Останні Записи:
 • Як використовувати яєчну шкаралупу… Яєчну шкаралупу вважають природним джерелом кальцію. Вона незамінна у вирощуванні різноманітних городніх та садових культур, сприяє цвітінню декоративних квітів. Яєчна шкаралупа як добриво активно використовується…
 • Доларове дерево: догляд та… Доларове дерево – рослина, яку вважають символом фінансового благополуччя. При неправильному догляді воно втрачає привабливий вигляд і не цвіте. Секрети вирощування доларового дерева Як називається…
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
Малина / Сад

Підживлення малини восени

Підживлення малини восени мінеральними та органічними добривами
Поділитися записом:

Чагарникам, виснаженим після активного росту та плодоношення, потрібно допомогти відновити сили. Малина добре відгукується на підживлення, тому перед зимою не завадить наситити грунт корисними речовинами. Це стане доробком на майбутній сезон. Завдяки внесенню добрив для малини восени вдається допомогти чагарникові пережити морози та закласти основу для розвитку здорових бруньок. Якщо ігнорувати цей етап догляду, наступного року зростання рослини сповільниться, а врожай буде меншим. Підживлення чагарників, які закінчили плодоношення до середини або кінця літа, також відносять до осіннього підживлення малини, оскільки до внесення поживних речовин потрібно почекати деякий час, і обробка якраз припадає на осінній період.

Як виявити нестачу поживних речовин у малини?

Визначити, наскільки малина потребує підтримки, можна за основними ознаками дефіциту калію, азоту, фосфору або магнію. Якщо кущам не вистачає азоту, листя внизу жовтіє, перестає рости і згортається. Виявлення такого симптому не вимагає термінових дій, оскільки азотовмісні підживлення малині восени протипоказані, інакше нові пагони не встигнуть зміцніти і загинуть.

Нестача фосфору проявляється витонченням і слабкістю молодих гілочок, зміною відтінку листя на пурпуровий, фіолетовий. Помітивши такі ознаки, потрібно терміново внести мінеральні туки, що містять фосфор. Від нестачі калію листя на кущі стає бурим, по краях висихає. Називають такий стан «крайовим некрозом». Щоб допомогти малині підготуватись до морозів, потрібно внести добриво з калієм.

Якщо під рукою агрохімікатів можна висадити сидерати. Підійдуть овес, люпин, гірчиця. Такі рослини висаджують до посадки малини або після того, як врожай знятий. Завдяки сидератам грунт насичується корисними речовинами. До зими потрібно перекопати разом з ними грунт, щоб змішати зрізані рослини із грунтом. Так вони перегниють та стануть натуральним добривом.

Підживлення малини восени

Правильне підживлення малини під зиму з урахуванням виду грунту

Важливо дотримуватися правил осіннього підживлення малини з урахуванням складу грунту. Піщані грунти найбільше характеризуються дефіцитом органічних і мінеральних елементів, тому потребують регулярного добрива. Ділянку покривають мульчею або висаджують сидерати. Можна використовувати коров’ячий гній у правильному дозуванні. Для глинистих грунтів дозування підживлення малини восени збільшують у 1,5–2 рази.

Рекомендації щодо термінів внесення добрив

Звичайні сорти малини можна обробляти на початку серпня. В першу чергу проводять обрізання і рясний полив, потім в грунт вносять мінеральні добавки. Після цього залишиться лише замульчувати грунт, щоб знизити рівень випаровування вологи.

Як виконується осіннє підживлення мінеральними добривами?

Враховуючи, що в процесі плодоношення малина витягує з грунту багато калію та фосфору, саме ці речовини потрібно компенсувати під час підживлення малини восени.

Заповнити дефіцит фосфору можна за допомогою суперфосфату. На 1 м2 знадобиться 50-60 г. добрива в гранулах, яке вноситься в попередньо розпушений грунт з закладенням на 7-10 см. Подвійного суперфосфату достатньо 15-20 г. на 1 м2. Добре підходить амофос, у якого є не тільки фосфор, а й магній, сірка та калій.

Калій вноситься у вигляді сульфату калію або магнію з розрахунку 20-30 г. на 1 м2. Замість мінеральних підживлень можна використовувати деревну золу у дозуванні 200 г. на 1 м2. Метафосфат і діамофос не рекомендують як підживлення малини, оскільки вони можуть спровокувати хлороз.

До добрива азотовмісними препаратами потрібно виполоти бур’яни і розпушити грунт у міжряддях. Як джерело азоту можна застосовувати гній, що перепрів. Вноситься під перекопування з розрахунку 4 кг. на 1 м2. Гній дозволено застосовувати не частіше 1 разу на 3 роки. Надлишок азоту стимулює зростання зелені, що знизить зимостійкість малини. Тому дачники-початківці побоюються використовувати азот восени. Проте в невеликій кількості він необхідний для нормалізації обміну речовин та зростання коренів.

Плануючи підживлення малини восени, враховують розміри кущів та вік рослини. Молоді невеликі кущики віком до 5 років обробляють, знижуючи стандартне дозування добрив на 30-40%.

Підживлення малини восени

Корисне підживлення малини органікою

Здебільшого органічні добрива насичені калієм, кальцієм, азотом та фосфором. Якщо використовувати органіку після підрізування в кінці літа, добриво встигне розкластися і зміцнити коріння, що стане запорукою майбутніх врожаїв. Як органічне осіннє підживлення малини використовують один з наступних варіантів:

 • Пташиний послід. Вноситься у рідкому вигляді. Розбавляється водою у пропорції 1:20, щоб уникнути опіку коріння. На кожен кущ використовують 500 мл. готового розчину.
 • Гній. Перепріла органіка вноситься з розрахунку 5-10 кг. на 1 м2. Підсилить захист коріння від морозів, стане підтримкою під час весняного зростання.
 • Компост. До використання компост пріє більше року. Готове добриво насичує грунт корисними елементами. Хороший компост виходить з бадилля, бур’янів, опалого листя.
 • Кісткове борошно. Містить калій та фосфор. Вноситься із розрахунку 200–300 г. на 1 м2. Після внесення можна не удобрювати землю фосфором протягом 2–3 років, оскільки борошно поступово виділятиме корисний елемент протягом зазначеного терміну.

Популярні народні засоби

Крім промислових препаратів для підживлення малини восени можна використовувати натуральне харчування. Варіанти на вибір:

 1. Бананова шкірка. Містить калій. Закласти 10 шкірок у відрі води тиждень, процідженим розчином поливати грунт.
 2. Дріжджі. Допоможуть швидше розчинити внесену органіку. На відро води беруть 100 г. цукру та 10 г. сухих дріжджів. Суміш настояти, змішати з водою у співвідношенні 1:5, а потім поливати грунт.
 3. Цибулеві лушпайки. Джерело калію та захист від шкідників. У відрі води настояти 50 г. лушпиння протягом 10 днів. Настоєм поливати кущі.
 4. Живокіст і кропива. Зміцнюють імунітет, насичують грунт кальцієм, магнієм, калієм. На відро води взяти по 500 г. кожної рослини, настоювати 2 тижні. Процідити, розбавити водою у пропорції 1:10 та поливати землю.

Що ще потрібно встигнути зробити для підготовки малинника до зими?

Досвідчені агрономи дають низку порад щодо догляду за кущами та внесення добрив для малини восени. Не рекомендують використовувати препарати, що містять хлор, щоб уникнути загибелі ягідних чагарників. Після підживлення грунту за кущами до зими ще потрібно доглядати: пригнути, укрити, спорудити загородки для утримання снігу та траншеї для відведення надлишків талих вод. Органіку потрібно вносити акуратно, не зачіпаючи листя та стовбури. Обробку починати тільки після зняття врожаю та обрізання кущів. Пам’ятайте, що надлишок живлення не менш шкідливий, ніж дефіцит.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *