Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Шкідники

Шкода від травневого жука(хруща) і способи боротьби з ним

Шкода від травневого жука(хруща) і способи боротьби з ним
Поділитися записом:

Травневий жук(хрущ) є поширеним шкідником зелених насаджень. В кінці весни їх часто можна бачити на деревах. Під час польоту комаха голосно дзижчить, і з цього звуку їх легко можна визначити. Дорослі особини харчуються листям дерев в садах і парках. Личинки хруща їдять коріння рослин, що призводить до їх загибелі.

Трирічна личинка здатна за годину повністю знищити кореневу систему молодого деревця. З огляду на те, що одна самка хруща відкладає до 70 яєць, поява на ділянці цих комах загрожує практично повним знищенням зелених насаджень.

Опис комахи

Как виглядає травневий жук, ми всі добре знаємо з дитинства. Хтось бачив їх вживу, а хтось на картинках до казки «Дюймовочка».

Тіло жука бочкоподібне, чорне або буро-коричневе, витягнуте в задній частині. Довжина досягає 3,5 – 4 см. Від інших комах його відрізняють вусики з довгими щетинками.

Личинка хруща, також відома під назвою бороздняк, має товсте біле тіло, зігнуте в середній частині, три пари ніг і велику голову бурого кольору.

Лялечка жука більше схожа на дорослу особину, але з більш короткими крилами.Розмноження травневий жук(хрущів) і стадії росту

Розмноження травневий жук(хрущів) і стадії росту

Цикл розвитку хруща триває п’ять років. В кінці травня із землі на поверхню виповзають дорослі особини, самки спаровуються з самцями і відкладають в грунт близько 70 яєць на глибину 15-20 см. Після цього самки гинуть. Через місяць-півтора з яєць з’являються дрібні білі личинки. Вони проводять в землі чотири роки, безперервно харчуючись корінням рослин. Влітку четвертого року личинка перетворюється на лялечку, а через рік з землі з’являються дорослі особини.

Яку шкоду приносить хрущ і його личинка?

Доросла особина хруща не встигає завдати великої шкоди, так як живе лише близько двох місяців. Значно більших збитків рослинам завдають личинки.

Яку шкоду приносить хрущ і його личинка?Якщо рослини одна за іншою починають в’янути без видимих ​​причин, швидше за все під їхніми коріннями живуть личинки. Їх можна виявити, викопавши ямку в землі глибиною на лопату.

Як відрізнити личинку хруща від схожих?

Перед тим як починати боротьбу з личинкою хруща (Melolontha sp.), слід переконатися, що це саме вона, а не інша комаха. Найчастіше плутають личинок:

 1. Жука-носорога (Oryctes nasicornis L.). Живе в компостних купах.
 2. Бронзовки золотистої (Cetonia aurata). Також за краще компостні купи.
 3. Жука-оленя (Lucanus cervus L.). Мешкає в мертвій деревині.

Нижче порівняльне фото личинок хруща і бронзовки: личинки хруща і бронзовки

Фото личинок хруща і бронзовки: личинки хруща і бронзовкиУважно придивившись, можна помітити різницю між ними. Різниця існує і в місцях скупчення личинок. Так, статевонезрілі особи хруща харчуються корінням рослин, відповідно, і живуть там же. Личинки бронзовки мають слабші щелепи, живуть в компостних купах і харчуються відмерлою органікою.

Ще нижче порівняльне фото личинок жука-носорога і оленя: личинки жука носорога і оленя:Фото личинок жука-носорога і оленя: личинки жука носорога і оленя:

У компостних купах личинки хруща невідомі, так як харчуються тільки живими корінцями.

Народні способи боротьби з травневим жуком і личинками

Для того, щоб успішно боротися з травневим жуком, необхідно знати, як він поводиться:

 1. Рано вранці хрущі зазвичай малорухливі і їх легко струсити з дерев на спеціально розкладену підстилку. Зібраних шкідників потім знищують.
 2. У темну пору жуки злітаються на світло, тому їх можна збирати в світлові пастки. Їх потрібно приготувати заздалегідь – будь-яку неглибоку ємність обмазують липкою речовиною і в середині поміщають лампочку. Увечері пастку виставляють на вулицю. До таких пасток прилипають не тільки хрущі, а й метелики совки, гусениці які знищують посадки капусти, буряка і зелені томати.
 3. Шпаки також не відмовляться від м’ясистої ласощі, так що шпаківня на ділянці необхідна.
 4. Землю під деревами засівають білою конюшиною або люпином. Ці рослини збагачують грунт азотом, що відлякує личинок.
 5. Землю під посадками обприскують настоєм лушпиння цибулі або рожевим розчином марганцівки.

Народні способи боротьби з травневим жуком і личинкамиЗвичайні їжаки – великі любителі личинок. Якщо колюча сімейка влаштується неподалік, поголів’я шкідників почне швидко скорочуватися.

Також личинок збирають вручну під час перекопування грунту.

Хімічні засоби боротьби з хрущом

Всі вищеперелічені заходи боротьби дієві лише при незначній кількості шкідників. Якщо ваші посадки стрімко гинуть, для позбавлення від хруща пора звертатися до хімічних засобів. Як їх використовувати, і які препарати до них відносяться:

 1. «Землин». Відноситься до інсектицидів контактної та кишкової дії. Діюча речовина – діазінон. Вражає грунтових шкідників, зберігаючи свою дію протягом двох місяців. Вноситься в грунт під час посадки і восени з профілактичною метою після збору врожаю.
 2. «Немабакт». Препарат відноситься до біологічних і повністю безпечний для застосування. Він заселяє грунт хижою нематодою і спеціальними бактеріями, які потрапляють в організм личинок через дихальні органи і знищують його. Потім нематода залишає порожню оболонку і відправляється на пошуки нових жертв. У зимовий період ці черв’яки впадають в анабіоз, а з приходом тепла знову оживають і починають харчуватися. Засіб розбавляють водою і вносять в попередньо зволожену і розпушену землю.
 3. «Почін’». Аналог «Землина» на основі діазінона. Препарат випускається у вигляді гранул, які збільшують термін його дії. Вноситься в грунт на початку весни і діє протягом усього сезона.
 4. «Актара». Засіб з діючою речовиною тіаметоксам. Через добу після внесення в грунт в ній гинуть всі шкідники. Можна застосовувати в будь-який час року і при будь-якій погоді. Підвищена вологість не є перешкодою і не впливає на його властивості.Хімічні засоби боротьби з хрущом
 5. «Антихрущ». Випускається у вигляді концентрованої емульсії з двома діючими речовинами – імідаклоприд і біфентрин. Засіб має пролонговану дію, високу ефективність, стійкий до опадів не викликає звикання. Діє як на дорослі особини, так і на лічинок.
 6. «Базудин». Препарат на основі діазінона має тривалу дію і економічний: 30-грамового пакетика вистачає для обробки 20 квадратних метрів. Засіб змішують з піском в літровій банці і додають потроху під кожен кущик або з бульбою при посадці.
 7. «Валлар». Препарат розводять у воді і занурюють в нього коріння саджанця перед посадкою. Таким чином личинка при поїдання коренів швидко гибне.

Для ефективної боротьби з травневим жуком необхідно використовувати комплекс заходів для захисту рослин. Ще краще поєднувати захисні заходи з профілактичними. Так, велика ймовірність занести на ділянку личинок разом з гноєм, тому що в перший рік життя вони харчуються не перепрілій органіці. Перед внесенням гною в грядки необхідно просіяти його, щоб виключити потрапляння шкідника. Якщо хрущ зустрічається на сусідніх ділянках, краще замінити гній компостом або рідким кропив’яним добривом, в яких гарантовано не буде личинок. Дотримання всіх цих заходів допоможе захистити свої посадки і зберегти врожай.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *