Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Яблуня

Підживлення яблунь восени

Підживлення яблунь восени
Поділитися записом:

Найпоширенішим деревом наших садів, без сумніву, є яблуня. Але, щоб вона давала хороший врожай, потрібно робити періодичну її підгодівлю різними добривами в різний час вегетативного періоду. Зазвичай підгодівлю проводять навесні та влітку, а от осінь для багатьох залишається спірним періодом. У даній статті буде дана відповідь на питання «Чи потрібна підгодівля яблунь восени?».

Для чого в цілому потрібна осіння підгодівля яблунь?

Плодоносні яблуневі дерева активно витягують з грунту корисні речовини, виснажуючи запаси. Якщо своєчасно не заповнювати дефіцит, сад почне хворіти, а врожайність знизиться. Для останньої підгодівлі яблунь восени використовують органіку (гній, послід, компост і торф), мінеральні препарати (калійну сіль, суперфосфат, сечовину), а також комбіновані добрива.

Найбільш корисними для саду вважають органічні добрива, оскільки вони не тільки забезпечують грунт корисними речовинами, а й благотворно позначаються на його структурі. Земля стає пухкою і повітропроникною.

Мінеральні добрива під яблуню восени використовують при виявленому дефіциті конкретних макро- і мікроелементів. Перед зимівлею дерева потрібно забезпечити калієм і фосфором. Азот майже не вносять, оскільки він стимулює приріст зелені, а молоді пагони не встигнуть зміцніти і загинуть в морози.

Як грамотно підготувати яблуні до підживлення?

Зразкові терміни осінньої підгодівлі яблунь випадають на кінець серпня – початок вересня. У цей період сад ще зелений, дерева активно харчуються, запасаючись корисними речовинами на зиму. Осінні роботи в саду починають з огляду плодоносних дерев, видалення лишайників і наросшего моху зі стовбурів, якщо необхідно. Це дозволить запобігти всиханню гілок. Після зачистки стовбур обробляють мідним купоросом і промазують садовим варом. Тільки після обрізки зайвих гілок і очищення саду приступають до внесення обраної підгодівлі.

Підживлення яблунь восени

Як і чим правильно годувати яблуні?

Починаючи з кінця серпня, як добриво використовують суперфосфат. Він допоможе закласти здорові нирки на наступний рік. На відро води беруть 100-150 г. препарату, готовим розчином обприскують крону. Якщо підгодівля по листу неможлива, використовують органіку або мінерали для пристовбурної обробки. Більшість садівників розкидають добрива в пристовбурних колах і перекопують грунт на глибину до 20 см.

Якщо планується використовувати в якості підгодівлі яблунь восени гній, він повинен попередньо добре перепріти. На кожне пристовбурне коло витрачається не більше 2 відер добрива. Його розкидають по землі з наступного перекопування на глибину 20 см. і рясним поливом.

Інший варіант внесення – ямковий метод. За проекції крони роблять лунки лопатою на глибину 20 см., на дно укладають половину стандартної дози обраного добрива. Лопатою змішують препарат в лунці з землею, закривають знятим грунтом і поливають.

Гнойову рідину в якості добрива для яблуні восени використовують ближче до початку жовтня. Щоб приготувати розчин, ємність на 1/3 заповнюють гноєм, доверху заливають водою і настоюють 3 дні, перемішуючи. Концентрат розбавляють водою в пропорції 1: 5 і поливають пристовбурні кола.

Крім органіки використовують мінеральні препарати. Один з популярних варіантів – розвести у відрі води 1 ст. л. аміачної селітри і полити розчином пристовбурні кола. Після обробки землю мульчують торфом, деревною золою, декоративною тріскою і іншою органікою.

Підживлення яблунь восени

Коли краще проводити підгодівлю?

У кожному регіоні терміни підживлення яблунь восени добривами відрізняються. Починати рекомендується після збирання плодів, але поки листя ще на кроні. Пізні сорти підгодовують за 2 тижні до передбачуваних морозів.

Грунт для внесення підгодівлі повинен бути ще теплим. Коріння в цей період зміцнюються і активно поглинають з грунту корисні речовини. Терміни підживлення залежать від погоди і сорту яблуні, оскільки врожай з одних дерев знімають у вересні, з інших – в жовтні, а деякі плодоносять до листопада. У північних регіонах підгодівлю вносять раніше, в південних – пізніше. Приблизний графік:

 1. Обробка стовбурів від лишайників і моху, внесення суперфосфату і аналогів по листу – з кінця серпня до початку вересня.
 2. Прикоренева осіння підгодівля яблунь торфом або гноєм, мінералами (калійною сіллю, суперфосфат) – з кінця вересня до початку жовтня.
 3. Добриво жижою, мульчування – перші 2-3 тижні жовтня.

Чим рекомендується удобрювати яблуню восени?

Вибір добрив здійснюється не тільки по вхідних в них компонентів, що підвищує врожайність. Враховують вік дерев в саду, особливості сорту і склад грунту.

Якщо сад росте на кислому грунті, для підгодівлі яблунь восени використовують крейду, золу, доломітове борошно або вапно. Щоб знизити надмірну лужну реакцію грунту, використовують тирсу або торф.

Підживлення яблунь восени

Мінеральні препарати пізньої осені краще використовувати в рідкій формі, щоб коріння встигли їх поглинути і засвоїти до заморозків. Для підгодівлі дворічних і ще не плодоносних яблунь підійде розчин, приготований з відра води і 2 ст. л. сірчанокислого калію і суперфосфату. Дорослим насадженням збільшують дозування до 30 мг., фосфорні підгодівлі погано розчиняються у воді, тому в сухому вигляді їх розкидають біля стовбура, перекопують і поливають.

Органіка дешевша і доступна, особливо в сільській місцевості. Для осінньої підгодівлі яблунь застосовують:

 1. Сухий перепрілий гній, перекопаний з грунтом.
 2. Гнойова рідина (до середини жовтня).
 3. Коров’як (гній і вода у співвідношенні 1:10).

Найпростіше з органічних добрив – деревна зола. Вносять її під корінь поливом або розкиданням біля стовбура. Торф служить одночасно і підгодівлею, і мульчею. Після розсипання по землі він запобіжить швидкому випаровуванню вологи і поліпшить якість грунту.

Особливості сезонної підгодівлі в залежності від віку яблуні

Для дорослих і молодих дерев цілком можна використовувати одну і ту ж підгодівлю, тільки варіювати концентрацію з урахуванням віку. До молодих відносять дерева до початку плодоношення, а цей період припадає на перші 5-8 років життя.

Підживлення яблунь восени

Восени корисні фосфорні та калійні добрива в комплексі або окремо. Комплексний склад розбавляють з розрахунку 4 ст. л. препарату на 10 л. води, а окремі беруть по 2 ст. л. на той же обсяг. Якщо використовується сухе добриво, гранули калію і фосфору розсипають біля стовбура в дозуванні 1 ст. л. на 1 м2 під дерево. Старим деревам дають подвоєну порцію. Можна приготувати один з таких розчинів для підгодівлі яблунь восени:

 • Фосфорно-калійна підгодівля (6-10 ст. л. добрива на 10 л. води).
 • Суперфосфат (4-6 ст. л. на 10 л. води).

Забезпечити грунт калієм можна за допомогою золи, розкидавши під деревами з розрахунку 250 г. на 1 м2.

Дозування добрив підбирають не тільки з урахуванням віку, але і сорти дерева. Карликовій дорослій яблуні подвійна доза зашкодить, їй вистачає стандартної пропорції мінус 30%. Є колоноподібні яблуні з поверхневою кореневою системою. Якщо розкидати по грунту сухе добриво, це призведе до опіків коренів, тому для такого дерева використовується тільки розчин.

Які ще важливі заходи необхідні восени?

За 2-3 тижні до того, як почнуться заморозки, потрібно встигнути замульчувати грунт під деревом за допомогою компосту або перегною. Так грунт отримає захист від промерзання, а дерево – харчування на весну. Крім внесення добрива для яблуні, восени потрібно обрізати гілки, укрити пристовбурні ділянки і побілити стовбури. Якщо всі заходи провести вчасно і грамотно, майбутній врожай не розчарує.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *