Останні Записи:
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
 • Борошниста роса: ознаки захворювання… Борошниста роса входить до переліку найпоширеніших захворювань рослин. Якщо ураження не лікувати, то насадження загинуть. Про причини розвитку грибкового захворювання, ефективні методи лікування та профілактики…
 • Вирощування білої смородини: від… Біла смородина - ніжні ягоди, які схожі на дорогоцінні кристали з дрібними кісточками всередині. Її іноді розглядають як різновид червоної смородини. Чим унікальні сорти білої…
Малина

Терміни та правила весняної пересадки малини на інше місце

Терміни та правила весняної пересадки малини на інше місце
Поділитися записом:

У весняний період дуже часто проводиться пересадка тієї чи іншої рослини (ягідних та декоративних, квітучих чагарників, багаторічних рослин тощо). Особливо популярний такий захід для малини. Щоб пересадити ягідну культуру з мінімальними втратами та максимальним результатом, необхідно знати особливості та хитрощі.

Навіщо треба пересаджувати малину на нове місце?

Пересадка – стандартна садова процедура по догляду для малини. Виконувати її рекомендується кожні п’ять років. Головна мета пересаджування чагарнику на нове місце: отримання рясного врожаю, який відрізняється гарною якістю та кількістю.

Якщо розбирати це питання більш детально, можна сказати, що пересадка малини на інше місце необхідна з наступних причин:

 • Садова культура в процесі вегетаційного періоду (у тому числі плодоношення) регулярно бере живильні речовини з грунту, на якому вирощується. Тим самим грунт поступово виснажується. Низький вміст поживних речовин призводить до зниження кількості та якості врожаю (кількість, смак, солодкість ягід).
 • Процедура вирішує проблему надмірної загущеності посадок, яка неминуче виникає у процесі вирощування на одному місці (через розростання рослини). Загущеність збільшує ризик ураження хворобами, шкідниками.
 • «Переїзд» на інше місце загалом оновлює чагарник, що сприятливо позначається на його здоров’ї та врожайності.
 • Процедура догляду виконує також і естетичну функцію: після розсадки малинник стає охайним, доглянутим.
Коли і як правильно пересаджувати малину на нове місце

Коли краще пересадити малину: навесні чи восени?

Абсолютно нормально пересадити чагарник і у весняний, і осінній час. Багато садівників і городників вважають, що краще пересаджувати малину саме восени, так я цього сезону рослина легше переносить «переїзд», швидше і краще приживається, адаптується на новому місці.

Проте успіх процедури визначається здебільшого не сезонністю, а дотриманням термінів, схем та правил. Якщо все зробити правильно, то і навесні і восени кущ добре переживе розсадку.

Зверніть увагу! На вибір сезону для садового заходу впливає також регіон вирощування.

Оптимальні терміни пересадки малини навесні на нове місце

Дотримання оптимальних термінів дуже важливе для даної садової процедури. Завдяки цьому рослина зможе змінити «місце проживання» без зайвого стресу та будь-яких проблем з адаптацією та укоріненням.

Коли і як правильно пересаджувати малину на нове місце

Терміни пересадки навесні визначаються станом рослини: до розпускання бруньок малини.

Вибрати найбільш оптимальний час для весняної пересадки допоможе Місячний календар.

Сприятливі дні:

 • у березні: 5, 6, 11, 20, 21, 24, 25, 29, 30 число;
 • у квітні: 9, 10, 15, 16, 17;
 • у травні: 6, 7, 8, 13, 14, 15, 16, 17.

Несприятливі дні:

 • у березні: 9, 10, 13, 28 число;
 • у квітні: 5, 6, 12, 27;
 • у травні: 2, 3, 4, 11, 26, 30, 31.

Куди пересаджувати малину: вибір іншого місця

Місце вирощування безпосередньо впливає на якість та кількість ягідного врожаю. Тобто якщо ви посадите садову культуру в невідповідному місці у відкритому грунті, то сподіватися на хороше плодоношення не варто.

Коли і як правильно пересаджувати малину на нове місце

Пересаджувати малину слід у місце, яке відповідає наступним критеріям:

 1. Територія повноцінно освітлюється сонцем (буде взагалі ідеально, якщо сонячна локація трохи притінятиметься в полуденний час). Вирощування у тіні не допускається.
 2. Місце захищене від холодного, сильного вітру.
 3. При цьому ділянка не знаходиться в низинах, перезволожених та заболочених зонах, а також у місцях, у яких накопичується волога.
 4. Важлива і якість грунту: грунт повинен бути поживним, добре дренованим, мати нейтральну кислотність (pH 6,5-7,0).
 5. Добре підходить суглинний або супіщаний грунт, який відповідає зазначеним вище якостям.
 6. Бажано висаджувати культуру на ту ділянку, на якій раніше росли бобові культури, цибуля, часник, огірки, кабачки, сидерати. Таким чином, буде враховано принципи сівозміни.

Як правильно підготувати місце та лунки для пересадки малини?

Пересадка малини на заздалегідь підготовлений грунт і правильно зроблені лунки дуже сприятливо позначиться на приживаності та адаптації чагарника, на його плодоношенні у майбутньому.

Готуємо грунт на ділянці

В ідеалі грядку для малинника в іншому місці слід підготувати ще з осені. Якщо ви не встигли це зробити в осінній період, то можна підготувати і навесні (бажано за 1-1,5 місяці або за пару тижнів).

Підготовка грунту до пересадки полягає в наступному:

 • Проводиться перекопування на глибину 30-35 сантиметрів (штик лопати). При перекопуванні слід видаляти кореневища інших рослин, каміння (якщо вони трапляються).
 • Під перекопування необхідно внести добрива:
  Комплексні мінеральні добрива, наприклад, Нітроаммофоску (містить азот, калій та фосфор). Або ж внести Суперфосфат і Сульфат калію (калійно-фосфорні добрива), а потім через кілька тижнів сечовину або аміачну селітру (джерело азоту), вносити ці препарати одночасно не слід. Будь-яке добриво вноситься за інструкцією.
  А також органічні добрива: компост, що добре перепрів, або перегній: 6-8 кілограм на 1 квадратний метр грядки.
 • Якщо грунт на садовій ділянці кислий (pH нижче 6,0), то рекомендується розкислити землю. Для цього можна внести спеціальний розкислювач грунту (купити його можна в садовому магазині) або під перекопування внести доломітове борошно (при кислотності нижче 4,5 рН близько 500 грам на 1 квадратний метр, при pH – 4,5-5,2 – 400-. 450 г., при pH – 5,2-5,5 – 300 г.). Проте робити це потрібно не одночасно з внесенням мінеральних добрив, а заздалегідь бажано за сезон (тобто якщо процедура навесні, то розкислити восени).
Коли і як правильно пересаджувати малину на нове місце

Робимо ямки для посадки

Посадити малину можна двома способами:

 1. Кущовий спосіб, тобто окремі лунки.
  Для пересадки кущовим способом на грядці викопуються лунки (діаметром та глибиною близько 30-40 см.), проміжок між ямками 50-70 см., між рядами – 150-200 см.
 2. Траншейний (або стрічковий), тобто загальну траншею.
  Для пересадки малинових кущів траншейним способом необхідно викопати траншею (її глибина та ширина близько 30-40 сантиметрів), відстань між траншеями – 2 метри. Нормальна довжина однієї траншеї 150-200 см. (виходить, в таку траншею можна помістити три або чотири саджанці з проміжком 50-70 сантиметрів).

При викопуванні посадкових лунок або траншей верхній родючий шар (перші 25-30 см.) слід відкладати у купку. Така земля стане в нагоді при посадці!

Підготовка малини до пересадки: обов’язкова обрізка

Підготовка куща до пересадки дуже важлива (актуально і для осінньої та весняної процедури). Справа в тому, що у чагарнику єдина коренева система (у головного куща та його кореневої порослі). При викопуванні рослини коріння будуть у будь-якому разі так чи інакше пошкоджені. Тому дуже важливо, щоб після процедури рослина надіслала свої дорогоцінні ресурси на відновлення та розвиток кореневої системи, а не на зростання зеленої маси (пагону, листя). Інакше, активне нарощування зеленої маси несприятливо позначиться на укоріненні та приживанні куща.

Отже, основний принцип підготовки до пересадки полягає в наступному: потрібно перед викопуванням обрізати пагони, вкоротивши їх до 40-60 см. заввишки.

Коли і як правильно пересаджувати малину на нове місце

Покрокова схема пересадки дорослої (старої малини) на нове місце у саду

Доцільно пересаджувати лише найздоровіші, сильні та міцні кущики. Пошкоджені, слабкі, уражені хворобами чи шкідниками рослини пересаджувати немає сенсу! Виконати пересадку малини правильно допоможе наступна схема:

 1. Викопайте кущ зі старого місця: обережно обкопайте його по колу з невеликим відступом від стовбура. Розташування лопати при викопуванні має бути строго вертикальним (отже, можна мінімізувати пошкодження коренів, при розташуванні леза під кутом можна пошкодити основне коріння).
 2. Дуже швидко перенесіть викопаний кущ (рослина разом з землею навколо кореневої системи) на нове місце. Пересаджувати потрібно дуже швидко, від цього залежить приживаність рослини, при довгому знаходженні викопаного куща на відкритому повітрі він може ослабнути, потім гірше приживатися.
  Якщо виникла ситуація, що вам необхідно перевезти викопаний кущ з одного місця на інше (наприклад, з ділянки приватного будинку на дачу загород), слід відразу після викопування обмотати кому землі агроволокном або щільним папером, зволожити матеріал і поставити ком в пакет.
 3. Подальші кроки тепер залежать від того, який спосіб пересадки вас цікавить: звичайна або з розмноженням поділом куща.
  Пересаджування з розмноженням шляхом розподілу куща малини. Після викопування необхідно акуратно розділити кущ на кілька частин руками (якщо не виходить руками, то можна зробити це гострим, дезинфікованим ножем). У кожної частини має бути по два-три сильні і здорові пагони з розвиненим корінням. Після поділу куща потрібно розправити коріння, поставити саджанець у ямку, коріння має лежати рівно, не загинатися вгору. Садити необхідно на таку глибину, щоб коренева шийка була врівень з землею або нижче рівня поверхні землі на 2 см., не нижче!
  При звичайній пересадці малини без поділу куща слід просто поставити саджанець в яму в цілій викопаній земляній грудці. Коренева шийка має бути на рівні поверхні землі!
 4. Засипте лунку з рослиною родючим грунтом, який ви відклали в окрему купку (або звичайною садовою землею).
 5. Ущільніть місце довкола рукою.
 6. Проводьте рясний полив.
 7. Огляньте місце за кілька годин, при осіданні грунту потрібно підсипати його до попереднього рівня.
 8. Поставте поруч з пересадженим кущем дерев’яний кілочок для підв’язки, при цьому він не повинен пошкоджувати коріння! Підв’яжіть до нього рослину мотузкою, щоб у разі негоди (сильного вітру, дощу) він не нахилився в період укорінення. При цьому мотузка не повинна бути натягнута дуже сильно і натирати стовбур.
 9. Замульчуйте місце посадки шаром близько п’яти-семи сантиметрів (при цьому між мульчею та стовбуром рослини має бути проміжок у кілька сантиметрів). Як мульчу можна покласти тирсу, торф, перегній.
Як пересаджувати малину кореневою поростю (нащадками) Коренева поросль (або Кореневі нащадки) - нові пагони, що виростають із придаткових бруньок на відстань близько 0,3-0,7 м від основного куща. А ці самі нирки, у свою чергу, знаходяться на горизонтально розташованому корінні чагарника. Навесні пересідають зелені кореневі нащадки, що досягли висоти близько 15-25 см. Пересадка кореневих нащадків малини багато в чому схожа на процедуру, що проводиться з дорослим кущем. Вам також потрібно акуратно підкопати рослини та перенести на нове місце. Спочатку після процедури (7-10 днів) необхідно притіняти рослини від прямих сонячних променів. Наприклад, можна поставити із сонячного боку дуги та натягнути на них агроволокно, простирадло, мішковину. Порада! Не секрет, що будь-яка пересадка, розмноження поділом куща викликає стрес у чагарника тією чи іншою мірою (особливо небезпечно, якщо сильно пошкоджені коріння). Щоб зменшити стрес і покращити приживаність, рекомендується після поливу звичайної води влити у відкритому грунті під кожну рослину розчин стимулятора росту та коренеутворення, наприклад, Корневін. Будь-який такий препарат важливо використовувати за інструкцією. Як видно, зміна «місця проживання» ягідного чагарника в рамках одного саду або транспортування та пересадка з однієї ділянки на іншу – не такий уже й складний захід. Ви можете зробити це навесні або дочекатися осені, як вам зручніше. Головне — дотримуватися всіх правил.

Як пересаджувати малину кореневою поростю (нащадками)?

Коренева поросль (або Кореневі нащадки) – нові пагони, що виростають з придаткових бруньок на відстань близько 0,3-0,7 м. від основного куща. А ці самі нирки, у свою чергу, знаходяться на горизонтально розташованому корінні чагарника.

Навесні пересаджують зелені кореневі нащадки, що досягли висоти близько 15-25 см. Пересадка кореневих нащадків малини багато в чому схожа на процедуру, що проводиться з дорослим кущем. Вам також потрібно акуратно підкопати рослини та перенести на нове місце.

Спочатку після процедури (7-10 днів) необхідно притіняти рослини від прямих сонячних променів. Наприклад, можна поставити з сонячного боку дуги та натягнути на них агроволокно, простирадло, мішковину.

Порада! Не секрет, що будь-яка пересадка, розмноження поділом куща викликає стрес у чагарника тією чи іншою мірою (особливо небезпечно, якщо сильно пошкоджені коріння). Щоб зменшити стрес і покращити приживаність, рекомендується після поливу звичайної води влити у відкритому грунті під кожну рослину розчин стимулятора росту та коренеутворення, наприклад, Корневін. Будь-який такий препарат важливо використовувати за інструкцією.

Як видно, зміна «місця проживання» ягідного чагарника в рамках одного саду або транспортування та пересадка з однієї ділянки на іншу – не такий уже й складний захід. Ви можете зробити це навесні або дочекатися осені, як вам зручніше. Головне — дотримуватися всіх правил.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *