступати до догляду за садом. Багаторічники повинні відновитися після зимівлі, набрати зелень, підготуватися до утворення квітконосів. Дорослі дерева очищають від кори, де часто ховаються шкідники. Використовують металеві щітки і скребки, прибираючи кору до гладкого стовбура. Пошкодження дезінфікують за допомогою розчину мідного купоросу (100 г. речовини на 10 л. води). До того як розпуститься листя, потрібно обрізати старі гілки. Дворічні деревця обрізають до рівня формування крони для активації росту нижніх гілок.

Підживлення проводять за наступною схемою:

 • коли набухають бруньки;
 • до появи квітконосів;
 • після цвітіння.

По весні вносять 70% добрив із запланованих на рік, інші розподіляють на літо і осінь.

Коли набухають бруньки, груші потрібен азот. Можна взяти розчин карбаміду (1:10) або селітри (30 г. на 1 кв. м.) і полити їм рослина на відстані 50 см. від стовбура. Добре працюють амонійні азотисті препарати, оскільки вони не так швидко вимиваються з грунту.

Любителі натуральних добрив можуть взяти пташиний послід (500 г. на 10 л води). Замість поливу можна провести обприскування, але розчин повинен бути менш концентрованим щоб уникнути опіків листя.

У період цвітіння використовують розчин нітроамофоски 1:200. Під кожне дерево заливають 3 відра рідини. Можна закласти сидерати в грунт на глибину 10 см. Крона обробляється 2 рази. Перший раз через 1 тиждень з моменту опадання квітів, другий – через 3 тижні. Найбільше груші потребують фосфору і калію, щоб плоди правильно розвивалися.

Добрива при посадці груші навесні вносять в ямку, змішавши з грунтом. Використовують торф, компост або коров’як, а також фосфор і калій. Мінеральні підживлення кладуть на саме дно ями, щоб не було контакту з ніжним корінням. Замість компосту дозволено використовувати перепрілий гній. Вже через 6 місяців пристовбурні кола перекопуються для внесення торф’яної суміші або гною, щоб молоде деревце добре перенесло зиму.

Дворічним грушам потрібно в 2 рази менше добрив, чим дорослим. Використовують обприскування і полив пристовбурного кола по проекції крони. Деревцю забезпечують регулярний полив і розпушування грунту навколо стовбура. Так коріння отримають потрібну кількість води і кисню.

Підживлення груші навесні, влітку, восени до і після цвітіння

Підживлення груші влітку

Таким деревам, як груша, підгодівля влітку не особливо потрібна, але, якщо погода посушлива, досвідчені садівники радять обприскувати листя азотистими сумішами. Це допомагає рослині пережити несприятливі умови, коли корінню складно увібрати корисні речовини з грунту. Завдяки обприскуванню необхідні елементи засвоюються максимально швидко. Незалежно від умов зростання саду, не завадить підживити дерева фосфором і калієм, особливо якщо на листі і гілках проявляються ознаки хвороб.

Підживлення груші восени

Восени склад і норми внесення добрив під груші відрізняються від весняних і літніх. Належить підготувати дерево до зимових морозів і можливих хвороб. Термін обробки визначають за зовнішнім виглядом крони – як тільки третина її листя пожовтіє, пора діяти. Землю в пристовбурних колах перекопують, потім вносять золу з розрахунку 150 г. на 1 кв. м. Підживлення повинно зміцнити саджанці, але не стимулювати зростання зелені і листя. Тому азот категорично не застосовується, від цього дерева загинуть. Найбільше восени груші потребують фосфору і калію. Підійде розчин з 10 л. води, 1 ст. л. хлористого калію і 2 ст. л. суперфосфату.

Щоб захистити дерева від шкідників, які ховаються на зимівлю, дозволяється обприскати стовбур і гілки. Допоможе розчин з сіллю або золою. Перший складається з 10 л. води і 1 склянки солі. Другий готують з 1 л. води і 250 г. золи, кип’ятять протягом години, залишають на добу і доливають до 2 л. водою. Готовими розчинами рясно обприскують дерева.

З груш прибирають вдмершу кору і сухі гілки, пошкоджені місця білять вапном для захисту від розтріскування і промерзання. Для побілки 2 кг. вапна змішують з 1,5 кг. глини і 10 л. води. Саджанці білять повністю, а дорослі – тільки до рівня, де ростуть самі нижні гілки. Остання підгодівля для саджанців груші намічається не пізніш середини вересня.

Земля в пристовбурних колах очищається від падалиці, листя і трави. Грунт перекопують, мульчують торфом, перегноєм або тирсою (шар від 15 см.). В регіонах, де поширені гризуни, стовбур обгортають сіткою або ялиновим гіллям.

Рекомендовані правила внесення добрив

Вибираючи, які добрива вносити при посадці груші навесні і в інші сезони, потрібно уникати надмірного догляду. Надлишок мінеральних і навіть органічних добрив здатний серйозно нашкодити саду. Дозування препаратів підбирається з урахуванням родючості грунту, віку груші і сезону.

Підживлення груші навесні, влітку, восени до і після цвітіння

Досвідчені садівники рекомендують:

 • підгодівлю саджанців проводити, починаючи з 2 року;
 • органіку вносити раз на 3 роки;
 • мінеральні препарати використовувати щороку;
 • удобрюючи саджанці, нітроамофоску змішувати з землею і вносити в пристовбурні кола, а поверх укладати органіку.

Для поливу можна вкопати по колу пристовбурного кола труби на глибину 40 см. так, щоб їх кінці височіли над поверхнею землі, заповнити їх водою або рідкими добривами. Волога буде йти поступово, маючи грунт. Важливо стежити, щоб всередину не потрапило сміття, інакше система закупорить.

Підготовка груші до зими

Велика частина добрив вноситься по периметру пристовбурного кола саме восени. Це підготовчий етап перед зимою. Органіка (курячий послід, розведений компост, перепрілий гній) після збору врожаю (кінець вересня – початок жовтня) закладається в грунт в сухому вигляді на глибину 7-10 см. Навесні, коли сніг почне танути, поживні речовини просочаться в родючий шар грунту і послужать відмінним підживленням для кореневої системи.

Інші роботи по догляду за грушею

Восени перед настанням холодів важливо проводити ряд заходів:

 • прищипувати кінчики молодих пагонів;
 • виробляти санітарну омолоджуючу обрізку, щоб гілки не зламалися під вагою снігу, а рослини краще перенесли морози;
 • білити стовбури до скелетних гілок сумішшю з молока і глини для їх захисту від розтріскування;
 • прибирати і знищувати все, що залишили плоди, щоб уникнути утворення гнилі і зараження грунту грибковою інфекцією;
 • рясно поливати грушу (до 5 л. під кожен кущ);
 • мульчувати пристовбурні кола сухою травою, соломою, торфом або компостом з метою утримання вологи і додаткового харчування.

Груша вважається вибагливим плодовим деревом. Але якщо підгодувати насадження якісними добривами при посадці груш навесні, а потім влітку і восени, то вони обов’язково віддячать врожаєм соковитих і смачних плодів.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *