Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Перець

Розсада солодкого перцю в торф’яних таблетках: правила посадки, догляду, пікіровки

Вирощування розсади перцю в торф'яних таблетках
Поділитися записом:

Одне з важливих питань, з яким стикаються садівники: куди сіяти перець на розсаду. Питання вибору розсадої ємності і грунту актуальне завжди, особливо для початківців дачників. Давайте розглянемо один з найбільш популярних варіантів: торф’яні таблетки.

Чому варто виростити розсаду перцю в торф’яних таблетках?

Головна особливість розсади перцю – через будову кореневої системи сіянці не дуже полюбляють пікіровку. Пошкодження корінців під час пікіровки може викликати сильний стрес, ослаблення, вразливість перед хворобами, зниження врожайності в майбутньому, і навіть загибель рослин. А пошкодити кореневу систему в тій чи іншій мірі під час пікіровки можна при будь-якій неакуратній дії, від якої ніхто не застрахований.

Тому безпечніше і зручніше посіяти насіння перцю в індивідуальній тарі, щоб потім пересадити рослини в більш об’ємні ємності методом перевалки (з мінімальним ризиком ушкодження корінців). Дуже зручний і практичний варіант: посадка перцю в торф’яні таблетки.

Що таке торф’яні таблетки? Вироби є одночасно і субстрат і ємність для розсади, для вкорінення живців. Шайби зроблені з пресованого торфу, який окантований нетканим матеріалом. Нетканий матеріал необхідний для підтримки форми.
Зустрічаються таблетки різного діаметру: близько 2, 3, 4, 7, 9 см.

Можна виділити наступні переваги вирощування розсади перцю в торф’яних таблетках:

 • Як вже було сказано вище, розсаду в таблетках можна безпечно пікірувати без пошкоджень кореневої системи (або з самими мінімальними пошкодженнями). Пікіровка (точніше пересадка) в більші горщики виконується шляхом безпечної перевалки (тобто цілий земляний ком поміщається в новий субстрат).
 • Шайби з торфу є і тара, і субстрат. Це полегшує вам процес підготовки до посіву, тому що не потрібно мучитися пошуками підходящої грунтової суміші, вибирати підходящу ємність. Також не потрібно знезаражувати грунт.
 • Субстрат торф’яних таблеток відрізняється хорошими якостями: поживність (тобто наявність необхідних рослинам поживних речовин), рихлість, відмінна повітро-і вологопроникність. Такі властивості необхідні для гарної схожості насіння, успішного росту і розвитку сіни, зниження ризику захворювань і появи цвілі.
 • Також до складу виробів сходять стимулятори росту (покращує схожість і ріст), фунгіциди, які захищають сіянці від патогенних мікроорганізмів, що призводять до грибкових захворювань (наприклад, небезпечна Чорна ніжка).
 • Через механічні властивості субстрату без проблем підтримується оптимальна вологість, волога не застоюється (але за умови, звичайно, що ви зливаєте залишки води з піддона).

Таким чином, виходить, що вирощування розсади перцю в торф’яних таблетках багато в чому полегшує садівникам процес догляду за сіянцями, знижує ризик несприятливих явищ і проблем з рослинами (хвороби, загнивання, пліснява, травмування корінців).

Терміни посадки насіння перцю в торф’яні таблетки

Вибір правильних термінів не менш важливий, ніж вибір ємності. До моменту оптимального періоду висадки рослин у відкритий грунт (або теплицю) конкретно для вашого регіону сіянці повинні бути досить розвинені, повинні наростити міцну кореневу систему, скелет. При цьому сіянці не повинні «пересидіти» в одній тарі занадто довго, чекаючи висадки.

Розсада солодкого перцю в торф'яних таблетках

Орієнтовний час для посадки перцю в торф’яні таблетки: кінець лютого, перша половина березня. Однак садівник повинен враховувати і особливості клімату місця свого проживання.

Порада! Також рекомендується брати до уваги інформацію на упаковці з насінням. Хороший виробник, як правило, вказує рекомендовані терміни для конкретного сорту.

Як правильного посадити перець на розсаду в торф’яні таблетки: інструкція

Важливо знати всі нюанси, особливо тим, хто перший раз користується торф’яними таблетками. Незважаючи на всю простоту і щирість, важливо правильно підготувати шайби до посадки, і посіяти насіння вірно.

Важливо! Для розсади перцю рекомендується вибирати таблетки діаметром 3 сантиметри.

Посів насіння перцю в торф’яні таблетки рекомендується проводити за наступною схемою:

 1. Щоб побачити більш швидкі і дружні сходи, корисно підготувати насіння. Найбільш ефективний спосіб: пророщування (насіння поміщаються у вологу бавовняну тканину, її прибирають в пакет, пакет зав’язують, прибирають в тепле місце + 23-28 ° C, регулярно перевіряйте насіння, коли воно проросте, його потрібно відразу посіяти). Також ефективно провести замість пророщування замочування в стимуляторі зростання, наприклад, Циркон, Епін (по інструкції).
 2. Найважливіший етап – підготовка торф’яних таблеток до посіву:
  – поставте таблетки на невеликій відстані один від одної в контейнер з високими бортиками. Важливо, щоб верхня частина шайби без нетканого матеріалу була зверху!
  – влийте на дно тари чисту теплу воду (струмінь не повинен потрапляти на шайби!).
  – дайте шайбам постояти близько 30 хвилин, вони набухнуть і збільшаться в розмірах в кілька разів.
  – після цього злийте залишки води (діставши шайби з піддону, а потім поставивши їх назад).
 3. Тепер потрібно зробити в центрі торф’яної таблетки невелику ямку глибиною 1 см. Просто злегка розворушіть торф зубочисткою.
 4. Проведіть посів насіння в лунку. Сіяти можна пальцями або пінцетом.
  – Садити пророщене насіння, що надзьобалося потрібно вкрай акуратно, щоб не зламати дзьобик (якщо його зламати, сходів не буде).
 5. Тепер потрібно засипати лунку розворушений торфом, щоб насіння перцю виявилися на глибині 1 см.
 6. Накрийте контейнер з насінням кришкою або плівкою і приберіть тару в тепле місце (з температурою 25-28 градусів тепла).
Як правильного посадити перець на розсаду в торф'яні таблетки

Порада! В одну таблетку рекомендується посіяти 2-3 насінини (особливо це корисно зробити, якщо ви не проводили передпосівну підготовку). Маніпуляція необхідна на випадок, якщо якесь насіння не проросте. Таким чином, у вас не виникне ситуації, що шайба використана даремно.

Потім потрібно буде просто залишити 1 найсильніший сіянець, а всі інші прищипнуть під підставу (найближчим часом після проростання).

Особливості догляду та вирощування розсади перцю в торф’яних таблетках

Повноцінний і правильний догляд потрібен розсаді солодкого перцю на всіх етапах розвитку, незалежно від того, в яку ємність були посіяне насіння. Від вірно обраної агротехніки вирощування залежить хороша схожість, швидке зростання і розвиток сіянців.

Основні моменти догляду після посіву і до появи сходів:

 • Весь період очікування сходів контейнер з торф’яними таблетками повинен бути накритий плівкою або кришкою. Міні-парник необхідний для підтримки високої вологості і тепла, які прискорюють проростання насіння.
 • Температура для нормального і дружнього проростання насіння: 25-28 градусів тепла, не менше.
 • Корисно щодня провітрювати шайби, відкриваючи кришку / плівку на 30 хвилин. Перед закриттям парничка слід витирати краплі конденсату з поверхні покривного матеріалу.
 • Таблетки не повинні пересихати! Підтримуйте помірну і стабільну вологість шляхом своєчасного поливу. Вливати воду потрібно в піддон, уникаючи попадання струменя на самі таблетки!
 • Коли ви побачите сходи, необхідно поступово зняти укриття. Для цього протягом декількох днів потрібно прибирати кришку / плівку: спочатку вранці і ввечері по 2 години, на другий день – зняти на весь день, а ввечері накрити назад, а на третій день – зняти укриття повністю.

До речі! У нормальних умовах насіння проростає приблизно за 1 тиждень. Якщо ви пророщували насіння до посіву, то сходи над поверхнею землі з’являться раніше!

Як правильного посадити перець на розсаду в торф'яні таблетки

А щоб правильно доглядати за розсадою перцю в торф’яних таблетках після появи сходів, необхідно виконувати наступні процедури:

 • Створіть оптимальні температурні умови. Після появи сходів потрібно знизити t до 20-22 градусів (днем), і до 14-16 вночі (але не нижче!). Через 7 днів такого режиму можна назад підвищити температура до 20-27 градусів.
 • Рослини в домашніх умовах повинні бути захищені від холодних протягів, поверхонь.
 • Відразу після появи сходів потрібно переставити розсаду перцю на самий сонячне підвіконня в будинку. Рослини в торф’яних таблетках повинні повноцінно висвітлюватися 12-14 годин в день. Якщо природного сонячного світла мало, то краще включати фітолампи рано вранці, ввечері, а також ще бажано днем ​​в похмуру погоду. Також бажано щодня повертати контейнер до сонячній сторони різними гранями для рівномірного освітлення. При дефіциті світла рослини почнуть витягатися.
 • Уже в подальшому (в квітні, в травні) в особливо сонячні дні необхідно притіняти перці в полуденний час від прямих сонячних променів.
 • Особливе значення в правильному догляді займає полив розсади перцю. Справа в тому, що при пересиханні торф’яні таблетки буквально всихають, зменшуючись в розмірах. Чи варто говорити, що це дуже негативно або навіть згубно позначиться на рослинах? Тому потрібно підтримувати помірну вологість субстрату, поливаючи при легкому підсиханні верхівки шайби. Вода вливається обов’язково на дно контейнера тонким і слабким струменем (не на самі шайби або сіянці!), вона повинна бути чистою, відстояною, кімнатної температури.
 • Якщо ви раніше посадили в одну таблетку кілька насіння, то через кілька діб після сходів необхідно прорідити сіянці. Для цього потрібно вибрати одну найсильнішу і міцну рослину, а інші видалити (прищипніть ножицями або нігтями під корінь). Не варто вирощувати кілька сіянців в одній таблетці, їм просто-напросто не буде вистачати харчування, їх коріння переплетуться і ви не зможете їх розсадити, а у відкритому грунті при такій близькості вони не зможуть нормально плодоносити.
 • Підживлення перцю в торф’яних виробах не потрібне. Адже як вже було сказано вище, в шайбах з торфу міститься збалансований склад поживних речовин.

Як і коли пікірувати розсаду перцю в торф’яних таблетках?

Пікіровка (тобто пересадка) – неминучий процес, адже площа живлення в таблетках обмежена, а рослинам потрібно новий простір для подальшого зростання і розвитку кореневої системи і скелета (стебло, листя). Однак більш правильно сказати, що буде проводитися не пікіровка, а саме перевалка!

Терміни пікіровки розсади перцю в торф’яних таблетках: при появі перших 2-3 справжніх листочків. До цього періоду корінці обплетуть ком землі і їх буде видно через нетканий матеріал. Важливо виконувати пікіровку в правильні терміни! Інакше корінці почнуть проростати крізь нетканий матеріал, і пересадка може бути більш травматичною.

В який грунт пересаджувати розсаду? Грунтова суміш повинна бути родючою, пухкою, дренированною, вологоємною. Наприклад, можна пікірувати рослини в універсальний грунт для розсади перців, томатів. Також можна пікірувати в субстрат, зроблений своїми руками: торф (3 частини), перегній (1 частина), городня земля (2 частини), пісок (1 частина). Рекомендується туди додати добрива: на 5 л. грунту 1 столову ложку комплексного добрива Нітроамофоска, а також 10 столових ложок деревної золи.

Як і коли пікірувати розсаду перцю в торф'яних таблетках?

Зверніть увагу! Нова ємність повинна бути об’ємною і просторою. Підійдуть індивідуальні стаканчики, горщики (з пластика, торфу). Оптимальний об’єм: близько 400-500 мл.

Якщо вироби пластикові, то на дні тари обов’язково повинні бути дренажні отвори!

Правильно пікірувати розсаду перцю в торф’яних таблетках допоможе наступна покрокова інструкція:

 1. Насамперед потрібно за кілька годин до процедури полити сіянці.
 2. Корисно покласти на дно стаканчика / горщика дренажний шар (близько 2 см.), наприклад, перліт.
 3. Після слід насипати в нову тару шар землі (3-4 см).
 4. Тепер виконуємо найвідповідальніший крок: необхідно зняти оболонку нетканого матеріалу з торф’яної таблетки, це необхідно, щоб коренева система благополучно і швидко освоїла нову площу харчування. Дуже важливо робити це максимально акуратно, щоб не пошкодити корінці!
 5. Якщо пікіровка проводиться вже після того, як корінці пробилися через неткану матерію таблетки, то повністю знімати нетканку не можна! Це може сильно травмувати коріння.
 6. Слід просто акуратно розрізати манікюрними ножицями матеріал там, де немає коренів.
 7. Потім слід акуратно поставити розсаду разом з цілою грудкою субстрату в центр стаканчика. Коренева шийка рослини повинна залишатися на рівні поверхні землі (допускається заглиблення не більше ніж, на 5 міліметрів).
 8. Порожнечі в новій тарі рівномірно засипаються землею, але не по самі вінця! Залиште невеликий проміжок між поверхнею грунту і краями тари, близько 1,5 см (зручніше буде поливати!).
 9. Акуратно ущільнюйте грунт рукою, щоб уникнути пустот. Але занадто сильно притискати грунт не потрібно.
 10. Після перевалки потрібно рясно полити землю м’якою водою.
Правила догляду за перцем після пікіровки

Правила догляду за перцем після пікіровки

Не секрет, що будь-яка пересадка завжди є стрес для рослин. І хоч пікіровка з торф’яних таблеток менш травматична і неприємна для розсади перцю, все ж необхідно більш ретельно дбати про рослини після процедури:

 • Огляньте рослини через кілька годин після пікіровки. Якщо грунт в ємності осів або оголила частину таблетки, то негайно досипьте грунт до колишнього рівня!
 • Перші кілька діб після процедури рослини повинні обов’язково перебувати в місці, яке захищене від прямих сонячних променів! Через близько 4 діб, можна поставити розсаду назад на сонячне підвіконня.
 • Полив регулярний, у міру підсихання верхнього шару землі. Не можна допускати пересихання земляної грудки, особливо це небезпечно після пікіровки. Воду з піддону потрібно зливати відразу ж, через кілька годин після поливу.
 • Корисно підгодувати рослини через 2 тижні після пересадки (потім процедуру по догляду можна повторити ще через 2 тижні). Підійде будь-яке комплексне добриво з макро- і мікроелементами для розсади, наприклад, дженджик Люкс, Агрікола (по інструкції). Не забудьте за пару годин до внесення добрив полити рослини!

Таким чином, можна сказати, що вирощування розсади перцю в торф’яних таблетках на початкових етапах значно полегшує не тільки процес посіву і догляду, а й пікіровки. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій і знати важливі нюанси, можна виростити здорові і міцні сіянці.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *