Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Виноград

Підживлення винограду восени

Підживлення винограду восени
Поділитися записом:

Зима – дуже складний і важливий період в житті кожної культурної рослини. І виноград – не виняток з цього правила. У цю пору року йому загрожують сильні морози, через які навіть досить сильні кущі можуть або загинути, або отримати серйозні фізіологічні пошкодження, що знижують врожайність лози. Крім того, зима – період спокою: в цей час рослини відпочивають, набираючись сил перед поновленням весняної вегетації.

Але, щоб зимівля пройшла успішно, лозі необхідно забезпечити певні умови. В тому числі, важливу роль відіграє підгодівля винограду восени. Як же домогтися від неї максимальної віддачі? Розповімо про це в нашій статті!

Чим варто підгодувати виноград восени?

Догляд за виноградником до зимових морозів дозволить зміцнити лозу і підвищити шанси на рясний врожай наступного року. В спектр робіт входить обприскування і обрізка, захист від шкідників і хвороб, а також підживлення винограду восени з урахуванням регіону, сорту та віку культури.

При посадці живців вноситься досить органіки і мінералів, яких вистачить на перші 2-3 роки. Коли лозі виповниться більше 3 років, пора удобрити її перед холодами. Цілі, для досягнення яких удобрюють виноград восени:

 • відновлення харчування після зняття врожаю;
 • стимуляція розвитку майбутніх плодових бруньок;
 • захист коренів від промерзання;
 • підвищення імунітету;
 • заповнення дефіциту харчування з урахуванням типу грунту.

Коли найкраще проводити підгодівлю?

Терміни осінньої підгодівлі винограду залежать від вирощуваного сорту і місцевого клімату. Є у виноградарів і певні правила. Наприклад, не вносити добриво після проведення обрізки, оскільки остання виконується в період, коли рослина перебуває в спокої і соки по лозі припинили рух.

Якщо співвідносити терміни осіннього підживлення винограду з сортами, то ранні удобрюють в кінці серпня – початку вересня, а пізні – до середини жовтня. Якщо враховувати кліматичні особливості регіонів, то в південних удобрюють виноградники в жовтні, в північних – в серпні, а в центрі роботи проводять у вересні.

Підживлення винограду восени

Піщані грунти погано утримують корисні речовини, тому є сенс кілька разів вносити підживлення потроху протягом вегетаційного періоду, а восени в два прийоми. Перший припадає на період відразу після збирання винограду, а другий проводиться безпосередньо перед зимівлею. Піщані грунти рясно удобрюють щорічно, а супіщані – через рік. Глинисті грунти досить підгодувати один раз в 3 роки, але повноцінно, що включає органіку і мінерали.

Види популярних добрив і дозування

Осіння підгодівлі винограду здійснюється мінеральними калійно-фосфорними сумішами з включенням мікроелементів або органіки. Агрохімікати швидко всмоктуються корінням і проникають в тканини рослини за 2-3 дня. До застосування будь-якої підгодівлі слід уточнити їх взаємодія і швидкість засвоєння. Розрізняють такі типи:

 1. Антагоністи. Коли один з мікроелементів переважає, інший стає дефіцитним.
 2. Блокуючі один одного. Зрозуміло, що не варто вносити їх одночасно.
 3. Синергісти. Допомагають один одному стати легкотравними для рослин.

В якості підгодівлі винограду восени вибирають мінеральні склади (дозування найпопулярніших будуть вказані нижче) або використовують органіку. Наприклад, прихильники органічного землеробства для заповнення дефіциту фосфору і калію застосовують деревну золу і перегній.

Можна поєднувати органіку і мінеральні склади. Спочатку знімають врожай, потім вносять мінеральні добрива для винограду восени, а приблизно через місяць – органіку. На ринку можна знайти гумінові добрива, вермикомпост, органомінеральні суміші. Їх переваги – простота застосування. Потрібно тільки розвести водою і полити лозу.

Фінальним заходом стає мульчування грунту, завдяки чому грунт стає пухким і вологим.

Доступні мінеральні добрива для догляду за виноградом

Власники приватних виноградників використовують такі склади:

 • Суперфосфат (монокальцийфосфат) – на 3 л. гарячої води беруть 20 ст. л. препарату. Отриманий концентрат розводять з розрахунку 150 мл. на 10 л води.
 • 20-40 г. сірчанокислого калію (можна замінити калімагнезію), які розводяться на відро води.
 • Фосфоритне борошно. Дозування 300 г. на 1 м2. Повторювати обробку не раніше, чим 1 раз в 3 роки.
 • Азофоска. Розкидається в міжряддях. Перекопка не потрібна.
 • Нітроамофоска. Розводиться водою для поливу.
Підживлення винограду восени

Ефективні органічні добрива

Якщо не хочеться застосовувати на своїй ділянці мінеральні добрива, підживлення винограду восени можна проводити опри допомоги органіки, яка є їжею для корисних бактерій, що мешкають в грунті. Мікроорганізми перероблять внесені натуральні добрива, а після загибелі бактерій поглинені ними поживні речовини стають доступні культурам.

Найпопулярніші варіанти органічних добрив для осінньої підгодівлі винограду:

 1. Деревна зола. Розкислює грунт, містить ряд збалансованих мікроелементів. Особливо цінною вважають спалену лузгу насіння соняшнику. На 1 відро води беруть 300 г. золи, залишають бродити і використовують для кореневого поливу. Інший варіант застосування – розсипати попіл по грунту під перекопування з розрахунку 200-300 г. на 1 м2.
 2. Коров’ячий гній. Використовується на супіщаних і піщаних грунтах. Містить азот, який протягом зими розчиниться, а по весні стане стимулятором для нарощування зелені. Свіжий гній використовувати небезпечно, оскільки він здатний обпалити коріння. Норма внесення – 10-15 кг. на кожен кущ. Добриво прикопують на глибину 20-25 см. Від стовбура роблять відступ близько 40-50 см. і риють пристволову канавку.
 3. Пташиний послід. З огляду на високу концентрацію азоту, потрібно правильно настоювати і розбавляти послід. Спочатку готують концентрат з 4 л. води і 1 л. посліду. Далі отриманий розчин розводять водою у співвідношенні 1: 2 і поливають виноградник з розрахунку 500 мл. на кожен кущ.

Які з народних засобів можна використовувати?

Найбільш доступні і прості в приготуванні натуральні добрива винограду восени виготовляють з яєчної шкаралупи і пекарських дріжджів.

Щоб отримати користь від яєчної шкаралупи, потрібно збирати її протягом певного терміну. В її складі – близько 95% кальцію, а також фосфор, магній і калій. Шкаралупу миють проточною водою, подрібнюють, просушують в духовці або під сонячними променями. Далі залишається лише розкидати на грядках отриманий порошок і полити.

Підживлення винограду восени

Підживлення з дріжджів готується наступним чином: на 10 л. води беруть 100 г. сирих дріжджів і залишають суміш бродити на ніч. На ранок поливають кущі винограду, витрачаючи на кожен по 2 л. розчину.

Базові правила підгодівлі винограду

Щоб отримати хороший врожай, потрібно регулярно доглядати за лозою і дотримуватися таких правил підгодівлі винограду восени:

 1. Мінеральні добавки і органіку вносити тільки у вологий грунт.
 2. Чим більше буде площа живлення кожного куща, тим краще врожай. Якщо не загущать посадки, коріння поглибиться на 6 м., звідки візьме ще більше корисних речовин.
 3. Щоб уникнути перевитрати води для поливу виноградника, при посадці вкопують пластикову трубу для кожного куща. Так вдається в майбутньому дозовано заливати воду з підгодівлею.

Корисні поради від професіоналів

Догляд за лозою, крім підживлення винограду восени добривами, включає в себе ряд заходів – обрізку, укриття на зиму, захист від шкідників і хвороб. Кілька корисних порад від виноградарів з досвідом не завадять:

 1. Обходити виноградники вранці, коли сходить сонце.
 2. Коли виноград цвіте, не проводити ніяких робіт.
 3. Не садити кущі близько один до одного.
 4. Збирати виноград в суху погоду, не залишаючи грона під сонячними променями і дощем.
 5. Виконувати профілактичну обробку, не чекаючи хвороб.
 6. Не перевищувати дозування добрив, строго слідувати інструкціям.

Якщо вчасно проводити всі роботи, акуратно дозувати і вибирати добрива, то лоза віддячить щедрим урожаєм.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *