Останні Записи:
 • Чому не цвіте герань:… Швидше за все, цього сезону ваша герань (королівська пеларгонія) відмовилася цвісти або цвіла дуже мляво (утворилося і розпустилося лише кілька бутонів), при цьому рослина стояла…
 • Живці для щеплення плодових… Безумовно, ви чудово розумієте, що щеплення зможе добре прижитися, якщо підібрати хороший вихідний матеріал, інакше кажучи, своєчасно та правильно заготовити якісні живці (щепи). Далі поговоримо…
 • Коли і як збирати… Швидше за все, ви чудово розумієте, що від того, наскільки правильно і вчасно буде зібран врожай, залежить і те, як довго він зберігатиметься в майбутньому.…
 • Багаторічні садові квіти, що… Багаторічні квіти ростуть, розвиваються і цвітуть кілька років поспіль, при цьому вимагають менше уваги та турботи, ніж однолітки. Як садити і доглядати багаторічники, які цвітуть…
 • Як садити кукурудзу: терміни,… Пригостити сім'ю вареною кукурудзою влітку, законсервувати качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Щоб отримати якісний урожай культури, потрібно визначити…
Тюльпани

Тюльпани: посадка, догляд, розмноження

Поділитися записом:

Тюльпани – багаторічники, які розквітають ранньою весною і радують яскравими фарбами до кінця травня. Як правильно садити та розмножувати тюльпани на ділянці? Вчимося підбирати посадковий матеріал, висаджувати його у встановлені терміни та доглядати посадки.

Особливості посадки та розмноження тюльпанів

Тюльпани відносяться до цибулинних рослин сімейства лілейних. Вони відрізняються термінами цвітіння (ранні та пізні), формою суцвіття, різноманітними відтінками пелюсток.

Правила розмноження тюльпанів

У природі тюльпани розмножуються насінням та вегетативним способом. Селекціонери застосовують насіннєвий спосіб отримання нових сортів ранніх квітів.

Як розмножити тюльпани? Для посадки тюльпанів на клумбі найчастіше користуються вегетативним способом. У період активної вегетації материнська цибулина обростає дітками, які придатні для пересадки. Щоб отримати якісний посадковий матеріал, необхідно:

 1. Викопати цибулини після цвітіння наприкінці червня – середині липня.
 2. Очистити цибулини від землі, вибракувати пошкоджені та хворі екземпляри.
 3. Просушити посадковий матеріал два дні під навісом та відправити на зберігання.

Викопані та підсушені цибулини зберігають до осені, створюючи оптимальні умови.

Коли та як садять тюльпани?

Коли садити тюльпани? Підготовлений посадковий матеріал висаджують на клумби восени. Терміни залежать від кліматичних умов. Оптимальним періодом вважається вересень – середина жовтня, коли температурні показники опускаються до +7-10 °С. У південних регіонах цибулини висаджують у листопаді.

Де краще садити тюльпани? Вибираємо для посадки освітлену частину клумби, хоча ранні тюльпани можуть цвісти в тіні, бо встигають відцвісти до появи пишного листя на деревах. Крім того, враховуємо такі параметри:

 • Ідеальним грунтом для тюльпанів стане суглинна або супіщана земля, що містить гумус. Якщо грунт на ділянці важкий, перед закопуванням вносимо на кожен квадратний метр перегній (до 5 кг.), суперфосфат (50-100 г.), нітроаммофоску (40-60 г.), гранульований пташиний послід (200 г.), золу (200 г.), кісткове борошно (200 г.).
 • При виборі ділянки не забуваємо про найкращих попередників тюльпанів. Підійдуть будь-які квіткові чи овочеві культури, крім цибулинних та пасльонових, які передають небезпечні грибкові хвороби тюльпанам.
 • При тривалому використуванні одної і тої ж ділянки до 75% посадкового матеріалу уражається грибковою хворобою — сірою гниллю. Тому тюльпани висаджуємо на одній ділянці не раніше ніж через 3-4 роки.
Тюльпани: посадка, догляд, розмноження

Як садити тюльпани правильно? За 2-3 тижні до посадки тюльпанів перекопуємо землю на ділянці на глибину до 30 см. Кислі грунти нейтралізуємо додаванням негашеного вапна. Висаджуємо цибулини в грунт стрічковим способом, рядами або в лунках у певному порядку. На легких грунтах цибулини поглиблюємо до 18 см., на важких – до 12 см. Дітки саджаємо дрібніше, враховуючи їх розміри.

Цибулини тюльпанів, що залишилися з осені, садимо в землю навесні. Для їх цвітіння робимо попередню вигонку в лютому-березні. На клумбу потрапляють вже пророщені цибулини з готовим квітконосом. Якщо садити цибулини в землю без вигонки, тюльпани зацвітуть лише наступного сезону.

Весняну посадку тюльпанів проводимо після прогрівання грунту до +10 °C. Ранні квітучі тюльпани висаджуємо на пару тижнів пізніше, ніж пізньоквітні. Навесні є варіант пересадки тюльпанів способом розподілу куща, що розрісся на клумбі. Така пересадка найчастіше буває вимушеною, якщо проводиться перепланування квітника та багаторічники потрібно перенести на нове місце.

Догляд за тюльпанами протягом року

Багаторічні цибулинні квіти пересаджують щороку, щоб забезпечити формування квітконоса та пишне цвітіння тюльпанів. Тюльпани можна спокійно пересаджувати через рік, а викопувати одразу після закінчення цвітіння, не чекаючи в’янення листя.

Протягом усього вегетаційного періоду квіти вимагають догляду, який забезпечить рослині стійкість до хвороб, допоможе сформувати гарний бутон та здорові цибулини для пересадки.

Навесні

Як тільки перші паростки тюльпанів з’являться над землею, у квітникарів настає відповідальний період. Як доглядати тюльпани? Заходи щодо догляду за ранніми квітами полягають у наступному:

 • Оглядаємо грядку з тюльпанами, щоб обчислити загиблі та непророслі цибулини у землі. Видаляємо уражені цибулини з ділянки, щоб зупинити поширення грибкових захворювань.
 • Розпушуємо невеликою сапкою землю навколо паростків, щоб відкрити доступ кисню до коріння і зупинити втрату вологи в грунті.
 • Проводимо помірні поливи теплою водою, що стоїть, якщо стоїть суха погода і вологи в грунті недостатньо.
 • Періодично розпушуємо землю після поливів і видаляємо бур’яни.
Тюльпани: посадка, догляд, розмноження

Чим підживлювати тюльпани? Перше підживлення тюльпанів проводимо азотовмісними речовинами (нітроамофоска, нітрофоска та ін.), щоб активізувати зростання листя та формування квітконоса. Друге підживлення проводимо фосфорно-калійним добривом перед цвітінням. У період цвітіння не забуваємо про полив у суху погоду.

Як обрізати тюльпани? Коли пелюстки почнуть обсипатись, зрізаємо головки квітів. Біля кущів прибираємо опалі пелюстки, але листя не чіпаємо до їх повного в’янення. Цибулини у землі отримують харчування з надземної частини рослини.

Влітку

Тюльпани відносяться до групи рослин з коротким періодом цвітіння та вегетації. Влітку настає час викопування цибулин тюльпанів, їх підготовка до правильного зберігання. Проводити цей захід краще наприкінці червня.

Як визначити готовність тюльпанів до викопування? Листя тюльпанів жовтіють і в’януть, але не розсипаються. Це означає, що цибулини у землі сформувалися, але ще тримаються разом.

Занадто раннє викопування цибулин дасть незрілий посадковий матеріал. У молодих цибулин ніжне покриття, вони не зберігаються довго, а дітки не встигають нарости навколо основної цибулини. Якщо перенести викопування тюльпанів на другу половину літа, то на той час дітки відпадуть від материнської цибулини та залишаться у землі. Це призведе до втрати посадкового матеріалу та порушення планової посадки квітів на клумбах.

Викопують тюльпани лопатою, намагаючись підхопити кущ тюльпанів та не пошкодити цибулини. Потім їх очищають від землі та зберігають до осені. У ящиках роблять отвори для вентиляції. У приміщенні підтримують вологість не вище за 80%, температуру до +25 °С (перші 3 тижні), а потім знижують до +15 °С. Зберігання цибулин проводиться у темному помешканні, щоб не порушити стан спокою до моменту посадки в землю.

Тюльпани: посадка, догляд, розмноження

Восени

Осіння посадка тюльпанів проводиться за місяць до настання холодів. Потрібно пам’ятати, що:

 • висаджені в спеку цибулини тюльпанів укорінюються дуже повільно і можуть уражатися фузаріозом (грибкове захворювання);
 • при пізній посадці цибулини не встигають закріпитися на новому місці і страждають узимку від морозів.

Як поливати тюльпани? Після висаджування цибулин у землю грядки рясно поливаємо. Осінній полив тюльпанів проводиться лише у випадку, якщо стоїть суха погода.

Цибулинні культури не люблять надлишку вологи. Якщо грунтові води знаходяться близько до поверхні, підсипаємо землю та робимо для тюльпанів високу грядку з дренажним шаром. Зберегти тепло при пізньому висадженні цибулин у жовтні-листопаді допоможе мульчування посадок торфом або перегноєм. Мульчування також захищає землю дільниці від втрати вологи.

Цибулинні рослини мають небезпечного ворога — мишей. Для відлякування гризунів на клумбі встановлюємо мишоловки, розсипаємо тирсу, золу або торф’яну крихту, просочену гасом.

Тюльпани варто пересаджувати щороку, щоб кущі не старіли та не уражалися грибковими хворобами. Дотримуючись агротехнічних правил посадки, розмноження та догляду за тюльпанами в різні пори року, отримаємо розкішне цвітіння тюльпанів з ранньої весни до самого літа.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *