Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Полуниця

Підживлення полуниці (садової суниці) навесні: краще добриво, правила і схеми

Як і чим підживити полуницю навесні?
Поділитися записом:

Кожен городник, що вирощує червону ягоду, так чи інакше замислювався про те, як можна збільшити урожай полуниці, зробити його більш солодким, великим і смачним. Існує тільки один вірний спосіб домогтися такої мети: забезпечити ягідну культуру повноцінним доглядом протягом усього дачного сезону. Особливу важливість представляє весняна турбота про суницю, зокрема підживлення. Саме внесення добрив здатне подарувати вам хороший урожай і здорові, міцні рослини.

Навіщо садовій суниці потрібна підгодівля навесні?

Дана культура вельми некапризна, але вона вимагає певної уваги. Секрет успішного вирощування суниці садової та отримання великих, смачних ягід простий. Одна з найбільш важливих умов для хорошого врожаю суниці садової – наявність поживних речовин в грунті, високий вміст макро- і мікроелементів. Ягідна культура чуйно реагує на підживлення і відповідає вдячністю у вигляді щедрого і доброго врожаю.

Садова суниця дуже педантично реагує на недолік поживних речовин у відкритому грунті. Їй необхідні макроелементи (азот, фосфор, калій). Особливо важливе значення для рослини і її врожайності має фосфор, а також калій! Фосфор необхідний для повноцінного розвитку міцної кореневої системи, для формування ягід (впливає на розміри плодів, на солодкий смак). Даний макроелемент важливий на всіх етапах розвитку, але особливо важливий на початку вегетаційного періоду (тобто ранньою весною). При дефіциті фосфору знижується врожайність, зменшується обсяг зав’язей, знижується вміст цукрів (тобто ягоди просто-напросто виростають менш солодкими).

Азот також важливий (саме навесні), він необхідний для росту і нарощування зеленої маси. Однак його надлишок небезпечний, адже кущики почнуть жирувати, нарощуючи листя, на шкоду плодоношенню.

Тому, внесення комплексних добрив, які містять макро- і мікроелементи вкрай корисно для нормального росту і розвитку кореневої системи, надземної частини, для якості і кількості майбутнього врожаю, цукрів в ягодах. Крім цього, повноцінне харчування підвищує стійкість рослин до несприятливих факторів середовища, до посухи, похолодань.

Підживлення полуниці (садової суниці) навесні

Коли підгодовувати полуницю: оптимальні терміни

Дуже важливо не тільки які добрива ви будете використовувати, але і коли. Терміни підживлення дуже важливі, кущики повинні своєчасно отримати певні поживні речовини.

Коли ж потрібно підгодовувати полуницю у відкритому грунті? Схематично можна розбити процедуру на кілька етапів, які проводяться в такі строки навесні і влітку:

 • Перша підгодівля садової суниці проводиться ранньою весною (в цей момент рослини потребують азотних добрив для нарощування зеленої маси). Після настання стабільної плюсової температури повітря, коли у кущиків почнеться пробудження від зимової сплячки (ознакою пробудження є відростання нових листочків). Але не варто поспішати вносити добрива навесні, слід дочекатися, поки грунт прогріється до + 8-10 ° C (при більш низькій t коренева система не зможе засвоїти поживні речовини, і вийде марно буду виконувати процедуру по весняному догляду) .Також варто відзначити, що підгодовувати в перший раз потрібно природно після зняття зимового укриття (якщо ви накривали рослини), після обрізки, видалення бур’янів і розпушування грунту.
 • Друга підгодівля полуниці проводиться в фазі бутонізації, тобто перед цвітінням (в кінці весни або на початку літа). У цей момент необхідно вносити фосфорні та калійні добрива, вони необхідні для отримання смачних і великих ягід в майбутньому. Однак при утворенні бутонів крім фосфору і калію не завадить невелика кількість азоту.
 • Третю підгодівлю слід виконувати в період цвітіння полуниці. У цей час корисно вносити калійні і фосфорні добрива, які зіграють роль в хорошому плодоносінні.
 • Четверта (остання) підгодівля проводиться вже влітку або восени (в кінці серпня, на початку вересня). Завдяки процедурі в ці терміни кущі полуниці зможуть закласти більше квіткових бруньок (таким чином, підготуватися до плодоношення в наступному сезоні), підготуватися до зими. У цей період потрібні калійні і фосфорні добрива.
Коли підгодовувати полуницю весною?

Правила підгодівлі суниці садової навесні і влітку

Будь-яка підгодівля може як принести багато користі для рослин і врожаю, так і нашкодити. Не варто про це забувати. Надлишок добрив, неправильне внесення, порушення термінів, правил і схем внесення може негативно позначитися на здоров’ї рослин, їх стан, і майбутній врожайності.

Способи внесення добрив

Існує 2 основних способи підгодівлі будь-яких рослин і культур:

 • Кореневе підживлення. Під корінь (в грунт поруч з рослиною) вносяться сухі або рідкі добрива. При цьому найчастіше використовується рідкий розчин. При внесенні речовин в сухому вигляді (в грунт навколо рослини) вони розчиняються в грунті поступово.
 • Позакореневе підживлення. Під ним мається на увазі обприскування рідким добривом по листу. Найефективніше для внесення мікроелементів.

Зверніть увагу! Найбільш ефективні саме кореневі підживлення, зокрема внесення поживних речовин в рідкому вигляді.

При виконанні тільки обприскування не можна домогтися гарних результатів.

Основні правила підгодівлі полуниці

Важливі правила підгодівлі полуниці у відкритому грунті:

 • Перед процедурою важливо за 2-3 години полити кущі звичайною водою! Якщо відразу внести добрива в грунт, то коренева система може легко отримати опік, що дуже негативно (або навіть згубно) позначиться на суниці.
 • При кореневій підгодівлі рідкі добрива не повинні потрапляти на надземну частину куща (на стебло, листя). Якщо все ж краплі потрапили туди, то потрібно відразу ж промити листочки (рясно обприскати чистою водою).
 • Важливо вибрати правильно час: найкраще виконувати дану процедуру по догляду рано вранці (до 9 ранку) або ж увечері, після того, як сонце почне ховатися за горизонтом. Ні в якому разі не можна підгодовувати суницю в полуденний час! Якщо ви хочете виконати процедуру днем, то можна робити це тільки в похмуру погоду.
 • Важливо дотримуватися схеми і термінів підживлення, рекомендованої дози.
 • Якщо ви проводили посадку кущиків в минулому році, і при цьому вносили в посадкову лунку (або в грядку в цілому) мінеральні та органічні добрива, то підгодовувати навесні не потрібно! Виконувати процедуру по догляду необхідно тільки на наступний рік!
Основні правила підкормки полуниці весною

Чим навесні підгодувати полуницю для гарного врожаю: відповідні добрива

Вибір відповідних добрив дуже важливий для ефективності і досягнення мети – отримати великий і смачний урожай. Давайте розглянемо, чим можна «підживити» ягідні кущі у весняний і літній період.

Перша підгодівля полуниці

Перша підгодівля ранньою весною. Перший раз (відразу при прогріванні грунту до 8-10 градусів) потрібно внести азотні добрива. Наприклад можна внести наступні речовини:

 1. Мінеральні добрива:
  Сечовина (карбамід). Для приготування розчину слід розчинити 10-15 грам карбаміду в 10 літрах води (стандартне відро). Норма витрати: отриманий розчин на 1 квадратний метр.
  Аміачна селітра. 15-20 г розводиться у 10 літрах води, витрата така же, як і в першому випадку.
  Нітроамофоска. А можна просто відразу застосувати комплексне добриво, воно містить в рівних частинах азот, калій і фосфор. 20-30 грам на 10 літрів води.
 2. Органічні добрива:
  Настій коров’яку (коров’ячий гній розводиться у воді в співвідношенні 1:40).
  Настій курячого посліду (необхідно розвести 1 частину речовини на 20 частин чистої води).
  Можна також застосувати зелений настій (настій кропиви), але ранньою весною, як правило, такої зелені ще немає в городі, тому такий варіант важко реалізувати.

Порада! Крім всіх описаних препаратів з макроелементами (азот, калій, фосфор) дуже корисно внести добрива, що містять мікроелементи. Наприклад, можна підгодувати препарат Гумат калію або Гумат +7 Йод. Такий препарат також сприяє кращому засвоєнню мінеральних добрив, тому його доцільно використовувати одночасно з іншими мінеральними препаратами.

Це корисно зробити не тільки в цьому випадку, але і під час другої і третьої підгодівлі.

Друга підкормка полуниці(в період бутонізації)

Для другої підгодівлі, яка виконується в період формування квіткових бутонів, потрібно застосувати фосфорні та калійні добрива (бажано з невеликим вмістом азоту), наприклад:

 • Можна поєднати два препарати: Суперфосфат (10-20 грам) і Сульфат калію (10-20 грам) на 10 літрів води. Норма підгодівлі: половина або один літр розчину на один кущ.
 • Або ж можна внести одне фосфорно-калійне добриво: Монофосфат калію (10-15 грам на десять літрів води) або ж Діамофоска (20-30 грам на десять літрів води). Така ж норма поливу.
 • Як вже було сказано вище, для другої підгодівлі під час формування бутонів корисно крім калію і фосфору внести трохи азоту, тому корисно підгодувати полуницю комплексним препаратом нітроамофоски (20-30 грам на 10 літрів води).
Чим навесні підгодувати полуницю?

Якщо ви віддаєте перевагу органічним добривам, то хорошим джерелом калію послужить деревна зола. Для приготування живильного розчину слід розвести 200 грам золи в 10 літрах води (дозування: один літр під один кущ). Як органічну фосфорну підгодівлю можна застосувати кісткову або рибну муку.

Третя процедура підживлення полуниці (під час цвітіння)

Як і для другої підгодівлі, для третього разу (під час цвітіння полуничних кущів) потрібен калій і фосфор. Можна застосувати такі ж добрива, що і для другого разу. Тільки ось нітроамофоску краще не застосовувати, адже вона містить азот!

Порада! Втретє крім кореневого підживлення дуже корисно провести позакореневе обприскування. Для кращого зав’язування ягід ефективно виконати обприскування бором (тобто борною кислотою), для цього потрібно 5 грам порошку борної кислоти розвести в десяти літрах води.

Четверта підгодівля полуниці (в кінці літа)

При останній четвертій підгодівлі (в кінці літа в серпні або на початку вересня). Також потрібно внести калійно-фосфорні добрива. Можна внести Суперфосфат і Сульфат калій, або ж Монофосфат калію або діаммофоска.

Народні засоби для підживлення полуниці

Народні засоби дуже популярні для підгодівлі полуниці. Популярна народна підгодівля дріжджами (оптимально виконати її до початку цвітіння). Багато городників стверджують про її ефективність, так як неодноразово використовували такий спосіб.

Народні засоби для підживлення полуниці

Приготувати розчин можна за наступним рецептом: змішайте свіжі дріжджі (сто грам) + цукор-пісок (сто грам) + тепла вода (5 літрів), добре перемішайте. Замість свіжих дріжджів можна взяти сухі (в такому випадку слід взяти 35 грам). Розчин потрібно залишити настоюватися на три доби, при цьому періодично помішуючи його. Після настоювання слід розбавити дріжджовий настій з водою в співвідношення 1 до 10. Норма поливу: половина літра на один кущик.

Зверніть увагу! Дріжджі в грунті розчиняють калій, тому після підгодівлі полуниці дуже важливо через 7 діб внести у відкритий грунт калійні добрива, наприклад, золу, сірчанокислий калій.

Не варто намагатися компенсувати недолік догляду (або неякісну турботу) добривами! Догляд повинен бути комплексним.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *