Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Шкідники

Шкідники кімнатних рослин: фото та як з ними боротися?

Шкідники кімнатних рослин: фото та як з ними боротися?
Поділитися записом:

Для багатьох кімнатних рослин однаково небезпечні шкідники, що живуть у грунті та на зеленій частині рослини. Якщо їх вчасно не виявити, кімнатні квіти втрачають декоративність і можуть загинути.

Які є шкідники кімнатних рослин? Кімнатним рослинам загрожує павутинний кліщ, коренева нематода, тріпси, щитівка, попелиця, борошнистий червець, жук-довгоносик.

Список шкідників кімнатних рослин

Павутинний кліщ

Кліщ павутинний – представник павукоподібних, що харчується соком кімнатних та садово-городніх рослин. Кімнатна квітка, на якій оселився кліщ, поступово в’яне та сохне. Поява цього шкідника супроводжується підвищеною сухістю у приміщенні.

Нападу кліща схильні троянди, кали, бальзамін, лимон, орхідеї, пальми, фікуси, драцени, агава.

Ознаки появи павутинного кліща:

 • прозоре тонке павутиння на нижній частині листя;
 • білі крапки на листі;
 • усихання листових пластин.

У кліщів прозоре або червоне тільце довжиною до 1 мм. У приміщенні самка дає до 20 поколінь на рік. За кілька діб колонія шкідників здатна повністю знищити квітку у горщику.

Шкідники кімнатних рослин: фото та як з ними боротися?

Як правильно обробляти кімнатні квіти від шкідників? Правила обробки такі:

 • проводьте обробку хімікатами на відкритому повітрі (балконі, терасі, лоджії);
 • обприскуйте рослини хімікатами строго за інструкцією з подальшим пакуванням квітки в целофановий пакет на 10 годин;
 • обробляйте додатково інсектицидами горщик, грунт, підвіконня;
 • чергуйте інсектицидні препарати, до яких у шкідників відбувається звикання;
 • переставте оброблену рослину в місце, недоступне для дітей та тварин.

Обробку інсектицидами проводьте кілька разів, оскільки шкідники швидко відновлюють популяцію та вивести їх дуже складно.

Трипси

Трипси – небезпечні шкідники кімнатних рослин, що належать до сімейства бахромчатокрилих. Комаха вважається всеїдною, але особливо шкодить квітучим кімнатним рослинам – сенполії, гібіскусу, гарденії, орхідеї, висмоктуючи з них усі соки. Трипси швидко переміщуються з однієї рослини на іншу, оскільки вміють літати та стрибати.

Як виглядають трипси на рослинах? Дорослі трипси мають сегментоване видовжене тіло веретеновидної форми, забарвлення – від жовто-коричневого до чорного, попереду пара довгих вусиків. У комахи дві пари крил, покритих тонкими волосками (бахромою). Розміри трипсу – близько 1,5 мм.

Шкідники кімнатних рослин: фото та як з ними боротися?

Ознаки появи трипсів на рослинах:

 • плями на листі, схожі на штрихи;
 • утворення сріблястих плям неправильної форми;
 • блискучі чорні краплі та сліди від екскрементів на верхній та нижній частині листя;
 • сріблясте напівпрозоре листя, яке в’яне і опадає.

Трипси ховаються в грунті, пазухах листя, бутонах, що не розкрилися. Відкладають яйця у тканинах зеленої частини рослини, розносять грибкові інфекції та віруси.

Щоб знищити трипси на кімнатній рослині, застосовуйте інсектициди з інтервалом обробки 10-12 днів. Після обробки накривайте рослину паперовим ковпаком чи пакетом для ізоляції.

Щитівка

Щитівка – членистонога тварина з загону напівжорсткокрилих. Тільце шкідника покрите щільним восковим панциром коричневого кольору, під яким розміщений ротовий апарат, що смокче. Щитівки активно розмножуються на рослині, покриваючи його поверхню та висмоктуючи сік з клітин. Цей вид шкідників віддає перевагу рослинам з соковитим листям і тонким покриттям (пальма, плющ, циперус, орхідея, лавр, аукуба, хлорофітум, герань).

Шкідники кімнатних рослин: фото та як з ними боротися?

Як визначити появу щитівок на рослині:

 • на листі та стеблах з’являється липкий наліт від випорожнень;
 • тіла щитівок покривають поверхню рослини у вигляді горбків;
 • на слизі поселяється сажистий гриб;
 • усихають стебла та припиняється зростання рослини.

Літаючі чоловічі особини переміщаються з однієї рослини на іншу. Самки щитівок знаходяться на одному місці та активно розмножуються. Якщо щитівок на рослині небагато, зніміть їх з листя серветкою. Обробіть рослину інсектицидним препаратом. Використовуйте для обприскування зеленої частини рослини часниковий настій (5 подрібнених зубчиків настояти в 250 мл. води 3 години) або масляно-мильну суміш (10 г. мила, 30 г. олії на 1 склянку води).

Попелиця

Попелиця — дрібна комаха з довгим напівпрозорим тільцем, довгими ніжками, загостреним черевцем. На домашніх квітах селиться крилата і безкрила попелиця різних кольорів. Шкідник робить прокол у клітинах листової пластини та повністю висмоктує сік. Особливої ​​небезпеки завдає кімнатним трояндам, фуксії, петунії.

Розмножується попелиця на рослинах в умовах підвищеної температури та вологості. Шкідник блискавично формує цілі колонії. Одна самка виробляє одразу до 100 яєць, які через 2 тижні стають дорослими особинами. Cкупчення попелиці можна знайти на молодих листочках, квітконосах, молодих пагонах домашніх рослин.

Шкідники кімнатних рослин: фото та як з ними боротися?

Основні ознаки появи попелиці:

 • невеликі проколи на листі;
 • поверхня листя та стебел покривається липкою паддю;
 • листя згортається, темніє і засихає;
 • деформуються та дрібнішають нерозкриті бутони.

Попелицю прибирайте руками, зробіть душ для рослини. Можете обробити квітку тютюновим або часниковим настоєм 2-3 рази з інтервалом 5 днів. Попелиця гине від обприскування цитрусовим (100 г. кірка лимона або апельсина залити водою та настояти 3 дні) або хвойним настоєм (0,5 кг. хвої сосни залити 2 л. води та настоювати 7 днів).

Довгоносик

Хто може гризти листя кімнатних рослин? Жуки-довгоносики обгризають листя. Дорослі жуки обгризають листову пластину та пелюстки хоботками, залишаючи виїмки з обох боків. Найчастіше жуки вражають примули та цикламени, але можуть поласувати будь-якою іншою рослиною.

Небезпечні довгоносики тим, що відкладають яйця в бутони і личинки починають об’їдати їх, тому рослина так і не цвіте. Якщо личинки потрапили в грунт, вони харчуються корінцями та стеблами, що призводить кімнатну рослину до загибелі.

Шкідники кімнатних рослин: фото та як з ними боротися?

Цей вид жуків отримав свою назву через витягнуту передню частину голови. Забарвлення у жуків буває сірим, чорним, червоним або коричневим. У довжину вони виростають лише 1–3 мм.

Методи боротьби з довгоносиком:

 • зберіть жуків вручну;
 • приготуйте відвар зі свіжого листя волоського горіха (200 г. на 1 л. води закип’ятити і настояти добу) і обприскувати рослину;
 • обприскайте рослину настоєм гіркого перцю (0,5 кг. на 5 мл. води та настоювати 2 доби).

Якщо народні засоби не допомагають позбавитися жука, обробіть квіти інсектицидами за інструкцією.

Коренева нематода

Які можуть бути шкідники кімнатних рослин у грунті? Кореневу систему рослин часто вражають кореневі нематоди. Коренева або галова нематода – небезпечний шкідник кімнатних рослин. Круглі черв’яки довжиною 1-2 мм. точать коріння і призводять до загибелі рослин. На місці появи личинки нематоди утворюється жовте або коричневе здуття – гал.

У грунт коренева нематода потрапляє через садовий інструмент, заражений грунт, з краплями води. Найбільш сприятливе середовище для кореневої нематоди – підвищена вологість грунту та температура +20-24 °С.

Шкідники кімнатних рослин: фото та як з ними боротися?

Кореневі нематоди найчастіше поселяються в горщиках з такими кімнатними рослинами, як алое, кактус, хризантема, драцена, аспарагус, фікус каучуконосний, бегонія, фатсія, філодендрон, цинерарія, лілія, цикламен.

Ознаки появи кореневої нематоди:

 • в’янення та скручування листя;
 • припинення зростання;
 • відростання ниткоподібного коріння (коренева борода);
 • відмирання коріння у місці утворення галлів.

Виявити колонію нематод можна лише шляхом розкопування рослини. Коріння після вилучення з грунту промийте, видаліть уражені ділянки та обробіть системними фунгіцидами. Пересадіть рослину в новий горщик з свіжим знезараженим субстратом.

Шкідники кімнатних рослин частіше розмножуються на рослинах з ослабленим імунітетом, при неправильному догляді. Тому потрібно систематично оглядати кімнатні квіти, щоб своєчасно помітити появу комах та спланувати кардинальні заходи щодо їх знищення.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *