Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Бегонія

Розсада бегонії вічноквітучої: коли і як садити, як доглядати, пікірувати?

Як виростити розсаду бегонії в домашніх умовах
Поділитися записом:

Яскрава, барвиста культура стане родзинкою будь-якого саду, вона може прикрашати не тільки квітник у відкритому грунті, а й вирощуватися у вазонах і підвісних кашпо на вулиці, на балконі. Найбільш популярний різновид в наших садах – бульбова (вічноквітуча) бегонія. Також такий різновид часто називають «гібридним». У наших кліматичних умовах вирощується як однорічна культура. Вирощування розсади важливий етап розвитку рослин, тому до нього потрібно підійти з особливою увагою.

Коли садити бегонію на розсаду в домашніх умовах: термін

У розсади різних культур різний вегетаційний період, отже, терміни посіву в домашніх умовах можуть відрізнятися. Коли ж найкраще садити бегонію вічноквітучу на розсаду? В середньому, оптимальний період для процедури: весь лютий.

Однак не можна забувати, що в різних регіонах різні кліматичні умови, різні часи настання тепла, збільшення тривалості світлового дня, терміни висадки рослин у відкритий грунт. Тому не можна виділити один спільний час висадки на розсаду. Але, наприклад, можна виділити приблизні терміни посадки культури в різних регіонах:

 • У Північних регіонах – сіяти краще в середині березня.
 • Центральний регіон України – оптимально посадити культуру в першій половині лютого.
 • У Південних регіонах – висівати насіння можна рано, вже в кінці січня, або на початку лютого.

До речі, багато садівників звикли виконувати процедуру, орієнтуючись на цикли місяця. Якщо ви з їх числа, то для вибору оптимального часу можете скористатися Місячним календарем посадок 2021 року:

Сприятливі дні:

 • в лютому: 17, 18, 22, 23, 24 число;
 • в березні: 1, 3, 4, 20, 21, 29, 30;
 • в квітні: 9, 10, 15, 16, 17.

Несприятливі дні для процедури:

 • в лютому: 11, 27;
 • в березні: 12, 28;
 • в квітні: 11, 26.
Коли садити бегонію на розсаду в домашніх умовах

Що потрібно для посадки бегонії на розсаду: вибираємо грунт, тару, насіння

До моменту посіву бегонії на розсаду необхідно підготувати весь необхідний інвентар: насіння, грунтову суміш, ємність, матеріал для дренажу. І дуже важливо вибрати відповідні матеріали. Давайте розберемося, що потрібно цій культурі для успішної посадки:

 1. Важливо вибрати відповідний за якістю грунт. Які вимоги до грунту для розсади бегонії? По-перше, він повинен бути легким і пухким, щоб добре аеровався і коренева система нормально розвивалася, по-друге, грунт повинен бути поживним, щоб рослини отримали повноцінне харчування, по-третє, краще слабокислий грунт (pH 5,5-6, 5). При цьому бажано просіяти грунт через сито (розмір осередків близько 5 мм.).
 2. Необхідно підібрати підходящу ємність: широка, невисока (приблизно 7-8 см). З цією метою можна використовувати спеціальний ящик для розсади, куплений в магазині садової тематики. Або ж можна знайти вдома якийсь пластиковий контейнер (харчовий, з-під овочів, грибів). Тобто принципових вимог до тари немає, головне, щоб було зручно конкретно вам. Добре, якщо у вас до цієї ємності є відповідна за розміром кришка. Також на дні виробу повинні бути дренажні отвори.Що потрібно для посадки бегонії на розсаду?
 3. Приготуйте матеріал для якісного дренажу. На дно ємності дуже рекомендується покласти дренажний шар, який буде перешкоджати застою вологи. Наприклад, можна використовувати керамзит дрібної фракції, перліт, невелику гальку, биту цеглу. Нормальна товщина шару – 2-3 сантиметри.
 4. Важливо вибрати якісне насіння. Краще віддати перевагу продукції надійного виробника з хорошою репутацією. Так як насіння дуже дрібне, то готувати їх недоцільно, потрібно відразу сіяти в грунт.
 5. До речі, можна купити дражировані (гранульовані) насіння бегонії, вони набагато більше за розміром і їх зручніше сіяти.
Розсада бегонії вічноквітучої: коли і як садити?

Схема посадки насіння бегонії на розсаду

Не секрет, що різні овочеві та квіткові культури висіваються в домашніх умовах з різними нюансами і особливостями. Дотримуватися схему посіву дуже важливо, тому що при її порушенні схожість буде дуже низька, або ж насіння і зовсім не зійдуть, або сходи будуть занадто загущені. Щоб уникнути проблем конкретно з цієї квітковою культурою, рекомендується сіяти насіння бегонії за наступною інструкцію:

 • Приготуйте насіння, ємність, грунтову суміш, матеріал для дренажу.
 • Рівномірно насипте на дно дренажний шар.
 • Насипте грунт в ємність, розрівняйте поверхню землі, зовсім злегка притиснувши її.
 • Щедро зволожте землю шляхом обприскування з пульверизатора (вода обов’язково тепла і чиста), дочекайтеся вбирання вологи.
 • Проведіть посадку насіння бегонії. Так як насіння дуже дрібне, то для зручності її краще перемішати з жменькою піску і рівномірно розсипати по поверхні. Є й інший зручний спосіб: перенесіть насіння вологою зубочисткою на поверхню землі з відстанню 1-2 см. один від одного.
 • Після ще раз зволожте поверхню грунту з обприскувача (поливати будь-яким іншим способом не можна, інакше насіння може піти на глибину або зміститися).
 • Накрийте ємність якою-небудь підходящою кришкою або харчовою плівкою.

До речі! Бегонії також можна садити і в торф’яні таблетки. Залийте таблетки теплою водою, коли вони набухнуть, злийте залишки води. Частина таблетки, непокрита нетканим матеріалом, повинна бути зверху, її потрібно зовсім трохи розбуркати зубочисткою і покласти туди 2-3 насінини (після появи сходів потрібно буде залишити один найсильніший сіянець, а решту прищипнуть).

Догляд за розсадою бегонії в домашніх умовах

Догляд за розсадою бегонії в домашніх умовах

З моменту посіву до висадки у відкритий грунт розсада бегонії повинна наростити міцну кореневу систему, хороший скелет (стебло, листя). Хороший ріст і розвиток розсади бегонії можливі тільки при нормальних умовах вирощування і повноцінному догляді. Що ж потрібно робити квітникарю в домашніх умовах?

Відразу після посадки насіння і до появи сходів необхідні наступні маніпуляції:

 • Насіння краще і швидше за все проростає при температурі 24-26 градусів тепла (тому важливо не допускати зниження t нижче 23-20 градусів).
 • Ємність з насінням і грунтом потрібно поставити в світле місце.
 • Протягом всього часу пророщування тара повинна бути накрита плівкою або кришкою для підтримки тепличних умов. При цьому рекомендується щодня (або через день) відкривати міні-парник на 30 хвилин для провітрювання (процедура допоможе уникнути перезволоження, цвілі). Також слід щодня витирати конденсат з укриття.
 • Важливо дуже трепетно ​​стежити за вологістю поверхні грунту, він завжди повинен бути помірно вологим. При підсиханні землі насіння також засохне і вже ніколи не зможе прорости. При найменшому підсиханні грунту обов’язково зволожуйте землю з пульверизатора.
Догляд за розсадою бегонії в домашніх умовах

Після появи сходів доглядати за розсадою бегонії вічноквітучої рекомендується за такою схемою:

 1. Після появи сходів потрібно розібрати міні-парник, однак знімати кришку (або плівку) потрібно поступово, щоб знизити ризик стресу у сіянців від різкої зміни умов. Наприклад, в перший день можна знімати укриття вранці і ввечері на кілька годин, на наступний день – зняти на весь день, а ніч накрити назад, а на третій – зняти повністю.
 2. Якщо раніше полив проводився з пульверизатора, то тепер потрібно поливати прикореневу зону звичайним струменем, і вода не повинна потрапляти на самі рослини. Найкраще поливати тонкою і слабкою цівкою з шприца, спринцівки. Поливати розсаду бегонії потрібно після підсихання верхнього шару землі. Грунт завжди повинен бути помірно (!) вологим.
 3. У поливі дуже важлива і якість води, вона повинна бути м’якою, відстояною, чистою, з оптимальною температурою (+ 20-22 ° C).
 4. Розсада бегонії повинна стояти на самому сонячному підвіконні. Необхідна тривалість світлового дня: 12-14 годин. Якщо світла не вистачає, то потрібно організувати додаткове освітлення фітолампи. Дефіцит світла небезпечний витягуванням, ослабленням і поляганням розсади.
 5. Температура вирощування розсади: 18-20 градусів тепла.
 6. Рослини повинні бути захищені від холодних протягів, не повинні стояти на холодному підвіконні або іншій поверхні. Якщо все ж так вийшло, що ємність стоїть на холодній поверхні, то необхідно підставити теплоізоляційний матеріал під тару.

Зверніть увагу! Розсада бегонії розвивається і росте повільно, в цьому немає нічого страшного, просто особливість культури. Тому не лякайтеся таким темпам розвитку, думаючи що ви робите щось не так.

Як і коли правильно пікірувати розсаду бегонії?

Пікіровка, тобто пересадка рослин в індивідуальні ємності, неминучий і дуже важливий процес вирощування розсади. Терміни пікіровки потрібно визначати по фазі розвитку сіни: при появі перших 2-3 справжніх листків.

Для пересадки необхідно вибирати індивідуальні ємності: стаканчики, горщики (з пластика, з торфу). Відповідний обсяг тари: 200-250 мілілітрів. Якщо виріб пластиковий, то на дні обов’язково повинні бути дренажні отвори.

Як і коли правильно пікірувати розсаду бегонії?

Інструкція пікіровки розсади бегонії:

 • У день пікіровки потрібно рясно полити рослини, але зробити це потрібно заздалегідь.
 • Підготуйте ємності, землю (підійде та ж, що і для розсади).
 • Покладіть на дно тари перліт для дренажу. Наповніть тару землею, відразу зробіть лунку в центрі кожного стаканчика.
 • Тепер потрібно вилучити з землі найміцніші і здорові сіянці (кволі і слабкі годі й пересаджувати). Слід акуратно підчепити (підкопати) дерев’яною паличкою сіянець разом із землею на корінцях.
 • Поставте сіянець в лунку, корінці повинні лежати рівно, не загинатися вгору, не заламуватися.
 • Після пересадки потрібно засипати лунку грунтовою сумішшю, рясно полити.

Після пікіровки рослин потрібно трохи скорегувати догляд:

 • Через кілька годин після процедури перевірте рівень грунту, якщо він опустився після поливу, то обов’язково досипьте грунту до колишнього рівня.
 • Відразу після пікіровки потрібно поставити розсаду бегонії в місце розсіяним сонячним світлом. У перші 3-4 діб рослини повинні бути захищені від попадання прямих сонячних променів.
 • Регулярно поливайте рослини, адже їм для нормального вкорінення і адаптації життєво необхідна цілюща волога.
 • Температура повітря оптимально в районі 18 градусів тепла, не нижче.
 • Через 2 тижня після пікіровки корисно провести підгодівлю розсади бегонії. Підійде будь-яке комплексне добриво для розсади. Вливати добрива під корінь потрібно через дві години після поливу звичайною водою. Ще через 2 тижні можна повторити підгодівлю. Також корисно удобрити рослини за 10 днів до висадки у відкритий грунт.

Порада! За 10-14 діб до висадки розсади у відкритий грунт рекомендується її загартувати. Процедура загартовування посилить імунітет рослин, підготує їх до нових умов, зробивши адаптацію легшою і швидшою. В рамках загартовування спочатку корисно багато провітрювати приміщення з рослинами, а потім ефективно виносити рослини на вулицю (або на балкон). Однак знайомство розсади з вуличними умовами повинні відбуватися дуже поступово: в перший день винести на 1 годину, на другий – на 2, і так поступово збільшити час до повного дня.

Як і коли правильно пікірувати розсаду бегонії?

Висаджувати розсаду бегонії вічноквтучої у відкритий грунт проводиться після зникнення зворотніх нічних заморозків, коли встановиться стабільно тепла погода (орієнтовно друга половина травня). Садити рослини потрібно на легкий, пухкий, родючий грунт і в сонячній локації. Відстань між рослинами 20-30 см. Для висадки потрібно використовувати спосіб перевалки, тобто молода бегонія разом з цілою грудкою землі поміщається в лунку. Руйнувати ком землі не потрібно, адже таким чином можна уникнути будь-яких пошкоджень кореневої системи.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *