Останні Записи:
  • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
  • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
  • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
  • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
  • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Троянди

Штамбові троянди: посадка, вирощування, обрізка

Як вирощувати штамбову розу
Поділитися записом:

Штамбові троянди – не самостійна садові група, а прийом садового мистецтва для ефектної демонстрації краси цих розкішних квітів. Величезний букет троянд на стовбурі надає ділянці неповторний смак, неодмінно стаючи центром уваги. Не дивно, що сьогодні жоден розарій не обходиться без штамбових троянд.

Штамбова троянда – не кущ, а деревце, яке має бути декоративним з усіх боків і гармоніювати з загальним дизайном саду. Зацвітають штамби трохи раніше кущових троянд і цвітуть довго і рясно. Висаджують їх як в одиночній посадці, так і невеликими групами. Вони гарні і на клумбі разом з кущовими трояндами, уздовж доріжок, і на тлі газону. Якщо їх висаджують разом з кущовими трояндами, то враховують розмір і тих і інших, оскільки, наприклад, низькорослі штамби можуть загубитися у високорослих кущах. Дуже витончено виглядають на одній клумбі кущові й штамбові троянди одного сорту; поєднання штамбових троянд з низькими кущовими сортами або іншими рослинами дозволяє дуже ефектно (в 2-3 яруси) сформувати простір квітника.

Штамбові троянди – незамінний матеріал для одиночних посадок, а композиції з них можна доповнити іншими гарно квітущими рослинами. Якщо штамбова троянда висаджена на газоні в одиночній посадці, в її пристовбурних колах добре посадити троянди патіо, мініатюрні або почвопокривні. Плакучі штамбові форми виробляють особливе враження – їх батоги звисають до самої землі, створюючи каскад з квітучих троянд. Їх можна вирощувати на спеціальних опорах.

Поблизу лавок, альтанок, доріжок добре розміщувати традиційні штамбові троянди з чайно-гібридних троянд і троянд флорибунда. Дуже милі невеликі штамбові форми з мініатюрних троянд – їх можна розміщувати на передньому плані ділянки. Ефектні плакучі, каскадні штамби, для отримання яких використовують дрібні плетисті й почвопокривні троянди. На просторій ділянці чудово виглядають штамбові форми чагарникових і плетистих крупноквіткових троянд.

Вибір саджанців штамбової троянди

До покупки саджанців штамбових троянд слід підходити ретельно. Купувати їх краще в розплідниках або спеціалізованих магазинах. Вибираючи штамбову троянду, важливо дізнатися до якої садової групи належить сорт – від цього залежить подальший догляд за рослиною.

Показник якісного посадкового матеріалу – добре розгалужена крона зі здоровими здеревілими пагонами в її підставі і рівним штамбом (частина стовбура від кореневої шийки до місця щеплення – перше нижніх гілок троянди) і без ознак хвороб.

Також необхідно дізнатися, на який вид підщепи щеплена троянда, тому що як значення підщепи при штамбовій культурі зростає. Обов’язкові якості підщепи – гарне зрощення з привоєм і подальший розвиток сортових пагонів. Малопридатні для вирощування штамбів троянда рубігіноза (R. rubiginosa, R. eglanteria) і троянда корична (R. cinnamomea), що володіють помірним зростанням, густошиповатими пагонами з пухкою деревиною та великою кількістю порослі.

В Україні в якості підщепи часто використовують поширену майже повсюдно троянду канина (R. canina). Цей вид підщепи швидко зростає, має хорошу зимостійкість, потужну розгалужену кореневу систему, достатню стійкість до шкідників і хвороб, гладку й рівну кореневу шийку без шипів, легко відстає кору, довговічний і добре сумісний з більшістю сортів. Серед різновидів троянди канина виділено понад 20 форм, найбільш придатних в якості підщепи.

Штамбові троянди особливо чутливі до втрати вологи, тому їх краще вирощувати в контейнерах із закритою кореневою системою. Основні вимоги при виборі: висота контейнера не менше 25 см, рослина легко з нього виймається, а земляний кому пронизаний корінням. Сухий або перезволожений грунт, наявність бур’янів або моху – ознаки поганого догляду.Як посадити штамбову розу

Посадка штамбової троянди

Штамбові троянди при посадці вимагають більшої уваги, ніж кущові. Ділянка для них повина бути розташована на сонячному місці і захищена від вітрів. Кращий час для посадки – кінець квітня – середина травня; але і протягом усього літа посадки також можливі, тому що штамбові троянди продаються в основному в контейнерах.

Більшість щеплених троянд витримують різноманітні грунтові умови, оскільки зростають на підщепі. Але краще підходять для їх вирощування легкі глинисті грунти, які в подальшому покращують внесенням піску, торфокомпосту і органічних добрив (при невеликих запасах компосту його вносять під час посадки прямо в посадкову яму). Реакція грунту повинна бути злегка кислою (рН 5,5-6,5). Небажано висаджувати саджанці на старе місце – грунт там виснажений і заражений різними шкідниками і збудниками хвороб. На такій ділянці видаляють 50-70 см старого шару грунту і насипають свіжий.

Якщо грунт на ділянці насипний і родючий, то перед посадкою слід провести подвійне перекопування на глибину 70 см, щоб шар грунту став повітропроникним. Можна вирощувати штамбові троянди в зимовому саду або в контейнерах на вулиці – на зиму їх необхідно заносити в підвал з температурою 1 … 3 ° С.

При посадці потрібно передбачити, в який бік доведеться пригинати штамб при укритті на зиму. Щоб не зламати штамб при укладанні, вигин в його підставі повинен перебувати з боку протилежного нахилу. Спочатку в ямку забивають кіл висотою не менше стовбура штамба, потім обережно опускають рослину, намагаючись не загинати коріння, а розміщувати їх рівномірно. Землю навколо штамба притискають, а потім втоптують. Сам штамб прив’язують до кілка, інакше він може зламатися під вагою крони або нахилитися так, що розвиток пагонів піде похило, і крона придбає несиметричну форму.

Саджанці з контейнерів висаджують в ями більшого розміру, ніж земляний ком, і також обов’язково прив’язують до кілків. На відміну від кущових троянд, у яких можливе невелике заглиблення кореневої шийки, штамбові троянди саджають без заглиблення. Після посадки штамбову троянду завжди поливають, навіть якщо грунт вологий.

Догляд за штамбовими трояндами

Після посадки, на період приживлення, крону штамба необхідно захистити від висихання, обкладаючи зволоженим мохом або ватою і обертаючи зверху папером. Мох (вату) періодично зволожують і через 7-10 днів видаляють; краще це зробити у вечірній час або похмуру погоду.

Штамбові троянди, як і кущові, мають потребу у видаленні дикої порослі та відцвілих квіток, розпушуванні грунту, поливі, підгодівлі, обробках проти хвороб і шкідників. У щеплених рослин нижче місця щеплення і від коренів часто з’являються пагони дикої порослі. Вона розвивається дуже швидко і відрізняється від культурної троянди більш дрібним листям, шипуваті. При недогляді дика поросль може послабити рослину і навіть привести його до загибелі.

Обрізка штабових троянд

Основна мета обрізки – формування красивої круглої крони. При цьому весняну обрізку крони проводять в залежності від приналежності сорту до тієї чи іншої садової групи. Не обрізайте пагони чайно-гібридних троянд, троянд групи флорибунда і мініатюрних троянд занадто коротко (як це можна зробити у кущових троянд) – залишайте більше 5-6 нирок. Сильна обрізка (коли залишають всього 2-4 нирки) сприяє утворенню занадто потужних високорослих пагонів, які порушують форму крони. У плетистих штамбових троянд вирізують основні, відцвілі в минулому році, пагони, залишаючи молоді пагони заміщення, трохи при цьому скорочуючи їх. Якщо пагонів заміщення немає або їх мало, то відцвілі пагони не вирізають, а вкорочують на них бічні гілки. У каскадних штамбових троянд (грунтопокривних) вкорочують основні і бічні гілки.

Обрізку слід проводити гострим секатором на 0,5 см вище добре розвиненої нирки. Зріз повинен бути рівним. Товсті пагони вирізають сучкорізом або пилою. Всі зрізи більше 1 см необхідно замазати садовим варом.

Укриття штамбових троянд на зиму

До укриття штамбових троянд приступають в кінці жовтня – початку листопада, до настання стійких холодів. Попередньо обрізають крону відповідно до приналежністю сорту до садової групі, проте всі невизрівши пагони видаляють повністю. У чайно-гібридних троянд і троянд групи флорибунда пагони можна вкоротити до висоти 30-40 см. Якщо штамбова троянда каскадна, залишають довші пагони; у плетистих мілкоцвіткових троянд – всі пагони на всю довжину, трохи скорочуючи їх. Однак в будь-якому випадку обрізають все листя – залишати їх небажано, тому що за зиму вони згнивають і стають джерелом грибних хвороб.

Як доглядати за штамбовою розоюШтамб підкопують лопатою і пригинають до землі, під крону штамба укладають лапник, а зверху ще шар лапника, закріплюючи плівкою або лутрасилом. Корінь і підставу штамба засипають сухою землею (в ряді випадків і крону з ялиновим гіллям можна засипати землею). Надалі випавший сніг остаточно вкриває рослини і служить їм теплим покривалом.

Повністю знімати укриття навесні слід тільки після того, як зійде сніг і мине небезпека сильних заморозків – зазвичай це буває після 10 квітня. Але більш пізнє відкривання призводить до випрівання і загибелі рослин.

Як розмножувати штамбові троянди?

Перш ніж штамбова троянда надходить у продаж, її вирощують протягом 5-6 років. Можна виростити її і самостійно, проте слід враховувати, що для розмноження і вирощування штамбових троянд потрібно більше часу, в порівнянні з кущовими. Тільки на вирощування штамбової підщепи висотою 1,5-2,0 м підуть 3-4 роки. Тому при вирощуванні штамбових троянд велику увагу приділяють відбору спеціальних сильнорослих форм підщепи та високій агротехніці.

Сильні однорічні саджанці шипшини висаджують на добре удобреній ділянці. До осені 2-3-го, а іноді тільки 4-го року виростають пагони відновлення висотою 1,5-2,0 м з діаметром стовбура понад 1 см. Появі таких пагонів сприяє весняна вирізка частини торішніх пагонів відновлення. Пагони, що з’являються на 4-й рік, майже не збільшуються, розгалужуючись у верхній частині.

На кожному кущі шипшини вибирають один найбільш високий і прямий побіг – найкраще той, який з’являється навесні і до осені встигає одревеснути. Він і стане штамбовим побігом – інші пагони вирізують у самої кореневої шийки. Восени готову підщепу можна викопати, прикопати горизонтально і на зиму укрити лапником. Якщо штамбова підщепа була викопана, навесні її садять і прищеплюють в ті ж терміни, що і кущові троянди, – з кінця липня до середини серпня.

Окуліровку (щеплення вічком) проводять на штамбі звичайним способом, відступивши від вершини 40-50 см. Занадто високо проводити її на однорічних пагонах не можна, тому що їх верхня частина містить багато вологи, і підщепа зростається з привоєм. В Т-подібний надріз вставляють з протилежних сторін 2 очка на відстані 2-3 см один від одного. Подвійне щеплення сприяє формуванню більш пишної крони. Живці для щеплення нарізають з доспілих однорічних пагонів садових троянд. З пагонів, що не цвіли, зрізати живці не слід, оскільки нирки на них бувають недостатньо розвиненими. Робити щеплення більше 2 очок не рекомендується – тоді 3-тя нирка не буде добре розвиватися. Якщо прищеплюють взимку, то краще проводити окулірування вприклад. Приживлюваність штамбової підщепи вище, ніж кущової.

На вирощений для штамба шипшина можна прищепити будь-який сорт з будь-якої садової групи, але краще на штамбах виглядають троянди з хорошою будовою куща. Також можна прищепити на один штамб два сорти, що розрізняються за забарвленням. Низькі штамби висотою 75-100 см окулірують:

  • зазвичай мініатюрними трояндами;
  • штамби висотою 130-150 см – чайно-гібридними трояндами і трояндами флорибунда;
  • штамби висотою 150-200 см – плетистими і почвопокровними трояндами.

На зиму штамб пригинають, підгортають землею і вкривають ялиновим гіллям. Навесні штамб піднімають, підв’язують до кілка і обрізають над щепленим оком. Зріз замазують садовим варом. В середині травня очі, щеплені попереднім влітку, починають рости. Щоб отримати добре розгалужену крону, верхівки пагонів після 3-4-го аркуша прищипують. Протягом літа постійно прищипують пагони, тим самим формуючи крону, і видаляють дику поросль. У вересні ваша штамбова троянда готова.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *