Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Огірки

Що робити, якщо огірки ростуть кривими (гачком) в теплиці і відкритому грунті

Огірки ростуть криві (гачком): що робити, чим підгодувати?
Поділитися записом:

Багатьом городникам важливі не лише смакові якості огіркового врожаю, а й форма плодів. На жаль, при збігу певних обставин огірки можуть рости кривими, гачком, тобто в загальному сенсі – деформованими. Такі екземпляри важче сортувати, перевозити і консервувати. Таке неприємне явища може торкнутися врожаю, вирощуваного і в теплиці, і у відкритому грунті.

Що робити, якщо огірки ростуть кривими і гачком: причина і рішення

Основні причини, за якими огірки ростуть кривими (гачком): недостатнє харчування (дефіцит калію, азоту) і неправильний полив (порушення схеми поливу, використання холодної води).

Крім основних факторів, можна виділити додаткові причини викривлення, гачкування і деформація огірків: погане запилення бджолозапильних сортів, запилення гібридів огірків комахами-запилювачами, несвоєчасний збір огірочків, несприятливі температурні умови.

Давайте розберемося в причинах більш детально і дізнаємося, які існують шляхи вирішення і профілактики проблеми.

Що робити, якщо огірки ростуть кривими (гачком) в теплиці і відкритому грунті

Причина 1: Брак поживних речовин (азоту і калію)

Нормальний вміст поживних речовин (макро- і мікроелементів) є запорукою гарного і смачного врожаю. З цієї причини більшість садівників і дачників виробляє своєчасну підгодівлю і періодично вносять добрива в грунт для поліпшення її структури і родючості. У разі дефіциту азоту і калію огірки виростуть деформованими, кривими, гачкуватими.

Зверніть увагу! Якщо почати підгодовувати огірки після виявлення проблеми, вже викривлені і гачкуваті плоди, звичайно ж, не виправляться. Зате наступні зеленці знайдуть нормальну для свого сорту форму.

Комплексний дефіцит макро- і мікроелементів

Дана проблема може торкнутися ваших плодів при комплексному дефіциті поживних речовин (макро- і мікроелементів). Таке явище виникає при посадці в бідний грунт і відсутності підгодівлі. Профілактика викривлення і деформації огірків – це своєчасна підгодівля огірків комплексними добривами (що містять азот, калій, фосфор і мікроелементи), наприклад, Родничок від Фаско, Агрікола для огірків, кабачків, патисонів.

Порада! Щоб запобігти з самого початку появі кривих, гачкуватих, деформованих огірків, слід садити огірки на грядці з родючою землею і виробляти по необхідності своєчасну підгодівлю.

Дефіцит азоту: ознаки і рішення

Визначити, що рослинам не вистачає азоту, досить просто. Ознаками нестачі азоту є такі зовнішні симптоми, які проявляються на рослинах:

 • Старі листочки внизу куща фарбуються в світло-жовтий відтінок;
 • Нові молоді листочки припиняють рости.
 • Змінюється форма плодів: кінчик огірків (де раніше розташовувалася квітка) звужується, загострюється.
 • Також дуже часто зменшиний в діаметрі кінчик жовтіє.
 • Крім цього, самі плоди знаходять світло-зелений відтінок.
Що робити, якщо огірки ростуть кривими (гачком) в теплиці і відкритому грунті

Що робити, в разі азотного голодування огірків? Їх слід підгодувати азотними добривами, наприклад, мінеральними препаратами: сечовина (карбамід), аміачна селітра. Використовувати їх слід за інструкцією. Або ж можна застосувати органіку – трав’яний настій (зелене добриво), розчин коров’яку, пташиного посліду.

Зробити зелене добриво дуже просто: Наповніть бочку на третину бур’янами (бажано кропивою), а потім залийте водою. Якщо є можливість закиньте в ємність невелику кількість перегною або ж дріжджів (або і те, і те). Зверху бочка накривається пакетом. Залиште її на 2 тижні, а потім перед використанням розведіть 1 літр трав’яного настою з 8 літрами звичайної води.

Щоб зробити розчин коров’яку, потрібно 200 мл речовини розвести в 10 л води. А добриво з пташиного (курячого посліду) готується наступним чином: 400 мл речовини змішується з 10 л води.

Нехватка калію: ознаки і рішення

Нехватка калію, як і азоту, може привести до деформації плодів овочевої культури. Ознаками калійного голодування огіркових кущів є такі явища:

 1. Місце огірка, яке прилягає до плодоніжки, звужується, а ось кінчик потовщується. В такому випадку плоди мають грушоподібну форми (форму лампочки).
 2. Старі листочки, які розташовуються внизу куща, стають жовтими по краях (так званий крайовий хлороз).
 3. Молоді листочки виростають більш дрібними, при цьому вони пофарбовані в більш блідий колір, також вони набувають чашевидної форми.

Зверніть увагу! Калій досить швидко вимивається з грунту на грядці. З цієї причини рекомендується регулярно підгодовувати огірки калійними добривами, щоб запобігти викривлення плодів та інших проблем.

Що робити, якщо огірки ростуть кривими (гачком) в теплиці і відкритому грунті

Причина 2: Дефіцит вологи (недостатній полив)

Огірки – одна з найбільш вологолюбних культур на садовій ділянці. Хороший, смачний і повноцінний врожай немислимий без правильного, регулярного поливу. Порушення схеми поливу у відкритому грунті і теплиці призводить до вельми неприємних явищ: огірки стають гіркими, ростуть гачками і деформованими, зокрема, при недостатньому поливі плоди мають бочкоподібну форму.

Отже, під недостатнім поливом мається на увазі рідкісний полив (тобто між процедурами занадто великий проміжок), а також маленький обсяг води.

Рішення і профілактика проблеми гачкуватих огірків:

Дотримання норми поливу – 2-5 літрів під одну рослину. Обсяг води залежить від різних чинників:

 • на початку вегетаційного періоду потрібно менше вологи, а в момент активного росту і плодоношення – більше;
 • на піщаному грунті потрібно вливати більше води, ніж на глинистому.

Дотримання оптимальної частоти поливу:

 • в жарку погоду – 1 раз на добу;
 • якщо погода дуже жарка і посушлива, то можна навіть 2 рази на день (особливо на піщаному грунті);
 • при звичайній нежаркій або похмурій погоді – 1 раз в два-три дня.
Що робити, якщо огірки ростуть кривими (гачком) в теплиці і відкритому грунті

Причина 3: Полив холодною водою

Огірки крім своєї вологолюбивості славляться ще й теплолюбивостю. Тому, якщо поливати кущі гарбузової культури холодною водою, то плоди можуть вирости звуженими в середині. Простіше кажучи, в центрі плоду буде перетяжка.

Рішення проблеми:

 1. Поливати огірки виключно теплою водою, оптимальна температура – 20-25 градусів тепла.
 2. Не застосовувати холодну або крижану воду (нижче + 16 ° C).
 3. Щоб отримати теплу воду, досить поставити будь-яку ємність (бочку, ванну) в тепле місце в саду або в теплицю, наповнити водою. Таким чином, вода буде природним чином нагріватися.

До речі! Вузькі в середині плоди можуть виростати не тільки через холодну води, але і через недостатній полив. Тому дуже важливо на всіх етапах розвитку правильно поливати рослини.

Причина 4: Недостатнє запилення бджолозапильних огірків

При вирощуванні бджолозапильних сортів огірків рослини потребують запилення комахами-запилювачами (бджолами, джмелями). При неякісному запиленні плоди таких сортів можуть виростати грушоподібними за формою. Зовнішній вигляд плодів в цьому випадку схожий в разі дефіциту калію.

Неякісне запилення відбувається з наступних причин:

 1. Висока температура (вище 27 градусів), в таких умовах пилок стає стерильним і квітки не запилюються.
 2. Відсутність на ділянці комах-запилювачів.
 3. Несприятливі погодні умови (дощ, хмарно з проясненнями), які знижують активність бджіл і джмелів.
 4. При вирощуванні бджолозапильних сортів в теплиці, адже бджоли і джмелі залітають в теплицю неохоче.
Що робити, якщо огірки ростуть кривими (гачком) в теплиці і відкритому грунті

Що робити, щоб запилення квіток огірків відбулося повноцінно:

 • При відсутності на ділянці комах-запилювачів слід їх залучити. Ефективний спосіб: обприскування рослин медовим розчином (1 ст.л. ложка меду розчиняється в 1 л. води), оптимально проводити обробку з проміжком в 2 дні. Також додатково можна поставити поруч з грядкою букети з яскравими і ароматними квітами.
 • При підвищеній температурі слід проводити рясний полив вранці і ввечері, здійснювати дощування. При вирощуванні огірків в теплиці при жаркій погоді потрібно відкривати всі вікна і двері.
 • Якщо з якихось причин вам не вдалося залучити бджіл і джмелів на ділянку, то можна опилити огірки своїми руками. Для цього потрібно акуратно зірвати чоловічу квітку і доторкнутися до рильця жіночої квітки таким чином, щоб пилок потрапив на рильце. Рекомендується одну жіночу квітку опилити таким чином двома або краще трьома чоловічими квітками. При цьому процедуру краще проводити вранці, приблизно о дев’ятій ранку.
 • Також найкраще садити бджолоопилюючі сорти огірків у відкритий грунт, а не теплицю. Адже таким чином, комахи можуть безперешкодно запилювати рослини.

До речі! Якщо ви боїтеся знову зіткнутися з проблемою недостатнього або поганого запилення, то в наступному сезоні можете посадити гібриди огірків (тобто самозапилювані). Їм для формування плоду не потрібно запилення, а значить, ви точно не зіткнетеся з проблемою недостатнього або поганого запилення рослин.

Причина 5: Запилення гібридів огірків

Вирощування на одній грядці гібридів і бджолозапилвальних соротів огірків небажано! Адже при спільній посадці у відкритому грунті або в теплиці може відбутися запилення гібридів комахами-запилювачами. У разі запилення в плодах гібридів нерівномірно зав’яжуться насіння і вони виростуть деформованими (кривими, гачкуватими, грушоподібної форми).

Рішення: не садити в одній теплиці гібриди і бджолозапильні сорти, а у відкритому грунті виробляти посадку на різних грядках, що не розташованиі один до одного дуже близько.

Причина 6: Неправильні терміни збору врожаю

Несвоєчасний збір врожаю огірків призводить до того, що рослині важче рівномірно і правильно розподіляти поживні речовини по кущу. Через це молоді зеленці будуть виростати кривими, гачком.

Рішення проблеми: збирати огірковий врожай своєчасно, тобто зривати плід відразу в міру дозрівання. Як правило, оптимально збирати плоди 1 раз в 2-3 дня.

Що робити, якщо огірки ростуть кривими (гачком) в теплиці і відкритому грунті

Причина 7: Дефіцит освітлення

Недолік освітлення критично для будь-якої овочевої культури. У випадку з огірками дефіцит світла можливий, звичайно ж, при посадці в тінистому місці, при порушенні схеми посадки.

Рішення і профілактика проблеми нестачі освітлення:

 1. Спочатку слід проводити посів насіння або висадку розсади на оптимальній відстані (20-30 см між рослинами, 60 см – проміжок в міжряддях).
 2. Вибирайте найбільш підходяще місце для висадки.
 3. Своєчасно проводьте прищипування батогів і пасинкування.

Причина 8: Знижена температура повітря і грунту

Дана проблема не є основною причиною деформації плодів. Однак вона також може викликати таке несприятливе явище на врожай. Справа в тому, що при низькій температурі повітря і грунту рослина починає гірше засвоювати макроелементи (азот, калій, фосфор), а це може негативно вплинути на форму плода.

Рішення проблеми:

 • Єдиний варіант для рослин у відкритому грунті – замульчувати грядку шаром 4-5 см, можна використовувати торф, перепрілу тирсу.
 • У теплиці можна розмістити пляшку з теплою водою в міжряддях грядки.
 • Також в теплиці двері і вікна слід закривати ввечері якомога раніше, а вранці відкривати їх трохи пізніше.
 • Якщо у вас є можливість, то можна поставити в теплицю обігрівач.

Таким ось чином, знаючи причини появи неприємного явища, можна вчасно запобігти деформації і отримати гарний і смачний урожай. Але навіть якщо ви вже зіткнулися з проблемою, то не турбуєтеся, адже якщо відразу вжити заходів, можна в подальшому вирощувати рівні зеленці.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *