Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Поради

Пророщування насіння: терміни і способи

Пророщування насіння: терміни і способи
Поділитися записом:

Пророщування насіння потрібно при вирощуванні рослин з тривалим терміном схожості, щоб прискорити вихід зі стану спокою, а заодно оцінити якість посадкового матеріалу. Часто доводиться застосовувати спеціальні методи впливу, щоб насіння проросло.

Щоб прискорити проростання свіжого, що знаходяться в спокої рекомендуються такі методи:

 • обробка посуду для пророщування насіння стимулятором росту розчином нітрату калію або гібереліну;
 • охолодження – насіння, вміщені на зволожений посуд, витримують при низькій температурі (від +5 до + 10 ° С) – 3-7 днів, а потім переносять в умови підвищеної температури +20 … + 25 ° С;
 • прогрівання – сухе насіння прогрівають у відкритому посуді протягом 5-7 днів при температурі +30 … + 40 ° С, потім переносять в прохолодне місце, з температурою +20 … + 22 ° С;
 • пророщування насіння при постійній низькій температурі +10 … + 15 ° С;
 • скарифікація насіння – порушення цілісності оболонок твердого насіння з метою їх набухання і проростання;
 • стратифікація насіння – витримування насіння, що знаходяться в стані спокою, в умовах достатньої вологості і хорошої аерації при знижених температурах.

Щоб проростити насіння катрана степового треба очистити його від плодової оболонки, зволожити дно посуду для пророщування розчином гібереліну і пророщувати 25-30 днів при температурі + 10 ° С.

Насіння кропу, шпинату, фацелії, хмелю пророщують при зниженій температурі, а насіння арахісу і меліси лимонної пророщують при підвищеній температурі + 30 ° С.

Пророщування насіння квітів

Насіння квітів пророщувати складніше, ніж насіння овочевих рослин – вони більш примхливі. Наприклад, у левкою, мальви, льону і цикламена найкращу схожість мають «старі» насіння, після зберігання протягом 3 років.

Деякі квіти формують на одній рослині насіння з різною швидкістю проростання: швидко проростають і «тверді» насіння, які можуть пролежати в землі, не загнівая і не проростаючи, 2-3 роки, а потім дати сходи.

Таблиця. Рослини, що формують кілька типів насіння
адонісаконіт
водозбіргеліотроп
запашний горошокірис
люпинкачім
кореопсисфарбітіс
нигелладельфініум
мальвафацелія

Насіння квамокліта, повоя і фарбітіса надрізають з боку протилежного зародку, щоб вони швидше проросли.

Насіння з твердою оболонкою треба скарифіцирувати: наколоти голкою, скальпелем, ножем або обережно стиснути плоскогубцями так, щоб не пошкодити зародок.

Насіння аспарагуса, примули перед посівом треба замочити у воді на добу.

Насіння фрезії гібридної наколоти або зрізати частину насінної оболонки, з протилежного боку зародку.

Щоб прискорити проростання насіння кали і калонікціона треба помістити їх в марлевий мішечок і опустити в гарячу воду при температурі + 90 ° C на 1-2 секунди. Операцію треба повторити 2-3 рази.

Насіння портулаку можна прогріти при температурі + 30 ° С 3-5 доби.

Мар’ їн корінь має тривалий термін проростання насіння: 2-3 місяці при +5 … + 7 ° C, 1,5-2,5 місяці при + 20-25 ° C. Тривалість пов’язана з тим, що насіння Мар’їного кореня не встигають визрівати на корню, тому тривалий процес дозрівання.

Насіння примули сходять довше місяцяШвидко втрачають схожість насіння:

 • горицвіту,
 • водозбору,
 • лилейника,
 • морозника,
 • примули,
 • аспарагуса,
 • дельфиніума,
 • флокси волотистого.

Тому їх краще висівати відразу після збору, восени – в грунті за осінньо-зимовий період у них проходить процес стратифікації.

Насіння примули сходять довше місяця.
У багатьох квіткових рослин дуже великі терміни проростання, наприклад:

 • насіння аспарагуса – 25-30 днів,
 • адоніс – 30 днів,
 • примула – 35 днів,
 • цикламен, фрезія, флокс волотисте, ірис гібридний, бегонія – 30 днів,
 • дельфінум лілії, морозник, водозбір – 22-25 днів.

Це все багаторічні квіти, досить добре розмножуються насінням, висівати насіння можна ранньою весною або під зиму.

Як пророщувати насіння квітів

Насіння квітів, які вирощують через розсаду можна пророщувати на фільтрувальному папері або піску, а дуже дрібне насіння – на поверхні грунту, не засипаючи їх зверху, або на фільтрувальному папері. Слідкуйте, щоб грунт завжди був вологим.

Насіння квітів, які відразу висівають в грунт, можна замочити в чистій воді або слабкому розчині гетероауксину протягом 6-24 годин, поки не з’явиться піна, що означає «пробудження» насіння.

Щоб набряклі насіння не злиплися їх треба трохи просушити і відразу висіяти в грунт. Прийом гарантує появу ранніх сходів і раннє цвітіння. При посіві намоченими насінням грунт повинен бути вологим, щоб паростки не загинули.

Пророщування насіння дерев і чагарників

Для пророщування насіння дерев і чагарників немає ніяких перешкод, робиться це подібно до насіння овочевих та квіткових культур.

Насіння в’яза можна пророщувати в крилатки і без, в обох випадках насіння треба замочити у воді на 18-24 години.

Щоб прискорити проростання насіння гибискуса, їли, жимолості, інжиру, ялиці, пузиреплодник, сосни, спіреї, туї насіння замочують у воді на 18-24 години і висаджують в пісок.

Насіння акації сріблястої (мімоза) скарифіцирують, промивають в проточній воді і висаджують в пісок.

З жолудя можна виростити дубЖолуді промивають в проточній воді і звільняють від шкірки і зрізають 1/3 сем’ядолей з боку, протилежного корінця зародка, а потім, видаливши насіннєву шкірку, укладають в пісок зрізом вниз.

Волоський горіх замочують у воді на 3-4 доби, потім відкривають половинки шкаралупи ножем, вставляють шматочок сірника в щілину і висаджують в пісок.

Насіння плодових рослин звільняють від м’якоті, підсушують і висівають в пісок. Сходи насіння майже всіх дерев і чагарників з’являються через 20-40 днів.

Кісточки сливи і вишні, подібно до інших насінню з твердою оболонкою, повинні пройти стратифікацію – кісточки перемішують з вологим піском і поміщають в горщики або ящики.

Для пророщування можна використовувати мох, тирсу або торф. Контейнери з кісточками треба помістити в пакети, зав’язати і прибрати в холодильник, так де температура +3 … + 7 ° C. Також можна закопати кісточки сливи і вишні в землю на глибину 30-40 см.

Тривалість стратифікації для сливи – 120-180 днів, для вишні піщаної – 60-70 днів, для вишні повстяної – 70-75 днів. Сходи з’являються на наступний рік навесні або навіть навесні другого року.

Пророщування насіння екзотичних і лікарських рослин

Насіння пальми швидко втрачають схожістьНасіння пальми швидко втрачають схожість, тому куплені насіння повинні бути свіжими. Щоб прискорити проростання насіння пальми треба їх скаріфіцірувати: надрізати або протерти наждачним папером товсту оболонку насіння, або залити теплою водою (+ 35 ° C) на дві доби.

Насіння пальми висівають у вологу суміш торфу і піску при температурі + 25 ° С. Суміш повинна бути постійно вологою. Насіння пальми сходять довго – доведеться набратися терпіння.

Сіянці пальми пікірують у фазі сім’ядоль або першого справжнього, намагаючись не пошкодити коріння при пересадці і не зачепити насіння, яке приліпилося збоку.

Насіння кактусів швидко проростають в звичайних умовах.

Насіння лікарських рослин пророщують так само, як квіткові і овочеві, але не всі. Насіння родіоли рожевої, тирлич жовтий, горицвіту весняного стратифицирують 1-2 місяці у вологому піску при температурі 0 … + 5 ° C.

Насіння женьшеню добу витримують у воді при температурі + 25 ° C, а потім висівають в землю. Багато насіння лікарських трав проростають довго, тому треба набратися терпіння і почекати.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *