Останні Записи:
  • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
  • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
  • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
  • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
  • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Троянди

Троянди без квіток: причини, чому троянди не цвітуть?

Троянди без квіток: причини, чому троянди не цвітуть?
Поділитися записом:

Серед причин відсутності цвітіння троянд виділяють помилки поливу, захворювання, недостатнє укриття від холоду взимку і інші. Розповідаємо про це докладніше.

Кожен квітникар хоча б раз за свою практику шукав відповідь на питання: чому не цвіте троянда. Особливо прикро, коли багато сил покладено на догляд за кущиком, а результату немає. Досвідчені квітникарі знають, що здорові рожеві пагони обов’язково закінчуються суцвіттям або бутоном. Однак, в деяких випадках все не так: троянда росте, а не цвіте. Причин може бути багато, оскільки рослина дуже ніжна і примхлива. Ми зібрали основні проблеми і методики їх вирішення.

Все про те, чому не зацвітають троянди?

Вікові особливості троянд

Перший рік життя кущик не повинен цвісти. У цей час для нього важливіше за все адаптуватися до нового місця, вкоренитися і підготуватися до зимівлі. Правда, саджанці значно відрізняються один від одного при посадці. Деякі відлежали всю зиму в холодильнику і перебувають в стресі, інші відмінно себе почувають в горщику і вже вступили в фазу бутонізації. Останні цілком можуть дати квіти в першу ж літо.

Але це вкрай небажано. Досвідчені садівники радять безжально обірвати всі бутончики. Якщо дуже хочеться побачити забарвлення і форму нової квітки, можна дочекатися, поки відкриється перший з них, потім зірвати. Цвітіння в перший рік життя послаблює чагарник, заважає йому нормально прижитися і підготуватися до зими. У деяких сортів, наприклад, плетистої троянди Рамблер, зацвітають тільки пагони другого року. І то за умови, що зиму вони перенесли нормально.

Не варто чекати квітів на старих кущах. Гілки старше трьох років легко визначити на вигляд. Вони дерев’яніють, покриваються тонкою коричневою корою, тоді як молоді гілочки зеленого кольору. Вони пластичні, легко згинаються. У задерев’янілих гілках сповільнюється сокорух, що призводить спочатку до зменшення кількості квіток і їх розмірів, а після до повної відсутності. Для виправлення проблеми необхідна омолоджуюча обрізка. Старі гілки вирізають. Через якийсь час відросте нова, яка порадує рясним цвітом.

Помилка у виборі місця посадки троянди

Ділянка для висадки саджанця повина бути обрана правильно. Культура вибаглива і вимоглива до умов зростання. Сортові вимоги можуть відрізнятися, але всі різновиди схожі в нелюбові до тіні. Світло дуже важливе для нормального росту і розвитку рожевого кущика. Навіть при хорошому догляді квіти ніколи не з’являться, якщо саджанець посаджений на закритій ділянці в тіні будівлі, дерева або забору.

Рослини не переносять протяги. При виборі місця для посадки бажано врахувати напрямок найчастіше дуючих вітрів і внести певні коригування. Вкрай небажано перезволоження грунту. Тому ділянки, де до поверхні близько підходять підземні води, зовсім не підходять. Кращий вибір – невелика височина в саду з великою кількістю сонячного світла. Він повинен висвітлювати рослину мінімум 8 годин на добу. Тільки так вона буде нормально розвиватися і пишно розквітне.

Троянди без квіток: причини, чому троянди не цвітуть?

Ще один момент – відсутність конкуренції. Ніжна квітка здебільшого програє конкурентну боротьбу за поживні речовини і вологу з більш сильними сусідами. Тому їх зазвичай вирощують на моноклумбах або в розаріях. Особливо небажано сусідство з бузком, спірея. Вони часто стають причиною, чому троянда не цвіте кілька років.

Неправильний вибір грунтосуміші

Культура вимоглива до складу грунту. Кращим для неї стане легка суміш з глинисто-піщаним складом. Вона добре пропускає вологу і повітря, що дуже важливо для правильного розвитку кореневої системи. При необхідності можна поліпшити будь-яку грунтосуміш. Так, важкі мулисті або глинисті грунти не підходять для куща. Для їх поліпшення вноситься пісок і перегній.

Піщаний грунт перемішується з глиною, перегноєм, торфом і компостом. В якості альтернативи можна використовувати як добавку перемішану з мулом. Погано переносять квіткові кущі кам’янистий грунт з тонким гумусовим шаром. Останній повинен бути не менше метра завтовшки. Якщо це не так, проводиться підготовка, в ході якої підготовлену родючу суміш закладають на потрібну глибину.

Важливий момент – кислотність. Найкраще підходить грунтосуміш з помірно кислою реакцією, рН 5,5-6,5. Розкислювати землю можна за допомогою вапна-гідратного, доломітки або будь-яким іншим способом. Навпаки, підкислити допоможе торф.

Харчування зростаючому саджанцю забезпечує достатню кількість гумусу. Ідеальне його джерело для китайських і будь-яких інших троянд – гній і торфокомпост. Якщо використовується перший, то необхідно запобігти його прямого контакту з корінцями. Інакше з’явиться опік. Тому гній, особливо свіжий, закладається в яму задовго до висадки, щоб він встиг перепріти. І обов’язково потім закривається шаром землі. Отриманий шляхом змішування складу почвогрунта згодом підтримується своєчасним внесенням добрив.

Коренева поросль

Культурні сорти найчастіше щеплені. В цьому випадку з часом навколо стебла з’являється велика кількість молодої порослі. Це паростки підщепи, зазвичай шипшина. Квітникарі з невеликим досвідом вважають, що пагони дав квітковий кущ. Тому їх не чіпають, чекають, що кущик рясно зацвіте. Насправді відростки-дички забирають поживні речовини і сили рослини. Тому цвітіння не наступає.

Крім того, відростки позбавляють кущик його сортових якостей, що вкрай небажано. Тому з порослю-дички треба боротися. Її регулярно вирізують, не залишаючи навіть невеликих пеньків. Робити це потрібно акуратно, щоб випадково не пошкодити кореневу систему. Особливо багато кореневої порослі з’являється у рослин, які недостатньо заглибили при посадці. Це сприяє активному росту підщепи.

Помилки при поливі троянди

Кущик повинен отримувати достатню кількість вологи. Інакше цвітіння не настане. Полив бажаний не частий, але дуже рясний. Так, щоб волога повністю наситила коріння. Після того як вся вода вбереться в землю, бажано розпушити пристовбурну ділянку. Це запобіжить утворенню щільної кірки, яка не пропускає повітря, так як без кисню коренева система не зможе нормально розвиватися.

Помилки при поливі троянди

Рослина витримує короткочасну посуху. Вона не загине, але відсутність вологи відіб’ється на кількості і розмірах квітів. Вони будуть дрібними, їх буде набагато менше, ніж могло б бути. Щоб утримати вологу в землі і скоротити кількість поливів, застосовують мульчування. В якості мульчі використовують кокосове волокно, подрібнену кору, перепрілий гній або компост, який закладається в яму на городі. Замульчуючий грунт не потребує розпушування, зменшується число бур’янів.

Захворювання троянди

Рожеві кущі схильні до великої кількості хвороб. Швидше за все вони розвиваються в несприятливих для рослини умовах: при перезволоженні, нестачі світла, недостатньому догляді. Дуже важливо вчасно помітити перші ознаки зараження. Вони можуть бути неявними. Так, ознаками неблагополуччя вважаються точки, зміни кольору на ділянках стебла або листа, всі новоутворення, усихання чи недорозвинення бутонів, їх неповне розкриття.

Найчастіше зустрічаються грибкові захворювання, впоратися з ними найпростіше. Це іржа, різні плямистості, сіра гниль, мозаїка і борошниста роса на трояндах, заходи при виявленні ознак цих інфекцій необхідно приймати відразу ж. Найефективніше лікування – фунгіциди. Це спеціальні протигрибкові засоби, використовуються для лікування і профілактики.

Проти різних збудників найкраще застосовувати спеціалізовані фунгіциди. Наприклад, препарати від борошнистої роси на трояндах і від плямистостей будуть різними. У першому випадку це буде «Циркон» або «Швидкість», у другому – «Топаз» або «Профіт». Суворе дотримання інструкції по застосуванню обов’язково. Рідше квітникарю доводиться стикатися з вірусними хворобами і некрозами. Останні не лікуються, заражений кущик врятувати не вдасться, його відразу ж знищують.

Щоб не зіткнутися з хворобами на ділянці, має бути забезпечено квітковим кущам хороший догляд. Регулярне і правильне внесення добрив, розпушування та прополювання прикореневого кола, достатній полив. Захоплюватися дощуванням не варто, це створює сприятливу для розвитку грибка середу. Ранньою весною обов’язкове обробка імуностимулюючими і протигрибковими препаратами. Повторно обприскування проводиться через два тижні.

Шкідники троянд

Дуже часто причина, чому не цвіте китайська чи якась інша троянда, криється в нашесті шкідників. Комахи паразитують на рослині, харчуються його соками. Внаслідок чого вона починає відставати в розвитку і зростанні, слабшає. Цвітіння в такому стані точно не буде. Тому основне завдання квітникаря полягає у визначенні типу паразитів і якнайшвидшому від них визволенні.

Найчастіше на чагарнику поселяються попелиця, трипси, листовійка, щитівка, Роза пильщик і павутинний кліщ. Все це серйозні вороги, які за короткий час можуть повністю знищити культуру. Для боротьби з ними використовуються інсектициди. Треба підбирати препарати, призначені для знищення певного шкідника. Непогано працюють народні засоби, але тільки на початковому етапі. Їх же можна застосовувати для профілактики.

Неправильна підгодівля

Рясне цвітіння неможливо при нестачі макро- і мікроелементів. Тому варто задуматися, чим підгодувати троянди, якщо вони погано ростуть і цвітуть. Азот необхідний для набору зеленої маси. Азотні препарати вносять при появі листя і відростанні пагонів. Пізніше він уже не так потрібен. Наступні підживлення проводяться, починаючи з фази бутонізації. За літо їх повинно бути декілька. Склад і періодичність залежать від сорту.

Тут варто віддати перевагу комплексним добривам типу «суперфосфату» або «Фосфату калію».

Підійде органіка, наприклад, розведений 1:15 перепрілий курячий послід. Починаючи з серпня, припиняють використання азотних добрив. Підгодовують тільки фосфорно-калійними складами. Інакше чагарник не встигне правильно підготуватися до зими і може загинути в холоди.

Помилки при обрізанні троянди

Помилки при обрізанні троянди

Догляд за культурою передбачає щорічну обрізку, але вона повинна бути правильною. Розрізняють декілька типів підрізування.

Види обрізок

  • Сильна, вона ж низька. Використовують для чайно-гібридних, поліантових сортів і роз-флорибунда при висадці саджанців, а також весняному підрізування. Після зрізання залишають третину від усіх гілок. Стебла зменшують до третьої-четвертої нирки, якщо рахувати від заснування.
  • Середня, вона ж помірна. Застосовують для всіх среднерослих різновидів. Проводиться після закінчення цвітіння. Кожен пагон зрізається в районі п’ятої-сьомої нирки від початку гілки.
  • Слабка, вона ж довга. Використовується для високорослих плетистих і чайно-гібридних різновидів. Вона ж застосовується при висадці цих сортів. Гілки підрізають на 8-16 нирці, якщо рахувати від заснування.
  • Санітарна. Видаляються підмерзлі, заражені, слабкі або сухі пагони. Проводиться протягом вегетаційного періоду для всіх різновидів.
  • Деякі культури, наприклад, всі грунтопокривні троянди, потребують тільки санітарної обрізки.

Недостатній захист від морозів

Далеко не кожен сорт витримає низькі температури, навіть якщо він вважається морозостійким. Тому укриття на зиму їм необхідно. Варіантів таких споруд безліч, їх вибирають залежно від сортових особливостей куща. У будь-якому випадку облаштувати їх потрібно вчасно, після належної підготовки культури до зими. Навесні укриття прибирають. Краще робити це поступово, щоб кущик встиг звикнути до нових умов і трохи загартуватися.

Починають його розкривати з північного боку. Останнім знімають укриття з південного боку. Це допоможе захистити культуру від сонячних опіків. Не можна розкривати чагарник рано, він може підмерзнути, а й зволікати не варто. Пагони можуть почати зопрівати і гнити, що може привести до загибелі рожевого куща.

Початківцям квітникарям завжди цікаво, скільки разів на рік цвітуть троянди. Відповідь проста. Все залежить від правильного догляду. За умови своєчасного обрізання відцвілих бутонів, чагарник здатний утворювати нові в середньому три-чотири рази за літо. Є сорти, які пишно цвітуть весь літній період, аж до перших заморозків.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *