Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Поради

Стимулятори росту: користь чи шкода для рослин?

Стимулятори росту рослин
Поділитися записом:

Застосовувати стимулятори росту чи ні? Таким питанням задається більшість просунутих садівників і городників. Якщо при вирощуванні рослин для особистого користування це питання стоїть не так гостро, то в інтенсивному, промисловому, рослинництві без них обійтися неможливо.

Увага: застосування стимуляторів вимагає високої кваліфікації фахівців і має бути строго регламентованим. Непрофесійне використання стимуляторів може завдати шкоди рослині, людині і навколишньому середовищу.

Ріст і розвиток – найважливіші процеси життя рослин, що визначають їх структуру, величину і якість врожаю. Зростання – це збільшення розмірів і маси рослини. Розвиток – якісні зміни рослини або окремих його частин (органів, тканин, клітин), які відбуваються при його життєдіяльності.

Кожна клітина утворюється в процесі ділення клітин меристеми або камбію, подальшого їх зростання (розтягування) і диференціації. В результаті диференціації спочатку однакові клітини меристеми набувають специфічних властивостей, притаманні тому чи іншому виду тканин і гарантують виконання їх основних функцій.

Так, клітини деревини забезпечують їй механічну міцність і здатність до сокоруху. Основна функція клітин зеленого листа – засвоєння сонячної енергії та переробка його в органічні сполуки, клітин запасающих тканин – зберігання поживних речовин і т. д.

Відомо, що в живих організмах певна кількість енергії зберігається «про запас», на випадок надзвичайних обставин. Стимулюючі речовини застосовують, щоб використовувати цю енергію для підвищення продуктивності рослин.Навіщо потрібні стимулятори росту

Навіщо потрібні стимулятори росту?

В оптимальних умовах застосування стимуляторів росту та розвитку дозволяє підвищити врожайність на 10-15% (зазначені в рекламі виробників цифри, що перевищують ці значення, м’яко кажучи, викликають сумніви).

Ріст і розвиток рослин залежать від зовнішніх факторів: інтенсивності та ступеня освітленості, тривалості дня і ночі, температури і вологості повітря і грунту, наявності органічних і мінеральних добрив.

Процеси зростання і розвитку тісно взаємопов’язані і мають перебувати в строго оптимальному співвідношенні. В іншому випадку можна отримати рослину з надмірним зростанням, що негативно позначається на плодоносінні, або передчасно постаріла рослина – як результат ослаблення ростових процесів.

В інтенсивному рослинництві, якщо не можна забезпечити оптимальних ростових процесів за рахунок зміни режиму вирощування, використовують стимулятори росту. Правда, дія їх, як правило, дуже специфічна і може бути корисною тільки в певних випадках. Стимулятори росту і розвитку рослин доцільно використовувати для:

 • прискорення проростання насіння;
 • вкорінення живців;
 • запобіганню опадання квіток і зав’язі;
 • прискорення дозрівання плодів і т. п.

Але, слід врахувати, що більша частина штучно синтезованих стимуляторів росту заборонена для застосування в сільському господарстві.

Що стосується стимуляторів росту більш широкого спектру дії, що впливають не тільки на ростові процеси, але і стимулюють життєдіяльність рослинного організму в цілому, то їх застосування (зрозуміло, в оптимальній кількості) допомагає рослині подолати несприятливий вплив навколишнього середовища з найменшими втратами.

Велика кількість природних стимуляторів міститься в гної великої рогатої худоби, а також в курячому посліді. Практично всі добрива органічного походження в тій чи іншій мірі містять стимулюючі речовини.

Сьогодні до відомих природних стимуляторів додалася величезна кількість синтетичних речовин різних класів, що володіють стимулюючим ефектом. Він може бути притаманний навіть деяким засобам захисту рослин.

Як діє стимулятор росту?

Механізм дії стимуляторів на живий організм може бути різним. Стимулятори можуть впливати на:

 • біосинтез, пересування і накопичення природних фітогормонів в рослині;
 • швидкість окислювально-відновних реакціях;
 • посилювати дихання, фотосинтез, утворення білкових з’єднань;
 • ділення клітин, їх розтягування, диференціацію тканин і т. д.

При цьому кожен стимулятор, як правило, діє на якусь певну ланку обміну речовин і відповідно може використовуватися в суворо визначених випадках.Дія стимулятора росту рослини

Класифікація стимуляторів

Стимулятори відрізняються також за швидкістю прояви і тривалості своєї дії, яка, в свою чергу залежить від розміру і виду рослини, кількості діючої речовини і часу його розкладання або інактивації.

Слід пам’ятати, що збільшенням концентрації стимулятора і часу його впливу на живий організм стимулюючий ефект, як правило, переходить в гнітючий (інгібуючий). У зв’язку з цим пошук найбільш ефективного способу застосування того чи іншого стимулятора на практиці вимагає значних витрат часу, сил і засобів наукових установ з подальшим доопрацюванням в умовах виробництва сільськогосподарської продукції.

Якщо ви вирішили застосувати будь-які стимулятори росту рослин, необхідно строго слідувати інструкції щодо їх застосування і, ні в якому разі, не зловживати ними. При цьому перевагу слід віддавати добре вивченим природним стимуляторам або їх синтетичним аналогам.

Застосування декількох стимуляторів

Застосування декількох стимуляторів на одній культурі має бути обгрунтованим. Крім того, необхідно, щоб між застосуванням різних стимуляторів був достатній інтервал у часі, щоб дія однієї речовини не накладалася на дію іншої.

І не можна забувати, що жоден стимулятор не здатний замінити або доповнити ваш нестаток жодного з факторів, необхідних для росту і розвитку рослин: світло, вода, повітря, температура, харчування. Саме тому застосування стимуляторів росту рослин має бути останнім у ряду заходів щодо вдосконалення агротехніки.

Якщо ви переконані, що всі інші складові зростання перебувають на необхідному для рослин рівні і вам залишилося тільки «вичавити» з них страховий резерв, можете випробувати стимулюючі речовини (зрозуміло, дозволені для продажу населенню) – ауксин, гетероауксин, гумат натрію, гіббереллин і ін .

Визначення стимулюючого ефекту

Стимулюючий ефект певної речовини можна виявити за допомогою досить простих дослідів по пророщуванню насіння в розчинах різної концентрації з наступним урахуванням довжини корінців:

 1. Плоске дно невеликих судин вистилають 1-2 шарами фільтрувального паперу або марлі, потім зволожують водою (контроль) і розчинами стимулятора різної концентрації.
 2. У кожен з судин кладуть по 5-10 зерен кукурудзи чи пшениці, накривають їх склом (плівкою) і поміщають в темне місце при температурі 20-25 ° С.
 3. Через 5-7 днів вимірюють довжину корінців і роблять висновок про оптимальну концентрацію речовини.

Визначення оптимальної концентрації

Визначити оптимальну концентрацію стимулятора росту можна за допомогою дослідів з укорінення живців квасолі:

 1. Проростки квасолі, вирощені в будь-якому субстраті, на 10-14-й день (коли висота їх досягне 11-13 см) зріжте біля основи і розсортуйте по висоті і загальному розвитку. Для кожного варіанта обробки візьміть однакову кількість живців кожного сорту.
 2. Проростки укоротіть під водою приблизно на 1 см. і занурте в стаканчики з розчинами стимуляторів різної концентрації на глибину 4-5 см.
 3. Контрольну партію живців, з якої будете порівнювати всі варіанти, занурте в склянку з водою.
 4. Через певний час (від 5-30 хв до 3-4 год. в залежності від сили стимулятора) живці вийміть з розчину, промийте, перенесіть в посуд з водою і залиште при кімнатній температурі і звичайному освітленні до появи корінців.
 5. Не забудьте підписати стаканчики або прикріпити етикетки до черешків. Щоб результати досвіду були більш достовірними, кількість живців можна збільшити в будь-якому вигляді (до 5-10 штук) або повторити досвід кілька разів.

В період вкорінення потрібно щодня міняти місцями стаканчики з живцями. Пам’ятайте, що найсильніший фактор росту – температура, тому для всіх варіантів досліду вона повинна бути однаковою. Крім того, якщо вам не відома оптимальна концентрація розчину, ви можете проскочити стимулюючий ефект, так як при підвищеній концентрації і тривалому впливі на рослину багато стимуляторів, особливо синтетичні, починають пригнічувати ростові процеси. В такому випадку досвід можна повторити, знизивши концентрацію в 5-10 разів або зменшивши час впливу до 1 -2 хв.Види стимуляторів росту рослин

Основні види стимуляторів росту рослин

Вважаємо за необхідне застерегти: не слід захоплюватися стимуляторами росту або застосовувати їх в будь-яких ситуаціях як панацею «від всіх хвороб».

Ауксин здатний стимулювати розтягнення клітин, посилювати зростання каллусів, сприяти утворенню зачатків коренів, запобігати опаданню плодів і листя. У той же час, накопичуючись у верхівці стебла, він блокує розпускання бічних нирок. Гальмівну дію ауксину на бічні нирки можна нейтралізувати, лише видаливши верхівку стебла або обробивши його високою дозою (1-3 мг / л) цитокинина.

Цитокинин активізує клітинний розподіл, сприяє закладці нирок і прискорює їх зростання. Цей клас гормонів, практично не впливаючи на ріст коренів, є регулятором процесу старіння листя. Як відомо, процес старіння особливо швидко протікає при відділенні листа від материнської рослини. Тільки обробка цитокинином може повернути молодість ізольованому листу, змусивши його знову зеленіти і засвоювати сонячну енергію. Крім того, лист, забезпечуються цитокининами, має стійкість до впливу несприятливих наслідків підвищених температур.

Гіберелін використовують для стимуляції росту ягід безнасінних сортів і гібридів, для виведення зі стану спокою бульб і цибулин, прискорення проростання насіння. Надмірний синтез гиббереллинів в організмі або підвищена чутливість до них рослини небажані при селекції короткостебельних сортів злакових, бобових та інших культур.

Практичне застосування фітогормонів і їх синтетичних аналогів в сільському господарстві стримується як з економічних міркувань, так і складністю регуляції ростових процесів в рослині. В системі балансу фітогормонів бере участь безліч інших, не менш важливих речовин, що забезпечують ритмічність процесу. Порушення будь-якої ланки налагодженої системи може призвести до хвороби або загибелі рослини.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *