Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Баклажани

Підживлення розсади баклажанів: чим удобрити, щоб виростити міцні і здорові сіянці

Як і чим підживити розсаду баклажанів в домашніх умовах
Поділитися записом:

Баклажани давно полюбилися садівникам за свій прекрасний, тонкий і витончений смак. Однак примхлива культура пред’являє високі вимоги до вирощування ще на стадії розсади. Незважаючи на примхливість культури, можна легко і просто виростити гарні сіянці, головне озброїтися знаннями і уявленням про те, що потрібно культурі.

Тільки сильна, здорова і міцна розсада баклажанів зможе подарувати багатий і смачний урожай. Навряд чи можна дочекатися великих плодів від кволих і слабких сіянців. А що потрібно зробити садівникові, щоб виростити хорошу, товстеньку розсаду в домашніх умовах? Відповідь стандартна: надати якісний і повноцінний догляд, який включає в тому числі і своєчасну підгодівлю.

Навіщо розсаді баклажанів потрібна підгодівля?

Наявність поживних речовин у грунті – важлива і незамінна умова для нормального, швидкого зростання і розвитку будь-яких рослин, у тому числі і розсади в домашніх умовах. Дефіцит харчування в субстраті негативно позначається на темпах зростання розсади баклажанів, на розвиток кореневої системи, нарощуванні зеленої маси. Також при нестачі поживних елементів у рослин знижується імунітет, вони стають більш схильні до зовнішніх факторів, хвороб і шкідників.

Підживлення розсади баклажанів

Добрива допоможуть виростити міцні і сильні сіянці, які наростять хорошу кореневу систему і надземну частину, добре приживуться після пересадки у відкритий грунт або теплицю.
Таким чином виходить, що підгодівля розсади баклажанів в глобальному сенсі необхідна для отримання багатого, гарного і смачного врожаю.

Сіянці, вирощувані в домашніх умовах, знаходяться в тарі з обмеженою площею харчування, яка визначена рамками невеликої тари. Зростаюча розсада баклажанів активно споживає поживні речовини, і коли запас поживних елемент виснажується, дуже важливо ззовні підгодувати розсаду, щоб заповнити баланс. Підживлення особливо важливе, якщо ви спочатку посіяли насіння (або розпікувати сіянці) в неродючий грунт!

Підживлення – невід’ємна частина догляду за розсадою, вона привносить в грунт корисні мікро- і макроелементи, які сприяють гарному, якнайшвидшому зростанню і розвитку.

Зверніть увагу! Щоб виростити міцну, здорову розсаду баклажанів, недостатньо просто вчасно підгодовувати сіянці. Дуже важливий комплексний догляд: своєчасний полив, хороше освітлення, якісний грунт, відповідний температурний режим, періодичне розпушування, загартовування перед висадкою у відкритий грунт / теплицю.

Коли потрібно підгодовувати розсаду баклажанів: терміни

При виконанні даної процедури по догляду дуже важливо дотримуватися оптимальних строків. При неправильно вибраному часу захід у домашніх умовах може бути мало корисним і неефективним, і навіть шкідливим.

Коли потрібно підгодовувати розсаду баклажанів?

Підживлення розсади баклажанів проводиться в кілька етапів, які можна позначити наступними термінами:

 • Перша підгодівля. Через 14 днів після пікіровки (а пікіровка проводиться при появі перших 2-3 справжніх листочків). Момент появи перших двох-трьох листочків настає приблизно через 3-4 тижні після появи сходів. Отже, терміни першого підживлення: приблизно через 35-45 діб після появи сходів. Підгодовувати рослини до пікіровки абсолютно недоцільно, їм вистачає поживних речовин в грунті.
 • Друга підгодівля. Через 10-14 діб після першого внесення добрив.
 • Третя підгодівля. За 7-10 діб до висадки розсади баклажанів у відкритий грунт або теплицю.

Після пікіровки сіянцям потрібно багато ресурсів, енергії на ріст і розвиток, тому дуже важливо побалувати сіянці додатковим харчуванням!

Зверніть увагу! Насправді розсаді баклажанів, як правило, вистачає всього 2 підгодівлі (перша – після пікіровки, друга – перед висадкою на постійне місце).
Однак якщо рослини після 1-ї процедури виглядають кволими і повільно ростуть, то можна підгодувати вдруге (як описано в схемі вище).

Як і чим правильно підгодувати розсаду баклажанів: схема, добрива

Максимальної користі від підгодівлі можна досягти тільки в разі використання відповідних складів. Рослинам необхідні макроелементи (азот, фосфор, калій) і мікроелементи (марганець, бор, залізо, цинк і ін).

Як і чим правильно підгодувати розсаду баклажанів

Зверніть увагу! Є два способи внесення добрива:
кореневе підживлення (внесення під корінь, в грунт);
позакореневе (обприскування надземної частини: стебло, листя).
Підгодовують розсаду переважно кореневим способом (вносять рідкі добрива в грунт).

Для першої, другої і третьої підгодівлі розсади баклажанів можна використовувати один з наступних варіантів:

 1. Найкращий і зручний варіант: підгодувати сіянці спеціальним комплексним водорозчинним добривом, призначеним саме для розсади. У таких універсальних препаратах збалансований склад, що містить макро- і мікроелементи. Виконувати підгодівлю необхідно за інструкцією, яка вказана на упаковці.
 2. Можна приготувати живильний розчин самостійно з наступних мінеральних добрив за таким рецептом: суперфосфат (3 ст. л.), Сульфат калію (2 ч.л.), аміачна селітра (1 ч.л.) на 10 літрів води.
 3. Можна відразу використовувати комплексне мінеральне добриво Нітроамофоску, що містить азот, калій і фосфор (1 столова ложка розчиняється в 10 літрах води).

Зверніть увагу! При використанні звичайних мінеральних добрив, які містять азот, калій і фосфор, але не містять мікроелементів, рекомендується додатково підживити препаратом, що містить мікроелементи. Наприклад, Гумат 7 + йод (удобрювати по інструкції!).

Порада! Крім основної підгодівлі корисно полити або обприскати розсаду після пікірування (відразу або через пару днів) стимулятором росту, наприклад, Епін, Циркон. Така підгодівля допоможе рослинам відновитися після пересадки, швидше вкорениться, знизить стрес.

Правила підгодівлі розсади баклажанів

Правила підгодівлі розсади баклажанів в домашніх умовах

До підгодівлі рослин в домашніх умовах потрібно ставитися з усією серйозністю. Адже процедура може як принести багато користі, так і нашкодити сіянцям (надлишок поживних речовин також шкідливий!). Рекомендується підгодовувати розсаду баклажанів за такими правилами:

 • Перед внесенням добрив потрібно в обов’язковому порядку полити сіянці звичайною водою (за 1-2 години до процедури). Коренева система насититься водою, і зможе уникнути хімічного опіку від різкого внесення рідкого добрива (через опіки сіянці можуть сильно ослабнути, загинути).
 • Найголовніше дотримуватися схеми підгодівлі: дотримуватися рекомендованого дозування, дотримуватися норми. Надлишок добрив також небезпечний, як і недолік!
 • Уважно читайте інструкцію з використання до кожного конкретного препарату.
 • При поливі добривами важливо не допускати попадання розчину на стебло і листя рослини. Поживний рідкий розчин повинен вливатися тільки в грунт!
 • При найменшому попаданні рідкого розчину на листя або стебло, необхідно відразу ж обприскати рослину з пульверизатора чистою водою. Маніпуляція необхідна для запобігання опіку.
 • Найбільш вдалий час для кореневого підживлення: ранній ранок. А ось вдень, в полуденний час, робити це вкрай небажано!
 • Якщо ви збираєтеся проводити позакореневе підживлення, то робити його можна тільки рано вранці або вечером (після заходу сонця), або ж днем ​​в похмуру погоду. Якщо обприскати розсаду на підвіконні в ясну погоду, листочки отримають опік.
 • Підживлення проводиться в тому ж обсязі, що і полив звичайною водою.

Важливе правило! Не можна компенсувати якісний і повноцінний догляд підгодівлею. При недостатньому освітленні, рідкісних або занадто частих поливах, невідповідної температури, рослини не зможуть нормально розвиватися, нарощувати скелет і корінці, вона буде слабкою, кволою.

Якщо ви помітили, що рослини стали якимись не такими (кволими, слабкими, повільно ростуть), то потрібно обов’язково переглянути умови і догляд, раптом ви робите щось не так!

Чим підгодувати розсаду баклажанів, якщо вона витягується?

Витягування розсади – це несприятливий процес, при якому сіянці тягнуться вгору, стоншуються, слабшають, і якщо не вплинути на ситуацію – вони загинуть. І навіть якщо рослини не загинуть, то все одно від таких вишикуваних примірників неможливо буде отримати хороший урожай баклажанів.

Чим підгодувати розсаду баклажанів?

Причиною витягування розсади є нестача освітлення (ситуація розвивається особливо стрімко, якщо при нестачі світла висока температура повітря, рясні поливи).

Важливо! Ні в якому разі не намагайтеся компенсувати дефіцит освітлення підгодівлею! При нестачі світла рослини починають витягуватися, слабшають і в кінцевому підсумку гинуть. Підживлення без нормалізації освітлення тільки погіршить ситуацію!

Без коригування освітлення (і поливів, температури) рослини і далі будуть витягатися!

При витягуванні в першу чергу потрібно переглянути якість освітлення. В ідеалі розсада баклажанів повинна висвітлюватися протягом 12-14 годин на добу. Якщо кількість «світлових» годин менше, то потрібно обов’язково додатково освітлювати фітолампи.

Крім цього, можна позитивно вплинути на ситуацію за допомогою підгодівлі розсади баклажанів спеціальним препаратом-ретардантом: вони сповільнюють ріст стебла і листя, і стимулюють швидкий розвиток кореневої системи. Завдяки цьому можна уповільнити або зупинити витягування. Зрозуміло, використання ретардантів не можна назвати повноцінною підгодівлею.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *