Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Дім

Теплиця своїми руками: прості ідеї для городу

Теплиця своїми руками - найкращі варіанти + покрокова інструкція
Поділитися записом:

Досвідчені городники у тепличних умовах вирощують ранні овочі. Як зробити теплицю своїми руками швидко та з мінімальними витратами? Скористайтеся цікавими ідеями та зробіть укриття з доступних матеріалів.

Різновиди та застосування теплиць на городі

Теплиця – стаціонарна споруда, яку використовують для вирощування розсади, овочів, декоративних культур. Споруда захищає рослини від холоду та морозів. Завдяки цьому городникам вдається отримувати врожай ранніх овочів у холодну пору року.

У чому особливості теплиці?

На відміну від парників, теплиці будують заввишки до 2,5 м. Площа теплиці залежить від цілей власника та розмірів його присадибної ділянки. Для зручної експлуатації у теплицю роблять вхід. Режим вентиляції забезпечують форточками, що відкриваються. Для обігріву в зимових теплицях встановлюють буржуйки чи інший вид опалення. Світловий день подовжують додатковим освітленням. Для поливу обладнають систему крапельного зрошення.

Теплиці виготовляють з різних матеріалів, враховуючи форму конструкції. Для міцного каркасу застосовують труби ПВХ, металопластикові труби, куточки, дерев’яні рейки. Щоб усередину споруди потрапляло достатньо денного світла та сонячного тепла, стіни та дах теплиць виготовляють з прозорих матеріалів (полікарбонат, скло, плівка).

Види теплиць

Теплиці бувають різних видів залежно від покривного матеріалу, конструкції, теплообміну та інших факторів. По конструкції теплиці бувають:

 1. Односхилі, в яких дах спрямований в один бік. Конструкцію часто пристосовують до стін капітальної будівлі (сарай, альтанка).
 2. Двосхилі, в яких дах виконують у вигляді двох похилих до зовнішніх стін скатів. Підходить для зимових теплиць у регіонах з частими снігопадами.
 3. Арочні, основою яких стають вигнуті дугою труби, профіль. Галина Кізіма, авторка книги «Теплиця-комуналка. Така теплиця має великий недолік: арочні дахи погано витримують снігове навантаження і складаються під ним.
 4. Каплевидні зі складною конструкцією у формі намету. Стінки зручні при снігопадах та сильних дощах.
 5. Багатокутні з 6-9 вертикальними гранями, складні в монтажі та дорогі.
 6. Голландські з розширеними донизу бічними стінками, посиленим каркасом. Їх обладнають спеціальними жолобами для стоку дощової води, електронним керуванням систем забезпечення.
Теплиця своїми руками: прості ідеї для городу

За призначенням теплиці ділять на такі види:

 • овочеві, в яких вирощують зелень та основні види овочевих культур;
 • розсадні з створенням спеціальних умов вирощування здорових сіянців (стелажі, спеціальні касети, система провітрювання, краплинний полив);
 • квіткові для вирощування декоративних культур у особливих умовах.

За типом експлуатації є такі варіанти теплиць:

 • зимові з системою опалення;
 • літні з нагріванням внутрішнього простору за рахунок сонячної енергії.

Прості в монтажі арочні, одно- та двосхилі, круглі та краплеподібні теплиці використовують у домашніх умовах. Багатокутні конструкції, голландські, фермерські (не змикаються в області коника) теплиці досить затратні за матеріалами та вартістю. Їх встановлюють на великих площах з метою масового вирощування овочів, розсади, квітів продаж. Побудови промислового масштабу розміщують на фундаменті, оснащують системою підігріву, освітлення, поливу та автоматизованою системою відкривання вікон. Теплицю для дачної ділянки можна купити у готовому вигляді, але краще зробити теплицю на ділянці власноруч. На їхню думку, більшість з наявних у продажу готових теплиць має одну істотну ваду — їх проектують і виготовляють не ті, хто ними користується.

Як побудувати теплицю своїми руками?

Власник ділянки може вибрати місце для теплиці, розрахувати її розміри, підібрати відповідні матеріали та заощадити на будівництві кошти. Споруджувати теплицю краще в кінці лютого або в березні, як тільки розтане сніг і встановиться плюсова температура.

Підготовчий етап

Для будівництва найпростішої теплиці необхідно провести такі підготовчі роботи:

 1. Виберіть освітлене місце на ділянці, захищене від вітру та грунтових вод.
 2. Визначте конструкцію майбутньої споруди, враховуючи призначення та тип експлуатації.
 3. Складіть план і намалюйте схему будівництва.
 4. Розрахуйте кількість необхідних матеріалів, оберіть інструменти.
 5. Закупіть та підготуйте матеріали для спорудження теплиці.
 6. Проведіть розмітку на ділянці, виставте кілочки по периметру майбутньої теплиці.

Матеріали та інструменти, необхідні для бюджетного будівництва розміром 6х4 м:

 • стрейч-плівка – 2 рулони;
 • плівка для теплиць -10 м.;
 • кабельна стрічка б/в -70 м;
 • скоби – 1 упаковка;
 • скотч – 1 рулон;
 • дерев’яні бруски (стовпчики) 2,5 м. – 6 шт.;
 • дерев’яні бруски 3 м. – 4 шт.;
 • дерев’яні бруски 1 і 2 м. – 16 шт.;
 • дерев’яні дошки – 40 м.;
 • дріт – 20 м.;
 • шурупи – 50 шт.;
 • шуруповерт;
 • степлер;
 • лопата;
 • пила.

Для створення деревної конструкції використовуйте рівні дерев’яні стовпчики, вирізані з будь-якого дерева. Їх очищають від кори чи просто зачищають від сучків.

Теплиця своїми руками: прості ідеї для городу

Покрокова інструкція

Споруджуйте теплицю на своєму городі поетапно:

 1. Викопайте по периметру теплиці ями і закопайте дерев’яні стовпчики заввишки 2,5 м. для основи конструкції, засипавши та утрамбовавши ями навколо дерев’яних опор щебенем. Встановіть по центру теплиці стовпчики по 3 м. для двосхилого даху.
 2. Виставте по периметру дошки у два ряди. Прикріпіть їх шурупами до опор та з’єднайте спеціальними кілочками. Розмістіть додаткові бруски посередині та поверху каркасу.
 3. Зробіть з круглих стовпчиків або брусків основу для двосхилого даху, скріпіть на стиках шурупами.
 4. Обмотайте скотчем дерев’яні стовпчики, щоб плівка не рвалася.
 5. Натягніть на стінних прольотах та даху дріт для підтримки плівки. Обтягніть стіни теплиці стрейч-плівкою. Дах накрийте тепличною плівкою.
 6. Протягніть по всіх кутах та стиках плівки з дерев’яною опорою стару кабельну стрічку. Прикріпіть її степлером через кожні 10 см.
 7. Виріжте отвір для дверей з тонкого боку теплиці. Закріпіть отвір дерев’яними або пластиковими планками, прикрутіть петлі до стояків. Утепліть двері поролоном, встановіть дверну ручку.
 8. Зробіть поруч з дверима, у даху або збоку отвір для выконця, щоб не було протягів. Закріпіть плівку на дерев’яну рамку з петлями. Радимо обладнати теплицю додатковими выконцями, встановивши деякі з них у нижній частині стіни, щоб забезпечити циркуляцію повітря.

Всередині теплиці проведіть розбивку грядок з двох боків, перекопайте та удобріть грунт. Відразу розтягніть стрічки для крапельного поливу. За бажанням обладнайте опалювальну систему, встановивши піч для топки по центру теплиці. Димову трубу виведіть в отвір, зроблену на даху або стіні.

Двосхила теплиця, обтягнута плівкою, простоїть не менше року. Щоб укриття служило від 3 до 5 років, краще користуватися армованою плівкою. Матеріал коштує дорожче, але відрізняється міцністю і витримує перепади температур. Знімати чи міняти плівку на зиму не доведеться.

Теплицю з простих матеріалів використовуйте у весняно-літній період без опалення. Через прозору плівку всередину потрапляє достатньо денного світла та тепла, які сприятливо впливають на вегетацію тепличних рослин. Температурний режим контролюйте за допомогою градусника, який розмістіть на стовпі всередині теплиці. Ви можете встановити гігрометр, щоб відрегулювати графік провітрювання.

Спорудити теплицю на своєму городі можна з підручних матеріалів. Скористайтеся рекомендаціями фахівців, підготуйте матеріали та беріться за справу. Тоді на столі обов’язково незабаром з’являться якісні ранні овочі та зелень, які виросли на власному городі.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *