Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Ялина

Правильна посадка саджанця ялини на ділянці

Правильна посадка саджанця ялини на ділянці
Поділитися записом:

Якщо ви хочете зробити вашу дачу або ділянку приватного будинку більш казковою, красивою і цікавою, то вам обов’язково слід посадити в саду ялину! Благо, зараз великий вибір різноманітних видів і сортів цього чудесного дерева, можна висадити як низьке і мініатюрне дерево, так і дуже високорослу.

Способи розмноження ялини

Як правильно посадити саджанець ялини?

Ялину можна розмножити стандартними для багатьох культур способами:

 • Насінням – найдовший, клопіткий і трудомісткий спосіб, при цьому розмноження таким методом не завжди проходить успішно. Підходить тим садівникам, які люблять експериментувати і спостерігати за всіма етапами вирощування.
 • Живцями – більш простий і швидкий метод, ніж перший. Також технологія фінансово не затратна.
 • Саджанцями – найшвидший, зручний і простий спосіб розмноження ялини. Однак його можна назвати і найдорожчим, тому що доведеться трохи витратитися на покупку хорошого саджанця.

Коли садити саджанець ялини у відкритий грунт?

Садити ялину у відкритий грунт можна і навесні і восени. Однак найбільш підходящим часом є все ж весна. Бажано вибрати терміни процедури до початку вегетації, зокрема сокоруху. Але при цьому земля повинна вже повністю відтанути після зимових морозів. Тобто орієнтовно кінець березня, квітень.

Зверніть увагу! Насправді саджанець ялини із закритою кореневою системою можна посадити і пізньою весною (в кінці квітня, в травні) і влітку. Тільки в таких випадках необхідно буде обов’язково притенить деревце в перший час після посадки, а також педантично піклуватися про регулярний полив. Однак не рекомендується садити влітку в особливо жаркий і посушливий період, саджанець буде довго приживатися.

Як правильно посадити саджанець ялини?

Як вибрати хороший саджанець ялини?

Саджанці багатьох культур продають як із закритою кореневою системою (коріння знаходяться в контейнері з грунтом), так і з відкритою (тобто коріння оголені, вони не поміщені в ємність з грунтом). Так ось, саджанець ялини повинен бути виключно із закритою кореневою системою (приклад такого саджанця на фотографії нижче).
Справа в тому, що коріння всіх хвойних культур не переносять пересихання корінців, тому до посадки вони повинні перебувати в землі і регулярно зволожуватися без пересихання.

Також саджанець повинен бути здоровим, без ознак механічних ушкоджень, грибкових захворювань, хвоя повинна мати нормальний для свого сорту забарвлення хвої. Не варто купувати саджанець з засохлими, поламаними пагонами, з підсохлої хвої.

Пам’ятайте! Пересушене коріння ялини гинуть швидко, не можна допускати перебування корінців на повітрі!

Куди посадити ялину на ділянці: вибираємо місце на дачі?

Вибір правильного і найбільш підходящого місця – дуже важливий етап підготовки до посадки саджанця.

Як правильно посадити саджанець ялини?

У даній культури особливі вимоги до освітлення: ялина повинна нормально освітлюватись, але при цьому не стояти під палючими променями сонця (особливо в пік сонячної активності, тобто опівдні). Добре підходить легка півтінь. Не рекомендується висаджувати її в глибокій тіні або під дуже жарким, полуденним освітленням.

Найбільш підходяща земля для вирощування ялини у відкритому грунті: легка, пухка. Ідеально підходять легкі суглинки.

Дана культура не переносить застою води у грунті, тому не варто вибирати місця з близьким заляганням грунтових вод до поверхні землі, низини, в яких накопичується волога. Якщо ж такі явища присутні у вашому саду, то слід обов’язково зробити дренаж!

При виборі місця для посадки ялини в саду дуже важливо орієнтуватися на майбутні розміри дерева. Якщо ви купили саджанці маленьких хвойніков, то їх можна садити де вашій душі завгодно, навіть поруч з будинком. А ось великі ялини не рекомендується садити близько до будинку або інших плодових / декоративних дерев у дворі, оптимальна відстань між ними – 10-15 метрів.

При невеликій відстані між будівлею і деревом коренева система ялини в міру розростання буде руйнувати фундамент споруди.

При близькому сусідстві з іншими деревами коренева система ялини буде розростатися і вбирати всю вологу з грунту, обділяти своїх сусідів.

Як правильно посадити саджанець ялини?

Невеликі за розмірами ялини дуже красиво виглядають в рокарії, на альпійській гірці, поруч із штучною водоймою.

Як підготувати посадкову яму для посадки ялини?

Як правильно посадити саджанець ялини?

Після того як ви вибрали місце, необхідно підготувати посадкову яму для весняної посадки ялини:

 1. Викопуючи яму, враховуйте, що відстань між високорослими ялинами – близько 3-5 метрів.
 2. Якщо вас цікавить жива огорожа, то оптимально зберегти проміжок близько 1-2 метрів.
 3. Розміри ями повинні визначатися розмірами саджанця. Тобто яма повинна бути у два рази більше земляного кома саджанця (наприклад, якщо ширина і висота кома близько 40 см, то і яма повинна бути 80 на 80 см).

Важливо! Якщо у вашому саду грунт глинистий, важкий або ж грунтові води залягають занадто високо, то рекомендується на дно ями покласти дренажний шар (товщина 20 см). Як дренажний матеріал можна використовувати биту цеглу, щебінь, крупнофракціонний керамзит.

Наступний крок підготовки до посадки ялини – необхідно заправити посадкову яму живильною грунтовою сумішшю, яка благотворно позначиться на майбутньому зростанні дерева. Дуже добре підходить заправка з наступних інгредієнтів:

 • листова земля (2 частини);
 • дернова земля (2 частини);
 • торф (1 частина);
 • пісок (1 частина).

Бажано в грунтову суміш додати мінеральні добрива. Дуже добре підходить комплексне добриво Нітроамофоска (досить буде покласти близько 100-150 грам). Гарненько перемішайте гранули з заправним грунтом.

Якщо у вас немає можливості приготувати грунтову суміш за описаним вище рецептом, то ви можете просто взяти землю з верхнього родючого шару землі, додати у неї Нітроамофоску (і по можливості, пісок, торф).

Інструкція посадки саджанця ялини у відкритий грунт: правила і схема

Як правильно посадити саджанець ялини?

Садити саджанець ялини із закритою кореневою системою дуже легко, від вас не буде потрібно виконання якихось дуже складних дій. Правильно посадити ялину у відкритий грунт навесні допоможе наступна покрокова схема:

 • Виконайте вищеописану підготовку: підберіть ділянку, підготуйте яму, в разі потреби покладіть дренаж, заправте її спеціальною сумішшю.
 • Слід акуратно вилучити саджанець з контейнера, вилучаючи його, не можна пошкоджувати земляний ком або надземну частину. Для цього поставте ємність на бік, акуратно постукайте про контейнер і дістаньте саджанець.
 • Поставте саджанець ялини в посадкову яму, коренева шийка повинна бути вище поверхні землі на 3-5 см. Заглубляти її не можна! Якщо ви поставили його в яму і побачили, що саджанець сидить дуже глибоко, то слід підняти саджанець і підсипати на дно землі.
 • Потім необхідно засипати порожнечі ями живильним грунтом.
 • Після цього потрібно акуратно утрамбувати грунт у пристовбурному грунті.
 • Після посадки зробіть щедрий полив. На даному етапі не варто шкодувати воду. Під один саджанець потрібно вилити близько 3-4 відер, при цьому вливати потрібно поступово, почекайте коли вода вбереться, а потім вливайте наступне відро.

Важливо! Якщо через деякий час після посадки ви побачите, що земля в пристовбурних колі осіла, то обов’язково досипьте до колишнього рівня і знову зробіть полив.

Що робити з саджанцем ялини після посадки: правила догляду?

У перший рік необхідно особливо ретельно доглядати за молодим саджанцем у відкритому грунті. Бережна турбота допоможе нормально вкоренитися і адаптуватися на новому місці без зайвого стресу. Дуже важливо виконувати наступні заходи по догляду:

 1. Якщо ви висаджували у відкритий грунт невеликий саджанець, то рекомендується підв’язати його до опори. Для цього встановіть поруч з маленьким деревом опорний дерев’яний кілок. І підв’яжіть деревце за ствол линвою.
 2. Після висадки рекомендується замульчувати зону пристовбурного кола, мульча довше буде зберігати вологу в грунті. В якості мульчі можна використовувати торф, компост, досить 6 сантиметрів. Також дуже важливо пізньою осені замульчувати пристовбурні кола, щоб захистити молоду кореневу систему від зимових заморозків.
 3. Перші кілька місяців (або навіть перший рік) рекомендується притіняти дерево. Для цього можна натягнути з самої сонячної сторони тент. При занадто яскравому освітленні після посадки молоде дерево може погоріти.
 4. Ялина відносно вимоглива до вологості грунту, тому потрібно регулярно проводити поливи. Особливо це важливо в перший час після посадки, і особливо в жарку і посушливу погоду. Необхідно стабільно підтримувати помірну вологість грунту. Таку процедуру по догляду бажано проводити в ранковий або вечірній час. При цьому воду потрібно вливати в пристовбурні кола, а не під стовбур.
 5. Коли на дачі або ділянці приватного будинку настануть особливо спекотні і посушливі дні, корисно буде поливати ялину методом дощування.
 6. Корисно здійснювати розпушування грунту в пристовбурних колах, при цьому процедура по догляду повинна супроводжуватися видаленням бур’янів. Досить рихлити на глибину 5-7 см, не більше.
 7. Культура особливо не потребує підгодівлі. Однак один раз на рік корисно буде підгодувати молоде дерево, для цих цілей краще всього використовувати спеціальне добриво для хвойних культур (застосовується за інструкцією).
 8. Невеликі дерева слід прикрити на зиму ялиновим гіллям, щоб захистити від морозу. Дорослі дерева не потребують укриття.
Як правильно посадити саджанець ялини?

Ялини не потребують обрізку. Дерева можна обрізати в разі, якщо ви хочете сформувати цікаву крону або при вирощуванні живоплоту.

Популярні види і сорти ялини

Популярні види і сорти дерев, які можна виростити на своїй ділянці:

 • Звичайна ялина (або Європейська), популярний сорт: Нідіформіс.Популярні види і сорти ялини
 • Блакитна ялина (або Колюча), популярні сорти: Глаука, Глаука Глобоза, ХУПС.Популярні види і сорти ялини
 • Східна ялина, сорт: Голден Стар.Популярні види і сорти ялини
 • Канадська ялина (або Сиза), сорти: Коніка, Альберті Глобе, Ехініформіс.Популярні види і сорти ялини
 • Чорна ялина, сорт: Нана.Популярні види і сорти ялини

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *