Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Помідори

Сохне листя у помідорів: причини і шляхи вирішення проблеми

Що робити, якщо у помідорів листя сохне і жовтіє
Поділитися записом:

Ситуація, коли у розсади або висаджених у відкритий грунт помідор сохнуть і жовтіють листя, добре знайома багатьом городникам. Ця культура досить вимоглива до умов утримання, і будь-яке порушення технології відразу відбивається на зовнішньому вигляді рослин. Тому завдання городника – з’ясувати причину пожовтіння листя і надати допомогу помідорам, поки проблеми не відбилися на розмірі врожаю.

Можливі причини

Подібне явище може спостерігатися в таких випадках:

 1. Невідповідний мікроклімат. Томатам необхідні відповідні умови: температура вдень 20-25 і вночі 18-19 градусів, яскраве освітлення без потрапляння прямих сонячних променів, помірна вологість грунту. Особливо важливим є створення оптимальних умов при вирощуванні розсади.
 2. Недолік поживних речовин. Особливо гостро помідори реагують на недолік в грунті азоту і заліза. Саме дефіцит цих речовин може викликати пожовтіння листя.
 3. Порушення роботи коренів. Якщо розсада помідорів вирощувалася в невеликій кількості грунту, при посадці в теплицю або відкритий грунт рослина починає нарощувати кореневу масу, обмежуючи харчування листя. Тому старе листя за час освоєння саджанцем грунту висихає і опадає. Після вкорінення помідори почнуть нарощувати нові листя.
 4. Хвороби. Підвищена вологість, особливо при вирощуванні помідорів в теплиці, сприяє зараженню рослин грибковими захворюваннями. Жовте і в’януче листя – ознака фузаріозу. Спори цього грибка додатково викликають ураження судин на стеблі: на його розрізі явно видно коричневі прожилки. При фітофторозі на листках спочатку з’являються коричневі плями, потім вони засихають і кришаться.
 5. Шкідники. Численні комахи: попелиця, білокрилка, павутинний кліщ – висмоктують соки з усіх частин рослини, тому листя втрачають колір і починають засихати.
 6. Переохолодження. Занадто рання висадка помідорів в непрогрітий грунт – це стрес для кореневої системи. Листя в цьому випадку стають жовтими на зовнішній частині і синюватими на зворотному боці.

Як допомогти рослинам?

В першу чергу варто створити оптимальні умови, для цього:

 • Нормалізують полив. Про нестачу вологи в грунті говорить втрата рослиною листків. Помідори поливають не часто, але рясно. Оптимальний режим – 2 рази на тиждень.
 • Якщо підсихають кінчики листя, підвищують вологість повітря. При вирощуванні розсади поруч з ящиками ставлять миски з водою, в теплиці також виставляють відкриті ємності.
 • Проводять підгодівлю комплексним добривом або настоєм золи.
Сохне листя у помідорів: причини

Стимулючі препарати і народні засоби

Специфічну допомогу в адаптації помідорів до умов навколишнього середовища надають спеціальні препарати – стимулятори росту.

У цих засобах містяться речовини, що діють на рослини, як вітаміни на людину:

 • Цитокініни допомагають нарощувати зелену масу і стимулюють формування нових пагонів.
 • Гіберелін запускає процес цвітіння і формування плодів.
 • Гумінові кислоти зміцнюють імунітет рослин і підвищує стійкість до несприятливих кліматичних умов.
 • Ауксини – допомагають рослинам формувати потужну кореневу систему і сприяють швидкій адаптації при висаджуванні.

Хімічна промисловість пропонує садівникам і городникам такі препарати для стимулювання зростання і розвитку рослин:

 1. Гетероауксин. Засіб стимулює фотосинтез в листі помідорів. Прискорює утворення клітин зростання, підвищує усмоктувальні здатності коренів. Важлива умова застосування цього препарату – суворе дотримання дозування. Перевищення концентрації розчину після обприскування надасть зворотній ефект і зашкодить розсаді.
 2. Епін. Препарат підвищує імунітет рослин і стійкість до несприятливих умов вирощування. Розчином Епін помідори обприскують за 10 днів до висадки у відкритий грунт або теплицю. Потім кожні 14 днів до початку плодоутворення.
 3. Бутон (Зав’язь). Застосування цього препарату допомагає підвищити врожайність кущів помідорів на 20-30%. Основна діюча речовина гіббереллин стимулює цвітіння і утворення зав’язі, підвищує імунітет рослин. Обприскування проводять з початку бутонізації кожні 14 днів до масового утворення плодів.
 4. Гумат натрію. Містить набір органічних кислот, що стимулюють процеси обміну речовин в тканинах рослин. препарат підвищує родючість грунту і регулює всмоктування рослинами радіонуклідів і нітратів.
 5. Стабілан. Регулює баланс розвитку надземної частини і коренів. Перешкоджає надмірному утворенню зеленої маси на шкоду цвітінню і плодоутворенню.
 6. Циркон. Препарат з підвищеним вмістом вітамінів. Стимулюючий процеси росту клітин і формування зав’язей.
 7. Енергія. Сприяє активізації життєвих сил рослин, сприяє збільшенню вмісту вітамінів в помідорах і одночасно перешкоджає утворенню в них нітратів.
 8. НВ 101. Вітамінізований екстракт, суміш витяжок з японського кедра, платана та сосни. Покращує стан листя помідорів, сприяє формуванню великої кількості зав’язей.
Сохне листя у помідорів: причини

Альтернативою біопрепаратам є різні стимулятори, приготовані за народними рецептами:

 • Розчин соку алое. Бактерицидні властивості цієї кімнатної квітки знайшли широке застосування в садівництві і народній медицині. Листя алое розминають або пропускають через м’ясорубку і настоюють в холодильнику 10 днів. Перед застосуванням 10 ст.л. кашки розчиняють в 5 літрах води і проціджують. Отриманим засобом поливають розсаду помідорів під корінь.
 • Мед. Натуральний стимулятор, що знижує сприйнятливість рослин до грибкових захворювань. Для приготування розчину 1 ч. л. меду розводять в склянці теплої води. Засобом поливають розсаду помідорів.

Стимулятори не замінюють підживлення рослин, а служать доповненням до основного догляду за помідорами. Не можна перевищувати дозу препаратів і кількість його застосування, оскільки це призведе до пригнічення росту рослин!

Лікування хвороб і захист від шкідників помідорів

Грибкові, бактеріальні та вірусні захворювання представляють серйозну небезпеку для помідорів. Хвороби швидко поширюються, особливо в закритому просторі теплиць. Якщо своєчасно не провести лікувальні заходи, рослини загинуть.

При виявленні ознак захворювань рослини обприскують фунгіцидними препаратами:

 • Квадріс – засіб широкого спектра дії. Ефективний проти фітофторозу, борошнистої роси, антракнозу. Після обприскування рослини захищені від спор грибка на 3-4 тижні.
 • Акробат – препарат системної дії, що містить манкоцеб і диметоморф. Захищає рослини від чорної плямистості, фітофторозу, макроспоріозу.
 • Рідоміл – лікує пероноспороз, борошнисту росу, фітофтороз. Містить манкоцеб і мефеноксам.
 • Агат – біопрепарат. Що пригнічує ріст спор грибка. Лікує кореневу гниль, фітофтороз, борошнисту росу, чорну плямистість.
 • Фундазол – препарат на основі Беном. Проникає в клітини грибків і повністю знищує їх. Одночасно захищає рослини від комах-шкідників.
 • Заслін – біопрепарат, що одночасно виконує функцію фунгіциду і добрива. Підвищує імунітет рослин, лікує парші, фітофтори, макроспоріоз, фузаріозне в’янення.
 • Фітоспорін – біологічний засіб для профілактики і лікування грибкових і бактеріальних захворювань.
Правила догляду за помідорами: поради досвідчених садівників

Правила догляду за помідорами: поради досвідчених садівників

Досвідчені городники радять дотримуватися наступної технології вирощування помідорів в теплиці і у відкритому грунті:

 1. Полив 1-2 рази в тиждень теплою, відстояною водою. Грунт промачують глибоко. Часті, мізерні поливи призводять до переміщення коренів у верхні шари грунту, де вони перегріваються і починають висихати.
 2. Установка опор для високих сортів. Вирощування без підв’язування допустимо тільки для низькорослих, детермінантних томатів.
 3. Формування куща. Низькорослі сорти досить звільнити від зайвого листя біля основи стебла, щоб підвищити циркуляцію повітря і попередити грибкові хвороби. середньо- і високорослим рослинам необхідно регулярне пасинкування. Помідори формують у 1-2 стебла, видаляючи всі зайві пагони, що формуються знизу. При вирощуванні в теплиці з кущів будь-яких сортів зрізають приблизно 3-ю частину листя.
 4. Правильні, регулярні підгодівлі. Для помідорів важливо не тільки своєчасне внесення поживних елементів в грунт, а й склад удобрювачів сумішей. Під час нарощування зеленої маси основний елемент живлення – азот. З початку формування бутонів і під час утворення плодів азоту в добривах має міститися мінімальна кількість. У цей період помідори підгодовують фосфорно-калійними сумішами.
 5. Профілактична обробка від грибкових та бактеріальних хвороб. Найбільш поширені захворювання помідорів – фітофтороз і антракноз (фузаріозне в’янення). Спори цих грибків вражають рослини в несприятливих умовах, передаються через воду і грунт. Запобігти зараженню допомагають препарати: Хом, Оксихом, Прогноз.

Помилки при вирощуванні помідорів

Недосвідчені городники при вирощуванні томатів допускають характерні помилки, які призводять до неправильного розвитку рослин, засихання листя, пошкодження коренів і зниження врожаїв:

 1. Відсутність гарту розсади. За 2 тижні до висадки помідорів у відкритий грунт або теплицю необхідно починати привчати рослини до нових умов. Для цього розсаді організовують «прогулянки» на свіжому повітрі. Починаючи з 30-40 хвилин і поступово збільшуючи час. Незагартована розсада відчуває сильний стрес при висадці і починає хворіти.
 2. Неправильний вибір складу грунту. Помідори не терплять кислий грунт, тому при виборі ділянки для їх вирощування необхідно стабілізувати РН рівень до 6-6,5. Нейтралізувати зайву кислотність допомагає додавання в лунки невеликої кількості деревного попелу або осіннє вапнування грунту.
 3. Занадто рання висадка розсади. Переміщення коренів помідорів в непрогрітий грунт. Висаджувати томати можна виключно в грунт, температура якого досягла плюс 15 градусів на глибині 15-20 см. Посадка в холодний грунт викликає хворобу і навіть загибель розсади помідорів.
 4. Загущені посадки. Відстань між кущами помідорів має бути не менше 50-ти см. Прагнення висадити на невелику ділянку максимальної кількості рослин призводить до порушення харчування коренів і вентиляції надземної частини. Загущені посадки – прямий шлях до хвороб і низької врожайності.
 5. Посадка в тіні. ПомідорАМ необхідно максимально освітлене місце протягом усього дня. Навіть легке затінення кущів призводить до підвищеної кущуватості рослин на шкоду врожайності.
 6. Надлишок добрив. Підживлення помідорів повинні бути збалансованими за трьома елементами: азот, фосфор, калій. Перевищення вмісту азоту в грунті веде до «жирування» куща. В результаті рослина отримує багато листя, з потужним стеблом кущ без квітів і зав’язі. Особливо згубні для помідорів часті підгодівлі свіжим гноєм. Для добрива доцільно вибирати спеціалізовані суміші, з розрахованою кількістю поживних речовин, і готувати з них розчин в суворій відповідності з рекомендаціями на упаковці. Інтервал між внесенням підгодівлі – 15-20 днів.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *