Останні Записи:
 • Як використовувати яєчну шкаралупу… Яєчну шкаралупу вважають природним джерелом кальцію. Вона незамінна у вирощуванні різноманітних городніх та садових культур, сприяє цвітінню декоративних квітів. Яєчна шкаралупа як добриво активно використовується…
 • Доларове дерево: догляд та… Доларове дерево – рослина, яку вважають символом фінансового благополуччя. При неправильному догляді воно втрачає привабливий вигляд і не цвіте. Секрети вирощування доларового дерева Як називається…
 • Склад та користь кавової… Багато хто починає свій день з чашки свіжозвареної кави і після цього щоденного ритуалу завжди залишається макуха, яку можна просто викинути у відро для сміття…
 • Як і чим підгодувати… Ожина нагадує на вигляд малину. Ягоди містять цінні елементи, корисні здоров'ю людини. Відомо кілька різновидів цієї культури і кожному для хорошого врожаю потрібен правильний догляд…
 • Декабрист: види, вирощування та… Квітка декабрист (загальна назва - Зигокактус, ботанічна - Шлюмбергера) родом з Південної Америки. З тропічних лісів вона впевнено перекочувала на українські підвіконня, добре пристосувалася до…
Полуниця

Весняна обробка полуниці від хвороб і шкідників: чим, як і коли обприскувати?

Весняна обробка полуниці від хвороб і шкідників
Поділитися записом:

Після зими з настанням тепла прокидаються не тільки садові культури в городі (дерева, чагарники, ягідники). Також у весняний період активізуються комахи шкідники, збудники захворювань. Вони можуть стати перешкодою в отриманні смачного, повноцінного, щедрого врожаю ягід. Вони знижують якість врожаю або позбавляють його зовсім. Тому велике значення у весняному догляді займає профілактична обробка.

Навіщо полуниці потрібне весняне обприскування проти хвороб і шкідників?

Хвороби і шкідники – вкрай небажане явище в будь-якому саду. Адже вони можуть негативно вплинути на здоров’я ягідної рослини або навіть викликати її загибель. Очевидний наслідок – відсутність плодоношення або ж врожай низької якості.

Як і чим обробити полуницю від хвороб і шкідників навесні

Хвороби полуниці

Популярні хвороби полуниці:

 • Сіра гниль;
 • Борошниста роса;
 • Бура плямистість;
 • Біла плямистість (септоріоз).

Садова суниця може бути також схильна до наступних небезпечних інфекційних захворюваннь:

 • фузаріозне в’янення (фузаріоз),
 • вертіцилезне в’янення (вертіцилез).

Небезпечні вони в першу чергу з тієї причини, що способів лікування недуги немає. Тому дуже необхідно якісно доглядати за полуничними кущами, своєчасно обрізати листя у весняний і осінній час, прибирати рослинні залишки, не давати бур’янам розростатися, видаляючи їх відразу ж у міру появи.

Як і чим обробити полуницю від хвороб і шкідників навесні?

Важливо! Якщо ви помітили на полуниці ознаки фузаріозу або вертіциллезу, то потрібно негайно ліквідувати рослину з грядки. При цьому слід викопати кущик разом із земляною грудкою. Відразу ж після цього важливо спалити хворий кущ, щоб захистити інші, здорові екземпляри.

Шкідники суниці садової

Популярні шкідники суниці:

 1. Малино-суничний довгоносик;
 2. Суничний кліщ;
 3. Білокрилка;
 4. Пильщик суничний (залишає дірочки в листовій пластини);
 5. Капустянка (пошкоджує коріння, від цього рослини гинуть);
 6. Слимаки, равлики (ушкоджують ягоди, роблячи в них отвори);
 7. Також на суницю може зазіхнути тля, нематода.
Як і чим обробити полуницю від хвороб і шкідників навесні?

Коли і чим обробити полуницю навесні: терміни, схеми і препарати для обприскування

Процедура профілактичної обробки від хвороб і шкідників дуже корисна і ефективна, але тільки в тому випадку, якщо вона виконується правильно. В іншому ж випадку вона не принесе ніякого ефекту, а при найгіршому розкладі – позбавить врожаю, завдасть шкоди полуничним кущам.

Під правильною схемою обробки полуниці мається на увазі дотримання відповідним термінам, вибір правильних препаратів.

Важливо, щоб при кожній процедурі проводилося обприскування від хвороб і від шкідників. Завдяки цьому процедура принесе комплексний ефект, і садова суниця буде захищена від цих напастей.

Отже, давайте розглянемо, черговість і терміни кожної процедури.

Перша обробка ранньою весною

Перша обробка суниці проводиться ранньою весною, коли почнеться вегетація, тобто почнуть відростати нові листочки. Але перед цим приберіть все старе, сухе листя.

Від чого ж саме слід захистити ягідні насадження?

У цей період важливо захистити рослини від кліщів.
Необхідно обприскування від таких захворювань, як борошниста роса, біла плямистість, бура плямистість.

Перед описаними нижче обробками корисно здійснити весняне викорінюєче обприскування. Проводиться воно ранньою весною, відразу після танення снігу.

Ефективно використовувати мідьомстячі препарати, наприклад, бордоська рідина, мідний купорос, мідний купорос з додаванням сечовини.

Друга обробка в період бутонізації

Друга процедура по догляду проводиться в період бутонізації, перед тим, як розпустяться бруньки.

Необхідна обробка інсектицидами проти шкідників: малинно-суничний довгоносик, білокрилка. Наприклад, препаратами АЛАТАР, Актеллік, Фуфанон-Нова (останні два препарати також ефективні від кліщів, попелиці).

Застосування фунгіцидів для профілактики захворювання сіра гниль, наприклад, препарат Свитч (також він ефективний від бурої і білої плямистості, борошнистої роси). Також від сірої гнилі та борошнистої роси можна застосувати Чістофлор, Агролекарь, Байлетон.

Як і чим обробити полуницю від хвороб і шкідників навесні?

Третя обробка після цвітіння

Після цвітіння (приблизно через два тижні після другої обробки) повторіть процедуру. Цього разу потрібно повторно обприскати рослини для профілактики сірої гнилі. Також можна використовувати препарат Свитч (також допомагає проти плямистості), або ж обприскати біологічними фунгіцидами, наприклад, Фітоспорін, Алірін-Б, Планріз, Тріходермін.

При ураженні кліщем потрібно повторно обробити грядки інсектоакарицидним препаратом, наприклад, Фуфанон-Нова, Вертімек, Актеллік або біологічні інсектициди Фитоверм, Актофіт.

Четверта процедура після збору врожаю

Після збору врожаю необхідно провести обробку кущиків, щоб знищити можливих шкідників, які мешкають на рослинах. Процедура проводиться в кінці літа або на початку осені. Таким чином, можна мінімізувати ризик того, що комахи (зокрема, білокрилка) залишаться на зимівлю на суничній грядці.

Ефективно обприскати грядку розчином бордоської рідини, мідним купоросом або залізним купоросом.

Чим обробити полуницю проти хвороб і шкідників: препарати

Хоч ми вище позначила схему обробки та приклади препаратів, які можна використовувати, слід висвітлити це питання більш детально.

Як і чим обробити полуницю від хвороб і шкідників навесні?

Залежно від мети препарати бувають декількох типів:

1.Для обробки проти грибкових захворювань використовуються препарати-фунгіциди. Фунгіциди можуть бути:

 • Захисні (для профілактики). Їх застосовують, якщо на грядці немає ніяких ознак грибкових уражень (при вже наявних недугах використовувати їх нераціонально).
 • Лікуючі (для боротьби з недугою). Використовують при появі ознак захворювання.
 • Захисно-лікуючі (комплексному впливы).

2. Для боротьби зі шкідниками: використовуються препарати-інсектициди. А от засоби для боротьби з кліщами називають інсектоакарициди.
3. Для комплексної обробки від хвороб і шкідників використовують інсектофунгициди.
Препарати можуть бути хімічними (в народі їх називають «хімікатами»), а також біологічними (біопрепарати).

Біологічні фунгіциди:

1.Захисні і лікуючі:

 • Фітоспорін (системний фунгіцид, ефективний від сірої гнилі, білої / бурої плямистості).
 • Алірін-Б (системно-контактний засіб, проти сірої гнилі, борошнистої роси).

2. Контактні (від сірої гнилі):

 • Планріз;
 • Різоплан;

3. Захисні фунгіциди (від сірої гнилі):

 • Тріхоцін;
 • Триходерма веріде;
 • Тріхоплант;
 • Тріходермін.

Біологічні інсектициди:

 • Фітоверм (інсектоакарицид від кліщів, попелиці, білокрилки);
 • Актофіт (аналогічно першому);
 • Кліщовий (аналогічно першому);
 • Бітоксибациллін (кишковий інсектоакарицид від пильщика, кліщів, довгоносика).

Хімічні фунгіциди:

 • Системний захисний і лікуючий фунгіцид, від борошнистої роси, сірої гнилі:
  Агролекарь;
  Чістофлор;
  Прогноз;
  Тілт;
 • Контактно-системний фунгіцид для захисту і лікування:
  Свитч (від сірої гнилі, білої / бурої плямистості, борошнистої роси);
  Хорус (від білої / бурої плямистості, борошнистої роси);
 • Системний захисний фунгіцид (від сірої гнилі):
  Топаз;
 • Системний фунгіцид для захисту і лікування сірої гнилі, борошнистої роси:
  Байлетон.

Народні засоби

Деякі городники вдаються до народних засобів для профілактики хвороб і шкідників. Звичайно, наукових доказів ефективності таких способів немає. Не можна після використання народних засобів з повною упевненістю сподіватися на те, що кущики будуть досить захищені. Для найнадійнішого захисту слід використовувати хімічні або біологічні фунгіциди та інсектициди з доведеною ефективністю.

Як і чим обробити полуницю від хвороб і шкідників навесні?

Проте, давайте розглянемо, які існують народні способи обробки полуниці:

 1. Полив окропом від суничного кліща. Проводиться ранньою весною, відразу, як температура повітря досягне позначки + 5 ° C (у цей момент шкідник прокидається). Окріп виливається в центр рослини.
 2. Зеленка проти грибкових хвороб. П’ять крапель аптечного засобу розлучається в літрі чистої води, проводиться обприскування.
 3. Мульчування ялиновою хвоєю для додаткової профілактики равликів і слимаків. Хвоя розкладається навколо кущів, як звичайна мульча. Однак слід пам’ятати, що ні в якому разі не можна обривати хвою з дерев! Важливо дбайливо ставитися до лісових мешканців.
 4. Мульчування соломою або сіном для профілактики сірої гнилі. В соломі або сіні присутня сінна паличка, яка пригнічує грибок.
 5. Настій кінського щавлю проти грибків. Дрібно наріжте зелень, і залийте водою (щавель укладається в 10-літрове відро і заливається водою). Потім трава настоюється три дні і після цього вже проводиться обприскування.
 6. Настій трав від комах. Наприклад, можна зробити настій з лушпиння цибулі, кульбаби, полину, пижма.
 7. Опудрювання грядки тютюновим пилом або деревною золою. Наносити речовину потрібно як на самі рослини, так і на поверхню грунту на полуничній грядці.

Важливо! Пам’ятайте, що не можна в повній мірі покладатися на перераховані вище народні способи захисту і профілактики суниці. Якщо раніше у вашому саду були виявлені ознаки шкідників чи хвороб, необхідно для належної профілактики провести обприскування хімічними препаратами.

Як правильно обробляти садову суницю?

Користь від процедури можна отримати тільки при виконанні всіх правил. Якщо порушити схему садового заходу, можна завдати шкоди рослинам, зменшити або зовсім позбутися врожаю. Виконувати обробку полуницю потрібно обов’язково за такими правилами:

 • При використанні будь-якого препарату (фунгіциду, інсектициду) необхідно в обов’язковому порядку уважно вивчати інструкцію, дотримуватися всіх правил, дозувань, зазначених на упаковці.
 • При приготуванні розчину і безпосередньому обприскуванні саду потрібно дотримуватися техніки безпеки.
 • В обов’язковому порядку використовуйте засоби індивідуального захисту: захисні окуляри, рукавички, респіратор, маска, халат, спецодяг.
 • При кожній обробці рекомендується застосовувати інсектициди з різними діючими речовинами. Завдяки цьому у шкідників не зможе виробитися звикання (резистентності). При цьому якщо в рамках одного сезону ви не пішли цим правилом, нічого страшного, головне, чергувати препарати кожен новий городній сезон.
 • Перш ніж залити розчин в обприскувач, профільтруйте його через сітку, щоб виключити засмічення обприскувача.
 • Під час виконання заходу дуже важливо обприскати не тільки самі рослини, але і поверхню грунту на всій грядці, мульчу. Адже збудники хвороб або комахи цілком можуть перезимувати і там.
 • Велике значення має вибір часу для процедури: необхідно виконувати процедуру рано вранці або ж у вечірній час (після заходу сонця). Можна обприскати суницю і вдень, тільки строго в похмуру і суху погоду.
 • Проводити захід можна тільки в тому випадку, якщо погода на вулиці стоїть безвітряна і суха (тобто дощів немає і не очікується).
 • При випаданні опадів відразу після обприскування контактним препаратом, рекомендується на наступний день повторити процедуру. Справа в тому, що дощ змиє активну захисну речовина.
Як і чим обробити полуницю від хвороб і шкідників навесні?

Додаткова профілактика хвороб і шкідників полуниці: правила догляду

Зрозуміло, обробка кущів фунгіцидами та інсектицидами – це найнадійніший спосіб профілактики і захисту (а також боротьби в разі потреби) проти шкідників і хвороб. Однак щоб захистити ягідну культуру в повній мірі, необхідно якісно доглядати за полуницею в саду. Тільки доглянуті рослини можуть повноцінно протистояти недугам. Отже, особливості весняного догляду:

 1. Своєчасне прибирання грядки. Ранньою весною приберіть старий мульчуючий шар, всі рослинні залишки (особливо важливо це зробити, якщо раніше в саду були виявленні «недруги»). Тому що на них можуть бути збудники захворювань або комахи. Відразу після збирання спаліть їх, щоб уберегти полуницю або інших мешканців саду.
 2. Обрізка. Обрізати потрібно ранньою весною, відразу після того, як розтане сніг. Як правило, повноцінна обрізка частіше проводиться восени. Однак якщо залишилися старі, сухі, хворі листя, то їх неодмінно слід видалити. Пам’ятайте, що рослинні рештки можуть перебувати грибки, яйця і личинки комах. Всі зрізані рослинні залишки рекомендується відразу ж спалити.
 3. Полив повинен виконуватися регулярно. Зволожувати грядки потрібно відразу після того, як ранньою весною просохне земля (приблизно один раз в тиждень). Поливати слід під корінь, дощування по листу може спровокувати розмноження шкідливих грибків.
 4. Підживлення. Своєчасне внесення добрив зміцнює імунітет кущиків, робить їх більш стійкими до несприятливих факторів середовища (заморозків, спеки, посухи, вітру і т.д.), а також до шкідників і хвороб. У цьому матеріалі детально розказано про підгодівлю ягідних кущів.
 5. Розпушування і прополювання бур’янів. Розпушування покращує якість грунту, допомагає кисню краще проникати до кореневої системи. Також процедура покращує водопроникність грунту. Рихлять на глибину не більше п’яти сантиметрів. Попутно з розпушуванням видаляйте всі бур’яни, щоб вони не забирали поживні речовини у полуниці.
 6. Мульчування. Мульча захищає грунт від занадто швидкого випаровування вологи, перешкоджає розростанню бур’янів, захищає коріння від перегріву або заморозків. Замульчувати можна перегноєм, компостом, торфом, соломою.
 7. Важливо уникати надмірного загущення (грибки особливо активно розмножуються в густих посадках). При посадці дотримуйтесь певної схеми: відстань між рослинами 30 см, між рядами – 40-60 см.
 8. Додатковим захистом від шкідливих комах послужать рослини, що мають сильний запах (наприклад, часник, чорнобривці). Їх можна посадити в міжряддях.
Як і чим обробити полуницю від хвороб і шкідників навесні?

Як правило, погана турбота часто стає причиною поганого і кволого плодоношення. Аби уникнути помилкових дій під час вирощування важливо своєчасно і якісно надавати догляд ягідним кущам.

Найважливіше значення у весняній турботі за садовою суницею грає саме профілактична обробка від шкідливих комах і грибків. Досягти максимальної ефективності без шкоди саду і садівникові досить легко: дотримуйтесь правил, інструкцій, дотримуйтесь терміну.

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *